Постанова від 05.04.2012 по справі 2а-1670/940/12

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/940/12

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

при секретарі - Горбач Д.О.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Діденка І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Зіньківської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 лютого 2012 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Зіньківської районної державної адміністрації (надалі - відповідач) про визнання незаконною бездіяльності Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області щодо затвердження проекту землеустрою для відведення земельних ділянок, що передаються в оренду для ведення фермерського господарства, загальною площею 185,61 га ріллі, із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі, на території Зіньківської міської ради, за межами населених пунктів; зобов'язання Зіньківську районну державну адміністрацію Полтавської області розглянути питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що передаються в оренду ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, загальною площею 185,61 га ріллі, із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі, на території Зіньківської міської ради, за межами населених пунктів шляхом прийняття відповідного розпорядження.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що 19.10.2010 року розпорядженням голови Зіньківської районної державної адміністрації № 412 вирішено надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що передаються в оренду для ведення фермерського господарства, загальною площею 185,61 га ріллі, із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі, на території Зіньківської міської ради, за межами населених пунктів. 12.01.2012 року позивачем було подано відповідачу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів Зіньківської міської ради Зінківського району Полтавської області та висновок державної експертизи землевпорядної організації від 29.08.2011 року. Проте, 10.02.2012 року від відповідача отримано лист вих. № 3-01-27/13 3-01-27/54, в якому повідомляється про те, що працівниками Зіньківської РДА розглянуто питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 185,61 га та вказано, що передача даних земельних ділянок буде визначена на земельних торгах згідно ч. 1, 3 ст. 134 та ст. 135 Земельного кодексу України. Вважає, що відповідач повинен був у строк до 10.02.2012 року прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою для відведення земельних ділянок в оренду позивачу для ведення фермерського господарства, або надати вмотивовану відмову у затвердженні такого проекту. Вважає незаконною відмову у затвердженні проекту землеустрою з посиланням на необхідність проведення земельних торгів, оскільки на думку позивача, відповідачем вже було прийнято рішення про передачу земельних ділянок в оренду саме позивачу.

Позивач та представник позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просять їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що відповідачем не вчинено щодо позивача бездіяльності, оскільки проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів Зіньківської міської ради Зінківського району Полтавської області розглянуто та надано письму відмову у його затвердженні, оскільки було прийнято рішення про продаж права оренди на земельні ділянки на конкурентних засадах (земельних торгах), як передбачає ст. 127, ч. 1, 3 ст. 134 та ст. 135 Земельного кодексу України. Вказує, що розпорядженням Зінківської РДА № 241 від 29.06.2010 року ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства було передано в оренду земельні ділянки загальною площею 190,54 га, з них ріллі 190,54 га, які знаходяться на території Першотравневої сільської ради, та ОСОБА_1 створив та зареєстрував Фермерське господарство "Рукіс". Відтак, право на спірну земельну ділянку позивач може набути виключно на земельних торгах, оскільки позивач вже отримав в оренду для ведення фермерського господарства іншу земельну ділянку та зареєстрував фермерське господарство у встановленому порядку.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що розпорядженням голови Зіньківської районної державної адміністрації № 412 від 19.10.2010 року "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок" на підставі заяви громадянина ОСОБА_1, останньому надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що передаються в оренду для ведення фермерського господарства, загальною площею 185,61 га ріллі, із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі, на території Зіньківської міської ради, за межами населених пунктів (а.с. 46).

12.01.2012 року позивачем подано відповідачу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів Зіньківської міської ради Зінківського району Полтавської області та висновок державної експертизи землевпорядної організації від 29.08.2011 року № 57-11 разом з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 185,61 га та укласти договір оренди землі (а.с. 7).

При цьому, у матеріалах проекту землеустрою наявний протокол засідання професійної комісії з питань створення фермерських господарств № 1 від 25.01.2010 року, яким комісія вирішила, що ОСОБА_1 має необхідну сільськогосподарську кваліфікацію, певний досвід роботи у сільському господарстві і тому ОСОБА_1 визнаний таким, що пройшов професійний відбір на право створення фермерського господарства на території Зіньківського району Полтавської області (а.с. 151).

10.02.2012 року позивачем отримано лист Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області вих. № З-01-27/13, у якому зазначено про те, що працівниками Зінківської РДА розглянуто питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельних ділянок загальною площею 185,61 га на території Зіньківської міської ради та передачі їх в оренду, та вказано, що права на оренду даних земельних ділянок будуть продані окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах) згідно ч. 1,3 ст. 134 та ст. 135 Земельного кодексу України. Також зазначено, що інша юридична особа також подала клопотання щодо отримання даних земельних ділянок в оренду (а.с. 8).

Позивач не погодився з даним рішенням та звернувся до суду з наступними позовними вимогами:

- визнати незаконною бездіяльність Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області щодо затвердження проекту землеустрою для відведення земельних ділянок, що передаються в оренду для ведення фермерського господарства, загальною площею 185,61 га ріллі, із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі, на території Зіньківської міської ради, за межами населених пунктів;

- зобов'язати Зіньківську районну державну адміністрацію Полтавської області розглянути питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що передаються в оренду ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, загальною площею 185,61 га ріллі, із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі, на території Зіньківської міської ради, за межами населених пунктів шляхом прийняття відповідного розпорядження.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно частини 1 статті 1 Закону України від 19.06.2003 р. № 973-IV "Про фермерське господарство" фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 4 цього Закону головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в статуті особа. Питання щодо трудових відносин у фермерському господарстві регулює стаття 27 зазначеного Закону.

Положеннями статті 7 Закону України від 19.06.2003 р. № 973-IV "Про фермерське господарство" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.

У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додається рішення професійної комісії з питань створення фермерських господарств щодо наявності у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації.

Заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки.

Проект відведення земельних ділянок розробляється за рахунок Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.

Проект відведення земельної ділянки погоджується та затверджується відповідно до закону.

У разі відмови органів державної влади та органів місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки для ведення фермерського господарства питання вирішується судом. Рішення суду про задоволення позову є підставою для відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості), видачі документа, що посвідчує право власності або укладання договору оренди. Відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться після збирання врожаю на цій ділянці попереднім землекористувачем.

Статтею 127 Земельного кодексу України передбачено, що органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.

Згідно частини 1 статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

При цьому, відповідно до частини 2 статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Згідно частини 1 статті 8 Закону України від 19.06.2003 р. № 973-IV "Про фермерське господарство" після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Вказана норма закону передбачає, що реєстрації фермерського господарства як юридичної особи передує отримання державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки.

У зв'язку з цим суд приходить до висновку, що порядок надання земельної ділянки, передбачений статтею 7 Закону України від 19.06.2003 р. № 973-IV "Про фермерське господарство" та частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України поширюється на громадян, які мають намір створити фермерське господарство.

Натомість, судом встановлено, що розпорядженням голови Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області № 241 від 29.06.2010 року "Про передачу в оренду земельних ділянок" ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства було передано в оренду терміном на 5 років земельні ділянки загальною площею 190,54 га, з них ріллі 190,54 га, які знаходяться на території Першотравневої сільської ради (а.с. 45).

Станом на час звернення до Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 185,61 га та укладення договору оренди землі (12 січня 2012 року) Фермерське господарство "Рукіс", засновником та головою якого є ОСОБА_1, було зареєстроване державним реєстратором Зіньківської РДА у встановленому законом порядку як юридична особа 23.09.2010 року. Вказана обставина підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 43-44).

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що права на спірні земельні ділянки підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах) та позивач не має права на отримання спірних земельних ділянок без проведення земельних торгів.

Згідно частин 9, 10, 11 статті 123 Земельного кодексу України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Таким чином, рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі земельної ділянки у користування.

Як встановлено судом вище, відповідачем приймалося рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а рішення про передачу таких земельних ділянок приймається виключно у разі затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованими твердження позивача про те, що відповідачем вже було прийнято рішення про передачу позивачу в оренду спірних земельних ділянок.

Відтак, суд приходить до висновку, що відмова Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 185,61 га на території Зіньківської міської ради та передачі їх в оренду без проведення земельних торгів, що оформлена листом від 10.02.2012 року вих. № З-01-27/13, ґрунтується на вимогах законодавства України.

Таким чином, позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Зіньківської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 10 квітня 2012 року.

Суддя С.С. Сич