"25" квітня 2012 р. Справа № 23/5005/12082/2011
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючогоУліцького А.М.,
суддів:Мачульського Г.М., Рогач Л.І.
розглянувши касаційну скаргуЗаступника прокурора Дніпропетровської області
на постановувід 07.02.12 Дніпропетровського апеляційного господарського суду
у справі№23/5005/12082/2011
господарського судуДніпропетровської області
за позовомПрокурора Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької міської ради
доТовариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "НЗ-Інвест"
простягнення 111395,68 грн. заборгованості з орендної плати за договором оренди земельної ділянки
за участю представників сторін
від позивача:ОСОБА_4, дов.
від відповідача:ОСОБА_5, дов.
від ГПУ:Громадський С.О., посв.
Прокурор Центрально-Міського району м. Кривого Рогу звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Криворізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "НЗ-Інвест" про стягнення 103378,09 грн. заборгованості з орендної плати за договором оренди земельної ділянки та 8017,59 грн. пені.
Відповідач проти позову заперечив, посилаючись на відсутність повідомлення його радою про затвердження нової грошової оцінки земельної ділянки, що є предметом оренди, а також заявив про застосування позовної давності щодо вимог про стягнення пені.
Рішенням від 28.11.11 господарський суд Дніпропетровської області (суддя Бєлік В.Г.) позов задовольнив у частині стягнення з відповідача на користь держави -територіальної громади м. Кривого Рогу в особі позивача 103378,09 грн. заборгованості з орендної плати та 4614,76 грн. пені, встановивши обставини сплати відповідачем орендної плати лише частково, а в решті позову відмовив з підстав закінчення строку позовної давності.
Постановою від 07.02.12 Дніпропетровського апеляційного господарського суду (колегія суддів у складі: Євстигнеєва О.С. -головуючого, Чус О.В., Стрелець Т.Г.) рішення суду першої інстанції скасував, новим рішенням у задоволенні позову відмовив, погодившись з доводами відповідача.
Ухвалою від 06.04.12 Вищий господарський суд України призначив до розгляду касаційну скаргу Заступника прокурора Дніпропетровської області, в якій заявлено вимоги про скасування постанови суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що за умовами укладеного між сторонами договору оренди передбачено перегляд розмірів та сум орендної плати у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі без внесення змін до договору. Касатор доводить невідповідність вимогам ст. 286.2 Податкового кодексу України висновку суду апеляційної інстанції про відсутність у відповідача обов'язку отримувати нову довідку про нормативну грошову оцінку землі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановили суди першої та апеляційної інстанцій, на підставі рішення Криворізької міської ради №3204 від 22.04.09 між сторонами в справі укладено договір оренди земельної ділянки від 24.07.09, за умовами якого позивач надав відповідачу в строкове (на два роки) платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови площею 0,2059 га (кадастровий №1211000000:08:341:0021) для розміщення магазину продовольчих товарів після реконструкції нежитлової будівлі по вул. Леніна, 10а в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу.
Звертаючись з позовом у даній справі в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, прокурор Центрально-Міського району м. Кривого Рогу заявив вимоги про стягнення з відповідача 103378,09 грн. заборгованості з орендної плати за договором оренди земельної ділянки та 8017,59 грн. пені.
Позов мотивовано посиланням на обставини сплати відповідачем орендної плати за період з червня 2010 року до травня 2011 року не в повному обсязі у зв'язку з неврахуванням грошової оцінки земельної ділянки, затвердженої рішенням Криворізької міської ради №3884 від 14.05.10.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Сторони в п. 7 договору оренди узгодили, що річна орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області.
Згідно з п. 9 договору орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою.
У відповідності з п. 10 цього договору розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. Орендар самостійно зобов'язується щорічно відповідно до інформації Держкомзему про коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, здійснювати індексацію грошової оцінки земельної ділянки. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до договору.
Пунктом 12 договору оренди передбачено, що розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього договору в разі, зокрема, зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв.м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Відповідно до ст.ст. 15, 18, 23 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
При цьому в силу ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" у ч. 1 ст. 73 також передбачено, що акти ради, прийняті в межах наданих їй повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. А п.п. 34, 35 ст. 26 цього закону (в редакції на момент прийняття вищевказаного рішення від 14.05.10) визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема: регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Згідно з рішенням Криворізької міської ради №3884 від 14.05.10 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу" базова вартість 1 м2 земель міста складає 240,05 грн. за м2; застосування базової вартості 1 м2 земель міста буде здійснюватись в три етапи: перший -з 01.06.10 у розмірі 150 грн. за 1 м2; термін впровадження другого і третього етапів будуть розглянуті міською радою за результатами розвитку господарського комплексу міста.
Пунктами 3.3, 5 цього рішення на управління земельних ресурсів виконкому міської ради покладено обов'язок забезпечити застосування нової грошової оцінки земель міста при укладанні договорів оренди та перегляді річної орендної плати за землю в діючих договорах. Визначено вважати таким, що втратило чинність, рішення міської ради від 22.12.04 №2494 "Про затвердження та застосування грошової оцінки земель міста Кривого Рогу".
На підставі вищевказаного рішення Управлінням Держкомзему у м. Кривому Розі підготовлено довідку про нормативну грошову оцінку відповідної земельної ділянки станом на 15.06.11, яка складає 4035125,25 грн.
Однак при обчисленні розміру орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 24.07.09 відповідач залишив поза увагою нормативну грошову оцінку, затверджену рішенням №3884 від 14.05.10, та за спірний період сплатив її в сумі 17657,63 грн., у зв'язку з чим згідно з наданим прокурором розрахунком утворилась заборгованість в розмірі 103378,09 грн.
Відмовляючи в задоволенні позову про стягнення вказаної суми заборгованості, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про правильність розрахунку відповідачем орендної плати за спірний період на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривому Розі та виданого 03.03.10, згідно з яким нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки складає 589079,90 грн.
При цьому суд виходив з того, що згідно з п. 36 договору оренди зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку. З огляду на таке, за висновком суду, навіть якщо міська рада як орендодавець за договором переглянула та збільшила в односторонньому порядку розмір орендної плати за землю шляхом збільшення вартості квадратного метра земель міста, то в будь-якому випадку вона повинна була повідомити про це орендаря, а останній повинен був отримати довідку про нормативну грошову оцінку землі і тільки за її наявності сплачувати орендну плату в новому розмірі, оскільки договором не передбачений обов'язок орендаря нараховувати орендну плату в іншому розмірі, у тому числі і на підставі відповідного рішення ради. Оскільки орендодавцем відповідачу не була направлена інформація про застосування нової грошової оцінки земель та не було запропоновано звернутись з заявою щодо отримання довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, а періодичність отримання таких довідок договором не встановлена, суд апеляційної інстанції не вважає, що відповідач має заборгованість з орендної плати на підставі відповідного рішення ради.
Однак колегія суддів з таким висновком не погоджується, зважаючи на вищевказані положення законодавства щодо обов'язковості виконання рішень органів місцевого самоврядування та умови укладеного між сторонами договору оренди, згідно з якими передбачена зміна розміру нормативної грошової оцінки на підставі вимог законодавства, яка проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору, а розмір та сума орендної плати переглядається також без внесення змін до договору в разі зміни розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 м2 земель міста тощо.
З огляду на викладене, встановивши обставини щодо зміни в установленому законом порядку базової вартості 1 м2 земель міста Кривого Рогу та, відповідно, нормативної грошової оцінки орендованої позивачем земельної ділянки, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про виникнення у відповідача обов'язку зі сплати орендної плати в розмірі з урахуванням збільшеної базової вартості земель міста, в зв'язку з невиконанням якого виникла спірна в справі сума заборгованості.
Висновки ж суду апеляційної інстанції не відповідають положенням п.п. 10, 12 укладеного між сторонами договору оренди, при визначенні умов якого сторони були вільними відповідно до ст.ст. 6, 627 ЦК України.
Зважаючи на викладене, судова колегія дійшла висновку про задоволення касаційної скарги, скасування постанови суду апеляційної інстанції та залишення без змін рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 108, 1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
1. Касаційну скаргу Заступника прокурора Дніпропетровської області задовольнити.
2. Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 07.02.12 у справі №23/5005/12082/2011 скасувати.
3. Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.11 у справі №23/5005/12082/2011 залишити в силі.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "НЗ-Інвест" на користь спеціального фонду Державного бюджету України (по коду класифікації доходів бюджету 22030004 "Судовий збір (Вищий господарський суд України, 070", символу звітності 254; отримувач коштів УДКСУ у Печерському районі м. Києва, 22030004, код отримувача (код за ЄДРПОУ), рахунок отримувача 31211254700007, банк отримувача ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача 820019) 751,1 грн. (сімсот п'ятдесят одна гривня 10 коп.) судового збору за подання касаційної скарги. Доручити господарському суду Дніпропетровської області видати відповідний наказ.
Головуючий А.Уліцький
Судді Г.Мачульський
Л.Рогач