Іменем України
24 квітня 2012 року Справа № 5002-17/4611-2011
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Фенько Т.П.,
суддів Проценко О.І.,
Ткаченка М.І.,
розглянувши апеляційну скаргу Фороської селищної ради на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Гайворонський В.І.) від 05.01.2012 у справі № 5002-17/4611-2011
за позовом Національного університету біоресурсів і природокористування України (вул. Героїв Оборони, 15, м. Київ 41,03041)
до Управління державного комітету по земельних ресурсах в місті Ялта Автономної Республіки Крим (вул. Руданського, 7, м. Ялта, 98600),
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2 (АДРЕСА_3),
Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Споживче товариство індивідуальних забудовників "Фороський Бриз-2008" (пров. Тупий, 11, кв. 54, м. Сімферополь, 95000),
Фороської селищної ради (вул. Космонавтів, 3, смт. Форос, м. Ялта,, 98690),
Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим (вул. Кечкеметська, 114, м. Сімферополь, 95038)
про зобов'язання Управління Держкомзему в м. Ялта Автономної Республіки Крим виконати дії по відміні реєстрації запису про державну реєстрацію документу, який підтверджує право на земельну ділянку - Державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого ОСОБА_2,
24.10.2011 Національний університет біоресурсів і природокористування України (далі - НУБіП України) звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Управління державного комітету по земельних ресурсах в місті Ялта Автономної Республіки Крим (далі - Управління Держкомзему в м. Ялта), в якому з урахуванням уточнення від 12.12.2011 просив суд зобов'язати відповідача виконати дії по відміні реєстрації запису про державну реєстрацію документа, який підтверджує право на земельну ділянку - Державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого ОСОБА_2, який зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право користування землею, договорів оренди землі за № 011000700022.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що судовими рішеннями, які набрали законної сили, були визнані незаконними відповідні рішення Фороської селищної ради, на підставі яких й був виданий ОСОБА_2 спірний державний акт на право власності на земельну ділянку, однак Управління Держкомзему в м. Ялта відмовляється вчинити певні дії щодо відміни запису про державну реєстрацію зазначеного державного акту.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 05.01.2012 у справі № 5002-17/4611-2011 позов задоволено повністю: зобов'язано Управління Держкомзему в м. Ялта виконати дії по відміні реєстрації запису про державну реєстрацію документу, який підтверджує право на земельну ділянку - Державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого ОСОБА_2, що зареєстровано у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право користування землею, договорів оренди землі за № 011000700022.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що судовими рішеннями, які набрали законної сили, були скасовані відповідні рішення Фороської селищної ради, на підставі яких й був виданий ОСОБА_2 спірний державний акт на право власності на земельну ділянку, однак запис про державну реєстрацію документа, який посвідчує право на земельну ділянку відміняється посадовою особою лише на підставі рішення суду у встановленому законом порядку.
Не погодившись з рішенням суду, Фороська селищна рада звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати зазначене рішення суду та припинити провадження у справі.
Вимоги апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржуване рішення прийнято судом першої інстанції з порушенням норм процесуального права. Зокрема, заявник апеляційної скарги вказує на те, що Управління Держкомзему в м. Ялта під час здійснення реєстрації державних актів на право власності на землю виконує владні управлінські функції та є суб'єктом владних повноважень, а тому, враховуючи суб'єктний склад та характер правовідносин, спір у справі № 5002-17/4611-2011 підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 09.02.2012 апеляційну скаргу Фороської селищної ради прийнято до провадження суду та справу призначено до розгляду.
Розгляд справи неодноразово відкладався.
У судове засідання, призначене на 24.04.2012, учасники судового процесу явку уповноважених представників не забезпечили, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином рекомендованою кореспонденцією.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Судова колегія визнала можливим розглянути справу за відсутності представників сторін за наявними документами у матеріалах справи.
Переглянувши справу у порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню з наступних підстав.
Так, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що рішенням 46 сесії 5 скликання Фороської селищної ради № 03 від 16.10.2009 було затверджено проект землеустрою з відводу земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 6.4670 га, для передачі її у власність Обслуговуючому кооперативу "Житлово - будівельний кооператив "СТІЗ "Фороський Бриз-2008" для житлового будівництва.
19.06.2010 на підставі цього рішення ОСОБА_2 був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0375 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (серія ЯЛ № 451301), який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011000700022.
Проте, постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 09.11.2010 у справі № 5002-28/3808-2010, яка набрала законної сили, вищезазначене рішення 46 сесії 5 скликання Фороської селищної ради № 03 від 16.10.2009 було визнано незаконним, тобто, на даний час визнана незаконною підстава видачі третій особі державного акту про право власності на земельну ділянку.
Так, частиною першою статті 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Слід зазначити, що порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі визначені Інструкцією Державного комітету України по земельних ресурсах, затвердженою наказом від 04.05.1999 № 43.
Відповідно до статті 202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Статтею 204 Земельного кодексу України визначено, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом.
Порядок ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі затверджений Постановою Кабінету Міністрів № 1021 від 09.09.2009 (далі - Порядок № 1021).
Відповідно до пункту 27 Порядку № 1021 запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держземагентства на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держземагентства (пункт 28 Порядку № 1021).
З матеріалів справи вбачається, що 13.05.2011 НУБіП України направив на адресу Управління Держкомзему у м. Ялта лист № 819 з проханням вчинити визначені законодавством дії щодо скасування реєстрації записів про державну реєстрацію державних актів про право власності на земельні ділянки, які були видані, в тому числі на підставі рішення Фороської селищної Ради № 03 від 16.10.2009.
Листом від 20.05.2011 № 2150-2/10-25-4 Управління Держкомзему у м. Ялта повідомило НУБіП України про направлення запиту до Рескомзему АРК для отримання інформації про можливість анулювання реєстраційних записів про державну реєстрацію державних актів на землю. В листі також зазначено, що результат розгляду буде повідомлений додатково.
Вважаючи, що Держкомзем у м. Ялта необґрунтовано відмовив НУБіП України у вчинені певних дій, позивач звернувся до місцевого господарського суду з позовом про зобов'язання Управління Держкомзему у м. Ялта скасувати запис про державну реєстрацію Державного акту про право власності на земельну ділянку, виданого ОСОБА_2
Згідно зі статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, посадових та службових осіб.
Відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Суди повинні дотримуватися встановлених процесуальними законами правил підсудності та підвідомчості спорів, враховувати, що тільки права, свободи та законні інтереси учасників правовідносин, які виникають із визначених законом підстав та інших юридичних фактів, підлягають судовому захисту в передбачений законом та/або договором спосіб.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Стаття 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів, щодо вирішення адміністративних справ, це, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Для визначення спору як такого, що підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, має бути законодавче уповноваження хоча б одного суб'єкта владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Тому слід вважати, що до юрисдикції адміністративних судів віднесені тільки ті публічно-правові спори, які виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктами владних повноважень віднесених до їх компетенції владних управлінських функцій, а не взагалі всіх функцій, які виконують суб'єкти владних повноважень.
Відповідно до пункту 1 Положення про Управління Деркомзему у м. Ялта, затвердженого наказом Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим від 27.10.2009 № 114, Управління Деркомзему у м. Ялта є територіальним органом Держкомзему України, підзвітним та підконтрольним Держкомзему України та відповідно Республіканському комітету по земельним ресурсам Автономної Республіки Крим.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що спір не підлягає розгляду у господарських судах України, а підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства, оскільки відповідно до вищевказаного Порядку № 1021 при реєстрації (скасуванні реєстрації) державного акту на право власності на земельну ділянку Управління Держкомзему в м. Ялта виконує владні управлінські функції, а тому є суб'єктом владних повноважень у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, колегія суддів зауважує, що постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.02.2012 у справі № 2а-15451/11/0170/5 за позовом НУБіП України до Управління Держкомзему у м. Ялта, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 про спонукання до виконання певних дій, яка набрала законної сили, було зобов'язано Управління Деркомзему у м. Ялта скасувати запис про державну реєстрацію за ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку 108 площею 0,0375 га, яка розташована за адресою: м. Ялта, АДРЕСА_2, що здійснений в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди за № 011000700022.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Згідно із пунктом 3 частини першої статті 103 Господарського процесуального кодексу України апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати рішення повністю або частково і припинити провадження у справі або залишити позов без розгляду повністю або частково.
Керуючись статтями 80, 99, 101, пунктом 3 частини першої статті 103 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Апеляційну скаргу Фороської селищної ради задовольнити.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 05.01.2012 у справі № 5002-17/4611-2011 скасувати.
3. Провадження у справі № 5002-17/4611-2011 припинити.
Головуючий суддя Т.П. Фенько
Судді О.І. Проценко
М.І. Ткаченко
Розсилка:
1. Національний університет біоресурсів і природокористування України (вул. Героїв Оборони, 15, м. Київ 41,03041),
2. Управління державного комітету по земельних ресурсах в місті Ялта Автономної Республіки Крим (вул. Руданського, 7, м. Ялта, 98600),
3. ОСОБА_2 (АДРЕСА_3),
4. Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Споживче товариство індивідуальних забудовників "Фороський Бриз-2008" (пров. Тупий, 11, кв. 54, м. Сімферополь, 95000),
5. Фороська селищна рада (вул. Космонавтів, 3, смт. Форос, м. Ялта,, 98690),
6. Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим (вул. Кечкеметська, 114, м. Сімферополь, 95038).