Постанова від 14.07.2010 по справі 2а-8478/09/6/0170

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 2а-8478/09/6/0170

14.07.10 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Єланської О.Е.,

суддів Дадінської Т.В. ,

Санакоєвої М.А.

секретар судового засідання Плисенко Ф.Ю.

за участю сторін:

представник позивача - Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим - ОСОБА_3, довіреність № 9 від 12.03.10 року;

представник відповідача - Військового комісаріату Автономної Республіки Крим - ОСОБА_4, довіреність № 6630 від 29.12.09 року;

розглянувши апеляційну скаргу Військового комісаріату Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Латинін Ю.А.) від 02.11.09 року у справі № 2а-8478/09/6/0170

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим (вул. К. Лібкнехта, 3, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)

до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим (вул. Київська, 152, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Автономна Республіка Крим, 95493)

про стягнення переплати пенсії.

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.11.2009 року (суддя Латинін Ю.А.) у справі № 2а-8478/09/6//0170 адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим до Військового комісаріату АР Крим про стягнення переплати пенсії було задоволено у повному обсязі. Стягнуто з Військового комісаріату АР Крим на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим суму заподіяної шкоди у розмірі 878,56 грн.

Постанова суду мотивована тим, що уповноваженим структурним підрозділом, який зобов'язаний оформлювати та надавати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Міністерства Оборони України, є Військовий комісаріат АР Крим і, як слід з матеріалів справи, ним були надані до Головного управління ПФУ в АР Крим довідки із завищеною сумою грошового забезпечення щодо військовослужбовця пенсіонера ОСОБА_5 для проведення перерахунку, що призвело до переплати пенсії вказаній особі та заподіяння шкоди майновим інтересам держави в особі Пенсійного фонду України в сумі 878,56 грн.

Не погодились з постановою суду Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим звернувся до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову, та прийняти нову, якої відмовити у задоволенні позовних вимог. Апелянт зазначив, що він не володів достатньою інформацією щодо можливості або включення надбавок, або про їх скасування при проведенні нового розрахунку. Підставою для виплати надбавки за особливі умови служби являлись довідки з військової частини, які були долучені до пенсійної справи пенсіонера та які знаходяться у Головному управління Пенсійного фонду України в АР Крим (знаходяться в пенсійній справі позивача), а тому позивач сам своїми діями ввів відповідача в оману, оскільки сам з самого початку надав недостовірну інформацію, а саме - у списках, які надійшли від Головного управління ПФУ в АР Крим стосовно ОСОБА_5 було вказано надбавку за особливі умови служби, як льотному складу при виконання польотів, в розмірі 35%, в той час як фактично вказаний військовослужбовець проходив військову службу у складі екіпажу підводного човна.

За розпорядженням Голови Севастопольського апеляційного адміністративного суду суддів Іщенко Г.М., та Щепанську О.А., у зв'язку з поважних причин було замінено на суддів Дадінську Т.В., та Санакоєву М.А.

В судовому засіданні 14.07.2010 року представник позивача - Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці проти задоволення апеляційної скарги Військового комісаріату Автономної Республіки Крим заперечував.

Представник відповідача - Військового комісаріату Автономної Республіки Крим просив задовольнити його скаргу.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.

25.02.2008 року Військовим комісаріатом АР Крим була видана довідка за № 102260 про виплату ОСОБА_5 пенсії з надбавкою за особливі умови служби у розмірі 35% у сумі 266,00 грн. (а.с.7), на підставі якої Головним управлінням ПФУ в АР Крим був проведений перерахунок, та з 01.01.2008 року пенсія виплачувалась ОСОБА_5 у підвищеному розмірі з урахуванням вказаної надбавки.

16.04.2009 року відповідач знов подав до позивача довідку по вказаній особі про зміну розміру грошового забезпечення з 01.01.2008 року, але із зміною розміру надбавки за особливі умови служби у розмірі 25% у сумі 190,00 грн.(а.с.8)

Підставою для такої розбіжності стало те, що у списках, які були отримані від ГУ ПФУ в АР Крим, було зроблено посилання на наявність у ОСОБА_5 надбавки за льотний склад при виконанні польотів 35%, в той час як насправді ОСОБА_5 проходив службу у складі екіпажу підводного човна та мав право на надбавку за особливі умови служби (далі - НОУС) на підводних човнах.

Внаслідок надання таких довідок, у період з січня 2008 року по квітень 2009 року ГУ ПФУ в АР Крим виплачувало вказаній особі пенсію в розмірі більшому, ніж він повинен був фактично отримати, через що державі були спричинені збитки за період з січня 2008 року по квітень 2009 року в розмірі 878,56 грн.

Судова колегія вважає, що апеляційна скарга Військового комісаріату Автономної Республіки Крим є обґрунтованою та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1 ст. 17 КАС України визначена компетенція адміністративних судів щодо розгляду адміністративних спорів, до якої віднесені спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року визначає, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Отже, орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду у випадку виникнення спору з правовідносин за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року.

Спеціальним Законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі Закон № 2262).

Як свідчать матеріали справи, спір, що виник між сторонами у справі, стосується реалізації компетенції сторін у сфері управління, зокрема щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 і його належить розглядати за правилами, встановленими КАС України.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" та ст. 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007рік" № 489-V від 19.12.06 року з 01.01.2007 року Головному Управлінню ПФУ в АР Крим надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким категоріям громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону № 2262.

Частиною 3 статті 63 Закону № 2262 встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження інформації про перерахунок раніше призначеної пенсії списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Крім того, пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N 135/134, встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Згідно з п. 10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1235 від 26.09.2001 року., військовий комісаріат Автономної Республіки Крим, обласні, Київський міський військові комісаріати, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду для призначення (перерахування) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також у передбачених законодавством випадках виплату грошової допомоги звільненим з військової служби військовослужбовцям і сім'ям загиблих (померлих) військовослужбовців.

За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що уповноваженим структурним підрозділом, який зобов'язаний оформлювати та надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Міністерства Оборони України є Військовий комісаріат АР Крим.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 року № 452 "Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців" надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя: в екіпажах бойових машин, літаків, вертольотів, надводних кораблів (суден), підводних човнів, в управліннях з'єднань і об'єднань надводних кораблів (суден), підводних човнів тощо встановлена в розмірі від 5 до 40 відсотків.

Первинні документи, за якими були нараховані вказані надбавки, знаходяться в пенсійних справах, що зберігаються у Головному управлінні Пенсійного фонду України в АР Крим, у зв'язку з чим судова колегія вважає, що відповідач не був позбавлений можливості встановити які конкретно надбавки за особливі умови служби отримували військовослужбовці.

Як свідчать матеріали справи, у списках, які надійшли від Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим стосовно ОСОБА_5, було вказано надбавку за особливі умови служби, як льотному складу при виконанні польотів, в розмірі 35%.

Подібна довідка була видана і відповідачем 25.02.2008 року за № 102260 про виплату ОСОБА_5 пенсії з надбавкою за особливі умови служби у розмірі 35% у сумі 260,00 грн.(а.с.7)

На підставі вказаної довідки позивачем був проведений перерахунок, та з 01.01.2008 року пенсія виплачувалась ОСОБА_5 у підвищеному розмірі з урахуванням вказаної надбавки.

І тільки внаслідок самостійно виявленої помилки стосовно того, що ОСОБА_5 проходив службу ні у складі екіпажу підводного човна і не належить до льотного складу при виконанні польотів, 16.04.2009 року відповідач знову подав до позивача довідку по вказаній особі про зміну розміру грошового забезпечення з 01.01.2008 року, але із зміною розміру надбавки за особливі умови служби у розмірі 25% у сумі 190,00 грн.

Вказане свідчить про те, що вини відповідача у наданні недостовірної довідки від 25.02.2008 року за № 102260 немає, адже вона складалась на підставі списків, що надійшли від самого позивача - Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим.

Ст. 1166 Цивільного кодексу України визначає, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкода завдана не з її вини.

Крім того, як встановлено судовою колегією, ОСОБА_5 проходив службу у складі екіпажу підводного човна та мав право на надбавку за особливі умови служби (далі - НОУС) на підводних човнах, при цьому згідно наказу Міністерства оборони СРСР від 14.08.1978 року № 075 встановлені надбавки за особливі умови служби на підводних човнах в розмірі 35 % від посадового окладу.

Враховуючи вищенаведене, розмір НОУС для літаків і підводних човнів (до прийняття Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року) був однаковий, тоді як у довідці, яка була надана відповідачем позивачу та на підставі якої було здійснено перерахунок пенсії, було зазначено тільки розміри НОУС та не вказаний вид, тому невірна вказівка позивачем виду НОУС не привела до невірного визначення розміру пенсії ОСОБА_5

Постановою Кабінету Міністрів України № 294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" встановлений новий порядок обчислення та розміри грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.

Відповідно до п. 12 вказаної постанови державні органи зобов'язано привести власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.

Так, Наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року № 638/15329, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі Інструкція), та п. 2 встановлено, що цей наказ застосовується з 01.01.2008 року.

Відповідно до п.п. 14.2.5 Інструкції встановлено, що 25% посадового окладу виплачується надбавка особам офіцерського складу та особам рядового складу, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактам на посадах в екіпажах дизель-електричних підводних човнів, що будуються, - із дня початку навчання згідно з наказом командира з'єднання на таких самих підводних човнах, що перебувають у строю, а тим, хто не навчається, - із дня початку ходових заводських випробувань.

Однак, судова колегія не приймає до уваги положення вказаної Інструкції, оскільки відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

В свою чергу, ст. 8 Конституції України визначає, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

За таких обставин справи, у судової колегії відсутні підстави вважати, що майновим інтересам Держави в особі Пенсійного фонду України заподіяна шкода у вигляді переплаченої ОСОБА_5 пенсії в розмірі 878,56 грн.

Вказане свідчить про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог позивача.

В силу положень ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції не правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм процесуального та матеріального права, а отже, існують підстави для його скасування.

Відповідно до ст. 205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Керуючись ст.195; ст.196; п.3 ч.1 ст.198; п.4 ч.1 ст.202; ч.2 ст.205; ст.207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Військового комісаріату Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Латинін Ю.А.) від 02.11.09 року у справі № 2а-8478/09/6/0170, задовольнити.

2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Латинін Ю.А.) від 02.11.09 року у справі № 2а-8478/09/6/0170, скасувати.

3. Прийняти нову постанову.

В задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим про стягнення переплати пенсії, відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанову може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 19 липня 2010 р.

Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська

Судді підпис Т.В. Дадінська

підпис М.А.Санакоєва

З оригіналом згідно

Суддя О.Е.Єланська