Постанова від 11.08.2008 по справі 22-а-4783/2008

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 22-а-4783/08 Головуючий 1 інстанції: Булера П.П.

Категорія: 47 Доповідач: Мінаєва О.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2008 року

м. Харків

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді - Філатов Ю.М.

Суддів - Мінаєва О.М., Водолажська Н.С.

за участю секретаря: Баглаєнко Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду в м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Охтирської райдержадміністрації на постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 08.05.2008 року по справі № 2-а-231/08

до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України

третя особа Охтирське управління державного казначейства Головного управління Державного казначейства України в Сумській області

про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги,

встановила :

Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме ст. 95 Конституції України, ст. ст. 22, 23 Бюджетного кодексу України, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та вказує, що Управління провело виплату відповідно бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України на 2007 рік, і тому просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати, та справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Апелянт в судове засідання не з'явився, але через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд скарги без участі представника Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації.

Представник Охтирського управління державного казначейства Головного управління Державного казначейства України в Сумській області в судове засідання не з'явився, але через канцелярію суду надав письмове пояснення, яким повідомляє, що виплата щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни та учасникам бойових дій проводиться Управлінням праці та соціального захисту населення Охтирської РДА через реєстраційні рахунки відкриті в управлінні та згідно Закону України «Про Державний бюджет» на відповідний рік та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», розмір разової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених Законом України «Про Державний бюджет», та просить суд розглянути апеляційну скаргу без його представника.

Позивач в призначене судове засідання не з'явився, але через канцелярію суду надав заперечення на апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Охтирської райдержадміністрації, в якій просить суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, та просить суд розглянути скаргу без його участі.

Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується копією його посвідчення (а. с. 3). Відповідно до ст. до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасник бойових дій має право на щорічну разову грошову допомогу до 5 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічна виплата разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюються органами праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків.

Пунктом 3 Положення про Міністерство праці та соціальної політики України, затвердженого Указом Президентом України від 30.08.2000 року №1035/2000 та постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1543, Мінпраці України забезпечує реалізацію прав громадян на соціальний захист через систему підпорядкованих йому органів.

Статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" передбачено у 2007 році виплату щорічної разової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій в розмірі 280 грн. У 2007 року Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації розрахувало і виплатило позивачу 280 грн. разової грошової допомоги до 5 травня. Розмір виплаченої допомоги був визначений відповідно до ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік». Також встановлено, що положеннями п. 13 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.

Крім того, задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційної) положень статей 29, 36, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 статті 71, статей 98,103,111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" справа №1-29/2007 від 9 липня 2007 року , визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення, що визначали соціальні права та гарантії окремих верств населення, зокрема, статті 29, 36, частина друга статті 62, частина перша статті 66, пункти 7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 статті 71, статі 98,103,111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та такими, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду, оскільки рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Колегія суддів вважає бездіяльність відповідача незаконною та неправомірною, оскільки з моменту прийняття Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності положення ст.29 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» , ця норма Закону втратила чинність, а тому розмір разової грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік має бути встановлений відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який підлягав застосуванню до спірних відносин.

Посилання відповідача в апеляційній скарзі на порушення судом першої інстанції норм матеріального права через неврахування законодавчої неврегульованості питання щодо механізму виплати разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», колегія суддів вважає помилковими з таких підстав.

Стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно ч.ч.3 та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.

Таким чином, колегія суддів вважає,що позивачу у 2007 році Управління праці та соціального захисту населення Охтирської райдержадміністрації мало сплатити до 5 травня разову грошову допомогу у розмірі 2050 гривень (410х5=2050грн.), а сплатило лише 280 гривень, тобто не виплаченою залишилась сума у розмірі 1770 гривень.

Проте колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо зобов'язання Міністерства фінансів України перерахувати Управлінню праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації 1770 грн. для виплати ОСОБА_1, з наступних підстав.

Відповідно до статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання. Отже в даному випадку, головним розпорядником коштів для виплати щорічної разової грошової допомоги є Міністерство праці та соціальної політики України.

Також Положенням про Міністерство фінансів України, затвердженого Указом Президента України від 26 серпня 1999 року N 1081/99 не надано повноважень, щодо перерахування коштів, переведення коштів органам соціального захисту населення, для проведення виплат щорічної грошової допомоги.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку щодо скасування постанови суду першої інстанції в частині зобов'язання Міністерство фінансів України перерахувати Управлінню праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації 1770 грн. для виплати ОСОБА_1, з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -

постановила:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Охтирської райдержадміністрації задовольнити частково.

Постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 08.05.2008 року по справі № 2-а-231/08 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Охтирської райдержадміністрації на користь ОСОБА_1 1770 грн. недоплаченої щорічної грошової разової допомоги за 2007 рік.

Зобов'язати Міністерство праці та соціальної політики України перерахувати Управлінню праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації 1770 грн. для виплати ОСОБА_1.

В іншій частині в позові відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст виготовлено та підписано 18 серпня 2008 року.

Головуючий Філатов Ю.М.

Суддів Мінаєва О.М.

Водолажська Н.С.