Іменем України
20.03.12Справа №2а-332/12/2770
,
Колегія суддів Окружного адміністративного суду міста Севастополя у складі трьох суддів: головуючого судді Гавури О.В., суддів Кравченко М.М., Майсак О.І., розлянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу приватного підприємства «Анклав»
до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України
про визнання протиправними та скасування постанов.
Приватного підприємства «Анклав» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України про визнання протиправними та скасування постанов.
Позовні вимоги обґрунтовуються порушенням відповідачем вимог діючого законодавства при застосуванні фінансових санкцій до підприємства, яке здійснює перевезення пасажирів на підставі Договору та має усі необхідні документи.
Ухвалою суду від 10.02.2012 відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою суду від 10.02.2012 закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.
Представник позивача надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутністю позивача, на підставі документів, що є у матеріалах справи. В ході судового розгляду представники позивача на заявлених позовних вимогах наполягали, просили їх задовольнити.
Представник відповідача надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, із заявленими вимогами не погодився, надав заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких пояснив, що дії відповідача під час проведення перевірки є правомірними, тому постанови про застосування штрафних санкцій є обґрунтованими, підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні (а.с.27-30).
Суд, дослідивши матеріали справи, розглянув справу за наявними матеріалами та прийшов до наступного.
Приватне підприємство «Анклав» зареєстровано як юридична особа Нахімовською РДА у м. Севастополі 18.03.2002, ідентифікаційний код 31935003.
23.12.2009 між позивачем та Комітетом мікрорайону «Максимова дача» Ленінського району м. Севастополя (Замовник) та приватним підприємством «Анклав» (Перевізник) був укладений договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом за регулярним спеціальним маршрутом, відповідно до умов якого зазначений договір укладений на перевезення робітників та службовців комітету, підприємств та організацій, що знаходяться на адміністративній території Замовника, учнів, студентів, військовослужбовців та інших, а також організованих груп пасажирів, які мають відношення до.
Пунктом 1.3 цього договору передбачено, що Замовник за узгодженням з Перевізником присвоїв регулярному спеціальному маршруту наступний № 12 «Максимова дача -Центр міста».
Регулярні спеціальні перевезення здійснюються на підставі цього договору відповідно до розкладу руху та умов, встановлених паспортом маршруту, затвердженому Відділом Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі, що встановленого пунктом 1.4 цього договору.
Пунктом 1 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року встановлено, що цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.
На виконання зазначеного Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі були проведені рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема, транспортних засобів, на яких здійснювались перевезення пасажирів за маршрутом № 12 «Максимова дача -Центр міста» у м. Севастополі.
Посадовими особами ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі проведено рейдові перевірки транспортних засобів позивача, за результатами яких складені акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без схеми маршруту, розкладу руху та в деяких транспортних засобах (марка Фольцваген р/н СН 0696 АА, Мерседес р/н СН 0797 АА, Фольцваген р/н СН 9430 АС та Фольцваген р/н СН 0819 АА) були відсутні ліцензійні картки. Згідно записів в актах перевірки водії транспортних засобів з актами ознайомлені, від пояснень та підпису в актах перевірки відмовились.
На підставі актів перевірки відповідачем стосовно позивача прийняті постанови від 10.01.2012 №№ 123831, 123832, 123833, 123834, 123835, 123836 та від 31.01.2012 року №№ 123842, 123843, 123844, 123845, 123846, 123837, 123848, 123849, 123851, 123852 про застосування фінансових санкцій відповідно до абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн. по кожній постанові.
Позивач вважає, що вказані вище постанови прийняті протиправно, оскільки всі передбачені ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» документи, необхідні для здійснення пасажирських перевезень, під час рейдових перевірок у водіїв транспортних засобів були в наявності.
Відповідно до положень ст. 86 КАС України, провівши оцінку представленим доказам, судова колегія вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року № 2344-III (далі - Закон № 2344-III) визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту.
Відповідно до ст. 39 вказаного Закону автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних пасажирських перевезень, зокрема, для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх. дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на той факт, що під час перевірки були у наявності схема маршруту, розклад руху, визначені в паспорті регулярного спеціального автобусного маршруту, враховуючи наступне.
Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 328-р від 12.05.2008 року , на виконання рішення Господарського суду м. Києва від 23.10.2007 щодо видачі тимчасового дозволу на маршрут №12 «Максимова дача - центр міста», приватному підприємству «Анклав» виданий тимчасовий дозвіл строком на 3 місяці на перевезення пасажирів по, маршруту № 12 «Максимова дача - центр міста». Пунктом 2 цього розпорядження передбачено, що з 15.08.2008 року ліквідувати маршрут № 12 «Максимова дача - центр міста».
Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 496-р від 03.07.2008 року внесені зміни до розпорядження № 328-р від 12.05.2008 року, пункт 2 розпорядження № 328-р від 12.05.2008 року викладений у наступній редакції: «з 2 вересня 2008 ліквідувати маршрут № 12 «Максимова дача - центр міста».
Постановою господарського суду м. Севастополя від 21.07.2009 року, залишеною без змін ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2011 року у справі № 5020-12/491-7/027-12/025 відмовлено у задоволенні позову Комітету мікрорайону «Максимова дача» Ленінського району м. Севастополя до Севастопольської міської державної адміністрації, треті особи - приватне підприємство «Анклав», товариство з обмеженою відповідальністю «Сім Сіті Транс» про визнання незаконним та скасування пункту 2 Розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від 12.05.2008 року № 328-р.
Крім того, ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2011 року встановлений факт того, що рішенням Севастопольської міської Ради № 4110 від 13.12.2005 року прийнято рішення «Про регіональну програму «Транспорт», відповідно до якої, затверджено маршрут автобусу № 12-а, та не передбачено маршруту №12. Крім того, 12.03.2008 року Севастопольською міською Радою прийнято рішення № 3861 «Про затвердження автобусних міських та приміських маршрутів загального користування», перевезення на яких здійснюється в загальному режимі.
Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинсвта України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Статтею 14 Закону № 2344-III передбачено, що відповідно до програм розвитку та вдосконалення транспорту Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні та Київська і Севастопольська міські рада затверджують регіональні програми розвитку автомобільного транспорту, які визначають розвиток мережі автобусних маршрутів загального користування на відповідній території та її інфраструктури, оновлення та поповнення парку автобусів, будівництво автомобільних доріг, перелік сільських населених пунктів, що будуть забезпечені автобусним сполученням з районними центрами, кошти на покриття збитків автомобільних перевізників, які обслуговують збиткові маршрути загального користування , а також заходи з безпеки перевезень.
Статтею 6 Закону № 2344-III зазначено, що загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень, а органи місцевого самоврядування формують мережу міських автобусних маршрутів загального користування і здійснюють контроль за виконанням транспортного законодавства на відповідній території згідно з повноваженнями, визначеними Законами України.
Відповідно до п. п. 14-18 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 176 від 18.02.1997 року регулярні перевезення організують відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (далі - замовники регулярних перевезень) згідно з програмами розвитку автомобільного транспорту та відповідній території з метою задоволення потреби населення у перевезеннях з урахуванням пропозицій громадян, підприємств, установ, організацій і перевізників. Замовники регулярних перевезень визначають умови їх організації на відповідній території. Автобусний маршрут загального користування (далі - маршрут) відкривають: Укравтотранс - міжобласний та міжнародний; Рада міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрації - внутрішньо обласний; виконавчі органи сільських, селищних і міських рад - міський. Відкриття та закриття маршруту проводиться за рішенням замовника регулярних перевезень з одночасним внесенням змін до реєстру маршрутів. Припинення перевезень за маршрутом проводиться за рішенням замовника регулярних перевезень, яке приймається не пізніше ніж за 15 днів до припинення перевезень, а у разі настання обставин непереборної сили - невідкладно.
Відповідно до п. 2.14 Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 278 від 07.05.2010 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.06.2010 за № 408/17703 (далі - Порядок), затвердження паспорта маршруту регулярних перевезень здійснюється відповідним організатором перевезень залежно від виду сполучення; затвердження паспорта маршруту регулярних спеціальних перевезень здійснюється замовником послуг за погодженням із організатором перевезень на відповідній території (в частині маршруту та графіка руху).
Організатор перевезень - урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, які забезпечують відповідно до ст.7 Закону України "Про автомобільний транспорт" організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування відповідних сполучень (абзац 4 пункту 1.2 Порядку).
З доданої позивачем до матеріалів справи копії паспорту регулярного спеціального автобусного маршруту Максимова дача - Центр міста, вбачається, що даний Паспорт не затверджений організатором перевезень, як того вимагають норми Порядку.
За таких обставин, наданий паспорт регулярного спеціального автобусного маршруту не є належним паспортом автобусного маршруту у розумінні діючого законодавства.
Крім того, як вбачається з фотознімків транспортних засобів, які належать позивачеві, та приєднані до актів перевірок на візуальній інформації відповідних транспортних засобах зазначений номер саме регулярного автобусного маршруту - № 12, який розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 328-р від 12.05.2008 року ліквідований з 02.09.2008 року, з урахуванням розпорядження № 496-р від 03.07.2008 року. Натомість, відповідно п. 49 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 176 від 18.02.1997 року, передній трафарет автобуса регулярних спеціальних перевезень повинен містити напис чорною фарбою «Спеціальне перевезення» та офіційне найменування (повне або скорочене) замовника послуг.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, дослідивши та оцінивши докази у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги та викладені в позовній заяві доводи є необґрунтованими, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «Анклав» відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.В. Гавура
Суддя О.В. Гавура