Постанова від 02.04.2012 по справі 2а/2370/640/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2012 року Справа № 2а/2370/640/2012

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гаращенка В.В.,

при секретарі -Бондар Т.П.,

за участю:

прокурора: не з'явився,

представника позивача: не з'явився,

представника відповідача: ОСОБА_1 -за довіреністю;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні»до Черкаського регіонального управління водних ресурсів про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Червонозаводського району м. Харкова звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні»до Черкаського регіонального управління водних ресурсів про стягнення заборгованості.

Позов обґрунтований тим, що за невчасне виконання Черкаським регіональним управлінням водних ресурсів припису від 29.11.2010 року №07/21-503 постановою №07/20-01-37 від 14.09.2011 року накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 1360 грн. Враховуючи, що відповідач отримавши вказану постанову в добровільному порядку штраф у визначений строк не сплатив, постанову про накладення штрафу в судовому порядку не оскаржив, отже остання набрала чинності та підлягає виконанню, а тому позивач просить суд в примусовому порядку стягнути з відповідача штрафні санкції.

Прокурор в судове засідання не з'явився.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте подав до суду клопотання, в якому заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, а розгляд справи просить провести без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні категорично заперечував проти заявленого позову, подав заперечення, в якому, зокрема, зазначив, що відповідач не міг вчасно виконати припис позивача з приводу об'єктивних причин -за відсутності бюджетних коштів. В свою чергу, відповідач як бюджетна організація проводив всі необхідні дії для отримання фінансування за програмою по КВЕД 2407070 «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь», проте Держводгосп України затвердив план асигнувань на 2011 рік лише 23.08.2011 року, а кошти за вказаною цільовою програмою поступили на рахунки відповідача лише у жовтні 2011 року, і після надходження коштів відповідач виконав всі роботи, вказані у приписі, про що свідчить акт від 23.01.2012 року №07/21-03-0534.

Крім того, відповідач з приводу неможливості виконання припису від 29.11.2010 року №07/21-503 у визначені строки неодноразово звертався до позивача з проханням відтермінувати його виконання, і позивач йшов на зустріч та переносив строк виконання припису на травень 2011 року та на липень 2011 року, проте звернувшись в черговий раз з проханням відтермінувати строк виконання припису на вересень 2011 року, позивач відмовив в задоволенні заяви з формальних підстави -в зв'язку з несвоєчасним зверненням та направив ревізора на перевірку виконання вказаного припису, який відповідно до акту від 30.08.2011 року встановив невиконання припису від 29.11.2010 року.

Отже враховуючи обставини, що склалися та за відсутності вини Черкаського регіонального управління водних ресурсів у невчасному виконанні припису від 29.11.2010 року відповідач просить відмовити в задоволенні заявленого позову та не стягувати з управління суму штрафу.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Як вбачається з матеріалів справи позивач обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що під час проведення перевірки щодо додержання вимог законодавства про електроенергетику відповідачем встановлено численні порушення, частину яких відповідач у встановлений термін не виконав.

За результатами перевірки відповідачу винесено припис №07/30/21-503 від 29.11.2010 року про усунення порушень вимог Закону України «Про електроенергетику»та у зв'язку з невиконанням припису до відповідача застосовано штраф у сумі 1360 грн., який у добровільному порядку відповідачем не сплачено. Отже, оскільки відповідачем не сплачено штрафні санкції, позивач просив стягнути вказану суму в судовому порядку.

Судом встановлено, що 29 листопада 2010 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області (далі - інспекція Держенергонагляду) проведено обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства соціально важливих споживачів електричної енергії (навчальні, дошкільні, лікувальні заклади та підприємства з експлуатації житлового фонду тощо) в осінньо-зимовий період та в умовах надзвичайних ситуацій Черкаського регіонального управління водних ресурсів, про що було складено акт № 7/21-503 від 29.11.2010 року.

За результатами обстеження відповідачеві видано обов'язковий до виконання припис № 7/21-503 від 29.11.2010 року про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін частково не виконав, що підтверджується актом-перевірки 7/21-03-0330 від 30.08.2011 року.

У зв'язку з цим старшим Державним інспектором України з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Полтавській області за порушення законодавства про електроенергетику та за ухилення від виконання припису на відповідача відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»та «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання»(затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 року № 1312), накладено штраф, про що було винесено постанову № 7/20-01-37 від 14.09.2011 року на суму 1360 (одна тисяча триста шістдесят) грн.

Вказану постанову було направлено рекомендованим листом з описом на ім'я начальника Черкаського регіонального управління водних ресурсів та отримано останнім 20.12.2011 року.

Однак, станом на час розгляду справи штраф в розмірі 1360 грн. відповідачем не сплачено, чим порушено вимоги п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, яким передбачено, що сплату штрафу слід здійснити протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

Законом, що визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. №575/97-ВР (далі -Закон №575/97-ВР).

Відповідно до статті 9 Закону №575/97-ВР та пунктів l, 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року №929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.06 року №131) (надалі за текстом -Положення) державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема: отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення (стаття 9 Закону №575/97-ВР).

Пунктом 2 частини 3 статті 27 Закону №575/97-ВР встановлено, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій до суб'єктів господарської діяльності застосовується штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін останній стягується у судовому порядку.

Беручи до уваги заперечення відповідача, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Таким чином беручи до уваги те, що відповідач у встановлені законом строк та порядку постанову про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 14.09.2011 року №07/20-01-37 не оскаржив, а сума штрафу в розмірі 1360 грн. не сплатив, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 122, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні»до Черкаського регіонального управління водних ресурсів про стягнення фінансових санкцій -задовольнити повністю.

Стягнути з Черкаського регіонального управління водних ресурсів (19622, Черкаська обл., Черкаський район, с. Свидівок, вул. Дахнівська, буд. 21, код ЄДРПОУ - 05510154) на користь державного бюджету України на розрахунковий рахунок 31112106700061, банк одержувача ГУДК України у Полтавській області, МФО 831019, ЄДРПОУ 34698338 (код класифікації доходів 21081100 «Адміністративні штрафні та інші санкції»символ 106) фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 1360 (одна тисяча триста шістдесят) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 09 квітня 2012 року.

Суддя В.В. Гаращенко