"31" жовтня 2006 р.
Справа № 22/217-06-4479А
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Разюк Г.П.
суддів: Колоколова С.І.,
Петрова М.С.
при секретарі Бухтіяровій О.Г.
за участю представників сторін:
від позивача - Антохіної О.С. за довіреністю № 177 від 02.06.06р.
від відповідача - Кузнецової О.В. за довіреністю № 13-254 від 06.02.06р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області / далі по тексту -Інспекція/
на постанову господарського суду Одеської області від 21 червня 2006 року
у справі № 22/217-06-4479А
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія /далі -ВАТ / «Одесаобленерго»
до скаржника
про визнання нечинним рішення
встановив:
У травні 2006р. ВАТ «Одесаобленерго» звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до Інспекції про визнання нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області № 34 від 20 лютого 2006 року, відповідно до якого на позивача накладено штраф у розмірі 201512,82 грн. та вилучено в доход державного бюджету неправомірно отриману виручку у сумі 100756,41 грн..
Постановою господарського суду Одеської області від 21.06.2006 р. (суддя Торчинська Л.О.) позов задоволено, визнано нечинним вказане рішення відповідача. Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що оскаржене рішення про застосування штрафних санкції до позивача винесене відповідачем без законних на те підстав та без додержання вимог законів України “Про державну податкову службу в Україні» та “Про ціни та ціноутворення» /далі-Закон/, а також Інспекція не перевіряла правильність застосування позивачем тарифів стосовно споживачів, у яких договором про постачання електроенергії встановлена схема визначення вартості електричної енергії, в зв'язку з чим неправомірно включила їх до акту перевірки та зробила висновки, що не відповідають фактичним обставинам, посилаючись на вимоги п.3.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України №298/519 від 03.12.2001р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 за N 1047/6238 /далі-Інструкція/.
Не погоджуючись з постановою господарського суду, Інспекція звернулась до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду від 21.06.2006р. скасувати та прийняти нове рішення, яким визнати чинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області № 34 від 20 лютого 2006 року. Скаржник звертає увагу суду апеляційної інстанції на ту обставину, що перевірка, здійснена Інспекцією, повністю відповідає вимогам ст.11 Закону України “Про ціни та ціноутворення», Положенню про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою КМУ від 13.12.2000р. №1819 /далі-Положення/, а тому є законною, а висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи.
Представник ВАТ «Одесаобленерго» у судовому засіданні заперечує проти доводів апеляційної скарги та просить відмовити у її задоволенні та залишити оскаржену постанову без змін, як законну та обгрунтовану.
Перевіривши повноту встановлення судом обставин справи та їх юридичну оцінку та заслухавши представників позивача та відповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що постанова є обґрунтованою та такою, що відповідає чинному законодавству та матеріалам справи виходячи з наступного.
Згідно плану перевірки додержання енергопостачальними організаціями Закону України «Про енергозбереження» від 17.01.2006р. прокуратурою Одеської області була залучена Інспекція для перевірки дотримання порядку застосування тарифів на електроенергію згідно з діючим законодавством /а.с.52-53/.
В січні, лютому 2006р. Інспекція провела вибіркову перевірку порядку застосування Іллічівським районом електричних мереж /РЕМ/ ВАТ «Одесаобленерго» тарифів на електричну енергію за період з 01.01.2005р. по 01.01.2006р., за результатами якої був складений акт №000029 від 03.02.2006р. /а.с.9-11/.
Перевіркою встановлено порушення п.п.7.9 п.7 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996р., зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.08.1996 року за №417/1442 (в редакції, затвердженій постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України /НКРЕ/ від 22.08.2002 р. № 928 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції за №903/7191 від 14.11.02р.) /далі -Правила/, а саме, при розрахунках з споживачами, коли дата зміни тарифу не збігалася з датою початку розрахункового періоду ВАТ “Одесаобленерго» необґрунтовано застосовувало тарифи за використану електроенергію, які діяли на кінець розрахункового періоду. Інспекцією з застосуванням тарифів за використану електроенергію, які діяли на початок розрахункового періоду, здійснено розрахунок сум, отриманих Іллічівським РЕМ в результаті неправильного застосування тарифів, затверджених НКРЕ за вищевказаний спірний період, які становлять 38120,69 грн.. /а.с.47-51/.
Крім того, виявлено факти застосування до частини населення жилмасиву Чорноморка тарифів, встановлених для мешканців міста, а не для населення сільської місцевості. Сума безпідставно отриманої виручки за цим порушенням складає 63351,33 грн..
Пізніше працівники відповідача склали доповнення до акту від 03.02.06р., яким виключили з донарахованих сум 715,61 грн. у зв'язку з тим, що Правилами в редакції постанови НКРЕ №910 від 17.10.05р. у разі коли дата зміни тарифу не збігається з датою початку розрахункового періоду позивачу дозволяється застосовувати тарифи, що діяли на кінець розрахункового періоду /а.с.121,122/.
На підставі цього акту перевірки керуючись ст.14 Закону Інспекція прийняла рішення від 20.02.2006р. №34 про застосування до ВАТ “Одесаобленерго» економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме, вилучення в доход державного бюджету неправомірно отриманої виручки у сумі 100756,41 грн. та штрафу у подвійному розмірі від цієї виручки на суму 201512,82 грн. /а.с.8/.
Відповідно до п.7.1. Правил розрахунки споживачів з постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом здійснюються за чинними тарифами, які встановлюються відповідно до положень нормативно-правових документів НКРЕ, згідно з договором про постачання електричної енергії.
Пунктом 7.9 Правил в редакції, чинній до 29.11.05р., встановлено, що у тому разі коли дата зміни тарифу не збігається з датою початку (закінчення) розрахункового періоду і встановлена автоматизована система обліку не дає змоги визначити обсяги споживання електричної енергії за днями місяця, за згодою сторін, розрахунки здійснюються за однією з таких схем:
- обсяг спожитої (переданої) електричної енергії між датами зняття показів засобів обліку розкладається відповідно до тривалості дії протягом розрахункового періоду кожного з тарифів, після чого величина коштів, які має сплатити споживач, визначається як сума добутків тарифів на відповідні їм обсяги електричної енергії;
- період між датами зняття показів засобів обліку прирівнюється до розрахункового періоду і величина коштів, які має сплатити споживач, визначається як добуток обсягу електричної енергії, спожитої (переданої) між датами зняття показів засобів обліку, на тариф, який діяв на початок розрахункового періоду;
- у відповідності до методичних рекомендацій, затверджених НКРЕ.
Обрана схема обов'язково зазначається у договорі і не може бути змінена до закінчення терміну дії договору.
Таким чином, Правила чітко встановлюють, що способи визначення обсягу споживання електроенергії при зміні тарифів та здійсненні відповідного розрахунку за кількість спожитої за такий розрахунковий період електроенергії, встановлені п.7.9 обираються учасниками правовідносин за договорами про постачання електроенергії і застосовуються лише у тому разі, коли дата зміни тарифу не збігається з датою початку (закінчення) розрахункового періоду і встановлена автоматизована система обліку не дає змоги визначити обсяги споживання електричної енергії за днями місяця .
Як вбачається з матеріалів перевірки, ні акт, ні розрахунок сум неправомірно отриманої виручки та штрафу, виконані Інспекцією, не містять відомостей про дати змін тарифу, що позбавляє можливості зробити висновок про те, що вони не співпадають з датами початку (закінчення) розрахункових періодів і санкції обраховані саме у разі передбаченому п.7.9 Правил.
Крім того, вказані Інспекцією дати початку розрахункового періоду не завжди збігається з датами, які вказані в наявних в матеріалах справи договорах. Так, згідно з додатком №2 до договору № 9186/1059 від 20.05.04р. між ВАТ «Одесаобленерго» та міським управлінням житлово-комунального господарства розрахунковим вважається період з 9-10 числа місяця до такого ж числа наступного місяця, в той час як Інспекцією вказано в акті перевірки датами початку розрахункових періодів за весь спірний період 2005р. 23 число місяця.
Крім того, Інспекцією не обґрунтовано, з яких підстав при визначені неправомірно отриманої виручки нею була застосована саме друга, з трьох встановлених п.7.9 Правил, схема розрахунків, коли з матеріалів справи вбачається, що споживачі оплачували рахунки за спожиту електроенергію, чим і погоджували застосовану ВАТ «Одесаобленерго» схему розрахунку.
Доводи скаржника про те, що таке погодження є наслідком монопольного становища позивача на ринку постачання електроенергії, матеріалами справи не підтверджені і докази звернення споживачів з будь-якими скаргами з цього приводу Інспекцією не представлені.
Згідно з пунктом 2.1 Інструкції при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства. Тобто виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) є сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг). Інспекцією ж обрахована сума виручки на підставі рахунків, виставлених ВАТ «Одесаобленерго» споживачам до оплати без аналізу фактичних надходжень на їх оплату.
Щодо неправильного застосування тарифів для населення сільської місцевості жилмасиву Чорноморка, то як вбачається з матеріалів справи /а.с.60-65/ тип місцевості, в якому мешкають споживачі, визначався ВАТ «Одесаобленерго» у відповідності до паспортних даних про місце реєстрації споживача. Оскільки таким місцем в паспортах вказано м. Одеса, колегія не вбачає підстав для застосування до означених споживачів жилмасиву Чорноморка тарифів, встановлених для мешканців сільської місцевості.
За таких обставин, судова колегія вказує, що Інспекцією в порядку ст. 71 КАС України не доведені ті обставини, на яких ґрунтуються її рішення від 20.02.2006р. №35 та вимоги апеляційної скарги.
Крім того, судова колегія на підставі ч. 3 ст.13 Закону та Закону України «Про державну податкову службу в Україні» погоджується з висновком господарського суду про те, що неповідомленням позивача про здійснення планової перевірки за 10 днів до її початку Інспекцією порушено порядок здійснення перевірки.
За таких обставин, судова колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови господарського суду Одеської області та вважає її ухваленою з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 199, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Постанову господарського суду Одеської області від 21.06.2006р. по справі №22/217-06-4479А залишити без змін, а апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області - без задоволення.
Відповідно до ст. 254 КАС України ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку, встановленому ст.ст. 211, 212 КАС України.
Ухвалу складено 03.11.2006р.
Головуючий суддя Г.П. Разюк
Суддя М.С.Петров
Суддя С.І. Колоколов