Постанова від 24.04.2012 по справі 5023/7076/11

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" квітня 2012 р. Справа № 5023/7076/11(64/382-10)

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Плюшка І.А.

суддівКочерової Н.О., Іванової Л.Б.,

розглянувши касаційну скаргу Прокуратури Харківської області

на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 30.01.2012 року

у справі№ 5023/7076/11 (64/382-10) господарського суду Харківської області

за позовомХарківського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Бабаївської селищної ради

дотовариства з обмеженою відповідальністю "Технокварц",

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача -1)Головне управління Держкомзему у Харківській області, 2)Харківська районна державна адміністрація,

простягнення 4 794 061, 00 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_4 дов. від 18.04.2012

від відповідача: ОСОБА_5 дов від 26.08.2011

від третьої особи 1: не з'явились

від третьої особи 2: не з'явились

від Генеральної прокуратури: Ступак Д.В.

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2010 року Харківський міжрайонний прокурор Харківської області в інтересах держави в особі Бабаївської селищної ради звернувся до господарського суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Технокварц" про стягнення грошових коштів у сумі 4 794 061, 00 грн. в якості відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, пов'язаних з вилученням земель.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідач в порушення вимог ст. 207 Земельного Кодексу України не відшкодував нараховану йому до сплати суму втрат сільськогосподарського виробництва у розмірі 4 794 061, 00 грн., чим завдав істотної шкоди державним інтересам.

Справа слухалась судами неодноразово.

Рішенням господарського суду Харківської області від 01.11.2011 року (суддя -Жельне С.Ч.) у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 30.01.2012 року (судді: Бондаренко В.П. -головуючий, Ільїн О.В., Камишева Л.М.) рішення місцевого господарського суду залишено без змін.

При цьому, судові рішення мотивовані тим, що передбачені Робочим проектом землеустрою щодо землювання витрати, які повинен здійснити відповідач на поліпшення малопродуктивних земель, майже втричі перевищують нараховані втрати сільськогосподарського виробництва, а тому, з огляду на положення статті 207 Земельного кодексу України та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 №1279, сума втрат сільськогосподарського виробництва має бути включена до затрат на поліпшення малопродуктивних земель і не підлягає сплаті на спеціальні рахунки місцевих рад.

В касаційній скарзі Прокуратура Харківської області просить рішення місцевого господарського та постанову апеляційного господарського суду скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити. При цьому, скаржник посилається на порушення та неправильне застосування судами норм матеріального права.

Заслухавши пояснення представників відповідача, позивача та прокуратури, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, Вищий господарський суд України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Зі змісту ст.1117 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що завданням господарського суду касаційної інстанції є перевірка застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права на підставі встановлених судами фактичних обставин справи.

Як було встановлено господарськими судами попередніх інстанцій та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, розпорядженням Харківської районної державної адміністрації № 2567 від 29.10.2007 року надано товариству з обмеженою відповідальністю "Технокварц" згоду на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 163,3994 га, із них: 150,8994 га сіножатей за рахунок земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, 2,5000 га польових шляхів за рахунок несільськогосподарських угідь, 10,0000 га боліт за рахунок земель запасу водного фонду, розташованої на території Бабаївської селищної ради Харківського району Харківської області за межами населеного пункту, для геологічного вивчення та подальшого видобування корисних копалин (промислової розробки родовища пісків).

Одночасно цим розпорядженням було змінено категорію земель зазначеної земельної ділянки з земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь на землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

В 2008 році Державним підприємством "Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" за технічним завданням ТОВ "Технокварц" на підставі договору № 1561 від 06.11.2007 року, розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення для надання її в оренду ТОВ "Технокварц" для розробки Жихарського кар'єру будівельного піску за межами населеного пункту за рахунок земель державної власності на території Бабаївської селищної ради Харківського району, копія якого наявна в матеріалах справи.

Вказаний проект землеустрою затверджено розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації № 743 від 18.12.2008 року.

Крім того, зазначеним розпорядженням зобов'язано товариство з обмеженою відповідальністю "Технокварц" відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва в порядку встановленому чинним законодавством (пункт 3.2. розпорядження). Відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва передбачено також проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

При цьому, розмір суми втрат розраховано в акті від 24.12.2007 року, який підписано комісією у складі представників відділу земельних ресурсів у Харківському районі, Харківської РДА, виконавчого комітету Бабаївської селищної ради, товариства з обмеженою відповідальністю "Технокварц" та скріплено їхніми печатками. 28.01.2008 року зазначений акт затверджено заступником голови Харківської обласної державної адміністрації. Згідно з актом розмір втрат сільськогосподарського виробництва визначається відповідно до розрахункової відомості, що додається до акту, та складає 4 794 061 грн.

08.07.2009 року на підставі розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 18.12.2008 року № 743 між Харківською районною державною адміністрацією (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Технокварц" (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку за межами населеного пункту на території Бабаївської селищної ради Харківського району, Харківської області. Договір укладено строком на 49 років.

Зазначений договір зареєстровано у Харківському районному відділі ХРФ ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України" 07.08.2009 року за №040970300002.

Земельна ділянка, загальною площею 160,4414 га, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Бабаївської селищної ради Харківського району, Харківської області, передана товариству з обмеженою відповідальністю "Технокварц" на підставі акту приймання-передачі земельної ділянки від 07.08.2009 року згідно з договором № 040970300002 від 07.08.2009 року.

Крім того, судами попередніх інстанцій також встановлено, що 10.09.2009 року управлінням Держкомзему у Харківському районі Харківської області були видані "Технічні умови на поліпшення малопродуктивних угідь на території Бабаївської та Васищівської селищних рад Харківського району Харківської області родючим шаром ґрунту, знятим з ділянки розробки Жихарського кар'єру будівельних пісків", якими, зокрема, визначено земельні ділянки, що потребують поліпшення, визначено їх загальну площу, термін виконання робіт з біологічної рекультивації.

10.09.2009 року управлінням Держкомзему у Харківському районі Харківської області затверджено "Завдання на поліпшення малопродуктивних угідь на території Бабаївської та Васищівської селищних рад Харківського району Харківської області родючим шаром ґрунту, знятим з ділянки розробки Жихарського кар'єру будівельних пісків" товариства з обмеженою відповідальністю "Технокварц", яким визначено розроблювача проекту поліпшення малопродуктивних угідь -державне підприємство "Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", визначені ділянки зняття та ділянки поліпшення.

Комісією у складі: представника Харківської районної державної адміністрації, начальника управління Держкомзему у Харківському районі Харківської області, представника ТОВ "Технокварц", представника ДП "Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", було здійснено вибір земельної ділянки малопродуктивних угідь з метою її поліпшення родючим шаром ґрунту, знятим з ділянки розробки Жихарського кар'єру будівельних пісків, про що було складено акт від 17.09.2009 року, підписаний представниками членів комісії.

Відтак, судами встановлено, що саме зазначені документи -технічні умови, завдання та акт були підставою для розроблення (за замовленням ТОВ "Технокварц") державним підприємством "Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" проекту землеустрою щодо землювання (поліпшення малопродуктивних земель), відповідно до якого, ТОВ "Технокварц" повинне за свої кошти провести поліпшення існуючих земель на ділянках Бабаївської селищної ради кошторисною вартістю 8 044 984,00 грн. та Василівської селищної ради кошторисною вартістю 3 180 730,00 грн. (книги 3 Робочого проекту землеустрою, щодо землювання (поліпшення, малопродуктивних земель), загальна вартість робіт згідно кошторису складає 11 223 714,00 грн.

14.01.2010 року Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у Харківській області видано товариству з обмеженою відповідальністю "Технокварц" дозвіл № 00243 на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.

18.01.2010 року товариство з обмеженою відповідальністю "Технокварц" звернулось із заявою (лист № 1801 від 18.01.2010 року) до Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Харківській області про звільнення ТОВ "Технокварц" від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва. Розглянувши зазначену заяву, Держземінспекція у Харківській області запропонувала голові облдержадміністрації привести розпорядження голови обласної державної адміністрації № 743 від 18.12.2008 року у відповідність до встановленого порядку визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 року № 1279.

26.01.2010 року товариство з обмеженою відповідальністю "Технокварц" також звернулось із заявою (лист № 2601 від 26.01.2010 року) до голови Харківської облдержадміністрації із клопотанням про приведення розпорядження № 743 від 18.12.2008 року у відповідність до встановленого порядку визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 року № 1279. Однак, Харківська облдержадміністрація відмовила ТОВ "Технокварц" у задоволенні клопотання (лист № 01-49/1377 від 17.03.2010 року).

Таким чином, як вбачаться з матеріалів справи виникнення спірних правовідносин у даній справі базується з одного боку на вимозі позивача стягнути з відповідача суму втрат сільськогосподарського виробництва та з іншого -на твердженні відповідача щодо необхідності зарахування такої суми до суми його затрат на поліпшення малопродуктивних земель, передбачених робочим проектом.

Статтями 207-209 Земельного кодексу України передбачено умови та порядок відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва; втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок їх вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних з сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.

Відшкодування втрат передбачає компенсацію суспільству негативних наслідків соціально-економічного, екологічного характеру, що настають внаслідок переведення особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та лісового фонду до інших категорій земель, а також у разі обмеження землекористування чи погіршення якості земель як особливого національного надбання, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ч. 5 ст. 207 Земельного кодексу України втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 року № 1279 "Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню" (надалі -Порядок).

Відповідно до п. 4 Порядку, відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадяться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом -у міру їх фактичного надання.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, поетапне освоєння переданої відповідачу земельної ділянки передбачене умовами укладеного на підставі Розпорядження голови Харківської облдержадміністрації № 743 від 18.12.2008 року договору оренди землі від 08.07.2009 року, відповідно до умов п. 13 якого, земельна ділянка передається в оренду для розробки Жихарського кар'єру будівельного піску. Розробка Жихарського кар'єру будівельного піску буде провадитися поетапно, згідно затвердженого робочого проекту розробки кар'єру будівельного піску.

Крім того, поетапне освоєння відповідачем орендованої земельної ділянки для розробки Жихарського кар'єру будівельного піску підтверджується також і самим позивачем. Так, як встановлено судом апеляційної інстанції, та підтверджується матеріалами справи, позивач в своїх поясненнях № 106 від 26.01.2012 року (т.4, а.с. 75-76) до даної справи посилається на те, що відповідач розпочав освоювати орендовану земельну ділянку поетапно, а саме: ним освоєно 40 га кар'єру будівельного піску.

Відповідно до п. 3 Порядку, якщо сільськогосподарські і лісові угіддя надаються на умовах освоєння нових земель або поліпшення існуючих угідь, відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва провадиться з урахуванням витрат на проведення цих робіт.

Відповідно до ст. 166 Земельного кодексу України рекультивація порушених земель -це комплекс організаційних, технічних і біотехнологічних заходів, спрямованих на відновлення ґрунтового покриву, поліпшення стану та продуктивності порушених земель.

Землі, які зазнали змін у структурі рельєфу, екологічному стані ґрунтів і материнських порід та в гідрологічному режимі внаслідок проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, підлягають рекультивації.

Аналогічні положення містяться і в ст.52 Закону України "Про охорону земель".

Статтею 52 Закону України "Про охорону земель" також встановлено, що при проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, відокремлена ґрунтова маса підлягає зняттю, складуванню, збереженню та перенесенню на порушені або малопродуктивні земельні ділянки відповідно до робочих проектів з рекультивації порушених земель та підвищення родючості ґрунтів.

При знятті ґрунтового покриву здійснюється пошарове зняття і роздільне складування верхнього, найбільш родючого шару ґрунту, та інших прошарків ґрунту відповідно до структури ґрунтового профілю, а також материнської породи.

Об'єм ґрунтової маси, що підлягає зняттю і роздільному складуванню, визначається в проектах рекультивації порушених земель.

Рекультивація земельних ділянок здійснюється шляхом пошарового нанесення на малопродуктивні земельні ділянки або ділянки без ґрунтового покриву знятої ґрунтової маси, а в разі потреби - і материнської породи в порядку, який забезпечує найбільшу продуктивність рекультивованих земель.

Роботи із зняття, складування, збереження та нанесення ґрунтової маси на порушені земельні ділянки здійснюються за рахунок фізичних та юридичних осіб, з ініціативи або вини яких порушено ґрунтовий покрив, а роботи з нанесення знятої ґрунтової маси на малопродуктивні землі здійснюються за бажанням власників або землекористувачів, у тому числі орендарів, цих земельних ділянок за їх рахунок.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про землеустрій" землеустрій проводиться в обов'язковому порядку в разі рекультивації порушених земель, землювання малопродуктивних угідь. Заходи, передбачені затвердженою у встановленому порядку документацією із землеустрою, є обов'язковими для виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування, власниками землі, землекористувачами, у томі числі орендарями.

Статтею 25 Закону України "Про охорону земель" передбачено, що власники земель та землекористувачі забезпечують виконання заходів з охорони земель, передбачених проектом землеустрою.

З огляду на викладене, колегія суддів касаційної інстанції вважає, що суди попередніх інстанцій, з'ясувавши під час нового розгляду в повній мірі всі обставини справи, цілком вірно встановили, що проект землеустрою щодо землювання (поліпшення малопродуктивних земель), був розроблений ДП "Харківський науково-дослідний та проектний інститут земелеустрою" відповідно до наведених вище норм чинного законодавства України та на підставі також вищезазначених технічних умов від 10.09.2009 року, виданих Держкомземом у Харківському районі Харківської області, завдання на поліпшення малопродуктивних угідь ТОВ "Технокварц", затвердженого 10.09.2009 року начальником управління Держкомзему у Харківському районі Харківської області та акту вибору ділянки поліпшення малопродуктивних угідь від 17.09.2009 року.

Судами також встановлено, що при розробці проекту землеустрою щодо землювання (поліпшення малопродуктивних земель) державне підприємство "Харківський науково-дослідний та проектний інститут земелеустрою" в своїй роботі керувалось Тимчасовими технічними вказівками зі складання проектів рекультивації земель, погоджених технічною Радою інституту "Укрземпроект" (протокол № 2 від 1976 року), відповідно до п. 5.3.17. яких технічні (техно-робочі) проекти рекультивації земель, розроблені згідно з діючими нормативами та правилами, що повинно бути засвідчено головним інженером проекту, не підлягають погодженню з органами державного нагляду.

З огляду на викладене, проект землеустрою щодо землювання (поліпшення малопродуктивних земель) засвідчено відповідно до п. 5.3.17 Тимчасових технічних вказівок заступником директора ДП "Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" та головним інженером проекту.

Крім того, як встановлено судами попередніх інстанцій, 14.01.2010 року Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у Харківській області товариству з обмеженою відповідальністю "Технокварц" видано дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки № 00243 від 14.01.2010 року.

Відповідно до п. 4 дозволу товариству з обмеженою відповідальністю "Технокварц" дозволено виконати роботи зі зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, передбачені робочим проектом землеустрою щодо землювання (поліпшення малопродуктивних земель) на території Бабаївської та Васищевської селищних рад Харківського району Харківської області родючим шаром ґрунту, знятим з ділянки розробки Жихарського кар'єру будівельних пісків.

Відтак, суди, врахувавши вимоги чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, всі обставини справи, з'ясовані ними на підставі належних та допустимих доказів, цілком вірно встановили, що умовою освоєння переданої відповідачу за договором оренди землі від 08.07.2009 року земельної ділянки є обов'язкове поліпшення ним існуючих угідь згідно з відповідною документацією -проектом землеустрою щодо землювання (поліпшення малопродуктивних земель). При цьому, суди також вірно встановили, що на виконання, передбачених цим проектом заходів комісією у складі представників відповідача, ДП "Харківський НДПІ землеустрою", Харківської РДА, управління Держкомзему у Харківському районі Харківської області здійснено вибір земельної ділянки малопродуктивних угідь з метою її поліпшення родючим шаром ґрунту, знятим з ділянки розробки Жихарського кар'єру будівельних пісків та отримано відповідачем дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву.

З огляду на викладене, колегія суддів касаційної інстанції вважає, що суди попередніх інстанцій, врахувавши вимоги ст. 207 Земельного кодексу України та п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 року № 1279 "Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню", прийшли до вірного висновку, що оскільки витрати ТОВ "Технокварц", передбачені проектом землеустрою щодо землювання (поліпшення малопродуктивних земель) майже втричі перевищують розмір нарахованих відповідачу до сплати втрат сільськогосподарського виробництва, то сума таких втрат має бути включена до затрат на поліпшення малопродуктивних земель.

Таким чином, місцевий господарський суд у відповідності до вимог ст.43 Господарського процесуального кодексу України всебічно, повно і об'єктивно дослідив матеріали справи в їх сукупності, дав вірну юридичну оцінку обставинам справи та правильно, у відповідності до вимог закону та встановлених обставин вирішив спір у справі.

Переглядаючи справу повторно, в порядку ст.101 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд апеляційної інстанції правильно залишив прийняте місцевим господарським судом рішення без змін.

Посилання скаржника на порушення та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні постанови не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування зазначеного судового акту колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Прокуратури Харківської області залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного господарського суду від 30.01.2012 року у справі № 5023/7076/11 (64/382-10) без змін.

Головуючий І. Плюшко

Судді: Н. Кочерова

Л. Іванова