Ухвала від 03.03.2012 по справі 2а-2888/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

03 березня 2012 року №2а-2888/12/2670

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Пісоцька О.В., перевіривши матеріали

за позовною заявоюфізичної особи -підприємця ОСОБА_1

доКиївської міської ради, Київського міського голови ОСОБА_2

провизнання недійсним договору оренди земельних ділянок та акту визначення меж земельних ділянок,

ВСТАНОВИЛА:

Вказана позовна заява та додані матеріали обліковуються Окружним адміністративним судом міста Києва за №2а-2888/12/2670 і передані на розгляд судді 29 лютого 2012 року.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі -ФОП ОСОБА_1, позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міської ради, Київського міського голови ОСОБА_2 (відповідачі), в якому просить визнати недійсними договір оренди земельних ділянок від 17 березня 2009 року та акт визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) в натурі, а також -стягнути з Київського міського голови ОСОБА_2 моральну шкоду у розмірі 1000грн. 00коп.

Позовні вимоги обґрунтовані твердженнями про порушення прав ФОП ОСОБА_1 як орендатора земельної ділянки шляхом недотримання відповідачами порядку укладання та складання оскаржуваних договору та акту. Вказувала на відсутність Київського міського голови під час підписання вказаного договору та на відсутність у ньому особистого підпису останнього, замість якого міститься факсиміле, а також на те, що позивач не узгоджувала та не підписувала акт визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Частина 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.

Згідно з частиною 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:

1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;

4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;

5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;

6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 15 Цивільного процесуального кодексу України від 18 березня 2004 року №1618-IV, з урахуванням змін на час виникнення спірних правовідносин, справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин розглядаються судами в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 (із змінами, внесеними Постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року N2) «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ»за загальним правилом розмежування компетенції судів з розгляду земельних та пов'язаних із земельними відносинами майнових спорів відбувається залежно від суб'єктного складу їх учасників. Ті земельні та пов'язані із земельними відносинами майнові спори, сторонами в яких є юридичні особи, а також громадяни, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності, розглядаються господарськими судами, а всі інші - в порядку цивільного судочинства, крім спорів, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, вирішення яких згідно з пунктами 1, 3 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства віднесено до компетенції адміністративних судів.

Враховуючи зазначене, суд дійшов до висновку, що вказану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, адже позовні вимоги у позивача виникли в рамках земельних відносин та не пов'язані з реалізацією відповідачами управлінських функцій, а тому підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.

У відповідності до положень пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Отже, ФОП ОСОБА_1 необхідно відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за її позовом до Київської міської ради, Київського міського голови ОСОБА_2 про визнання недійсним договору оренди земельних ділянок та акту визначення меж земельних ділянок, - роз'яснивши позивачу, що розгляд даних позовних вимог має здійснюватись за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України, що належить до компетенції місцевого суду господарської юрисдикції.

Керуючись статтями 3, 17, 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України суддя

УХВАЛИЛА:

Відмовити фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за її позовом до Київської міської ради, Київського міського голови ОСОБА_2 про визнання недійсним договору оренди земельних ділянок та акту визначення меж земельних ділянок.

Роз'яснити фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1, що розгляд даних позовних вимог має здійснюватися за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України, що віднесено до компетенції місцевого суду господарської юрисдикції.

Копію даної ухвали, позовну заяву та додані до неї матеріали направити на адресу фізичної особи -підприємця ОСОБА_1.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис О.В. Пісоцька

З оригіналом згідно.