Ухвала від 26.07.2010 по справі 2а-6396/09/0124

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-6396/09/0124

26.07.10 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Єланської О.Е.,

суддів Дадінської Т.В. ,

Санакоєвої М.А.

секретар судового засідання Плисенко Ф.Ю.

за участю сторін:

представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Зодіак-Альфа"- ОСОБА_2, довіреність № 19 від 05.11.10 року;

відповідач - Ялтинський міський голова Брайко Сергій Борисович у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;

представник відповідача - Виконавчого комітету Ялтинської міської ради у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;

представник відповідача - Архітектурно-містобудівна рада при Управлінні головного архітектора Ялтинської міської ради у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;

представник відповідача - Управління Головного архітектора Ялтинської міської ради у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;

розглянувши апеляційну скаргу Управління Головного архітектора Ялтинської міської ради на постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Прищепа О.І.) від 21.12.09 року у справі № 2а-6396/2009

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зодіак-Альфа" (вул. Кірова 31, корпус 3, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)

до Ялтинського міського голови Брайко Сергія Борисовича (АДРЕСА_1)

до Виконавчого комітету Ялтинської міської ради (пл. Радянська 1, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)

до Архітектурно-містобудівної ради при Управлінні головного архітектора Ялтинської міської ради (вул. Свердлова, 21, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)

до Управління Головного архітектора Ялтинської міської ради (вул. Свердлова 21, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)

про визнання бездіяльності незаконною, визнання незаконним розпорядження.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Зодіа-Альфа»звернулося до суду з позовної заявою до Ялтинського міського голови Брайко Сергія Борисовича, виконавчого комітету Ялтинської міської ради, архітектурно-містобудівної ради при Управлінні головного архітектора виконавчого комітету Ялтинської міської ради і, уточнивши у ході розгляду справи у суді першої інстанції заявлені позовні вимоги, просить: визнати незаконним розпорядження Ялтинського міського голови Брайко С.Б. № 14б-р від 27 травня 2002 року „Про затвердження Положення про містобудівну раду м. Ялта та склад містобудівної ради міста Ялти"; визнати незаконною бездіяльність виконавчого комітету Ялтинської міської ради щодо не створення Архітектурно-містобудівної ради при Управлінні головного архітектора м. Ялти та такою, що вчинена в порушення пункту 1.2. Тимчасового положення про архітектурно-містобудівні ради при спеціально уповноважених місцевими органами містобудування та архітектури, затвердженого Наказом № 210 від 01 вересня 1999 року Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 22 листопада 1999 року за № 807/4100; частині 2 пункту 1 Типового положення про архітектурно-містобудівні ради при спеціально уповноважених місцевими органами містобудування та архітектури, затвердженого Наказом № 15 від 14 травня 2007 року Міністерства регіонального розвитку та будівництва України, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 31 травня 2007 року за №564/13831; визнати незаконною бездіяльність Управління головного архітектора Ялтинської міської ради щодо непогодження Товариству з обмеженою відповідальністю „Зодіак-Альфа" Ескізного проекту „Багатоповерхового житлового комплексу класу „Еліт" за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку №16", та такою, що вчинена в порушення ст.1 Закону України „Про архітектурну. діяльність"; вважати погодженим Ескізний проект „Багатоповерхового житлового комплексу класу „Еліт" за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку № 16", розроблений Державним Головним Науково-дослідним проектним інститутом „КРИМНІІПРОЕКТ" та затверджений Директором Товариства з обмеженою відповідальністю „Зодіак-Альфа" (ах. 104-110).

Постановою Ялтинського міського суду від 21.12.2009 року (суддя Прищепа О.І.) у справі № 2а-6396/2009 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Зодіак-Альфа" до Ялтинського міського голови Брайко Сергія Борисовича, виконавчого комітету Ялтинської міської ради, Архітектурно-містобудівної ради при Управлінні головного архітектора Ялтинської міської ради, Управління головного архітектора Ялтинської міської ради, про визнання бездіяльності незаконною, визнання незаконним розпорядження та визнання ескізного проекту погодженим були задоволені частково: Розпорядження Ялтинського міського голови № 14б-р від 27 травня 2002 року про затвердження «Положення про містобудівну раду м. Ялта»та складу містобудівної ради м. Ялта - визнано незаконним. Визнана також незаконною бездіяльність Управління головного архітектора виконавчого комітету Ялтинської міської ради щодо непогодження Товариству з обмеженою відповідальністю „Зодіак-Альфа" „Ескізного проекту „Багатоповерхового житлового комплексу класу „Еліт" за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку №16" Ескізний проект „Багатоповерховий житловий комплекс класу „Еліт" за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку № 16", розроблений Державним Головним науково-дослідним проектним інститутом „КРИМНППРОЕКТ" та затверджений Директором ТОВ „Зодіак-Альфа", - вважати погодженим Управлінням головного архітектора виконавчого комітету Ялтинської міської ради.

В іншій частині позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю «Зодіак-Альфа»було відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду Управління головного архітектора Ялтинської міської ради надало апеляційну скаргу, в який просить скасувати постанову Ялтинського міського суду АР Крим у частині якою в були задоволені позовні вимоги, та прийняти нове рішення, яки у задоволенні адміністративного позову ТОВ «Зодіак-Альфа»відмовити у повному обсязі.

У судове засідання 26.07.2010 року представники відповідачів не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомили.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши заперечення на апеляційну скаргу представника позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.

З матеріалів справи вбачається, що Рішенням № 75 від 31 березня 2005 року 29 сесії 4-го скликання Ялтинської міської ради ТОВ «Зодіак-Альфа»було передано у довгострокову оренду строком 50 років земельна ділянка площею 0,1649 га., для житлового будівництва - будівництва обслуговування багатоквартирного багатоповерхового житлового будинку за адресою: м. вул. Войкова, 16, на землях Ялтинської міської ради (а.с. 54).

На виконання вказаного рішення 16 травня 2005 року між ТОВ «Зодіак-Альфа»та Ялтинською міською радою був укладений договір оренди вищевказаної земельної ділянки (а.с.50-54), який був нотаріально посвідчений та зареєстрований в Державному реєстрі землі договір оренди землі, відповідно до вимог якого Ялтинська міська рада (орендодавець) передала ТОВ «Зодіак-Альфа»(орендар) у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1649 га, розташовану за адресою: АР Крим, м. Ялта, вул. Войкова, 16, для житлового будівництва - будівництва та обслуговування багатоквартирного багатоповерхового житлового будинку (а.с. 50-60).

Вищевказаний договір оренди землі, відповідно до п. 8 договору, укладений строком на 50 років від дати його державної реєстрації та діє до повного виконання зобов'язань. На даний час він у встановленому порядку не визнаний недійсним або розірваним.

Рішенням виконавчого комітету Ялтинської міської ради № 1175 від 11 серпня 2005 року, ТОВ «Зодіак-Альфа»дозволено виконання проектно-дослідних робіт для житлового будівництва - будівництва та обслуговування багатоквартирного багатоповерхового житлового будинку за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, 16 (а.с. 38).

Рішенням виконавчого комітету Ялтинської міської ради № 1623 від 10 листопада 2005 року, ТОВ «Зодіак-Альфа»дозволено виконання проектно-дослідних робіт для будівництва та обслуговування багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків, інфраструктури до них, комплексу сфери послуг, допоміжних будівель та споруд на земельній ділянці площею 0,99 га., розташованій в районі будинку № 16 по вул. Войкова в м. Ялті (а.с. 37).

При цьому пунктом 2 вищезазначених рішень ТОВ «Зодіак-Альфа»було зобов'язане:

п. 2.1. - розробити історіко - містобудівне обґрунтування;

п. 2.2. - отримати у встановленому законом порядку технічні умови служб міста;

п. 2.3. - отримати в УГА Ялтинської міської ради архітектурно-планувальне завдання (АПЗ);

п. 2.4. - проект виконати у відповідності з АПЗ та технічними умовами служб міста;

п. 2.5. - розробити проект та погодити з УГА та з усіма зацікавленими службами;

п. 2.6. - дозвіл на проведення робіт підготовчого періоду отримати у встановленому порядку;

п. 2.7. - дозвіл на будівництво отримати у встановленому законом порядку. (а.с.37,38)

14 грудня 2005 року рішенням № 75 Ялтинської міської ради 37 сесії 4 скликання ТОВ «Зодіак-Альфа»також була передана у довгострокову оренду строком на 50 років для будівництва та обслуговування багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків, інфраструктури до них, комплексу сфери послуг, допоміжних будівель та споруд, додаткова суміжна земельна ділянка, розташована в районі будинку № 16 по вул. Войкова в м. Ялті, площею 0,9900 га., із земель Ялтинської міської ради (а.с. 44).

07 лютого 2006 року, між Ялтинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Зодіак-Альфа»укладений, нотаріально посвідчений та зареєстрований у Державному реєстрі землі, договір оренди землі, відповідно до умов якого Ялтинська міська рада (орендодавець) передала ТОВ «Зодіак-Альфа»в оренду додаткову суміжну земельну ділянку площею 0,9900 га., розташовану за адресою: АР Крим, м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку № 16, для будівництва та обслуговування багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків, інфраструктури до них, комплексу сфери послуг, допоміжних будівель та споруд (а.с. 39-49).

Зазначений договір оренди землі він встановленому порядку не визнаний недійсним або розірваним.

Постановою Господарського суду АР Крим від 27.04. 2007 р. -04.05.2007 р. по справі № 2-11/4263-2007А (а.с. 154-158), визнані нечинними:

- підпункт 2.1. пункту 2 рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради № 1175 від 11 серпня 2005 року «Про дозвіл ТОВ «Зодіак-Альфа»виконання проектно-дослідних робіт для житлового будівництва - будівництва та обслуговування багатоквартирного багатоповерхового житлового будинку за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, 16»;

- підпункт 2.1. пункту 2 рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради № 1623 від 10 листопада 2005 року «Про дозвіл ТОВ «Зодіак-Альфа»виробництва проектно-дослідних робіт для будівництва та обслуговування багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків, інфраструктури до них, комплексу сфери послуг, допоміжних будівель та споруд в районі вул. Войкова, 16 в м. Ялті»(а.с.157).

При цьому господарський суд виходив з того, що матеріалах справи наявний висновок Комітету з охорони культурної спадщини № 1655 від 29.11.2005 роу, яким Комітет не заперечує проти відводу земельної ділянки площею 0,990 га., по вул. Войкова (в районі будинку № 16) в м. Ялта для будівництва та обслуговування багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків. Судом підтверджений факт відсутності зон ландшафту, що охороняється в районі земельної ділянки орієнтованою площею 0,99 га., розташованої в районі будинку № 16 по вул. Войкова в м. Ялта та встановлено, що на відведених земельних ділянках ТОВ «Зодіак-Альфа»для будівництва та обслуговування багатоквартирних, багатоповерхових житлових будинків в районі вул. Войкова в м. Ялта не знаходяться пам'ятники культурної спадщини, що виключає наявність зон ландшафту, що охороняється в районі вказаних земельних ділянок (а.с.157).

23 жовтня 2006 року Управлінням головного архітектора Ялтинської міської ради було видане Товариству з обмеженою відповідальністю «Зодіак-Альфа»затверджено начальником УГА м. Ялти, головним архітектором Приступа В.І. та узгоджене Міністром будівної політики, архітектури і ЖКГ Автономної Республіки Крим В.І. Николовим - архітектурно-планувальне завдання (АПЗ) № 06/135/311/06 на проектування об'єкту архітектури для нового будівництва - багатоквартирних багатоповерхових та (або) звищеної поверховості житлових будинків, інфраструктури до них, комплексу сфери послуг, паркингів, допоміжних будівель та споруд на вищезазначених земельних ділянках (0,99 га. + 0,1649 га.), усього на ділянці, площею 1,1549 га., за адресою: АР Крим, м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку № 16 (а.с.70-80).

Таким чином, на виконання рішень виконавчого комітету Ялтинської міської 1175 від 11 серпня 2005 року та № 1523 від 16 листопада 2005 року, ТОВ «Зодіак-Альфа»отримало у встановленому законом порядку в УГА м. Ялти архітектурно-планувальне завдання у відповідності з яким розробило Ескізний проект „Багатоповерховий житловий комплекс класу „Еліт" за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку № 16", що включає до себе: земельну ділянку площею 0,1649 га., та додаткову суміжну земельну ділянку площею 0,9900 га. за адресу АР Крим, м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку № 16.

11 вересня 2009 року директор ТОВ «Зодіак-Альфа»звернувся до начальника Управління головного архітектора м. Ялта Приступі В.Ф. із проханням на найближчій містобудівній раді м. Ялти розглянути та погодити зазначений ескізний проект (а.с. 112).

Відповідно до листа № 4282 від 23.09.2009р.Управління головного архітектора Ялтинської міської ради до ТОВ «Зодіак-Альфа»вбачається, що 17 вересня 2009 року відбулось засідання містобудівної ради, в ході якого усі члени ради висловились проти наданого архітектурного рішення, суперечність із природною домінантою Ялтинського амфітеатру - холм Дарсан, а, відповідно із затвердженим Детальним планом території центральної частини містаЯлта та Місцевими правилами забудови, на підставі висловлених пропозицій проект був відхилений від погодження та відправлений на переробку з урахуванням діючих норм, затвердженого ДТП і Місцевих правил забудови (а.с.159).

Відповідно до витягу з протоколу містобудівної ради № 01/10-2009 від 17 вересня 2009 року вбачається, що за результатами розгляду Ескізного проекту «Багатоквартирний житловий комплекс класу «Еліт»за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку № 16», містобудівна рада вирішила:

1. Наданий матеріал повернути на переробку з урахуванням дотримання вимог детального плану територій та місцевих правил використання та забудови територій центральної части міста Ялта - терасирована забудова до 5-ти поверхів.

2. Розробити історіко-містобудівне обґрунтування з урахуванням збереження природі домінанти «Холм «Слави»;

3. Забезпечити максимальне збереження зелених насаджень.

4. Архітектурно-планувальне завдання № 06/135 від 23 жовтня 2006 року вважати анульованим з причини закінчення строку дії та видачі його без розробки історіко-містобудівного обґрунтування та без розгляду ескізного проекту на містобудівній раді (а.с. 8). |

Отже, відповідно до вимог до п.п. 19, 20 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні сільський, селищний, міський голова здійснює повноваження місцевого самоврядування визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів та видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Відповідно до вимог ст. 1 Типового положення про архітектурно-містобудівні ради при спеціально уповноважених місцевих органах містобудування та архітектури, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 14 травня 2007 року № 15, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 травня 2007 року за N 564/13.831 зі змінами І доповненнями (надалі - Типове положення), рада утворюється за рішенням місцевої державні адміністрації або виконавчого комітету міської ради і постійно діє при спеціально уповноваженому органі містобудування та архітектури Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районні у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях; виконавчих органах міських рад.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно прийшов до висновку, що починаючи з 31 травня 2007 року, тобто з моменту затвердження зазначеного Типового положення, архітектурно-містобудівна рада при Управлінні головного архітектора Ялтинської міської ради діє на підставі розпорядження Ялтинського міського голови, тобто особи, до повноважень якої вже не відноситься утворення архітектурно-містобудівної ради, оскільки це віднесено до повноважень виконавчого комітету міської ради.

Тобто, з 31 травня 2007 року по 12 листопада 2009 року, коли була створена архітектурно-будівельна рада при Управлінні головного архітектора Ялтинської міської ради рішенням виконавчого комітету Ялтинської міської ради № 2054 і яким було скасовано розпорядження Ялтинського міського голови Брайко С.Б. № 146-р від 27 травня 2002 року №14б-р від 27 травня 2002 року „Про затвердження Положення про містобудівну раду м. Ялта та склад містобудівної ради міста Ялти" діяльність містобудівної ради суперечила вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»та Типового положення про архітектурно-містобудівні ради при спеціально уповноважених місцевих органах містобудування та архітектури. А саме у цей період часу, тобто 17.09.2009 року протоколом містобудівної ради № 01/10-2009 за результатами розгляду Ескізного проекту «Багатоквартирний житловий комплекс класу «Еліт»за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку № 16», містобудівна рада вирішила наданий матеріал повернути на переробку з урахуванням дотримання вимог детального плану територій та місцевих правил використання та забудови територій центральної части міста Ялта - терасирована забудова до 5-ти поверхів. Розробити історіко-містобудівне обґрунтування з урахуванням збереження природі домінанти «Холм «Слави». Забезпечити максимальне збереження зелених насаджень. Архітектурно-планувальне завдання № 06/135 від 23 жовтня 2006 року вважати анульованим з причини закінчення строку дії та видачі його без розробки історіко-містобудівного обґрунтування та без розгляду ескізного проекту на містобудівній раді (а.с. 8).

Крім того, вказане рішення суперечить наявним фактам, а саме: архітектурно-планувальне завдання № 06/135 від 23 жовтня 2006 року не може бути вважатися анульованим з причини закінчення строку дії та видачі його без розробки історіко-містобудівного обґрунтування та без розгляду ескізного проекту на містобудівній раді, оскільки як вбачається з зазначеного АПЗ, строк його дії був продовжений до 31 грудня 2012 року. (а.с. 70).

Таким чином, строк дії архітектурно-планувального завдання як на момент засідання архітектурно-містобудівної ради, так й на сьогоднішній день ще не витік та закінчується лише через 3 роки.

Зобов'язовуючи позивача розробити історійко-містобудівне обґрунтування з урахуванням збереження природної домінанти «Холм Слави», архітектурно-містобудівна рада діяла порушуючи вимоги статті 124 Конституції України щодо обов'язковими до виконання на всій території України рішення суду і ст. 72 ч.1 КАС України, щодо того, що обставини, встановлені судовими рішеннями в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, та незважаючи на існування постанови Господарського суду Автономної Республіки Крим по справі № 2-11/4263-2007А від 27.04.2007 року -04.05.2007 року, якою встановлено, що на відведених земельних ділянках ТОВ «Зодіак-Альфа»для будівництва та обслуговування багатоквартирних, багатоповерхових житлових будинків в районі вул. Войкова в м. Ялті, не знаходяться пам'ятники - культурної спадщини, що виключає наявність зон ландшафту, що охороняється, в районі вказаних земельних ділянок (а.с. 154-158).

Зазначеною постановою Господарського суду АР Крим, яка набула законної сили, за вищевказаних підстав були визнані нечинними підпункт 2.1. пункту 2 рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради № 1175 від 11 серпня 2005 року та підпункт 2.1. пункту 2 рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради № 1623 від 10 листопада 2005 року щодо зобов'язання ТОВ «Зодіак-Альфа»розробити історійко-містобудівне обґрунтування.

Крім того, відповідно до вимог ст.ст. 1,2 та п.5.7 ст.5 Типового положення, архітектурна ї містобудівна рада є дорадчим органом при місцевому органі містобудування та архітектури професійного колегіального розгляду й обговорення містобудівних, архітектурних та інженерних рішень містобудівної, передпроектної та проектної документації.

Результати розгляду містобудівної документації та проектів будівництва об'єктів оформлюються протоколом засідання архітектурно-містобудівної ради та мають рекомендаційний характер.

Проте, як вбачається з витягу з протоколу містобудівної ради № 01/10-2009 від 17 вересня 2009 року, за результатами розгляду Ескізного проекту «Багатоквартирний житловий комплекс класу «Еліт»за адресою: м. Ялта. вул. Войкова, в районі будинку № 16», містобудівна рада не рекомендувала, а вирішила:

- наданий матеріал повернути на переробку з урахуванням дотримання вимог детального плану територій та місцевих правил використання та забудови територій центральної частини міста Ялта - терасирована забудова до 5-ти поверхів;

- розробити історіко-містобудівне обгрунтування з урахуванням збереження природної домінанти «Холм «Слави»;

- забезпечити максимальне збереження зелених насаджень;

- архітектурно-планувальне завдання № 06/135 від 23 жовтня 2006 року вважати анульованим з причини закінчення строку дії та видачі його без розробки історіко-містобудівного обгрунтування та без розгляду ескізного проекту на містобудівній раді (а.с. 8).

Таким чином, архітектурно-містобудівна рада в даному випадку перевищила надані їй законом повноваження, прийнявши рішення замість надання лише рекомендацій Управлінню головного архітектора Ялтинської міської ради щодо ескізного проекту ТОВ «Зодіак-Альфа».

Отже, з урахуванням викладеного дії містобудівної ради міста Ялти, яка була створена розпорядження Ялтинського міського голови Брайко С.Б. № 146-р від 27 травня 2002 року №14б-р від 27 травня 2002 року „Про затвердження Положення про містобудівну раду м. Ялта та склад містобудівної ради міста Ялти" 17 вересня 2009 року при прийнятті протокольного рішення при розгляді Ескізного проекту «Багатоквартирний житловий комплекс класу «Еліт»за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку № 16»та саме протокольне рішення не можна вважати таким, що прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України. Вказані дій та протокольне рішення порушують права та інтереси позивача, пов'язані із правом на розгляд вказаного ескізного проекту повноважною архітектурно-містобудівною радою та на погодження проекту Управлінням головного архітектору Ялтинської міської ради.

Відповідно до п. 2 Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 до події, факту застосовується той закон або іншій нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про планування та забудову територій», що діяла о 2005 році, фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міської державної адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування (далі - дозвіл на будівництво).

Фізичні та юридичні особи, заінтересовані в здійсненні будівництва об'єктів містобудування, подають письмову заяву про надання дозволу на будівництво до виконавчого органу відповідної ради або Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації.

До заяви додається документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або документ про згоду власника земельної ділянки на забудову цієї ділянки. Перелік інших документів та матеріалів, необхідних для отримання дозволу на будівництво, які додаються до письмової заяви, порядок їх розгляду визначаються регіональними правилами забудови.

У разі прийняття сільською, селищною чи міською радою рішення про надання земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності для розміщення об'єкта містобудування в порядку, визначеному земельним законодавством, зазначене рішення одночасно є дозволом на будівництво цього об'єкта.

Дозвіл на будівництво дає право замовникам на отримання вихідних даних на проектування, здійснення проектно-вишукувальних робіт та отримання дозволу на виконання будівельних робіт у порядку, визначеному цим Законом.

Таким чином, позивач у встановленому законом порядку, та підставі відповідних рішень виконавчого комітету Ялтинської міської ради № 1175 від 11 серпня 2005 року та № 1623 від 10 листопада 2005 року, отримав дозволи на виконання проектно-дослідних робіт для будівництва та обслуговування багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків, інфраструктури до них, комплексу сфери послуг, допоміжних будівель та споруд на земельних ділянках площею 0,1649 га., та 0,9900 га., за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку № 16 (а.с. 151-152).

При таких обставинах та відповідно до вимог ст. 24 Закону України «Про планування та забудову територій», рішення 29 та 37 сесії 4 скликання Ялтинської міської ради № 75 від 31 березня 2005 року та № 75 від 14 грудня 2005 року про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Зодіак-Альфа» у довгострокову оренду строком на 50 років: земельної ділянки площею 0,1649 га., для житлового будівництва, обслуговування багатоквартирного багатоповерхового житлового будинку за адресою: вул. Войкова, 16, на землях Ялтинської міської ради; додаткової суміжної земельної ділянки площею 0,9900 га., для будівництв обслуговування багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків, інфраструктури до комплексу сфери послуг, допоміжних будівель та споруджень, розташованої за адресою: м. вул. Бойкова, в районі будинку № 16, одночасно є дозволом на будівництво зазначених багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків, інфраструктури до них, комплексу сфери послуг, допоміжних будівель, споруджень, за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку № 16, (а.с. 44, 54).

У встановленому законом порядку позивач отримав вихідні дані на проектування, що зафіксоване в архітектурно-планувальному завданні (АПЗ) № 06/135 (311/06), затвердженому головним архітектором м. Ялти В.І. Приступа 23 жовтня 2006 року та погодженому Міністром будівельної політики, архітектури та ЖКГ АРК 02 листопада року (а.с. 70-80).

Відповідно до зазначеного архітектурно-планувального завдання, проекту багатоквартирних багатоповерхових та (або) підвищеної поверховості житлових будинків «Еліт»(підвищеної комфортності) з інфраструктурою до них, комплексом сфери, паркингами, допоміжними будівлями та спорудами, передбачає трьохстадійне (1. ескізний проект, 2. проект, 3. робоча документація) або двохстадійне проектування (1. ескізний проект, 2. проект).

У відповідності з АПЗ № 06/135 (311/06), Державний Головний науково-дослідний проектний інститут „КРИМНІІПРОЕКТ" по завданню Товариства з обмеженою відповідальністю «Зодіак-Альфа»розробив Ескізний проект „Багатоповерховий житловий комплекс класу „за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку № 16".

Розробка Ескізних проектів регламентується ДБН А.2.2.-3-2004 «Проектування. Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва», затвердженими наказом Держбуду України від 20 січня 2004 року (надалі -«ДБН А.2.2.-3-2004»).

Відповідно до ч. 1 п.2.2. ДБН А.2.2.-3-2004, проектування об'єктів здійснюється з дотриманням законодавства України на підставі вихідних даних на проектування.

Відповідно до п.2.7. ДБН А.2.2.-3-2004, проектувальники при розробленні проектної документації несуть відповідальність та забезпечують:

- відповідність архітектурним і містобудівним вимогам та високу архітектурно-художню якість;

- відповідність вимогам чинних нормативних документів;

- відповідність проектних рішень вихідним даним та дозвільним документам.

Згідно п.п. 9.1, 9.11 Державних будівельних норм А.2.2-3-2004 «Проектування. (порядок розробки, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, затверджених наказом Держбуду № 8 від 20 січня 2004 року, ескізний проект погоджуються з місцевими органами містобудування та архітектури відповідних місцевих правил забудови відносно архітектурно-планувальних рішень, розміщення та раціонального використання наміченої для відведення території, відповідності передбачених рішень вимогам архітектурно-планувального завдання, містобудівній документації.

Погодження проектних рішень організаціями, визначеними законодавством, управлінням містобудування та архітектури і експлуатуючими службами здійснюються в одній інстанції зазначеного органу у термін до 15 днів, якщо законодавчими та іншими нормативними акт; передбачені інші строки.

Згідно статті 1 Закону України „Про архітектурну діяльність " погодження проекту - процедура встановлення відповідності проектних рішень вихідним даним на проектування.

Зазначеною нормою Закону чітко передбачені конкретні дії та повноваження Управління головного архітектора при погодженні ескізного проекту. При погодженні ескізного проекту Управлінням головного архітектора встановлюється лише одна обставина -це відповідність проектних рішень ескізного проекту вихідним даним на проектування.

У залежності від того, відповідають проекті рішення ескізного проекту вихідним даним на проектування чи ні, Управління головного архітектора зобов'язано ескізних проект відповідно або погодити або ні.

Таким чином, статтею 1 Закону України «Про архітектурну діяльність»передбачена єдина обставина, на підставі якої Управління головного архітектора має право не погодити розглянутий ескізний проект -це коли проектні рішення ескізного проекту не відповідають вихідним даним на проектування. Відмова у погодженні ескізного проекту з інших підстав законом не передбачена.

Згідно статті 5 Закону України „Про архітектурну діяльність", в редакції Закону що діяла під час видачі АПЗ №06/135 (311/06) від 02 листопада 2006 року, вихідні данні на проектування архітектурно-планувальне завдання, завдання на проектування, технічні умови щодо інженерного забезпечення архітектури.

11 вересня 2009 року зазначений ескізний проект директором ТОВ «Зодіак-Альфа»був надісланий на розгляд та погодження до начальника Управління головного архітектора Ялтинської міської ради (а.с.35).

Однак 23 вересня 2009 року з Управління головного архітектора Ялтинської міської ради на адресу ТОВ «Зодіак-Альфа»надійшла відповідь, з якої вбачається, що 17 вересня 2009відбулось засідання містобудівної ради, в ході якого усі члени ради висловились проти наданого архітектурного рішення, суперечність із природною домінантою Ялтинського амфітеатру - холм Дарсан, а, відповідно із затвердженим Детальним планом території центральної частині Ялта та Місцевими правилами забудови, на підставі висловлених пропозицій проект відхилений від погодження та відправлений на переробку з урахуванням діючих норм, затвердженого Місцевих правил забудови (а.с. 159). Однією з підстав повернення ескізного проекту позивачу без погодження стало також недотримання при його розробці вимог детального плану територій та місцевих правил використання та забудови територій центральної частини міста Ялта, які передбачають терасировану забудову до 5-ти поверхів.

Отже, зазначені нормативно-правові акти, якими Управління головного архітектора обгрунтовує своє «виділення»Ескізного проекту від погодження, прийняті значно пізніше ніж ТОВ «Зодіак-Альфа»отримало в оренду земельні ділянки (цільове призначення яких приписує будівництво багатоповерхових житлових будинків) та отримало вихідні дані на проектування, що виключає застосування цих нормативно-правових актів щодо Ескізного проекту ТОВ «Зодіак-Альфа».

Вищевказаний лист Управління головного архітектора від 23.09.2009 року є письмовим доказом, якій підтверджує, що Ескізний проект ТОВ «Зодіак-Альфа»був розглянутий Управлінням головного архітектора та ним не встановлено, що проектні рішення Ескізного проекту не відповідають вихідним даним на проектування, а «відхилення»проекту від погодження обґрунтовується обставинами, які не передбачені законом в якості підстав для непогодження Ескізного проекту. Таким чином, відповідно до статті 1 Закону України «Про архітектурні діяльність», не встановив, що проекті рішення Ескізного проекту ТОВ «Зодіак-Альфа»не відповідають вихідним даним на проектування, Управління головного архітектора Ялтинської міської ради зобов'язано було погодити Ескізний проект ТОВ «Зодіак-Альфа».

Судом першої інстанції також правильно встановлено, що, Управлінням головного архітектора Ялтинської міської ради було видано та затверджено ТОВ «Зодіак-Альфа»вихідні дані на проектування, а саме -АПЗ № 06/135/311/06 від 23.10.2006 року і АПЗ № 06/233/553/08 від 02.09.2005 року і ТОВ «Зодіак-Альфа»відповідно до виданих УГА вихідних даних на проектування (АПЗ) розробило Ескізний проект, а УГА повернув Ескізний проект ТОВ «Зодіак-Альфа»від погодження з підстав, які не передбачені чинним законодавством.

Таким чином колегія суддів вважає, що позивачем були виконані усі необхідні та істотні умови для того, що вказаний ескізний проект був погодженим Управлінням головного архітектора Ялтинської міської ради.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно прийшов до висновку про протиправну бездіяльність Управління головного архітектора щодо непогодження Ескізного проекту і з урахуванням приписів частині 2 статті 162 КАС України задовольнив позовні вимоги у цієї частині позову.

Отже, відповідачами, порушуючи вимоги ст. 71 КАС України на підтвердження своїх заперечень не надано необхідних та достатніх доказів щодо того, що Ескізний проект не відповідає вихідним даним на проектування, що на земельних ділянках, яки надані позивачу Ялтинською міською радою в оренду строком на 50 років для будівництва і обслуговування багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків, інфраструктури до них комплексу сфери послуг, допоміжних будівель та споруд, за адресою: м. Ялта, вул. Войкова, в районі будинку № 16, відповідними нормативно-правовими актами передбачена терасирована забудова до 5-ти поверхів, або заборонено будівництво багатоквартирних багатоповерхові житлових будинків, як це передбачено затвердженим начальником Управління головної архітектора м. Ялти Архітектурно-планировочним заданим (АПЗ) № 06/135 від 23 жовтня 2006 року.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України підстав для його зміни чи скасування не вбачається.

Апеляційна скарга Управління Головного архітектора Ялтинської міської ради залишається без задоволення у зв'язку з тим, що правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не спростовується доводами апеляційних скарг.

Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Головного архітектора Ялтинської міської ради на постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Прищепа О.І.) від 21.12.09 року у справі № 2а-6396/2009, залишити без задоволення.

Постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Прищепа О.І.) від 21.12.09 року у справі № 2а-6396/2009, залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 02 серпня 2010 р.

Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська

Судді підпис Т.В. Дадінська

підпис М.А.Санакоєва

З оригіналом згідно

Суддя О.Е.Єланська