Постанова від 28.03.2012 по справі 2а-18197/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 березня 2012 року 13:40 № 2а-18197/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Аблова Є.В., Федорчука А.Б., при секретарі Грабовському В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Київський річковий порт»

доДержавної служби геології та надр України

провизнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

за участю:

позивача -Письмак О.Є.

відповідача - Ольшанська Ю.В.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28 березня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Київський річковий порт»(далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної служби геології та надр України (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправними дії Державної служби геології та надр України (03680, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16) які виразились у ненаданні протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви публічного акціонерного товариства "Київський річковий порт" про переоформлення дозволу та документів, що додаються до неї, публічному акціонерному товариству "Київський річковий порт" дозволу на новому бланку з урахуванням відповідних змін та зобов'язання Державну службу геології та надр України (03680, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16) безоплатно переоформити публічному акціонерному товариству "Київський річковий порт" (код ЄДРПОУ 03150071) спеціальний дозвіл на користування надрами від 05.11.1996 №672 який наданий відкритому акціонерному товариству "Київський річковий порт" (код ЄДРПОУ 03150071) з метою видобування піску на Ново-Українському родовищі, на новому бланку з урахуванням відповідних змін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем неправомірно та протиправно повернуто пакет документів для переоформлення Спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування піску Ново-Українського родовища, яке розташоване в Київській області у зв'язку зі зміною назви підприємства.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що повертаючи позивачу пакет документів для переоформлення Спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування піску Ново-Українського родовища, яке розташоване в Київській області у зв'язку зі зміною назви підприємства, діяв в межах повноважень та у відповідності до норм чинного законодавства, оскільки зазначений дозвіл анульований наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.11.2009р. №623 та у зв'язку з тим, що позивач не виконав вимог п. 27 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. №615 щодо проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

У зв'язку зі зміною назви організації, а саме з відкритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство, позивач 20.07.2011р. та 27.07.2011р. звертався з заявами до Державної служби геології та надр України про переоформлення спеціального дозволу на користування надрами №672 від 05.11.1996р.

Листом від 13.09.2011р. №3901/01/12-11 відповідач повернув вказані заяви з доданими до них документами з посиланням на те, що спеціальний дозвіл на користування надрами №672 від 05.11.1996р. в інформаційній електронній базі значиться як анульований. Вказаний лист відправлено відповідачем 20.09.2011р., що підтверджується копією поштового конверту та поштового штемпелю, які наявні в матеріалах даної справи.

27 вересня 2011 року позивач повторно звернувся до Державної служби геології та надр України з заявою №3285/01/12 про переоформлення спеціального дозволу на користування надрами відповідно до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. №615 з додатковими обґрунтуваннями та доказами.

Листом від 28.10.2011р. №5412/01/12-11 відповідач повернув вказану заяву ПАТ «Київський річковий порт». Вказаний лист відправлено відповідачем 24.11.2011р., що підтверджується копією поштового конверту та поштового штемпелю, які наявні в матеріалах даної справи.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п. 18 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. №615, Держгеонадра надає протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви про переоформлення дозволу (внесення змін до нього) та документів, що додаються до неї, заявникові дозвіл на новому бланку з урахуванням відповідних змін або вмотивовану відмову.

Відповідно до п. 27 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. №615 Держгеонадра для геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою та видобування корисних копалин продовжує, поновлює строк дії дозволів за умови надання позитивного висновку спеціалізованим державним геологічним підприємством, установою, організацією, що належать до сфери управління Держгеонадр, за результатами проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів.

Пунктом 19 вказаного Порядку передбачені підстави для прийняття рішення про відмову в оформленні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесення змін до нього, а саме: подання заявником документів не в повному обсязі; виявлення у поданих документах недостовірних даних; невідповідність документів, поданих заявником, вимогам законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.06.2010р. по справі №2а-2717/10/2670 за позовом ВАТ «Київський річковий порт»до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.11.2009р. №623 «Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами», в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 05.11.1996р. №672, наданого ВАТ «Київський річковий порт», з метою видобування піску Ново-Українського родовища. Вказана постанова суду набрала законної сили 21.12.2010р.

Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Відповідно до Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади»від 09.12.2010р. №1085/2010 встановлено, що Державна служба геології та надр України утворюється шляхом реорганізації Міністерства охорони навколишнього природного середовища України. Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади. що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються. Центральні органи виконавчої влади, на які цим Указом покладені функції з реалізації державної політики у відповідній сфері, виконують повноваження у визначених сферах компетенції відповідних органів, що ліквідуються згідно з цим Указом.

Згідно з Положенням про Державну службу геології та надр України, яке затверджене Указом Президента України від 06.04.2011р. №391/2011, Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Серед основних завдань Держгеонадр України, зокрема, видача у встановленому порядку спеціальних дозволів на видобування корисних копалин.

Відповідно до абз. 2 п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства»заміна (переоформлення) ліцензій, дозволів, свідоцтв, інших документів дозвільного характеру, а також документів, що підтверджують права акціонерного товариства на майно, у зв'язку з приведенням діяльності такого товариства у відповідність із вимогами цього Закону, здійснюється безоплатно.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем в порушення встановленого законодавством строку не надано своєчасно ПАТ «Київський річковий порт»дозвіл на новому бланку з урахуванням відповідних змін або вмотивовану відмову на заяву про переоформлення спеціального дозволу на користування надрами від 05.11.1996р. №672 з метою видобування піску Ново-Українського родовища, яке розташоване в Київській області у зв'язку зі зміною назви підприємства.

Щодо вимагання з боку відповідача проведення позивачем експертизи запасів для переоформлення Спеціального дозволу на користування надрами, суд зазначає наступне.

Як зазначено вище, п. 27 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. №615 передбачено, що Держгеонадра для геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою та видобування корисних копалин продовжує, поновлює строк дії дозволів за умови надання позитивного висновку спеціалізованим державним геологічним підприємством, установою, організацією, що належать до сфери управління Держгеонадр, за результатами проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів.

В даному випадку зазначена норма Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. №615 не застосовується до відносин з приводу переоформлення Спеціального дозволу у зв'язку із зміною найменування надрокористувача, а застосовується до продовження та поновлення строку дії дозволу за умови надання позитивного висновку спеціалізованим державним геологічним підприємством, установою, організацією, що належать до сфери управління Держгеонадр, за результатами проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів.

Крім того, судом встановлено, що Спеціальний дозвіл на користування надрами від 05.11.1996р. №672 дійсний до 05.11.2016р. з визначеними у ньому запасами корисних копалин.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Київський річковий порт», відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів суду правомірності прийняття ним рішення про повернення пакету документів ПАТ «Київський річковий порт»з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Київський річковий порт»підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства «Київський річковий порт»задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної служби геології та надр України (03680, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16) які виразились у ненаданні протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви публічного акціонерного товариства "Київський річковий порт" про переоформлення дозволу та документів, що додаються до неї, публічному акціонерному товариству "Київський річковий порт" дозволу на новому бланку з урахуванням відповідних змін.

Зобов'язати Державну службу геології та надр України (03680, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16) безоплатно переоформити публічному акціонерному товариству "Київський річковий порт" (код ЄДРПОУ 03150071) спеціальний дозвіл на користування надрами від 05.11.1996 №672 який наданий відкритому акціонерному товариству "Київський річковий порт" (код ЄДРПОУ 03150071) з метою видобування піску на Ново-Українському родовищі, на новому бланку з урахуванням відповідних змін.

Судові витрати в сумі 56,46грн. присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Київський річковий порт»(код ЄДРПОУ 03150070, м. Київ, 04070, вул. Верхній Вал, 70; р/р 26009262400008 в ПАТ «Ві Ей Бі Банк»м. Києва, МФО 380537) за рахунок Державного бюджету України.

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 04.04.2012р.

Головуючий суддя В.В. Амельохін

Судді: Є.В. Аблов

А.Б. Федорчук