Постанова від 18.09.2008 по справі 6/380

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18.09.2008 р. № 6/380

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянську Я.І. при секретарі судового засідання Назарова О.П. вирішив адміністративну справу

Товариство з обмеженою відповідальністю "По іноземному туризму " Укрінтур-У"

до Мальцева Вікторія Вікторівна, начальник Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ,

Суддя Добрянська Я.І

Секретар судового засідання Зубко Л.П.

Представники:

від позивача : Урчукін В.Г.;

від відповідача: Большакова К.А. (довіреність від 01.02.2007 р. № 1056/9/10-209)

18.09.2008 р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «По іноземному туризму «Укрінтур -У»звернулось в суд з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №13162307 від 05.11.2007 р. щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно акту перевірки від 26.10.2007 року №000758/265513932307.

В обґрунтування позовних вимог підприємство посилається на те, що відповідач дійшов помилкового висновку про порушення ТОВ «По іноземному туризму «Укрінтур-У»п. 3.5 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»затвердженого Постановою правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, а саме: для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача. Позивач посилається на те, що головний бухгалтер ОСОБА_4 особисто отримала кошти по видаткових касових ордерах № 56, 59, в яких не було підпису отримувача, а також відповідач не врахував ту обставину, що колишній бухгалтер товариства ОСОБА_5 розписалася в платіжній відомості за отримані 300,00 грн. матеріальної допомоги, та не розписалася у видатковому касовому ордері на ту ж суму.

За вказані порушення ДПІ у Печерському районі м. Києва було застосовано штрафну (фінансову) санкцію згідно абз.2 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 р. № 436/95 (далі -Указу № 436/95), у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Відповідач позов не визнав та надав заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що перевіркою вставлено перевищення вставленого ліміту залишку готівки в касі підприємства на загальну суму 1 334,90 грн. А тому, до позивача правомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції, на підставі абз. 2 ст. 1 Указу Президента №436/95, на загальну суму 2669,80 грн.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва (далі - відповідач) була проведена перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «По іноземному туризму «Укрінтур-У»(далі - позивач) за адресою м. Київ, Бессарабська пл., б. 7, кв. 2. За результатами перевірки складено акт перевірки від 26.10.2007р. №000758/265513932307.

Перевірка товариства проведена на підставі п. 2 ст 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та направлень на перевірку від 26.10.2007р. №1453 та №1454 виданих працівникам відділу оперативного контролю ДПІ у Печерському районі м. Києва на підставі плану -графіку на жовтень 2007 року.

В акті перевірки зазначено, що підприємство проводить діяльність в сфері туристичного бізнесу, розрахунки проводяться через установу банку. Ліміт залишку готівки каси підприємства не встановлений.

Перевіряючими встановлено перевищення ліміту залишку готівки в касі у зв'язку з відсутністю підписів одержувача в видаткових касових ордерах на загальну суму 1334,90 грн., а саме: видаткові касові ордери №39 від 02 червня 2005р. на суму 300,00 грн., № 32 від 01 червня 2006 року на суму 33,00 грн., № 63 від 02 листопада 2006 року на суму 33,00 грн., № 56 від 16 липня 2007 року на суму 157,20 грн. та №59 від 31 липня 2007 року на суму 811,70 грн.

За розглядом акту перевірки рішенням ДПІ у Печерському районі м. Києва від 05.11.2007 року № 13162307 застосовано до ТОВ «По іноземному туризму «Укрінтур»штрафні (фінансові) санкції у сумі 2669,80 грн. (1334,9 х 2) за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі (двократний розмір суми виявленої понадлімітної готівки за кожен день). До акту додано акт відмови від підписання матеріалів перевірки від 26 жовтня 2007 року №000758, розрахунок дотримання встановлення встановленого ліміту залишку готівки в касі.

Позивач, не погоджуючись з висновками ОСОБА_5 перевірки та у відповідності до п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, звернувся до відповідача, Державної податкової адміністрації у м. Києві, Державної податкової адміністрації України зі скаргами на згадане вище податкове повідомлення-рішення. За результатами розгляду скарг, відповідачем, Державною податковою адміністрацією у м. Києві, Державної податкової адміністрації України були прийняті рішення про результати розгляду скарг, якими залишено без змін податкове повідомлення-рішення, а скарги без задоволення.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.06.2007 р. N 809 "Про доповнення додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. N 283" документи, що обслуговують грошовий обіг, перелік яких наведено у розділі II Номенклатури бланків цінних паперів і документів суворого обліку, що виготовляються за ліцензією Міністерства фінансів України, доповнено ордерами касовими (прибутковими та видатковими). При цьому згідно з пунктом 1.2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. N 637 (далі - Положення), форму касових ордерів, які використовуються для обліку руху готівкових коштів у касі підприємств, установ, організацій, установлено наказом Міністерства статистики України від 15.02.96 р. N 51 "Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій" (далі - Наказ N 51).

Відповідно до п. 3.1 ст. 3 Положення N 637 касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Згідно з ст. 9 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно з п. 2.8, п. 2.9 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 N 72, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2001 за N 237/5428, ліміт каси встановлюється підприємствам, які мають рахунки в установах банків і здійснюють операції з готівкою; такі підприємства можуть зберігати в своїй касі готівку на кінець дня в межах затвердженого ліміту каси; при відкритті поточного рахунку (у період укладання договору на розрахунково-касове обслуговування) новостворене підприємство подає установі банку заявку-розрахунок для встановлення загального ліміту каси, порядку та строків здавання готівкової виручки; підприємства зобов'язані здавати готівкову виручку понад установлений ліміт каси в порядку і строки, визначені установою банку для зарахування на їх поточні рахунки.

Як встановлює «Інструкція про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України», затвердженої постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 N 69, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12.03.2001 за N 216/5407, усі підприємства - юридичні особи, які здійснюють операції з готівкою в національній валюті та мають поточні рахунки в установах банків, можуть тримати в своїй касі на кінець дня готівку в межах установлених їм обслуговуючими установами банків лімітів каси (абз. 1 п. 4.4).

При укладанні договору на розрахунково-касове обслуговування підприємство - юридична особа має подати до установи банку заявку-розрахунок у двох примірниках для встановлення загального ліміту каси (з урахуванням потреби його відокремлених підрозділів), строків та порядку здавання готівкової виручки, яка є невід'ємною частиною цього договору і оформляється як додаток до цього договору, або копію заявки-розрахунку, засвідчену підписом уповноваженого працівника та відбитком печатки установи банку, що встановила ліміт каси, або копію документа про самостійно встановлений підприємством ліміт каси для внесення розміру цього ліміту в договір на розрахунково-касове обслуговування, що є невід'ємною умовою цього договору (абз. 2 п. 4.4).

Відповідно до п. 3.5 Положення № 637, у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Пунктом 3.4 Положення № 637 передбачено, що видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.

Відповідно до пункту 7.9 Положення №637 під час перевірки підприємств органами контролю з'ясовується правильність заповнення всіх реквізитів прибуткових і видаткових касових ордерів (проставлення потрібних дат, номерів, сум, зазначення підстав для їх виписки, наявність підписів службових осіб і одержувачів коштів, відбитків печаток та штампів, підписів про отримання готівки, правильність оформлення депонованих сум тощо).

Абзацем 2 статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Згідно ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Доводи наведені в позовній заяві не можуть бути підставою для задоволення судом позовних вимог та скасування рішення ДПІ у Печерському районі м. Києва про застосування до ТОВ «По іноземному туризму «Укрінтур-У» штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показів свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивач не надав суду належних доказів щодо правомірності заявлених вимог та вчинення відповідачем протиправних дій.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Добрянська Я.І.