ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
09.09.2008 р. № 6/411
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянську Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу
Заступник прокурора Деснянського району м.Києва
до Приватне підприємство "Мапа-Транс"
про стягнення заборгованості в розмірі 3951,15 грн. ,
Представники сторін
позивача (представник прокуратури) Розум С.М.
позивача Пастернак М.М. (довіреність від 08.01.2008 р. № 14)
відповідача не з'явилися
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 09.09.2008 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся заступник прокурора Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Приватного підприємства «Мапа - Транс»з позовом про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в розмірі 3 951,15 грн.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що відповідач Приватне підприємство «Мапа - Транс»порушило вимоги ст. 22, ст. 23 та 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»від 18.01.2001 р. №2240-ІІІ (далі Закон України № 2240-ІІІ), що призвело до ненадходження коштів для виплати застрахованих осіб допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання, на фінансування санаторно -курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб та членів їх сімей.
Відповідач заперечень проти позову не надав, в судове засідання не з'явився, свого представника не направив. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Приватне підприємство «Мапа - Транс», взятий на облік як платник внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, зареєстрований в Лівобережній міжрайонній виконавчій дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реєстраційним кодом страхувальника №33486.
Відповідач подав до Лівобережної міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за 2007 рік, в рядку 17 якого визначив суму внеску -3 951,15 грн. Однак, вказану суму страхового внеску відповідач не сплатив.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок тимчасової втрати працездатності є страхувальники (фізичні та юридичні особи, з дня реєстрації у виконавчих дирекціях відділень Фонду).
Розміри страхових внесків для роботодавців відповідно до ст. 21 Закону України №2240-ІІІ, встановлено у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, які підлягають обкладенню прибутковим податком.
Відповідно до п. З Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.01 р. № 16 (надалі - Інструкція), страхувальники щомісячно нараховують страхові внески в розмірах, встановлених чинним законодавством. При цьому не мають значення джерела фінансування витрат на оплату праці. Розмір страхових внесків відповідно до п. З Інструкції для роботодавців складає 1,5 (до 01.01.07 - 2,9) відсотки суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі у натуральній формі.
Перерахування зазначених сум відповідно до ст. 23 Закону України № 2240-ІІІ здійснюється страхувальниками-роботодавцями шляхом безготівкових розрахунків один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період. При цьому, до страхувальників, які несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, застосовуються фінансові санкції, які передбачені ст. 30 Закону.
Згідно із ст.. 27 Закону України № 2240-ІІІ, одним із основних обов'язків страхувальника є нарахування та сплата в установлений строк та в повному обсязі страхових внесків.
Відповідно до Положення про районні (міжрайонні), міські виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого розпорядженням Голови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.10.2001 року за № 71, дані органи є робочими органами відділень Фонду, які входять до його структури. Основними напрямками діяльності робочих органів відділень Фонду є збір та акумуляція страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, які надаються Фондом, та контроль за надходженням і використанням коштів Фонду.
На час розгляду справи в Окружному адміністративному суді м. Києва відповідач має заборгованість перед Виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 3951,15 грн.
Документом, що підтверджує визнання відповідачем вимог позивача є звіт про нараховані внески та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за 2007 рік (Ф. 4 - ФСС з ТВП) (копія наявна в матеріалах справи).
Несплата відповідачем цих коштів призводить до недоотримання Фондом коштів, які повинні направлятися на поточні рахунки Фонду, що в свою чергу зачіпає інтереси державних установ, підприємств та організацій, які фінансуються з бюджету, а також інтереси громадян, оскільки вказані кошти призначаються для виплати застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання, на фінансування санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб та членів їх сімей.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обгрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити повністю, оскільки у позивача наявні докази існування податкового боргу у відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Мапа-Транс» (02222, м. Київ, вул.. Сабурова, б. 19 кв. 77, код ЄДРПОУ 34183610, р/р 26007144601002 в філії КРУ банку «Фінанси і кредит»МФО 300937) заборгованість по внесках до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на загальну суму 1 105,91 грн. (одна тисяча сто п'ять грн. 91 коп.) на користь отримувача платежу Лівобережної міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (02094, м. Київ, вул.. Попудренка, 34, код ЄДРПОУ 26080427, р/р 25608032721 в АБ «Синтез»м. Київ, МФО 322711).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Добрянська Я.І.