Постанова від 02.04.2012 по справі 2а-0870/12223/11

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2012 року о 15-10 годині Справа № 2а-0870/12223/11

Запорізький окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,

за участю секретаря Рожик О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя

справу за адміністративним позовом Розівського районного центру зайнятості

до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області, третя особа: Запорізький обласний центр зайнятості, про скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду із вказаним позовом, зазначивши в заяві, що 22.12.2011 Розівським районним центром зайнятості (далі - РЦЗ) одержано вимогу Контрольно- ревізійного відділу в Куйбишевському та Розівському районах (далі - КРВ ) № 011-14/1176 від 20.12.2011 «Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією фінансово - господарської діяльності».

Зазначена вимога КРВ пред'явлена за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності в РЦЗ, яка проводилась за період з 01.01.2009 по 01.10.2011. Акт ревізії № 360/0010 від 18.11.2011 було підписано РЦЗ із запереченнями.

На думку перевіряючих РЦЗ порушив вимоги п. 6 постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі - Постанова № 268) та п. 4 наказу Міністерства праці та соціальної політики України № 86 від 24.03.2006 «Про умови оплати праці працівників державної служби зайнятості» (далі - Наказ № 86).

Згідно із вищезазначеною вимогою, позивач зобов'язаний провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених сум коштів, в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах, кошти у загальній сумі 4800,13 гривень, у порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України, та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів з метою повернення зайво сплачених коштів у сумі 1764,53 гривень.

Позивач вважає вимогу відповідача протиправною та такою, що не відповідає фактичним обставинам та суперечить законодавству України, з огляду на наступне.

Виплата премій заступнику директора РЦЗ ОСОБА_1 жодним чином не збільшила фонд оплати праці центру зайнятості, не вплинула на раніше затверджений кошторис, тобто, жодних збитків спричинено не було.

Відповідно до п. 4 Наказу № 86, премія керівникам, їх заступникам виплачується за рішенням вищестоящого органу. Проте, пп. 2 п. 2 Наказу № 86 передбачає, що конкретні умови, порядок та розмір преміювання працівників визначається у положенні про преміювання, що діє у відповідному центрі зайнятості. Згідно з Положенням про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, затвердженим наказом Запорізького обласного центру зайнятості № 3-0 від 29.06.2010 (далі - наказ № 3-0), розмір щомісячної премії встановлюється:

а) наказами директорів районних центрів зайнятості: керівникам, спеціалістам, службовцям та робітникам (за виключенням начальників відділів - головних бухгалтерів);

б) наказами директора обласного центру зайнятості: директорам базових центрів зайнятості, начальникам відділів - головним бухгалтерам.

Перелік керівних посад визначено розділом 1 Класифікатора професій ДК003:2010, затвердженим наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики.

Керівником є посадова особа, яка наділена адміністративною владою щодо очолюваного нею певного колективу службовців і здійснює внутрішньо організаційне управління ним, заступник директора є функціональним керівником. Таким чином, посада «заступник директора» відноситься до категорії посад керівників, як і зазначено у «Положенні про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області».

Таким чином, «Положення про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області», затверджене наказом № 3-0, жодним чином не суперечить вимогам Наказу № 86 та іншим нормативно-правовим актам України.

Крім того, питання виплати премії урегульовано також під час виплати щомісячної премії у кожному наказі Запорізького обласного центру зайнятості, де зазначено: «директорам базових центрів зайнятості - премію керівникам, працівникам, спеціалістам та робітникам (за виключенням начальників відділів бухгалтерського обліку - головних бухгалтерів) встановити своїми наказами, керуючись Положенням про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області».

Позивач просить скасувати вимогу КРВ в Куйбишевському та Розівському районах № 011-14/1176 від 20.12.2011 «Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності» як таку, що є протиправною та не відповідає фактичним обставинам.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав з підстав, вказаних у позовній заяві, просить задовольнити позов, скасувавши вищевказану вимогу.

28.03.2012 від Запорізького обласного центру зайнятості до суду надійшли письмові пояснення, у яких зазначено, що розмір щомісячної премії працівників державної служби зайнятості розраховується як фонд преміювання на рік, відповідно до абз. 1 п. 2 Наказу № 86, та затверджується у річному кошторисі. Крім того, питання виплати премії урегульовано під час виплати щомісячної премії у кожному наказі Запорізького обласного центру зайнятості, а саме у п. 2 наказів зазначено: «директорам - премію керівникам, працівникам та спеціалістам встановити своїми наказами», тому Запорізький обласний центр зайнятості вважає питання щодо безпідставного преміювання заступника директора РЦЗ за відсутності наказів директора обласного центру зайнятості не може мати місця.

Представник Запорізького обласного центру зайнятості позов підтримав та просив його задовольнити.

Відповідач позов не визнав, надав до суду заперечення, в яких зазначає, що позовні вимоги є безпідставними, а позов таким, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

В ході ревізії з питань дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті матеріальної допомоги, премій та інших заохочувальних і компенсаційних виплат працівникам РЦЗ, відповідачем встановлено, що в порушення п. 6 Постанови №268 та п.4 Наказу №86 преміювання заступника директора - начальника відділу надання соціальних послуг ОСОБА_1 протягом часу з червня 2010 року по вересень 2011 року здійснювалось без дозволу органу вищого рівня - Запорізького обласного центру зайнятості -на підставі наказів «Про виплату премії», підписаних директором РЦЗ.

В результаті допущеного порушення позивачем було зайво нараховано та виплачено премії у загальній сумі 4800,13 гривень.

Як наслідок, до державних цільових фондів по КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» зайво перераховано 1764,53 гривень.

В Положенні про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, затвердженого наказом № 3-0, порядок встановлення премій заступнику директора не відповідає вимогам Наказу №86, яким передбачено, що рішення про преміювання керівників та їх заступників приймається органом вищого рівня, тобто, в даному випадку - Запорізьким обласним центром зайнятості.

Таким чином, позивачем, в порушення п.4 Наказу №86, преміювання заступника директора здійснювалося за наказами директора РЦЗ при відсутності відповідних наказів органу вищого рівня (Запорізького обласного центру зайнятості).

У зв'язку із вищевикладеним, відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у позові відмовити з підстав, зазначених у запереченнях.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що контрольно-ревізійним відділом в Куйбишевському та Розівському районах проводилась планова виїзна ревізія фінансово-господарської діяльності РЦЗ за період з 01.01.2009 по 01.01.2011. За результатами ревізії зроблено висновок, викладений в акті ревізії № 360/0010 від 18.11.2011 (далі - акт ревізії), що преміювання заступника директора - начальника відділу ОСОБА_1 протягом періоду з 1 червня 2010 року по вересень 2011 року здійснювалось без дозволу органу вищого рівня - лише на підставі наказів «Про виплату премій», підписаних директором РЦЗ. У зв'язку з чим, на думку відповідача, позивачем були порушені вимоги п. 6 Постанови № 268 та п. 4 Наказу № 86, що призвело до зайвого нарахування та виплати премії за рахунок коштів Фонду по КЕКВ 1111 «Заробітна плата».

На підставі акту ревізії керівникові РЦЗ пред'явлено вимогу (а.с.16-17), згідно з п. 2 якої позивач зобов'язаний провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених сум коштів, в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах, кошти у загальній сумі 4800,13 гривень у порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України, та провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів й повернути зайво сплачені до цих фондів кошти у сумі 1764,53 гривень.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 1 Положення про Розівський районний центр зайнятості (а.с. 9-15) встановлено, що позивач є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у районі. Позивач підпорядковується та підзвітний Запорізькому обласному центру зайнятості.

Підпунктом 2 п. 2 Наказу № 86, виданого на виконання Постанови № 268, керівникам органів державної служби зайнятості у межах затвердженого фонду оплати праці надано право здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних, професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 року, - у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Підпунктом 2 п. 2 Наказу № 86 також встановлено, що конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання, що діє у відповідному центрі зайнятості.

Пунктом 4 Наказу № 86 встановлено, що преміювання керівників, їх заступників, керівників фінансових, бухгалтерських і контрольно-ревізійних підрозділів та інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, надання їм матеріальної допомоги і встановлення надбавок та доплат до посадових окладів здійснюється у порядку та розмірі, установлених цим наказом, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається органом вищого рівня.

Наказом № 3-0 затверджено Положення про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області (а.с. 176-177), у якому зазначено, що розмір щомісячної премії встановлюється наказами директорів міських, міськрайонного та районних центрів зайнятості, які знаходяться на самостійному балансі - керівникам, спеціалістам, службовцям та робітникам (за виключенням директорів районних центрів зайнятості м. Запоріжжя та начальників відділів бухгалтерського обліку - головних бухгалтерів) за поданням начальників відділів.

Відповідно до Класифікатора професій ДК 003:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики № 327 від 28.07.2010, посада заступника директора належить до переліку керівних посад.

Враховуючи вищевикладене, заступник директора РЦЗ є керівником, тому рішення про його преміювання приймається органом вищого рівня. Ні Наказом № 86, ні жодним іншим законодавчим актом України не встановлена конкретна форма вищезазначеного рішення та порядок його прийняття.

Судом встановлено, що умови, порядок та розміри преміювання працівників РЦЗ визначено Положенням про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, яке затверджено Наказом органу вищого рівня, а саме Запорізьким обласним центром зайнятості. Окрім того, листом Запорізького обласного центру зайнятості про кошторис видатків на 2011 рік № 34/10 від 05.01.2011 (а.с. 184-186) до РЦЗ доведено, що при розрахунку фонду заробітної плати враховано відсоток премії за особистий внесок в загальні результати роботи до 50 % посадового окладу, й у листі не наведено виключень щодо розміру премії жодної категорії працівників.

Пунктом 2 наказів Запорізького обласного центру зайнятості №250 від 20.08.2010 (а.с. 103), № 332 від 28.10.2010 (а.с. 111), № 370 від 22.11.2010 (а.с. 115) встановлено: директорам базових центрів зайнятості премію керівникам, спеціалістам, службовцям та робітникам (за виключенням начальників відділів бухгалтерського обліку - головних бухгалтерів) встановити своїми наказами у розмірі до 40% посадового окладу, керуючись положенням про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, затвердженого наказом Запорізького обласного центру зайнятості № 3-0 від 29.06.2010.

Пунктом 2 наказів Запорізького обласного центру зайнятості № 217-П від 19.07.2010 (а.с.155), № 288 від 22.09.2010 (а.с. 107), № 410 від 22.12.2010 (а.с. 119) встановлено: директорам базових центрів зайнятості премію керівникам, спеціалістам, службовцям та робітникам (за виключенням начальників відділів бухгалтерського обліку - головних бухгалтерів) встановити своїми наказами, керуючись положенням про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, затвердженого наказом Запорізького обласного центру зайнятості № 3-0 від 29.06.2010.

Пунктами 2 наказів Запорізького обласного центру зайнятості № 8-П від 20.01.2011 (а.с. 123), № 28-п від 24.02.2011 (а.с. 127), № 39-П від 18.03.2011 (а.с. 131), № 57-П від 22.04.2011 (а.с.135), № 70-П від 24.05.2011 (а.с.139), № 90-П від 21.06.2011 (а.с.143), № 107-П від 22.07.2011 (а.с.146), № 124-П від 23.08.2011 (а.с.149), № 134-П від 26.09.2011 (а.с.152) встановлено: директорам базових центрів зайнятості премію керівникам, спеціалістам, службовцям та робітникам (за виключенням начальників відділів бухгалтерського обліку - головних бухгалтерів) встановити своїми наказами, керуючись положенням про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, затвердженого наказом Запорізького обласного центру зайнятості № 3-0 від 29.06.2010, та врахувавши рекомендації, викладені у листі Запорізького обласного центру зайнятості № 34/10 від 05.01.2011.

Заперечення відповідача щодо невідповідності порядку призначення премій заступнику директора РЦЗ пункту 4 Наказу № 86 та здійснення преміювання заступника директора РЦЗ за відсутністю наказів органу вищого рівня - Запорізького обласного центру зайнятості - суд вважає помилковими та необґрунтованими з огляду на наступне.

Проаналізувавши накази РЦЗ про преміювання працівників за результатами роботи за червень, серпень, вересень, жовтень, листопад й грудень 2010 року (а.с. 76-77, 79-82), накази про виплату премій за січень - червень, серпень 2011 року (а.с.83-89), судом встановлено, що при призначенні премій заступнику директора ОСОБА_1 РЦЗ керувався Положенням про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, затвердженим органом вищого рівня - Запорізьким обласним центром зайнятості, відповідними наказами органу вищого рівня - Запорізьким обласним центром зайнятості та враховував рекомендації, викладені у листі Запорізького обласного центру зайнятості № 34/10 від 05.01.2011.

Проаналізувавши накази позивача про преміювання працівників за результатами роботи за липень 2010 року та липень 2011 року (а.с.77, 89), судом встановлено, що, відповідно до довідки РЦЗ № 212 від 27.03.2012 (а.с.236) та наказу Запорізького обласного центру зайнятості № 435-в від 03.08.2011, директор РЦЗ ОСОБА_2 у серпні 2010 року та у серпні 2011 року перебувала у відпустці, тому обов'язки директора РЦЗ виконувала заступник директора ОСОБА_1, яка й підписала накази про преміювання за результатами роботи за липень 2010 року й липень 2011 року, в тому числі й на саму себе (47,46 гривень - липень 2010 року, 139,82 гривень - липень 2011 року, разом - 187,28 гривень). Між тим, вона не мала права включати себе в наказ щодо преміювання під час виконання обов'язків директора РЦЗ.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що преміювання заступника директора ОСОБА_1 здійснювалось у порядку та розмірі, установленому Наказом № 86, у межах затверджених видатків на оплату праці та відповідно до вищевказаних наказів про преміювання, окрім наказів про преміювання за липень 2010 року та липень 2011 року (у зв'язку із тим, що вона на той час виконувала обов'язки директора та не мала права призначати собі премії відповідно до Наказу № 86).

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем не порушено вимог п. 6 Постанови № 268 та п. 4 Наказу № 86, а, відтак, відсутнє зайве нарахування та виплата премії по КЕКВ 1111 «Заробітна плата» за період з 01.01.2010 по 01.10.2011 в розмірі 4 612,85 гривень (4800,13 - 187,28=4612,85). Відповідно, до державних цільових фондів по КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» не було зайво перераховано 1 695,68 гривень (до державних цільових фондів із 187,28 гривень премії необхідно перерахувати 68,84 гривень, які складають 36,76% - а.с. 232).

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.17,158-167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити частково.

Скасувати вимогу контрольно-ревізійного відділу в Куйбишевському та Розівському районах контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області № 011-14/1176 від 20.12.2011 «Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності» як таку, що є протиправною та не відповідає фактичним обставинам в частині стягнення з осіб, винних у безпідставних виплатах коштів в сумі 4 612 (чотирьох тисяч шестисот дванадцяти) гривень 85 копійок та в частині проведення перерахунку та відповідних взаємозвірок щодо сум внесків до державних цільових фондів та повернення зайво сплачених коштів в сумі 1 695 (однієї тисячі шестисот дев'яноста п'яти) гривень 68 копійок.

В іншій частині позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови у повному обсязі шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова виготовлена в повному обсязі 09.04.2012.

Суддя О.В. Матяш