ун. № 2-а-4872/11
пр. № 2-а/2608/6921/11
21 листопада 2011 року
суддя Святошинського районного суду м.Києва Лопатюк Н.Г., розглянувши у скороченому провадженні в м.Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
13 липня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона відповідно до наказу № 269 від 06 жовтня 2010 року Київського апеляційного адміністративного суду на підставі Постанови Верховної Ради України « Про обрання суддів » від 09.09.2010 року № 2513 - VІ обрана та зарахована суддею Київського апеляційного адміністративного суду безстроково і працює на даній посаді по даний час.
29 грудня 2010 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу», на що 13 січня 2011 року відповідач своїм листом № 26/7-П відмовив позивачці у призначенні та перерахунку пенсії, як державному службовцю, повідомивши, що підстав для перерахунку немає, однак зазначив, що з 01.05.2007 року та з 01.02.2008 року було передбачене підвищення заробітної плати державним службовцям відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 700 від 12.05.2007 року та № 34 від 06.02.2008 року.
У зв'язку з чим позивачка просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду в Святошинському районі м. Києва щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» відповідно до наданих нею довідок та також зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з січня 2011 року відповідно до довідок № 2.8-9/152 та № 2.8-9/10993 від 29.12.2010 р.
23 вересня 2011 року відповідач направив на адресу суду свої заперечення, в яких зазначив, що перерахунок пенсій здійснюється виходячи з сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування, працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Проведення перерахунку пенсії згідно довідок наданих позивачем від 24.12.2010 р. № 2-8-9/10993 та від 29.12.2010 р. № 2-8-9/152 немає підстав оскільки рішенням суду не було передбачено підвищення заробітної плати державним службовцям. Кошти Пенсійного фонду України використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.
26 вересня 2011 року ОСОБА_1 надала до суду заяву про зміну позовних вимог, в якій просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду в Святошинському районі м. Києва щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» відповідно до довідки № 81 від 06.02.2009 року та зобов'язати відповідача здійснити такий перерахунок.
21 листопада 2011 року до суду надійшли заперечення проти позову Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, в яких відповідач посилається на те, що порядок і підстави проведення перерахунку пенсії позивачці регулюється нормами статті 37-1 ЗУ «Про державну службу», яка передбачає, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи з сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Абзацом 5 статті 37 ЗУ «Про державну службу» встановлено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 передбачено, що підвищення пенсії проводиться на підставі рішень Кабінету Міністрів України. Позивачкою для перерахунку пенсії як державному службовцю були надані довідки від 24.12.2010 р. № 2-8-9/10993 та від 29.12.2010 р. № 2-8-9/152 про розмір її заробітної плати в 2010 році. Однак в 2010 році Кабінетом Міністрів України не приймались рішення щодо підвищення заробітної плати державним службовцям. Останній перерахунок пенсії державним службовцям відбувся з 01.02.2008 року згідно постанови КМУ від 06.02.2008 року № 34. А тому доводи позивача є безпідставними та необґрунтованими, а дії відповідача відповідають нормам чинного законодавства.
За результатами розгляду справи у скороченому провадженні, оцінивши повідомлені сторонами обставини, враховуючи достатність наявних матеріалів, суд вважає за можливе ухвалити судове рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, та вважає правильним прийняти рішення про задоволення позову, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 23.09.2003 р.
З 18.01.1996 року ОСОБА_1 працювала суддею Святошинського районного суду м. Києва.
З 06 жовтня 2010 року позивачка призначена суддею Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України « Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», до досягнення віку, встановленого першим реченням частини першої цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці, які досягли віку 60 років 6 місяців - та народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953 року.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
На підставі вище викладеного, вбачається, що позивачка, як працюючий пенсіонер, після збільшення розміру заробітної плати має право на її відповідний перерахунок на момент виникнення у неї такого права.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року № 865 «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів», яка набрала законної сили 01 березня 2008 року, позивачка набула права на перерахунок пенсії державного службовця, що підтверджується довідкою Територіального управління державної судової адміністрації в м. Києві від 06.02.2009 р. № 81. (а.с.22-копія довідки)
З матеріалів справи вбачається, що після звернення позивачки з заявою про перерахунок її пенсії, як працюючого пенсіонера після збільшення розміру заробітної плати, відповідач їй відмовив в його здійсненні, посилаючись на те, що ОСОБА_1 не отримує пенсію державного службовця.
Однак постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.09.2008 р., яка набрала законної сили згідно ухвали Київського апеляційного адміністративного суду 28.07.2009 року, встановлено, що останній перерахунок пенсії позивачці проведений згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» з 01 січня 2006 року відповідно до довідки № 685 від 10.03.2006 року.
Відповідно до ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 статті 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що зостановлюється ухвала.
Таким чином, проаналізувавши вищевикладене, суддя приходить до висновку, що дії Управління Пенсійного фонду в Святошинському районі м. Києва щодо відмови позивачці у перерахунку пенсії є протиправними, а тому порушують права і законні інтереси останньої, які мають бути поновлені шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в межах шестимісячного строку звернення до суду, тобто з 13 січня 2011 року.
На підставі викладеного та, керуючись ст. 19 Конституції України, Законами України « Про судоустрій та статус суддів », « Про статус суддів », « Про державну службу », « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », « Про пенсійне забезпечення », ст. ст. 99, 100, 183 - 2, 256 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії, як державному службовцю згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з 13 січня 2011 року відповідно до довідки № 81 від 06.02.2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю у відповідності до вимог ст. 37-1 Закону України « Про державну службу » з 13 січня 2011 року відповідно до довідки № 81 від 06.02.2009 року, з урахуванням здійснених виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 - 03 грн. 40 коп. судового збору.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 256 КАС України Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва зобов'язане постанову суду виконати негайно, в межах суми стягнення за один місяць.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя: