Україна
51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41
05 квітня 2012 року Справа № 2а/705/11/0407
п/с № 2а/407/15/2012
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Шаповала Г.І.,
при секретарі Головешко Н.В.
з участю: позивача ОСОБА_1
представника позивача адвоката ОСОБА_2
представників відповідача Жовтоног О.І., Орлової Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, про зобов'язання вчинити дію,
20.09.2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, керуючись ст.ст. 105 ч.З п.2,4,162 КАС України, ст. 10,14,15,49,55,65 Закону України " Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", прохає:
- визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області в призначенні йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії - неправомірною
- зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, призначити йому пенсію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії з дня виникнення у нього права на зазначену пенсію - з 20 серпня 2011 року, відповідно до вимог ст.55 Закону України " Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням факту його роботи в зоні відчуження на протязі 31 дня, з 24 липня по 23 серпня 1986 р., за щойому була нарахована заробітна плата у розмірі 495 карбованців СРСР.
В обґрунтування позову зазначено, що 26 квітня 1986 року в Україні, на Чорнобильській АЕС сталась аварія. В цей час позивач працював водієм в АТП 11267 м. Вільногірська і, згідно наказу по підприємству № 746 від 24 липня 1986 року, був відряджений на роботу в зону ліквідації наслідків вказаної аварії. В зоні ліквідації він працював на протязі 31 дня, з 24 липня по 23 серпня 1986 року. В зв'язку з цим отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і отримав категорію - 2, про що йому 29 квітня 1993 року було видане відповідне посвідчення.
В подальшому він повернувся в м. Вільногірськ, де і проживає до теперішнього часу. В подальшому, в зв'язку з перевіркою, яка здійснювалась по всій Україні, всіх осіб, яким видавались посвідчення ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, проводилась перевірка і факту його дійсної участі в ліквідації наслідків аварії. В процесі проведення перевірки цей факт підтвердився, він був перереєстрований як учасник ліквідації наслідків аварії, і в його посвідченні зробили про це письмову відмітку - "Перереєстровано ". Також він був взятий на облік в Спілку учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, куди надавав документи, скріплені мокрими печатками підприємства, де він працював, які підтверджували період його роботи в зоні ліквідації. Таким чином відповідно до вимог ст.55 Закону України " Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", він має право, як особа, яка знаходилась в зоні ліквідації аварії в 1986 році не менше 5-ти днів, на призначення пенсії з зниженням пенсійного віку на 10 років, тобто з 50 років.
20 серпня 2011 року йому виповнилось 50 років, і згідно з положеннями ст.55 Закону України " Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у нього виникло право на призначення йому пенсії. Реалізовуючи це право, він звернувся до відповідача з відповідною заявою, до якої додав документи в підтвердження свого статусу.
Відповідач, розглянувши його заяву, відмовив в призначені пенсії, про що повідомив листом № 5555/07-35 від 02 вересня 2011 року. Підставою відмови відповідач вказав те, що первинні документи про час його роботи в зоні відчуження відсутні, в архіві підприємства не збереглися, визначити кількість відпрацьованих днів неможливо, документи які підтверджують той факт, що він працював в зоні відчуження, а саме довідка форми 122, відсутні.
Позивач вважає відмову відповідача незаконною і вимушений звернутись з цим позовом до суду за наступних підстав. Відповідно до ст. 10 Закону України " Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Згідно п.2 ч.І ст.14 вказаного Закону він має статус учасника 2-ї категорії. Відповідно до вимог ст. 15 цього Закону його статус визначено на підставі документів підприємства, яке відряджало його на роботу в зону відчуження. В той час ним надавалась довідка від 25 лютого 1993 року за підписом керівника та головного бухгалтера АТП 11267 м. Вільногірська, скріплена мокрою печаткою. Згідно вказаної довідки, він працював у зоні відчуження 31 день і отримав заробітну плату - 495 рублів СРСР. Він пройшов перевірку і перереєстрацію учасників ліквідації наслідків аварії і таким чином є дійсним учасником ліквідації. Таким чином є всі підстави для призначення йому пенсії з 50-тирічного віку. Факт не збереження первісних документів на підприємстві АТП 11267 м. Вільногірська, де він працював, не є підставою у відмові йому в призначенні пенсії. Вказані документи не збережені не з його вини, і, крім того, вони ним надавались раніше при вирішенні питання його перереєстрації, як дійсного учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Довідка форми 122 надавалась в одному примірнику і здавалась на підприємство. Видача дубліката зазначеної довідки не передбачена законом. Обставини вказані в цьому позові підтверджуються, крім документів доданих до цього позову, поясненнями свідків, про допит яких він буде клопотати при попередньому розгляді справи, і іншими письмовими доказами про витребування яких заявляє в самій позовній заяві.
Представники відповідачів в судовому засіданні позов не визнали в повному обсязі та підтримали письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що ОСОБА_1 надав документи для призначення пенсії 17.08.20011 року. Для призначення пенсії було надано довідки від 19.10.1992 р. № 11/879, від 25.02.1993 р № 8 про час роботи на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, видані Вільногірським автотранспортним підприємством -11267, та довідка без дати № 68 видана Зведеною автоколоною № 1 на будівництві автодороги Зелений мис-Чорнобиль.
Відповідно до статті 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на зменшення пенсійного віку мають особи, які відпрацювали у зоні відчуження з 01.07.1986 р. по 31.12.1986 р. не менше 5 календарних днів.
Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі неможливості подання довідки, внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.
Відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986р. № 964 було доручено установити зони небезпеки, де оплата праці працівників підприємств, установ і організацій, розташованих в межах 30-кілометрової зони ЧАЕС, розділеної на III, ІІ, І зону небезпеки, проводиться відповідно у 5,4,3 кратному розмірі тарифних ставок посадових окладів. Відповідно до Постанови ЦК КПРС, президії Верховної ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986р. № 524-156 на решті території зони відчуження, що не була віднесена до зон небезпеки (зона особливого контролю) оплата праці проводилась з дня аварії, виходячи з підвищених до 100% тарифних ставок.
Оплата праці водіїв по підвищених тарифних ставках і посадових окладах за роботу у відповідних зонах небезпеки і зоні особливого контролю проводилась за фактично відпрацьований час у цих зонах. Оплата праці водіїв, які виконували роботу поза зонами, проводилась в одинарному розмірі. Відповідно до акту перевірки від 26.08.2011р., подорожні листи, відрядження, табелі обліку робочого часу за час роботи в зоні на зберігання в архів не передавалися. В особових рахунках по заробітній платі ОСОБА_1 за 1986 рік оплата праці за дні роботи в зоні не проводилася. Вважаючи на вищевикладене, рішенням комісії управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську від 01.09.2011 року, по розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою пенсій, ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії відповідно ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до акту перевірки заробітної плати від 12.10.2011р. в особових рахунках по заробітній платі ОСОБА_1 оплата за дні роботи в зоні в кратному розрахунку не проводилася. Доплати за дні роботи в зоні відчуження не нараховувалися.
Відповідно листа Державного агентства України з управління зоною відчуження Зелений Мис - вахтове селище учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розташоване на території Страхоліської сільради Іванівського району Київської області. Дорога Зелений Мис Чорнобиль проходила по території зони відчуження.
Відповідно до „Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 23.07.1991р. № 106 (зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008р. № 759) с. Страхолісся віднесено до зони гарантованого добровільного відселення. Іванівський район Київської області теж знаходиться в зоні гарантованого добровільного відселення.
В зв'язку з тим, що дорога Зелений Мис - Чорнобиль проходила по території відчуження, а не розташована у зоні відчуження, не можливо визначити: відпрацював ОСОБА_1 в зоні відчуження не менше 5 календарних днів.
Враховуючи викладене, керуючись ст.49 КАС України, ст. 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 відповідач прохає в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги та їх обґрунтування, що викладені в позовній заяві, підтримали в повному обсязі, додатково пояснили, що аналогічні справи були розглянуті у інших громадян, в яких також були відсутні ті ж документи. Довідка форми № 122 видавалася в одному екземплярі, видача її дублікату не передбачена законом. Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8, які працювали разом з позивачем в зоні відчуження, підтвердили факт, що позивач працював разом з ними в одних і тих же умовах. Ці свідки отримали пенсію, як учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Із показань свідка ОСОБА_8, витікає, що він є інвалідом ЧАЕС 2 гр., група інвалідності була надана йому в 1994 р. В 1986 році з липня по 26 серпня він та ОСОБА_1, працювали в зоні відчуження ЧАЕС, і як водії, перевозили щебінь, будівельні матеріали, шлак, відсів. З їхньої автобази № 11267 було чотири чоловіка: він, ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_9. Про довідку форми № 122 він ніколи не чув. Їм видавали якісь довідки, потім заставили їх здати. Він проходив перереєстрацію два чи три рази. В зоні ЧАЕС ними та іншими водіями з інших областей керував ОСОБА_13 чи ОСОБА_13.
Із показань свідка ОСОБА_7 витікає, що в 1986 р. з липня по серпень, всього 31 день, він і ОСОБА_1 працювали на одному автомобілі КАМАЗ-самосвал від АТП 11267 в 30 км. зоні відчуження ЧАЕС на будівництві дороги. Перебували у розпорядженні «Київшляхбуд». Перевозили пісок, щебінь, відсів, асфальт. Він отримав свідоцтво пенсіонера ЧАЕС 2 категорії, досягнувши 50 років, в 2010 році. Для призначення пенсії надавав документи: довідку про зарплату, посвідчення про відрядження, посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС.
Згідно копії паспорта громадянина України, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, був зареєстрованим за місцем проживання в АДРЕСА_1 з 18.04.1986 р., та по АДРЕСА_2, з 17.01.2003 року. (а.с.3)
Згідно копії посвідчення НОМЕР_2 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. (Категорія 2) зазначено: ОСОБА_1, дата видачі 29.04.1993 р., є відтиски трьох круглих печаток та штамп -перереєстровано, зазначено також, що пред'явник посвідчення має право на пільги і компенсації, встановлені Законом УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». (а.с.4)
Згідно копії довідки, з копією відтиску в правому верхньому куті печатки Головного Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, від 1992 р. № 11/879, за підписом Директора Шуригіна Д.А., начальника ВК Гармаш Н.А. зазначено, що довідка надана водію Вільногірського АТП-11267 ОСОБА_1 в тому, що він дійсно приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 24.07 по 23.08.1986 р., наказ № 746 від 24.08.1986 р. на будівництві дороги Зелений Мис-Чорнобиль. (а.с.5)
Згідно копії довідки № 8 від 25 лютого 1993 р. за підписом директора АТП 11267 Шуригіна Д.А. та головного бухгалтера, адресованої в комісію з визначення статусу особи, що постраждала в результаті Чорнобильської катастрофи, ОСОБА_1 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в межах зони відчуження (30-ти км. зона) на будівництві дороги Зелений Мис-Чорнобиль з 24 липня 1986 р. по 24 серпня 1986 р., наказ № 746 від 23 липня 1986 р., в складі зведеної автоколони Міністерства транспорту УРСР, заказник -«Київшляхбуд», заробітна плата за вказаний період роботи складає: кількість відпрацьованих днів -31, зарплата по основному місцю роботи -177, зарплата по ЧАЕС -495. В нижній частині справа є копія відтиску круглої печатки Головного Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації. (а.с.6)
Згідно копії довідки за підписом начальника звідної автоколони № 1 з будівництва автодороги Зелений Мис-Чорнобиль, ОСОБА_12, зазначено, що ОСОБА_1 в період з 24.07.86 р. по 24.08.86 р. працював на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в тому числі 31 день на будівництві автодороги Зелений Мис -Чорнобиль. В верхньому правому куті є копія відтиску круглої печатки Головного Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Дат на документі не видно. (а.с.7)
Згідно листа на ім'я ОСОБА_1 від 02.09.2011 р., Управління пенсійного фонду в м. Вільногірську повідомляє позивача про відмову йому у призначенні пенсії відповідно до рішення комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою пенсій при управлінні Пенсійного фонду України в м. Вільногірську від 01.09.2011 р. та ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». (а.с.8)
Згідно копії листа на запит від 13.04.2011 № 2167/07-32 головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомляє начальника УПФ України в м. Вільногірську про наступне:
1. Згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії надаються із зменшенням віку, встановленого для одержання державних пенсій. Учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 по 31 грудня 1986 не менше 5 календарних днів пенсійний вік зменшується на 10 років. Враховуючи те, що довідку (ф.122) про період участі в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 не надав, а за наданими документами неможливо визначити, що саме в зоні відчуження заявник відпрацював необхідну для призначення кількість календарних днів, призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку законні підстави відсутні. (а.с.9)
Згідно копії листа від 11.07.2011 р. Державного агентства України з управління зоною відчуження на адресу Управління праці та соціального захисту населення Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, повідомляється, що Державне агентство України з управління зоною відчуження за дорученням Міністерства надзвичайних ситуацій, розглянуло лист, який надійшов від Міністерства енергетики та вугільної промисловості, стосовно пошуку документів про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 і повідомляє.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами). Тобто, оформляти відповідні документи має право лише адміністрація підприємства, установи або організації (військкомат), яке направляло особу для виконання відповідних робіт.
Таким чином, Агентство не має підстав для оформлення документів про участь ОСОБА_1 у роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зелений Мис - це вахтове селище учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, розташоване на території Страхоліської сільради Іванківського району, поблизу кордону із зоною відчуження.
Дорога Зелений Мис - Чорнобиль проходила по території зони відчуження. (а.с.10)
Згідно копії листа ВАТ «Тракт»на адресу УПСЗН Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, від 30.08.2011 р. зазначено: На Ваш запит від 04.08.2011 № 2123/01-14/11-04/02 щодо розшуку документів для призначення пенсії, як ліквідатору аварії на ЧАЕС II категорії, ОСОБА_1 повідомляємо про наступне:
Згідно рішень Уряду СРСР та України, наказів Міндорбуду УРСР трест «Київшляхбуд-2»(з 1994 року відкрите акціонерне товариство «Тракт»), з перших днів аварії на Чорнобильській АЕС був генпідрядником на будівництві площадок і доріг на території 30- кілометрової зони та районах безпосередньо прилеглих до ЧАЕС - автомобільних доріг Обхід м. Чорнобиль, Зелений Мис - Чорнобиль, Неданчичі - ЧАЕС.
Будівництво автомобільної дороги Зелений Мис - Чорнобиль, де було задіяне ATI 11267. було включено до програми ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Постановою ЦК КПPC і РМ СРСР № 663-194 від 5.06.1986р. та Постановою ЦК КПУ і Ради Міністрів УРСР № 213- 0012 від 10.06.1986р. та доручено Міншляхбуду УРСР. згідно наказу якого (№024 віл 11.07.1986р) трест «Київшляхбуд-2»здійснював будівництво цієї дороги, як генеральний підрядник.
До складу треста «Київшляхбуд-2»входили підрозділи: Чорнобильське ІІІБУ-38, Іванківське ШБУ-39, Київські підрозділи ІІІБУ-3, УМШБ-4, Автобаза № 7. Чернігівське І1ІБУ-14. Ніжинське ШБУ-28.
Працівники організацій і відомств СРСР, які направлялися в відрядження па ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС, були задіяні на роботах в підрозділах тресту «Київшляхбуд-2». Єдиними документами, які підтверджують виконання робіт є посвідчення про відрядження цих працівників (які видавалися на підставі наказів підприємств з відмітками в підрозділах тресту «Київшляхбуд-2»). Інші документи, які свідчать про участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, дорожні листи для водіїв) ні в тресті, ні в підрозділах не збереглися.
Заробітна плата нараховувалась та виплачувалась в підприємствах, які направляли працівників в відрядження на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС.
Рекомендуємо Вам (на підставі багаторічного досвіду), звернутися до установи, яка видала посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС ОСОБА_1), де повинен зберігатися у особовій справі оригінал посвідчення про відрядження (при переоформленні посвідчень українського зразку були потрібні оригінали посвідчень про відрядження). (а.а.19)
Згідно копії наказу від 18.04.1994 р. № ІІ-ВП Регіонального відділення фонду державного майна України по Київській області трест "Київшляхбуд-2" перетворено у відкрите акціонерне товариство "Тракт". (а.с.20)
Згідно копії посвідчення НОМЕР_3, ОСОБА_8 є пенсіонером, пенсія призначена по інвалідності ІІ гр. ЧАЕС з 10.04.1993 року, посвідчення видане в травні 1993 р.
Суд вважає, що між сторонами мають місце правовідносини, які виникли внаслідок дій суб'єкта владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної фізичної особи, а саме, факту винесення суб'єктом владних повноважень рішення про відмову фізичній особі призначити пенсію на пільгових умовах, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Суд вважає встановленим, що позивач має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи, 2-ої категорії, що він, відповідно до вимог закону, відпрацював більше 5 діб в 30-ти кілометровій зоні відчуження ЧАЕС, що надає йому право на отримання пільгової пенсії по досягненні 50 років і вимоги позивача обґрунтовані і підтверджується рядом доказів в їх сукупності та взаємозв'язку, а саме:
- копією посвідчення НОМЕР_4 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. (Категорія 2) з відміткою про перереєстрацію та трьома відтисками печаток інших державних повноважних установ, в тому числі Дніпропетровської обласної державної адміністрації (а.с.4);
- копією довідки, з копією відтиску в правому верхньому куті печатки Головного Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, від 1992 р. № 11/879, за підписом Директора Шуригіна Д.А., начальника ВК Гармаш Н.А., в якій зазначено, що довідка надана водію Вільногірського АТП-11267 ОСОБА_1 в тому, що він дійсно приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 24.07 по 23.08.1986 р., наказ № 746 від 24.08.1986 р. на будівництві дороги Зелений Мис-Чорнобиль; (а.с.5)
- копією довідки № 8 від 25 лютого 1993 р. за підписом директора АТП 11267 Шуригіна Д.А. та головного бухгалтера, адресованої в комісію з визначення статусу особи, що постраждала в результаті Чорнобильської катастрофи, згідно якої ОСОБА_1 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в межах зони відчуження (30-ти км. зона) на будівництві дороги Зелений Мис-Чорнобиль з 24 липня 1986 р. по 24 серпня 1986 р., наказ № 746 від 23 липня 1986 р., в складі зведеної автоколони Міністерства транспорту УРСР, заказник -«Київшляхбуд», заробітна плата за вказаний період роботи складає: кількість відпрацьованих днів -31, зарплата по основному місцю роботи -177, зарплата по ЧАЕС -495. В нижній частині справа є копія відтиску круглої печатки Головного Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації; (а.с.6)
- копією довідки за підписом начальника звідної автоколони № 1 з будівництва автодороги Зелений Мис-Чорнобиль, Голіфастова В.А., в якій зазначено, що ОСОБА_1 в період з 24.07.86 р. по 24.08.86 р. працював на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в тому числі 31 день на будівництві автодороги Зелений Мис -Чорнобиль. В верхньому правому куті є копія відтиску круглої печатки Головного Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Дат на документі не видно; (а.с.7)
- листом на ім'я ОСОБА_1 від 02.09.2011 р., в якому Управління пенсійного фонду в м. Вільногірську повідомляє позивача про відмову йому у призначенні пенсії відповідно до рішення комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою пенсій при управлінні Пенсійного фонду України в м. Вільногірську від 01.09.2011 р. та ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; (а.с.8)
- копією листа на запит від 13.04.2011 № 2167/07-32 головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, де повідомляється начальнику УПФ України в м. Вільногірську про наступне:
1. Згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії надаються із зменшенням віку, встановленого для одержання державних пенсій. Учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 по 31 грудня 1986 не менше 5 календарних днів пенсійний вік зменшується на 10 років. Враховуючи те, що довідку (ф.122) про період участі в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 не надав, а за наданими документами неможливо визначити, що саме в зоні відчуження заявник відпрацював необхідну для призначення кількість календарних днів, призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку законні підстави відсутні; (а.с.9)
- копію листа від 11.07.2011 р. Державного агентства України з управління зоною відчуження на адресу Управління праці та соціального захисту населення Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, де повідомляється, що Державне агентство України з управління зоною відчуження за дорученням Міністерства надзвичайних ситуацій, розглянуло лист, який надійшов від Міністерства енергетики та вугільної промисловості, стосовно пошуку документів про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 і повідомляє.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами). Тобто, оформляти відповідні документи має право лише адміністрація підприємства, установи або організації (військкомат), яке направляло особу для виконання відповідних робіт.
Таким чином, Агентство не має підстав для оформлення документів про участь ОСОБА_1 у роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зелений Мис - це вахтове селище учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, розташоване на території Страхоліської сільради Іванківського району, поблизу кордону із зоною відчуження.
Дорога Зелений Мис - Чорнобиль проходила по території зони відчуження; (а.с.10)
- копією листа ВАТ «Тракт»на адресу УПСЗН Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, від 30.08.2011 р., де зазначено: На Ваш запит від 04.08.2011 № 2123/01-14/11-04/02 щодо розшуку документів для призначення пенсії, як ліквідатору аварії на ЧАЕС II категорії, ОСОБА_1 повідомляємо про наступне:
Згідно рішень Уряду СРСР та України, наказів Міншляхбуду УРСР трест «Київшляхбуд-2»(з 1994 року відкрите акціонерне товариство «Тракт»), з перших днів аварії на Чорнобильській АЕС був генпідрядником на будівництві площадок і доріг на території 30- кілометрової зони та районах безпосередньо прилеглих до ЧАЕС - автомобільних доріг Обхід м. Чорнобиль, Зелений Мис - Чорнобиль, Неданчичі - ЧАЕС.
Будівництво автомобільної дороги Зелений Мис - Чорнобиль, де було задіяне ATI 11267. було включено до програми ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Постановою ЦК КПPC і РМ СРСР № 663-194 від 5.06.1986р. та Постановою ЦК КПУ і Ради Міністрів УРСР № 213- 0012 від 10.06.1986р. та доручено Міншляхбуду УРСР. згідно наказу якого (№024 віл 11.07.1986р) трест «Київшляхбуд-2»здійснював будівництво цієї дороги, як генеральний підрядник.
До складу треста «Київшляхбуд-2»входили підрозділи: Чорнобильське ІІІБУ-38, Іванківське ШБУ-39, Київські підрозділи ІІІБУ-3, УМШБ-4, Автобаза № 7. Чернігівське І1ІБУ-14. Ніжинське ШБУ-28.
Працівники організацій і відомств СРСР, які направлялися в відрядження па ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС, були задіяні на роботах в підрозділах тресту «Київшляхбуд-2». Єдиними документами, які підтверджують виконання робіт є посвідчення про відрядження цих працівників (які видавалися на підставі наказів підприємств з відмітками в підрозділах тресту «Київшляхбуд-2»). Інші документи, які свідчать про участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, дорожні листи для водіїв) ні в тресті, ні в підрозділах не збереглися.
Заробітна плата нараховувалась та виплачувалась в підприємствах, які направляли працівників в відрядження на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС.
Рекомендуємо Вам (на підставі багаторічного досвіду), звернутися до установи, яка видала посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС ОСОБА_1), де повинен зберігатися у особовій справі оригінал посвідчення про відрядження (при переоформленні посвідчень українського зразку були потрібні оригінали посвідчень про відрядження); (а.а.19)
- копію наказу від 18.04.1994 р. № ІІ-ВП Регіонального відділення фонду державного майна України по Київській області про перетворення тресту "Київшляхбуд-2" у відкрите акціонерне товариство "Тракт"; (а.с.20)
- показаннями свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_7, яким була призначена пільгова пенсія, як потерпілим від Чорнобильської катастрофи і які спільно в один і той же період часу працювали з позивачем на території 30-ти км. зони відчуження на будівництві автодоріг, в тому числі дороги Зелений Мис-Чорнобиль, що проходила саме по території відчуження, а не поза її межами;
- копію посвідчення НОМЕР_3, згідно якого ОСОБА_8 є пенсіонером, пенсія призначена по інвалідності ІІ гр. ЧАЕС з 10.04.1993 року, посвідчення видане в травні 1993 р.
Відповідно до ст. 49 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-ХІІ, пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії ; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-ХІІ, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, а саме, Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року -не менше 5 календарних днів - 10 років.
Позивач фактично пропрацював у зоні відчуження 31 день в період після 01 липня 1986 р. і до 31 грудня 1986 р., а саме з 24 липня по 23 серпня 1986 р., і має право на зниження пенсійного віку на 10 років. Враховуючи, що позивач вчасно звернувся до відповідача з проханням призначити пільгову пенсію з моменту досягнення ним віку 50 років, що відповідач не надав доказів на підтвердження своїх заперечень, суд вважає, що пенсію позивачу - державну та додаткову, як особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 2, слід призначити з 20.08.2011 р., тобто з моменту досягнення позивачем 50 років і відповідно до вимог ст. ст. 49, 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-ХІІ.
Заперечення відповідача суд не приймає тому, що вони обґрунтовуються, фактично, лише відсутністю одного документу -довідки ф. № 122, і відповідач не бере до уваги наявність ряду документів, які підтверджують факт роботи позивача в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у визначений законом період часу та показання свідків, які працювали з позивачем в той же період часу в зоні відчуження і які отримали внаслідок цього пільгову пенсію, як особи, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Із досліджених в судовому засіданні документів однозначно витікає, що дорога Зелений Мис -Чорнобиль, на будівництві якої приймав участь позивач, проходила по території зони відчуження. Відповідач стосовно цього факту безпідставно висловлює свої сумніви, заявляючи, що зазначена дорога тільки проходила по території зони відчуження, а не розташована в зоні відчуження, при цьому нічим не обгрунтовує, в чому заключається різниця визначень «дорога проходила по території»та «дорога розташована на території». Стосовно інших тверджень, в тому числі про нарахування, начебто, позивачу заробітної плати в одноразовому розмірі, а не як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідач не надав будь-яких доказів та розрахунків, тому ці заперечення суд вважає безпідставними.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені
цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційний Суд України неодноразово (зокрема, рішення від 11.10.2005р.№ 8-рп/2005, від 09.07.2007р. № 6-рп/2007, від 22.05.2008р. № 10-рп/2008, від 27.11.2008р. № 26-рп/2008 ) розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
Право на пенсійне забезпечення, передбачене статтями 1, 3, ч.2 ст.6, статтею 8, ч.2 ст.19, статтями 22, 23, ч.1 ст.24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства в Україні.
Згідно висновку Європейського Суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі «Кечко проти України», зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Згідно ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини», від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Суд дійшов висновку, що відповідач, не діяв у відповідності до Конституції України та законів, які регулюють правовідносини з питань призначення та виплати пенсії позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (ЧАЕС) 2-ї категорії, не забезпечив в установленому законами порядку здійснення права позивача на отримання зазначеного виду пенсії та у відповідному розмірі.
Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом визнання неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України (УПФУ) в м. Вільногірську, Дніпропетровській області, код ЕДРПОУ 21923924, здійснити призначення та виплату позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (ЧАЕС) 2-ї категорії, з 20 серпня 2011 року, відповідно до вимог ст. 49, 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та шляхом зобов'язання відповідача призначити позивачу зазначену пенсію, як учаснику та потерпілому ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, з 20 серпня 2011 року.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 94 КАС України та ЗУ «Про судовий збір», відповідно до яких судові витрати в виді судового збору - 32.19 грн. слід покласти за рахунок Державного бюджету України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно закону і судовий збір не сплачував, про інші витрати документальне підтвердження відсутнє.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167, 183-2, 185,186,254,255 КАС України,суд
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, в призначенні з 20 серпня 2011 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії -неправомірною.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 21928924, юридична адреса: вул. Жовтнева, буд. 14, в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю м. Вільногірська, Дніпропетровської області, і/к № НОМЕР_1, що мешкає по АДРЕСА_2, пенсію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії з дня виникнення у нього права на зазначену пенсію, тобто, з 20 серпня 2011 року, відповідно до вимог ст. ст. 49, 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням факту його роботи в зоні відчуження на протязі 31 дня, з 24 липня по 23 серпня 1986 р., за що йому була нарахована заробітна плата у розмірі 495 карбованців СРСР.
Судові витрати у справі, в виді судового збору -32.19 грн., покласти за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня, після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копію постанови, не пізніше наступного дня, з дня виготовлення її в повному обсязі, надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення сторонам.
Головуючий суддя Шаповал Г.І.