Категорія №6.12
17 квітня 2012 року Справа № 2а-5547/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Захарової О.В.
при секретарі судового засідання: Білоконі Д.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції в Луганській області про розстрочення виконання судового рішення у справі №2а-5547/10/1270 за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» про стягнення заборгованості по страховим внескам у сумі 9914,00 грн., -
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2010 року позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» про стягнення заборгованості по страховим внескам у сумі 9914,00 грн., - задоволено повністю.
04 квітня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшло подання відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції в Луганській області про розстрочення виконання постанови суду від 11.08.2010 у справі №2а-5547/10/1270.
В обґрунтування подання про розстрочення виконання судового рішення зазначено, у зв'язку з тим, що цілісний майновий комплекс ДП «Ровенькиантрацит» згідно концесійного договору від 01.12.2011 було передано в концесію TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит» ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2012 року за заявою Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Ровеньки сторона виконавчого провадження №21653720 у справі №2а-2165/10/1270 з державного підприємства «Ровенькиантрацит» була замінена на Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит». До ВДВС Ровеньківського міського управління юстиції звернувся боржник - TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит», який повідомив про обставини, що ускладнюють виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2010 року.
01 грудня 2011 pоку між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» дійсно був заключний концесійний договір, згідно якого Товариству з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» надано право на управління (експлуатацію) цілісним майновим комплексом Державного підприємства «Ровенькиантрацит», та на добудову об'єктів незавершеного будівництва у складі цілісного майнового комплексу ДП «Ровенькиантрацит». для комплексного забезпечення задоволення громадських потреб.
Згідно з п.33.7 концесійного договору TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит» набуває прав на майно, майнові та немайнові права та обов'язки, визначені у Передавальних актах, передбачених у підпункті 33.1. п.33 договору.
Згідно п. 33.8 концесійного договору від 01.12.2011 товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» є правонаступником державного підприємства «Ровенькиантрацит» за майновими та немайновими правами та обов'язками, які сформувалися у ДП «Ровенькиантрацит» на дату укладення між сторонами цього договору та передані Концесіонеру (TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит») за Зведеним Актом приймання-передачі майна.
Фінансове становище TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит», яке склалося на сьогодні не дозволяє здійснити одночасне погашення усієї кредиторської заборгованості ДП «Ровенькиантрацит», у тому числі і заборгованості по страхових внесків у зв'язку із наступним:
Згідно зведеного Акту приймання-передачі майна TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит» від ДП «Ровенькиантрацит»» була передана-кредиторська заборгованість на загальну суму 2 087 913 806 грн., у тому числі заборгованість по податкам склала 947 808 712,61 грн., а заборгованість по соціальним фондам склала 114 845 000,00 грн., а саме:
- перед Пенсійним фондом України - 473 000,00 грн.;
- перед Фондом від нещасних випадків на виробництві - 92 421 000,00 грн.;
- перед Центром зайнятості - 12 769 000,00 грн.;
- штрафні санкції по соц. внескам - 7 572 000,00 грн.;
- розстрочка по Пенсійному Фонду - 1 610 000,00 грн.
Загальна сума заборгованості (по всіх відокремлених підрозділах підприємства) перед Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Ровеньки Луганської області, що знаходиться на виконанні у ВДВС Ровеньківського управління юстиції становить 92 421 000,00грн., тому одноразове стягнення всієї суми негативно вплине на подальшу фінансово-господарську діяльність підприємства та призведе до дестабілізації його роботи.
Впродовж січня 2012 року TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит» сплатило 1 988 552,87 грн. податків, а у лютому 2012 року 14 386 852,76 грн. Для того, щоб TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит» мало змогу працювати і не стало банкрутом, сьогоднішнє фінансове становище TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит» не дозволяє сплатити одночасно всі борги ДП «Ровенькиантрацит», розрахуватися з кредиторами по господарських зобов'язаннях та сплачувати всі поточні податки і збори.
TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит» є добросовісним платником, який своєчасно відраховує належні поточні платежі до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Ровеньки і не має поточної заборгованості перед ним. Проте одночасне погашення всієї заборгованості підприємства перед Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, яка складає близько 92 421 000,00 грн., є непосильним для TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит».
У зв'язку з чим, відділ державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції просив розстрочити виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2010 року по справі №2а-5547/10/1270 (ВП №22885890) строком на п'ять років (шістдесят місяців) шляхом сплати боргу рівними частинами щомісячно, починаючи з 01 квітня 2012 року.
Представник заявника і представник відповідача у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлялись належним чином, причини неявки суду невідомі.
Представник позивача у судове засідання не прибув, просив подання розглядати без його участі, крім того, надав письмове заперечення, в якому серед іншого зазначив.
Згідно ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, що спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 №1105-XIV Фонд соціального страхування від нещасних випадків - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням.
Відповідно до ст. 21 цього Закону, у разі настання страхового випадку, Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, страхові виплати.
Згідно зі ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, що спричинили втрату працездатності» Фонд соціального страхування від нещасних випадків провадить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування.
Фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок внесків роботодавців для підприємств з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - асигнувань виділених на їх утримання.
Відповідно до ст. 25 Закону України №1105 всі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі вищи профілактичних заходів, передбачених статтями 21 за 22 цього Закону, проводяться Фонд соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду, фінансування якого здійснюється зокрема за рахунок внесків роботодавців відповідно до ст.46 Закону України №1105.
Згідно концесійного договору від 01.12.2011 TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит» є правонаступником державного підприємства «Ровенькиантрацит» за майновими та немайновими правами та обов'язками, які сформувались у державного підприємства «Ровенькиантрацит».
Посилання TOB «ДТЕК Ровенькиаитрацит» на тяжке фінансове становище не заслуговує на увагу, оскільки концесійний договір щодо надання у концесію цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Ровенькиантрацит» був укладений відповідно до конкурсної пропозиції TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит», поданої з їх власної ініціативи.
Фінансова неспроможність, на яку посилається ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» сама по собі не є підставою для надання розстрочки, можливість надання якої з урахуванням цільового призначення внесків існує з урахуванням економічних можливостей Фонду. Жодних підстав для розстрочення вищевказаним законом не встановлено.
Представник позивача зазначив, що посилання на тяжке фінансове становище та наявність заборгованості перед іншими соціальними фондами як на підставу для розстрочення виконання рішення суду не є винятковою обставиною у розумінні ст.263 КАС України.
На підставі викладеного, представник позивача просив відмовити у задоволенні подання ВДВС Ровеньківського МУЮ про розстрочення виконання постанови суду від 11 серпня 2010 року у справі №2а-5547/10/1270.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2010 року (а.с. 16-17) у справі №2а-5547/10/1270 стягнуто з Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі Відокремленого підрозділу Групова збагачувальна фабрика «Ровеньківська» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області (94700, Луганська область, м. Ровеньки, вул. Перемоги, 2, р/р №37177412001260, код 25926885, МФО 804013 УДК Луганської області) заборгованість по страховим внескам у сумі 9914,00 грн. (дев'ять тисяч дев'ятсот чотирнадцять грн.)
Вказане судове рішення сторонами у справі не оскаржувалось та набрало законної сили.
15 жовтня 2010 року у зазначеній справі виданий виконавчий лист.
23 листопада 2010 року заступником начальника відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського районного управління юстиції Шевченко Г.А. за виконавчим листом №2а-5547/10/1270 відкрито виконавче провадження про стягнення з ДП «Ровенькиантрацит» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області боргу в сумі 9914,00 грн., про що винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №22885809.
01 грудня 2011 року між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» укладено «концесійний договір».
Пунктом 33.8 даного договору концесіонер є правонаступником Державного підприємства «Ровенькиантрацит» за майновими та немайновими правами та обов'язками, які сформувалися у Державного підприємства «Ровенькиантрацит», станом на дату укладення між сторонами цього договору та передані концесіонеру за зведеним актом приймання-передачі майна.
Ухвалою суду від 27 лютого 2012 року за заявою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Ровеньки Луганської області було замінено сторону у виконавчому провадженні №22885809 - боржника Державне підприємство «Ровенькиантрацит» на правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» (код ЄДРПОУ 37713861, 94701, Луганська область, м.Ровеньки, вул. Леніна, 82).
Згідно зі ст.263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, який видав виконавчий документ, із поданням, а сторона виконавчого провадження із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може розглянуто також за ініціативою суду. Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з викликом заявника та осіб, які беруть участь у справі і у виняткових випадках може відстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Відповідно до пункту 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 грудня 2003 року №14 «Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернення учасників виконавчого провадження» при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України - їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
Підставою для розстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
Крім того, при вирішенні даної заяви суд вважає за необхідне зазначити, що заявником повинно також бути зазначено економічне обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення зазначеного боргу внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління чи збутом такого заявника. У даному випадку такі події у заявника відсутні.
Посилання на тяжке фінансове становище, як на підставу для розстрочення виконання судового рішення, судом до уваги не беруться, оскільки, на думку суду, не є винятковою обставиною у розумінні статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Доказів наявності інших обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, заявником суду не надано.
Крім того суд, вважає за потрібне зазначити, що ухилення від виконання постанови суду та невиконання норм діючого законодавства щодо сплати страхових внесків, тобто несплата коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України спричиняє значну шкоду державним інтересам, оскільки внаслідок цього, ставиться під загрозу своєчасність нарахування та виплати потерпілим належних страхових виплат, які являються для них життєво важливим засобом до існування, оскільки зазначені особи не можуть на рівних конкурувати на ринку праці і, як наслідок, соціальне страхування є єдиним засобом до існування.
Враховуючи, що тільки у винятковому випадку, залежно від обставин справи суд має розстрочити виконання рішення, приймаючи до уваги недоведеність заявником необхідності надати розстрочку виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду, неможливості виконати рішення у встановлений законом строк, суд, керуючись ст.263 КАС України, суд, -
У задоволенні подання відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції в Луганській області про розстрочення виконання судового рішення у справі №2а-5547/10/1270 за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Ровеньки до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» про стягнення заборгованості по страховим внескам у сумі 9914,00 грн., - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.В. Захарова