Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 103
Іменем України
11.11.2008
Справа №2-15/1087-2008А
За позовом Прокурора Київського району м. Сімферополя ( 95000 АР Крим м. Сімферополь, вул. Сергеєва Ценського,26) в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 25) в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні» (95034, АР Крим м. Сімферополь, вул. Набережна, 69)
До відповідача ТОВ Фірми «Консоль ЛТД», (95022 АР Крим, м. сімферополь, вул. Бородіна, 16) ідентифікаційний код 206766633
Про стягнення 17000,00 грн.
Суддя ГС АР Крим Іщенко І.А.
При секретарі судового засіданні І.О. Гуайло
представники:
Від позивача - Задорожний Р. С., предст., дов. №468 від 27.02.2008 р. у справі
Від відповідача - Кулагін Е.В., довіреність № 1253 від 08.09.2008р.
За участю Прокуратури АР Крим - Куінджи М.О., посвідчення № 07181
Обставини справи: Прокурор Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні» звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим в з позовною заявою, в якій просить стягнути з ТОВ Фірми «Консоль ЛТД» 17000,00 грн. штрафних санкцій за порушення законодавства про електроенергетику.
Представник позивача, прокурор позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судовому засіданні надав заяву, який погоджується із позовними вимогами у повному обсязі..
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, прокурора та дослідивши представлені докази, суд
Відповідно до статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 р. у справі № 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, та і нормами інших правових актів.
Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовні заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно з преамбулою Закону України «Про електроенергетику» №575/97-ВР від 16.10.1997 р. цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до статті 9 Закону України “Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. №575/97-вр державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція по експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 (у редакції постанови КМ України від 13.02.2006р. №131) затверджено “Положення про державний нагляд за режимами споживання електричної й теплової енергії».
Пунктом 1 вказаного Положення встановлено, що державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), у своїй діяльності Держенергонагляд керується Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, цим Положенням та наказами Мінпаливоенерго.
Держенергонагляд підлеглий безпосередньо Міністерству палива й енергетики України, зокрема виконання функцій, покладених на Держенергонагляд цим Положенням, і діє в складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське керування об'єднаною енергетичною системою України.
Таким чином, Держенергонагляд є суб'єктом владних повноважень у понятті, викладеному в статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, а також те що стягувана сума зараховується до Державного бюджету України, суд вважає правомірним звернення Прокурора Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні» з позовною заявою про стягнення з ТОВ Фірми «Консоль ЛТД» 17000,00 грн. штрафних санкцій за порушення законодавства про електроенергетику.
04.12.2006 р. державним інспектором з енергетичного нагляду з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим відносно ТОВ Фірми «Консоль ЛТД» був винесений припис № 58/75 із вказівкою необхідності проведення заходів для усунення виявлених порушень.(а.с.10)
Вказаним приписом відповідача було зобов'язано в строк до 01.01.2007 р. повідомити про виконання припису.
Частина 4 статті 26 Закону України №575/97-ВР встановлено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих, установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України 24.12.2004 р. № 817, при перевірки виконання Припису безпосередньо на підприємстві вона, як правило, повинна проводитись не пізніше одного календарного місяця після закінчення терміну виконання найбільш тривалого заходу Припису.
З матеріалів справи вбачається, що жоден пункт припису № 58/75 від 04.12.2006 р. відповідачем виконані не були, про що позивачем в присутності керівника електрогосподарства був складений відповідний акт перевірки № 58/13 від 23.04.2007 р.(а.с.8)
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
За таких обставин, на підставі акту перевірки №58/13 від 23.04.2007р старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії була винесена постанова №107-кр від 26.06.2007 р. про накладення на ТОВ Фірма «Консоль ЛТД», штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн.(а.с.6)
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.1999 р. суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України (ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»).
У зв'язку з несплатою відповідачем вказаної суми штрафу, Держенергонагляд у кримському регіоні звернувся до суду з позовом про стягнення боргу в примусовому порядку.
Рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку (п. 11 Положення).
Постанова № 107 кр від 26.06.2007 р. була оскаржена відповідачем до суду, проте 29.05.2008р. ним було заявлене клопотання про залишення вказаної позовної заяви без розгляду та Ухвалою Господарського суду АР Крим позовна заява по оскарженню постанови № 107 кр від 26.06.2007 р. була залишена без розгляду.
При таких обставинах, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню, оскільки підтверджуються матеріалами справи, та відповідають чинному законодавству України.
Відповідач заборгованість у розмірі 17000,000 грн. визнає.
Згідно пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись частиною 1 статті 71, статтями 94, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Фірми «Консоль ЛТД», (95022 АР Крим, м. Сімферополь, вул. Бородіна, 16 ідентифікаційний код 206766633(р/р 26004301320616 у КЦВ «Промінвестбанк», , ЗКПО 16502790) на користь Державного бюджету України ( код платежу: 21081100, р/р 31112106700002, МФО 824026, код ЗКПО 34740405, одержувач коштів: Державний бюджет м. Сімферополя, банк одержувача: Управління державного казначейства в АР Крим, м. Сімферополь) 17000,00 грн. заборгованості.
Виконавчий документ видати після вступу Постанови в закону силу, за заявою особи на користь якої воно винесено.
Судом роз'яснено сторонам положення ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно якої Постанова суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, Постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст.. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дійсну Постанову направити на адресу сторін та прокуратури АР Крим (м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 21) рекомендованою кореспонденцією.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Іщенко І.А.