Постанова від 01.11.2006 по справі А-8/189

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2006 р.

Справа № А-8/189

Господарський суд Івано-Франківської області у складі :

Cуддя Шіляк Марина Анатоліївна

При секретарі Суканець Юрій Ігорович

За позовом: ТзОВ "Віктор"

м.Бурштин, вул.Шухевича,16/40,Галицький район, Івано-Франківська область,77111

до відповідача ДПІ в Галицькому районі

м.Галич, вул. Шевченка,10,77100

про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №4673/0000732310/0 від

06.10.03

Представники:

Від позивача: Товкало П. О., (довіреність №б/н від 04.08.06)представник;

Від відповідача: Ковтун Н. О., (довіреність №4309/10/10 від21.07.06 )представник;

Від відповідача: Петраш М. С., (довіреність №6826/10/10 від04.10.06 )представник;

СУТЬ СПРАВИ: 15.08.06 до господарського суду Івано-Франківської області подано позов про визнання нечинним рішення про визначення суми податкового зобов"язання з податку на прибуток у сумі 13647 грн. та штрафних санкцій по ньому у сумі 3525 грн. та з податку на додану вартість у сумі 9024 грн. та шрафних санкцій по ньому у сумі 380 грн. та здійснення повороту виконання зазначених рішень шляхом зарахування сум сплачених платежів у якості авансового платежу з податку на прибуток на суму 17172 грн. та збільшення податкового кредиту на суму 9404 грн. від 05.09.2006 р.

Ухвалою суду 05.09.06 за наслідками попереднього засідання позовні вимоги роз"єднані. Предметом даного спору згідно із позовною заявою від 18.09.2006 р.є:

- визнання нечинним податкового повідомлення- рішення № 4673/0000732310/0 від 06.10.2003 р. про визначення позивачу податкової заборгованості з податку на прибуток в сумах 12372 грн. - основного платежу та 3084 грн.- штрафних санкцій;

- здійснення повороту виконання зазначеного рішення.

Клопотанням, що подано в судове засідання 01.11.2006 р. представник позивача від позовних вимог в частині повороту виконання рішення ДПІ відмовився.

Відмова судом прийнята. За правилом, встановленим п.2.ч.1. ст.157 КАС України, провадження в цій частині підлягає закриттю.

Позовні вимоги в частині визнання нечинним податкового повідомлення- рішення Позивач обгрунтовує тим, що непрямі методи визначення податкових зобов"язань застосовані податковим органом безпідставно.

ДПІ проти позову заперечила, посилаючись на те, що норми законодавства України при застосуванні непрямих методів не були порушені; визначення податкових зобов"язань проводилось у відповідності із п.п. 4.3.3. п. 4.3. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетамита державними цільовими фондами" та Постановою КМУ від 27.05.2002 р. № 697 "Про затвердження Методики визначення сум податкових зобов"язань за непрямими методами".

Доповнюючи заперечення, ДПІ посилається на порушення Позивачем при поданні позовної заяви строку звернення до адміністративного суду, встановленого п.2 ст.99 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд встановив, що у період з 16 вересня по 1 жовтня 2003 року працівниками ДПІ в Галицькому районі Івано-Франківської області була проведена планова комплексна документальна перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства ТзОВ "Віктор" за період з 30.06.2002 р. по 01.07.2003 р. За результатами перевірки було складено Акт № 102/23925775/23-100 від 01.10.2003 р. на підставі якого було прийнято податкове повідомлення- рішення № 4673/0000732310/0 від 06.10.2003 р. відповідно до якого Позивачу (ТзОВ "Віктор") було визначено суму податкового зобов"язання з податку на прибуток 12372 грн. та штрафні санкції 3048 грн., за непрямими методами.

Як вбачається з акту перевірки (стор. 16 акту), для визначення суми податкових зобов"язань позивача були застосовані непрямі методи, в зв"язку з тим, що в ході документальної перевірки платником не підтверджено розрахунки, що наведені у декларації, наявними документами обліку , при цьому в рішенні №1 від 19.09.03 ДПІ в Галицькому районі про застосування непрямих методів визначення податкового зобов"язання по податку на прибуток податковою інспекцією підставою для застосування непрямих методів зазначений п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.02 № 697 "Про затвердження Методики визначення сум податкових зобов"язань за непрямими методами".

Застосовуючи непрямі методи, (метод економічного аналізу) податковий орган збільшив позивачу податкове зобов"язання по ПДВ за червень 2003 р. на 5695 грн. та валовий дохід за I I квартал 2003 року на 28577 грн. в зв"язку із виявленням розбіжностей в залишках товарів. Також за непрямими методами визначено вартість орендної плати підприємцю Рипецькому В.М. та ПП "Віконт" - за методом "витрати плюс"(витратним), в зв"язку з чим збільшено валові доходи позивача за I I I квартал 2002 р. на суму 3159 грн.; за IV квартал 2002 року - 3159 грн.; за I квартал 2003 року - 3222 грн.; за I I квартал 2003 р.- 3222 грн.

Суд вважає позовні вимоги обгрунтованими , виходячи з наступного.

Відповідно до п п.4.3.1. п 4.3. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" якщо контролюючий орган не може самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків згідно з підпунктом "а" підпункту 4.2.2 статті 4 цього Закону(платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію) у зв'язку з невстановленням фактичного місцезнаходження підприємства чи його відокремлених підрозділів, місцезнаходження фізичної особи або ухиленням платника податків чи його посадових осіб від надання відомостей, передбачених законодавством, а також якщо неможливо визначити суму податкових зобов'язань у зв'язку з неведенням платником податків податкового обліку або відсутністю визначених законодавством первинних документів, сума податкових зобов'язань платника податків може бути визначена за непрямим методом. Цей метод може застосовуватися також у випадках, коли декларацію було подано, але під час документальної перевірки, що проводиться контролюючим органом, платник податків не підтверджує розрахунки, наведені у декларації, наявними документами обліку у порядку, передбаченому законодавством.

Згідно із 4.3.4 п. 4.3. ст.4 Закону .застосування непрямого методу для визначення податкових зобов'язань платників податків у випадках, не передбачених цим пунктом, не дозволяється.

Як зафіксовано в акті перевірки та підтверджено представниками в судових засіданнях позивачем податкові дакларації до податкового органу подавались. Єдиною обставиною для визначення податкових зобов"язань за непрямими методами за таких умов, дані норми Закону визначають не підтвердження платником податків під час документальної перевірки розрахунків, наведених у декларації, наявними документами обліку.

Податковою інспекцією ні в рішенні про застосування непрямих методів, ні в запереченнях до позовної заяви не наведено суду обставин, що послугували підставою для застосування непрямих методів. Що стосується акту перевірки, то суд вважає, що загальне формулювання щодо непідтвердження позивачем розрахунків, наведених у декларації наявними документами обліку, без зазначення конкретних декларацій та розрахунків та підтвердження таких обставин документально, не є достатньою підставою для застосування непрямих методів.

Відповідно до п. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Податковим органом не доведено суду правомірності свого рішення про застосування непрямих методів при визначені податкових зобов"язань. Отже, позовні вимоги в частині визначення податкових зобов"язань з податку на прибуток за непрямими методами в сумах 12372 грн. - основного зобов"язання та 3084 грн.- штрафних санкцій обгрунтовані.

Посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду , суд не вважає підставою для відмови в позові з огляду на те, що Кодекс адміністративного судочинства України набрав чинності з 01.09.05 , тобто після спірних відносин сторін в даному випадку. Отже, рік протягом якого позивач має право звернутися до адміністративного суду слід рахувати від дня набрання Кодексом адміністративного судочинства України чинності, оскільки Закон не має зворотньої сили. Звернення до суду мало місце 15.08.06, тобто до закінчення річного строку.

Згідно із ст.58 Контитуції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків коли вони пом"якшують або скасовують відповідальність особи.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.58,ст.124 Конституції України, Законом України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", Кодексом адміністративного судочинства України , суд-

ПОСТАНОВИВ:

позов задоволити.

1.Визнати нечинним податкове повідомлення - рішення № 4673/0000732310/0 від 06.10.2003 р.

2. В частині позовних вимог щодо повороту виконання рішення провадження закрити.

3. Стягнути з Державного бюджету України в користь ТзОВ "Віктор"(м.Бурштин, вул.Шухевича,16/40,Галицький район, Івано-Франківська область,77111) 3 грн.40 коп. судових витрат.

Виконавчий лист видати за заявою стягувача після набрання постановою законної сили.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України.

Суддя Шіляк Марина Анатоліївна

постанова підписана 07.11.06

Виготовлено в АС "Діловодство суду"

________________ Суканець Юрій Ігорович