ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
03 квітня 2012 року 16:07 № 2а-17168/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.;
при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,
за участю сторін:
представника позивача -Завгородньої Н.В.,
представника відповідачів -Солов'янчика В.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Інспекції з держаного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмайданчик", Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобуд" про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання відповідачів виконати вимоги приписів від 18.10.2011 р. щодо зупинення виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва за адресою: Либідська площа у Печерському районі міста Києва та зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Будмайданчик" надати позивачу довідки вартості виконання будівельних робіт форм КБ-2в, КБ-3.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, відповідачами у порушення вимог Законів України "Про архітектурну діяльність" та "Про регулювання містобудівної діяльності", було розпочато виконання будівельних робіт з будівництва багатофункціонального комплексу за адресою: Либідська площа у Печерському районі міста Києва, без документів, що дають право на виконання будівельних робіт та затвердженої у встановленому порядку проектної документації.
Відповідачі проти позову заперечували, наголошуючи на тому, що жодних будівельних робіт на зазначеному об'єкті не здійснюється, а лише підготовчі роботи, та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування", справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 р. № 549 утворено територіальний орган -Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві.
Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02.06.2011 р. № 22 затверджено Положення про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві (далі-Положення).
Положенням передбачено, що Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві, відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема: контроль за виконанням приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих будівельних робіт; проведення перевірок відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються при будівництві об'єктів, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам (рішенням); зупиняє підготовчі та будівельні роботи, які виконуються без реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (пп.10,11,14 п.4).
Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів будівництва визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 р. № 553.
Відповідно до пп.1) п. 2 Порядку, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням, зокрема, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції.
Згідно п. 5 Порядку, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням чи письмової заяви про проведення перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності приписів та вимог інспекцій; перевірка виконання суб'єктом господарювання вимог інспекції щодо усунення порушень ліцензіатом ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки (п.7 Порядку).
За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки (п.8,16 Порядку).
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (п.17 Порядку).
Відповідно до п.1 Порядку виконання підготовчих робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 466, підготовчі роботи - роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки під забудову, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під'їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень.
Згідно п.1,2 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 466, будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.
Будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання замовником за формою згідно з додатком 1 повідомлення
про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції або її територіальному органу за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, відповідно до переліку об'єктів, будівництво яких здійснюється після надіслання повідомлення про початок виконання будівельних робіт; реєстрації відповідною Інспекцією декларації - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорії складності; видачі замовнику Інспекцією дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорії складності.
Так, на підставі звернення Головного управління містобудування та архітектури від 17.10.2011 р., позивачем здійснено позапланову перевірку відповідачів з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт на об'єкті будівництва, що знаходиться за адресою: м. Київ, Печерський район, ст. метро Либідська.
Згідно з електронною базою позивача, за вказаною адресою зареєстровано повідомлення про початок виконання підготовчих робіт КВ № 01311022434 від 29.07.2011 р.
В той же час, перевіркою встановлено, що за вказаною адресою розпочато будівельні роботи з влаштування паль та земельні роботи; документів при перевірці не надано; журналу загальних робіт на будівельному майданчику не має, про що складено акт від 17.10.2011 р.
Такі дії відповідачів свідчать про порушення ними вимог ч.1 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та ст.9 Закону України "Про архітектурну діяльність" щодо виконання будівельних робіт без документів, що дають право на їх виконання та затвердженої у встановленому порядку проектної документації.
За результатами перевірки позивачем 18.10.2011 р. стосовно відповідачів винесені приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил шляхом зупинення виконання будівельних робіт до усунення допущеного правопорушення, а також, стосовно ТОВ "Будмайданчик" винесено припис від 18.10.2011 р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил шляхом надання в термін до 28.10.2011 р. позивачу довідки про вартість виконаних будівельних робіт (КБ-2, КБ-3).
02.11.2011 р. позивачем проведена повторна позапланова перевірка відповідачів з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт на об'єкті будівництва, що знаходиться за адресою: Либідська площа у Печерському районі міста Києва.
За результатами перевірки встановлено, що вимоги приписів, виданих позивачем 18.10.2011 р. відповідачами не виконуються, будівельні роботи продовжуються. На об'єкті виконані будівельні роботи із влаштування фундаментів на інженерних мережах, про що складено акт від 02.11.2011 р. та винесено приписи від 02.11.2011 р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил (про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт) з вимогою щодо відповідачів виконати умови приписів від 18.10.2011 р.
В той же час, відповідач-2 наголошував на тому, що жодних будівельних робіт на зазначеному об'єкті ним не здійснюється, а були лише виконані підготовчі роботи.
Відповідач-1 взагалі стверджував про відсутність предмету спору у зв'язку з тим, що рішенням Господарського суду міста Києва від 11.01.2012 р. визнані недійсними та скасовані рішення Київської міської ради "Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "Будмайданчик" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-офісного центру з багаторівневим паркінгом на Либідській площі у Печерському районі м. Києва" та договір оренди земельної ділянки, укладений між Київською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Будмайданчик".
Враховуючи висновки перевірки, такі доводи відповідачів сприймаються судом критично.
Під час розгляду справи по суті, враховуючи протилежні твердження сторін, з метою повного і всебічного розгляду справи по суті, у суду виникла необхідність дослідити додаткові докази по справі, а саме з'ясувати, чи мають місце порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання будівельних робіт на об'єкті за адресою: площа Либідська у Печерському районі міста Києва.
Ухвалою суду від 15.03.2012 р. позивача зобов'язано провести позапланову перевірку з питань фактичного здійснення будівельних робіт та дотримання відповідачами вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання будівельних робіт на об'єкті за адресою: площа Либідська у Печерському районі міста Києва.
Так, 28.03.2012 р. позивачем проведена позапланова перевірка відповідачів з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт на об'єкті будівництва, що знаходиться за адресою: Либідська площа у Печерському районі міста Києва.
Перевіркою з виїздом на місце 28.03.2012 р. встановлено, що будівельний майданчик із будівництва багатофункціонального комплексу огороджений парканом та знаходиться під охороною. Будівельні роботи не виконуються, будівельники відсутні. На будівельному майданчику розміщені тимчасові інвентарні споруди господарського призначення, автокран, частково будівельні матеріали. Конструкції фундаментів не демонтовані. Вимоги приписів позивача виконані не в повному обсязі, а саме: правопорушення відповідно до вимог діючого законодавства не усунуто в частині приведення земельної ділянки до первісного стану згідно ст. 38 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", чим порушено пп. а п.3 ч.4 ст.41 зазначеного закону, про що складено акт від 28.03.2012 р.
Зазначене свідчить про наявність з боку відповідачів порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, а також невиконання ними приписів позивача, які згідно вимог законодавства, є обов'язковими для виконання.
Отже, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання відповідачів виконати вимоги приписів від 18.10.2011 р. щодо зупинення виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва за адресою: Либідська площа у Печерському районі міста Києва.
В той же час, вимоги позивача про зобов'язання відповідача-1 надати позивачу довідки вартості виконання будівельних робіт форм КБ-2в, КБ-3 задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Примірні форми первинних документів з обліку в будівництві КБ-2в "Акт приймання виконаних будівельних робіт" та КБ-3 "Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати", затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 04.12.200 р. № 554.
Примирні форми КБ-2в поширюються на будівельні підприємства і підрозділи усіх видів економічної діяльності незалежно від форм власності, що виконують будівельні та монтажні роботи, роботи з капітального та поточного ремонту, інші підрядні роботи із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ та організацій державної форми власності. Акт приймання виконаних робіт складається на основі журналу обліку виконаних робіт (форма КБ-6) і надається субпідрядником - генпідряднику, генпідрядником - замовнику. Типова форма КБ-3 поширюється на підрядні роботи, що виконуються за рахунок усіх джерел фінансування. Загалом, зазначені документи необхідні підприємствам, установам, організаціям для ведення належного бухгалтерського обліку.
Крім того, відповідно до пп.3 ч.4 ст.41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт. Аналогічні положення закріплені п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Отже, до компетенції позивача не входить право вимагати від відповідача-1 надання довідок вартості виконання будівельних робіт форм КБ-2в, КБ-3.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін, вважає заявлені позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Позовні вимоги Інспекції з держаного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві задовольнити частково.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Будмайданчик", Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергобуд" виконати вимоги приписів Інспекції з держаного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві від 18.10.2011 р., а саме: зупинити виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва за адресою: Либідська площа у Печерському районі міста Києва.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилаються особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 09.04.12 р.
Суддя Аблов Є.В.