про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
20 квітня 2012 року 2а-1886/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Спиридонова В.О., перевіривши в м. Києві матеріали позовної заяви Броварського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Броварської районної державної адміністрації Київської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнестехпрод»про визнання недійсними пунктів установчого документа та зобов'язання вчинити певні дії,
19.04.2012 до Київського окружного адміністративного суду звернувся Броварський міжрайонний прокурор Київської області в інтересах держави в особі відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Броварської районної державної адміністрації Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнестехпрод»про визнання недійсними пунктів 10.1, 10.4, 10.5 статті 10 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнестехпрод»та зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнестехпрод»привести у відповідність до вимог чинного законодавства Статут.
Відповідно до частини 1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ст. 2 КАС України).
Як вбачається із поданої позовної заяви, прокурор заявив позов в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою на здійснення відповідних функцій, а саме здійснення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, до юридичної особи.
Предмет адміністративної юрисдикції, тобто коло справ, які належить розглядати за правилами адміністративного судочинства визначений ст. 17 КАС України, у частині 1 якої встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Так, юрисдикція адміністративних судів поширюється на такий перелік спорів, який є вичерпним: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму (ч.2 ст. 17 КАС України).
Згідно з визначенням понять, встановлених статтею 3 КАС України, у даній справі відділ реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Броварської районної державної адміністрації Київської області (як суб'єкт владних повноважень) є позивачем, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Бізнестехпрод»- відповідачем.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 17 КАС України передбачено, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України. Дані положення кореспондуються з положеннями ч. 4 ст. 50 цього Кодексу, нормами якої імперативно встановлено, що за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень відповідачами можуть бути лише громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень.
Крім того, у ст. 6 КАС України встановлені основі засади права на судовий захист, зокрема, згідно з ч. 3 цієї статті суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України. Тобто законодавець зазначає умови щодо можливості суб'єкта владних повноважень бути позивачем в адміністративній справі, а саме: наявність спеціальної норми саме Конституції чи Закону України.
Згідно з ч. 2 ст. 60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом. Підставою такого представництва є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Із системного аналізу положень ст. ст. 17, 50, ч. 2 ст. 60, 61 КАС України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»вбачається, що прокурор має право здійснювати процесуальне представництво і звертатись до суду в інтересах держави, лише визначаючи орган, в особі якого заявлений адміністративний позов, а необхідною умовою є наявність норми спеціального закону, яка передбачає право такого органу на звернення до суду із позовами з відповідним предметом спору.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 19 Закону України «Про прокуратуру»прокуратура не підміняє органи відомчого управління.
Статус відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Броварської районної державної адміністрації Київської області, його функції та правові основи діяльності визначаються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»від 5 травня 2003 року N 755-IV (далі -Закон №755-IV).
Із аналізу норм вказаного вище Закону вбачається, що хоча відділ реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Броварської районної державної адміністрації Київської області (як державний реєстратор) уповноважено державою виконувати функції по здійсненню державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, однак його не наділено повноваженнями на звернення до суду з приводу оскарження рішень суб'єкта господарювання.
Крім того, суд звертає увагу, що подаючи даний позов в інтересах держави, прокурор не наводить належних доказів, які свідчать про порушення інтересів держави чи існування загрози для них, зокрема, в особі позивача.
Так, з позовної заяви вбачається, що прокурор обґрунтовує своє звернення до суду наявністю порушень в установчих документах ТОВ «Бізнестехпрод», які призводять до зростання соціальної напруги у суспільстві, надходженню до прокуратури обґрунтованих скарг громадян про порушення їх прав. На підтвердження власної позиції прокурором до позовної заяви долучено копію заяви від імені гр. ОСОБА_1, підписаної гр. ОСОБА_2, якою прокурора Київської області повідомлено про невідповідність чинному законодавству Статуту ТОВ «Бізнестехпрод».
Суд не бере до уваги вказані вище обгрунтування прокурора, як підставу звернення до суду з адміністративним позовом в інтересах держави, оскільки не вбачає підстав вважати, що в даному випадку порушуються інтереси держави, зокрема, відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Броварської районної державної адміністрації Київської області.
Таким чином, оскільки законодавством не передбачено права відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Броварської районної державної адміністрації Київської області на звернення до суду з позовом про скасування установчих документів, прокурором в позові не доведено факту порушення інтересів держави, суд дійшов висновку, що даний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а отже у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України.
Керуючись ст.ст. 107, 109, 160, 165 КАС України, суд
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Броварського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Броварської районної державної адміністрації Київської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнестехпрод» про визнання недійсними пунктів установчого документа та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати прокурору.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Спиридонова В.О.