Рішення від 05.04.2012 по справі 5009/326/12

номер провадження справи 3/4/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.04.12 Справа № 5009/326/12

м. Запоріжжя

За позовом: Прокурора Приазовського району Запорізької області (72401, Запорізька область, смт. Приазовське, вул. Фрунзе, 2 А)

в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах -

позивач: Новокостянтинівська сільська рада Приазовського району Запорізької області (72452, Запорізька область, Приазовський район, с. Новокостянтинівка, вул. Першотравнева, 28, ідентифікаційний код 04352397)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Пансіонат “Азов” (72452, Запорізька область, Приазовський район, с. Новокостянтинівка, вул. Приморська, 2, ідентифікаційний код 13619480)

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Приазовська районна державна адміністрація Запорізької області (72401, Запорізька область, смт. Приазовське, вул. Леніна, 31, ідентифікаційний номер 02313660)

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Відділ Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області (72401, Запорізька область, смт. Приазовське, вул. Пушкіна, 7)

про стягнення 5 629, 00 грн.

Суддя Соловйов В.М.

при секретарі Прокопенко М.О.

Представники:

від прокуратури: Романов Р.О., прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури Запорізької області, посвідчення № 83 від 06.08.2008р.

від позивача: не з'явився

від відповідача: ОСОБА_1, довіреність № 08/7 від 10.01.2012р.

від третьої особи -1: не з'явився

від третьої особи -2: не з'явився

Прокурор Приазовського району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області звернувся до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до відповідача ТОВ “Пансіонат “Азов”, Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області (третя особа-1) та Відділу Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області (третя особа-2) про стягнення з відповідача втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 5 629,00 грн.

Відповідно до протоколу розподілу справ між суддями від 25.01.2012р. автоматизованою системою документообігу суду позовну заяву передано на розгляд судді Соловйову В.М.

Позовні вимоги мотивовані обставинами, викладеними у позовній заяві, та обґрунтовані ст. 2 ГПК України та ст. 20, 36-1 Закону України “Про прокуратуру”.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 26.01.2012р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі 5009/326/12 (провадження № 3/4/12), справу до розгляду в засіданні господарського суду призначено на 15.02.2012р. об 11 годині 00 хвилин. Цією ж ухвалою до участі у справі залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача -Приазовську районну державну адміністрацію Запорізької області (третя особа-1) та Відділ Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області (третя особа-2).

Ухвалами від 15.02.2012р. та від 29.02.2012р. розгляд справи відкладений відповідно на 29.02.2012р. об 11 годині 30 хвилин та на 20.03.2012р. об 11 годині 30 хвилин.

Ухвалою суду від 20.03.2012р. строк розгляду справи продовжений до 09.04.2012р., розгляд справи відкладений на 05.04.20121р. об 11 годині 30 хвилин.

В судовому засіданні 05.04.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повідомлено, що повне рішення буде складено 10.04.2012р.

Під час розгляду справи прокурор, сторони та треті особи вимогу про здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не заявляли.

В ході судового розгляду прокурор підтримав позовні вимоги, викладені в позовній заяві № 100-144вих-12 від 23.01.2012р., та просить суд стягнути з ТОВ “Пансіонат “Азов” на користь позивача втрати сільськогосподарського виробництва в сумі 5 629,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор, зокрема, зазначив наступне.

24.11.2006р. головою Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області винесено розпорядження № 791 “Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для влаштування огорожі та укріплення берега”, відповідно до якого ТОВ “Пансіонат “Азов” надано дозвіл на розробку проекту довідведення земельної ділянки площею 0,45 га для влаштування огорожі та укріплення берега, із земель Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області в оренду на 49 років.

Пунктом 3 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області від 15.07.2009р. № 492 “Про внесення змін до розпорядження голови Приазовської державної адміністрації Запорізької області від 24.11.2006 року № 791 та затвердження проекту землеустрою щодо довідведення земельної ділянки в оренду для влаштування огорожі та укріплення берегу” затверджено проект землеустрою щодо довідведення земельної ділянки загальною площею 0,1398 га, у т.ч. пасовища - 0,0445 га. та піски - 0,0953 га., із земель запасу Новокостянтинівської сільської ради в оренду на 49 років ТОВ “Пансіонат “Азов” для влаштування огорожі та укріплення берега, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району.

Пунктом 4 розпорядження № 492 від 15.07.2009р. ТОВ “Пансіонат “Азов” згідно ст. 207 ЗК України зобов'язане в двомісячний термін після видання цього розпорядження відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь для цілей, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом.

Згідно розрахунку розміру втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених на ділянці передбаченої для вилучення сільськогосподарських угідь за рахунок земель запасу Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області для влаштування огорожі та укріплення берега від 2007р., погодженого ТОВ “Пансіонат “Азов” та Запорізьким обласним головним управлінням земельних ресурсів, втрати сільськогосподарського виробництва, спричинені вилученням сільсьгоспугідь для цілей, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом, склали 413,00 грн.

14.12.2009р. головою Приазовської райдержадміністрації Запорізької області винесено розпорядження № 1014 “Про встановлення орендної плати та надання земельної ділянки в оренду”.

Пунктом 2 цього розпорядженням доручено заступнику голови адміністрації укласти договір оренди землі з ТОВ “Пансіонат “Азов”, який був укладений 14.12.2009р.

Також, відповідно до п. 1 розпорядження голови Приазовської райдержадміністрації Запорізької області від 05.09.2008р. № 579 “Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду під будівлею”, надано ТОВ “Пансіонат “Азов” дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1100 га., у тому числі під забудовою - 0,1100 га., за рахунок земель ненаданих у користування Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області в оренду на 49 років під водонапірною вежею.

15.07.2009р. головою Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області винесено розпорядження № 491 “Про внесення змін до розпорядження голови Приазовської державної адміністрації Запорізької області від 05.09.2008 року № 579 та затвердження проекту землеустрою щодо довідведення земельної ділянки в оренду під будівлею”.

Пунктом 2 цього розпорядження затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,1200 га, для розміщення водонапірної вежі, пов'язану з обслуговуванням жителів територіальної громади району, розташованої на території Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області.

Пунктом 4 розпорядження № 491 від 15.07.2009р. зобов'язано ТОВ “Пансіонат “Азов” згідно ст. 207 ЗК України передбачити кошти на відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, які будуть завдані внаслідок вилучення сільськогосподарських угідь для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом.

Відповідно до розрахунку розміру втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених на ділянці передбаченої для вилучення сільськогосподарських угідь із державної власності Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області під будівництво водонапірної вежі від 2009 року, погодженого ТОВ “Пансіонат “Азов” та Головним управлінням Держкомзему у Запорізькій області, втрати сільгоспвиробництва, спричинені вилученням сільськогосподарських угідь для цілей, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом, склали 5 216,00 грн.

Пунктом 2 розпорядження голови Приазовської райдержадміністрації Запорізької області від 24.03.2010р. № 310 “Про встановлення орендної плати та надання земельної ділянки в оренду”, доручено заступнику голови адміністрації укласти договір оренди землі з ТОВ “Пансіонат “Азов”.

15.03.2010р. між Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області та ТОВ “Пансіонат “Азов” укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,12 га із земель Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області.

ТОВ “Пансіонат “Азов” в порушення ст. 207, 209 ЗК України та розпоряджень голови Приазовської райдержадміністрації Запорізької області не виконало свої зобов'язання та не сплатило кошти на відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, які були завдані внаслідок вилучення сільськогосподарських угідь для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом, в загальній сумі 5 629,00 грн.

Представник Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області (позивача) в судовому засіданні 29.02.2012р. підтримав позовні вимоги повністю та просить суд задовольнити позов прокурора в повному обсязі.

Представник ТОВ “Пансіонат “Азов” (відповідача) в судових засіданнях проти позову заперечив та вважає вимоги прокурора необґрунтованими та недоведеними.

В обґрунтування заперечень зазначив, що до позовної заяви не надано жодних доказів які б слугували підтвердженням того, що спірні земельні ділянки у відповідності до переліку, визначеному ст. 150 ЗК України, відносяться до особливо цінних земель. У відповідності до норм цієї статті вилучення особливо цінних земель для несільськогосподарських потреб не допускається.

Втрати сільськогосподарського виробництва, спричиненні обмеженням землекористування чи погіршенням якості землі не можуть бути застосовані до відповідача, оскільки такі втрати у відповідності до п. 3 "Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. за № 1279, можуть бути застосовані у разі повернення сільськогосподарських угідь, наданих у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, менш цінними ніж передавались за договором оренди.

Строк повернення переданих відповідачу в оренду земельних ділянок за договорами оренди від 14.12.2009р. та від 15.03.2010р. настає через 49 років.

В обґрунтування позовних вимог не надано жодних доказів того, що земельні ділянки, які передані відповідачу в оренду, втратили свою функцію основного засобу виробництва в сільському господарстві.

На спірних земельних ділянках на протязі більш ніж 40 років ніякого сільськогосподарського виробництва не здійснювалось, відповідно і втрат, передбачених ч.2 ст.207 ЗК України, не може бути.

Акт приймання бази відпочинку “Азов” державною комісією від 1974р. (1 черга) підтверджує, що водонапірна вежа прийнята в експлуатацію в 1974 році, питання щодо відведення земельної ділянки під будівництво пансіонату “Азов” кількістю 2,4 га. вирішувалось рішенням виконкому № 296 від 22.06.1977р., в якому не ставилось питання щодо відшкодування втрат сільгоспвиробництва.

Дана земля виділялась із земель Ботівського ХПП, що підтверджено рішенням виконкому Приазовської райради депутатів трудящих № 265 від 29.08.1969р.

В акті обстеження земельної ділянки під будівництво (розширення) бази відпочинку “Азов” 1,1 га від 1989р. вказано, що ніякої цінності для сільхозвиробництва району відведені земельні ділянки не мають.

Як витікає із розпоряджень та договору оренди земельної ділянки від 14.12.2009р., ТОВ “Пансіонат “Азов” здійснено відведення земельної ділянки 0,1398 га. для влаштування огорожі та укріплення берега, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району.

Розрахунок розміру втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених на ділянці, передбаченої для вилучення сільськогосподарських угідь за рахунок земель запасу Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району для влаштування огорожі та укріплення берега на суму 413,00 грн. виготовлений без урахувань норм ст. 208 ЗК України.

У відповідності до розпорядження № 579 від 05.09.2008р., товариству надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду під водонапірною вежею у розмірі 0,1200га та розпорядження № 491 від 15.07.2009р. яким внесені зміни до п.1 розпорядження № 579.

У пункті 8 Договору оренди земельної ділянки від 15.03.2010р. зазначена орендна плата за оренду земельної ділянки під водонапірною вежею, що складає 1 051,77грн. і перераховується на рахунок позивача -Новокостянтинівської сільської ради.

У розрахунку розміру втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених на ділянці, передбаченої для вилучення сільськогосподарських угідь із державної власності Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області від 2009р., визначено розмір втрат від вилучення земельної ділянки під будівництво водонапірної вежі.

Ніякого будівництва водонапірної вежі у 2009р. не відбувалось. Вилучення сільськогосподарських угідь під будівництво у період укладання договору оренди у відповідності до порядку вилучення, передбаченого ст. 149 ЗК України також не відбувалось.

Крім того, розрахунок втрат сільськогосподарського виробництва не має юридичної сили, оскільки не містить дати складання і його не затверджено у встановленому законом порядку.

З огляду на викладене, представник відповідача просить суд відмовити прокурору та позивачу в задоволені позовних вимог повністю.

Представник Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області (третя особа-1) в судових засіданнях надав усні пояснення по справі, підтримав вимоги прокурора та позивача в повному обсязі, просить суд задовольнити позов повністю.

Представник відділу Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області (третя особа-2) в судове засідання не з'явився, надіслав до суду письмові пояснення № 007/02-08 від 07.02.2012р., № 0124/02-08 від 28.02.2012р., в яких підтримав прокурора і позивача та просить суд задовольнити позов в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши представників учасників судового процесу, суд

ВСТАНОВИВ:

Пунктом 1 розпорядження виконуючого обов'язки голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області Сметаніна В.С. від 24.11.2006р. № 791 “Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для влаштування огорожі та укріплення берега” надано ТОВ “Пансіонат “Азов” дозвіл на розробку проекту довідведення земельної ділянки площею 0,45 га для влаштування огорожі та укріплення берега, із земель Новокостянтинівської сільської ради в оренду на 49 років.

Рішенням № 75 від 05.12.2006р. шостої сесії п'ятого скликання Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області "По проекту довідведення земельної ділянки в оренду для влаштування огорожі та укріплення берега" розглянуто клопотання ТОВ "Пансіонат "Азов" та погоджено проект довідведення земельної ділянки загальною площею 0,1398 га, у т.ч. пасовища -0,0445 га, піски -0,0953 га із земель запасу Новокостянтинівської сільської ради для влаштування огорожі та укріплення берега в оренду на 49 років.

Згідно Висновку "По проекту довідведення земельної ділянки для влаштування огорожі та укріплення берега" від 18.12.2006р. № 337 Приазовським районним відділом містобудування та архітектури Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області погоджено клопотання ТОВ “Пансіонат “Азов” про довідведення земельної ділянки площею 0,1398 га., у тому числі пасовище -0,0445 га., піски -0,0953 га. за рахунок земель запасу Новокостянтинівської сільської ради, для влаштування огорожі та укріплення берега в оренду на 49 років за умовами:

- використання земельної ділянки у відповідності до чинного містобудівного законодавства - ст. 21, 25 Закону України “Про основи містобудування”, ст. 23 Закону України “Про планування і забудову територій”;

- до оформлення договору оренди земельної ділянки розроблення та погодження у встановленому порядку робочого проекту довідведення для влаштування огорожі та укріплення берега;

- не допущення виконання будівельних робіт без дозволу та розробного і затвердженого у встановленому порядку проекту або з відхиленням від нього;

- не допущення самовільної зміни архітектурного вигляду споруд в процесі експлуатації;

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням: влаштування огорожі та укріплення берега.

Відповідно до висновку "По проекту довідведення земельної ділянки для влаштування огорожі та укріплення берега" від 19.12.2066р. № 608 Приазовської районної санітарно-епідеміологічної станції Запорізької області, погоджено клопотання ТОВ “Пансіонат “Азов” про довідведення земельної ділянки площею 0,1398 га., у тому числі пасовище -0,0445 га., піски -0,0953 га. за рахунок земель запасу Новокостянтинівської сільської ради, для влаштування огорожі та укріплення берега в оренду на 49 років.

Висновком "По проекту довідведення земельної ділянки для влаштування огорожі та укріплення берега" від 20.12.2006р. № 2336 Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області погоджено проект довідведення земельної ділянки ТОВ “Пансіонат “Азов” та довідведено товариству земельну ділянку площею 0,1398 га., у тому числі пасовище -0,0445 га., піски -0,0953 га. із земель Новокостянтинівської сільської ради, для влаштування огорожі та укріплення берега в оренду на 49 років.

Висновком "По проекту довідведення земельної ділянки для влаштування огорожі та укріплення берега" від 20.12.2006р. № 1338 Відділу земельних ресурсів у Приазовському районі Запорізької області погоджено проект довідведення земельної ділянки ТОВ “Пансіонат “Азов” та довідведено товариству земельну ділянку площею 0,1398 га., у тому числі пасовище -0,0445 га., піски -0,0953 га. за рахунок земель запасу Новокостянтинівської сільської ради, для влаштування огорожі та укріплення берега в оренду на 49 років.

Земельна ділянка надана за рахунок земель запасу, форма власності на землю -державна, код згідно УКФВЗ -4.

На використання земельної ділянки наявні слідуючи обмеження:

- використання земельної ділянки для ремонту ліній електропередач;

- прохід через земельну ділянку;

- використання земельної ділянки тільки за цільовим призначенням згідно Земельного кодексу України (ст. 20, 124).

Розпорядженням Приазовської районної ради Запорізької області від 21.12.2006р. № 119-р “Про погодження Висновку щодо відведення земельної ділянки” погоджено висновок по проекту довідведення земельної ділянки ТОВ “Пансіонат “Азов”, площею 0,1398 га., у тому числі пасовища - 0,0445 га., піски -0,0953 га. за рахунок земель Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району для влаштування огорожі та укріплення берега в оренду на 49 років.

Згідно довідки начальника Приазовського районного відділу Запорізької РФ ЦДЗК від 02.04.2007р. № 831, земельна ділянка, яка знаходиться на території Новокостянтинівської сільської ради площею 0,1398, в тому числі пасовища -0,0445 га., піски -0,0953 га., має кадастровий номер: 2324583900:03:002:0247.

15.07.2009р. головою Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області Долгим Є.Ю. винесено розпорядження № 492 “Про внесення змін до розпорядження голови Приазовської державної адміністрації Запорізької області від 24.11.2006 року № 791 та затвердження проекту землеустрою щодо довідведення земельної ділянки в оренду для влаштування огорожі та укріплення берега”.

Зокрема, цим розпорядженням:

внесено зміни до п.1 розпорядження № 791 від 24.11.2006р. та після слів "укріплення берега" доповнено словами "пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району"; цифри "о,45" замінити на "0,1398" (п.1 розпорядження);

затверджено проект землеустрою щодо довідведення земельної ділянки загальною площею 0,1398 га, у т.ч. пасовища - 0,0445 га., піски - 0,0953 га., із земель запасу Новокостянтинівської сільської ради в оренду на 49 років ТОВ “Пансіонат “Азов” для влаштування огорожі та укріплення берега, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (п.3 розпорядження);

зобов'язано ТОВ “Пансіонат “Азов” згідно ст. 207 Земельного кодексу України в двомісячний термін після видання цього розпорядження відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь для цілей, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом (п.4 розпорядження).

Згідно "Розрахунку розміру втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених на ділянці передбаченої для вилучення сільськогосподарських угідь за рахунок земель запасу Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району для влаштування огорожі та укріплення берега в оренду на 49 років. ТОВ “Пансіонат “Азов" від 14.02.2007р., погодженого директором ТОВ “Пансіонат “Азов” Почаніною Л.М. та заступником начальника обласного головного управління земельних ресурсів Скубко М.Г., втрати сільгоспвиробництва, спричинені вилученням сільгоспугідь для цілей, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом, склали 413,00 грн.

Пунктом 1 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області Долгого Є.Ю. від 14.12.2009р. № 1014 “Про встановлення орендної плати та надання земельної ділянки в оренду” встановлено орендну плату у розмірі 4 720,75 грн. на рік, за місяць -393,40 грн. з урахуванням індексу інфляції, за земельну ділянку площею 0,1398 га. для влаштування огорожі та укріплення берега, яка розташована на території Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району.

Пунктом 2 розпорядження № 1014 від 14.12.2009р. доручено заступнику голови, керівнику апарату райдержадміністрації Єлісеєву О.І. укласти договір оренди землі із ТОВ “Пансіонат “Азов”.

14.12.2009р. на підставі вищевказаного розпорядження між Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області (Орендодавець) та ТОВ “Пансіонат “Азов” (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якому Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Новокостянтинівської сільської ради для влаштування огорожі та укріплення берега. Кадастровий номер: 2324583900:03:002:0247 (п.1 Договору).

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1398 га., в т.ч. 0,0445 га. пасовища та 0,0953 га. піски, із земель Новокостянтинівської сільської ради, згідно розпорядження Приазовської районної державної адміністрації від 14.12.2009 року № 1014 (п.2 Договору).

Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію (п.7 Договору).

Зазначений договір зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр ДЗК при Державному комітеті по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.03.2010р. за № 041027700001.

Пунктом 1 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області Долгого Є.Ю. від 05.09.2008р. № 579 “Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду під будівлею” надано ТОВ “Пансіонат “Азов” дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1100 га., у тому числі під забудовою - 0,1100 га., за рахунок земель ненаданих у користування Новокостянтинівської сільської ради в оренду на 49 років під водонапірною вежою.

15.07.2009р. головою Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області Долгим Є.Ю. винесено розпорядження № 491 “Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 05.09.2008 № 579 та затвердження проекту землеустрою щодо довідведення земельної ділянки в оренду під будівлю”.

Зокрема, цим розпорядженням:

внесено зміни до п.1 розпорядження від 05.09.2008 № 579 та після слів "під водонапірною вежею" доповнено словами "Пов'язану з обслуговуванням жителів територіальної громади району" (п.1 розпорядження);

затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,1200 га, для розміщення водонапірної вежі, пов'язану з обслуговуванням жителів територіальної громади району розташованої на території Новокостянтинівської сільської ради (п.2 розпорядження);

зобов'язано ТОВ “Пансіонат “Азов” згідно зі ст. 207 Земельного кодексу України передбачити кошти на відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, які будуть завдані внаслідок вилучення сільськогосподарських угідь для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом (п.4 розпорядження).

Згідно довідки начальника Приазовського районного відділу Запорізької РФ ЦДЗК від 14.10.2008р. № 3176/1 земельна ділянка, яка знаходиться на території Новокостянтинівської сільської ради площею 0,1200 га., в тому числі під рілля 0,1200 га., має кадастровий номер:

Рілля: 2324583900:03:002:0272.

Відповідно до висновку "По проекту довідведення земельної ділянки під водонапірною вежею" від 14.10.2008р. № 1121 Відділу земельних ресурсів у Приазовському районі Запорізької області, погоджено клопотання ТОВ “Пансіонат “Азов” про відведення земельної ділянки загальною площею 0,1200 га., в тому числі:

- рілля -0,1200 га., за рахунок земель Новокостянтинівської сільської ради по АДРЕСА_1 під водонапірною вежею в оренду строком на 49 років.

Земельна ділянка надана за рахунок земель Новокостянтинівської сільської ради, форма власності на землю - державна, код згідно УКЦВЗ -3.4.

На використання земельної ділянки наявні слідуючи обмеження:

- прохід через земельну ділянку;

- використання земельної ділянки тільки за цільовим призначенням.

Згідно Висновку тридцять другої сесії п'ятого скликання Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області “По проекту відведення земельної ділянки під водонапірною вежею” від 26.06.2009р. № 463, погоджено проект відведення земельної ділянки ТОВ “Пансіонат “Азов” та надання в оренду строком на 49 років земельну ділянку, загальною площею до 0,1200 га. (рілля) за рахунок земель Новокостянтинівської сільської ради під водонапірною вежею по АДРЕСА_1.

Згідно "Розрахунку розміру втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених на ділянці передбаченої для вилучення сільськогосподарських угідь із державної власності Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області під будівництво водонапірної вежі" від 2009 року, погодженого керівником ТОВ “Пансіонат “Азов” ПочаніноюЛ.М. та заступником начальника Головного управління Держкомзему у Запорізькій області Спіциною Л.В., втрати сільгоспвиробництва, спричинені вилученням сільгоспугідь для цілей, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом, склали 5 216,00 грн.

24.03.2010р. головою Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області Долгим Є.Ю. винесено розпорядження № 310 “Про встановлення орендної плати”, яким встановлено орендну плату у розмірі 1 051,77 грн. на рік, за місяць -87,65 грн. з урахуванням індексу інфляції, за земельну ділянку площею 0,1200 га., під забудовою, із земель Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району (п.1 розпорядження).

Пунктом 2 розпорядження № 310 від 24.03.2010р. доручено заступнику голови, керівнику апарату райдержадміністрації Єлісеєву О.І. укласти договір оренди зазначеної земельної ділянки з ТОВ “Пансіонат “Азов”.

15.03.2010р. на підставі вищевказаного розпорядження між Приазовською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ТОВ “Пансіонат “Азов” (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Новокостянтинівської сільської ради під водонапірною вежею. Кадастровий номер: 2324583900:03:002:0272 (п.1 Договору).

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1200 га. із земель Новокостянтинівської сільської ради, згідно розпорядження Приазовської районної державної адміністрації від 24.03.2010 року № 310 (п.2 Договору).

Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію (п.7 Договору).

Листом № 12 від 23.01.2012р. сільський голова Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області повідомив прокурора Приазовського району, що станом на 23.01.2012р. ТОВ “Пансіонат “Азов” втрати сільськогосподарського виробництва в сумі 5 629,00 грн. на користь Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області не сплатило.

Оцінивши представлені докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Відповідно п. 6 ч. 2 ст. 20 Закону України від 05.11.1991р. N 1789-XII “Про прокуратору”, при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Згідно ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру” представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Формами представництва є:

звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб;

участь у розгляді судами справ;

внесення апеляційної, касаційної скарги на судові рішення або заяви про їх перегляд за нововиявленими обставинами, заяви про перегляд Верховним Судом України судового рішення.

Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.

Як вказано у рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999р. № 3-рп/99, під поняттям “орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах” потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 2 ГПК України, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.

Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Із врахуванням того, що “інтереси держави” є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, прокурором правомірно визначено Новокостянтинівську сільську раду Приазовського району Запорізької області.

Відповідно до ч. 2 ст. 29 ГПК України, у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:

1) визнання права;

2) визнання правочину недійсним;

3) припинення дії, яка порушує право;

4) відновлення становища, яке існувало до порушення;

5) примусове виконання обов'язку в натурі;

6) зміна правовідношення;

7) припинення правовідношення;

8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;

9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;

10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.

Статтею 3 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 2 Закону України від 06.10.1998р. N 161-XIV “Про оренду землі” встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Відповідно до ст. 152 ЗК України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:

а) визнання прав;

б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;

в) визнання угоди недійсною;

г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;

ґ) відшкодування заподіяних збитків;

д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Згідно ст. 207 ЗК України, втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель.

Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.

Відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування або держави, а також у зв'язку з виключенням сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон.

Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва компенсуються незалежно від відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

Втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, зі змісту ст. 207 ЗК України, зокрема, вбачається:

1) що втрати сільськогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, а також втрати, завдані:

- обмеженням у землекористуванні;

- погіршенням якості земель;

2) відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ) як основного засобу виробництва в сільському господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом.

3) відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування або держави, а також у зв'язку з виключенням сільськогосподарських угідь із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон;

4) втрати сільськогосподарського виробництва компенсуються незалежно від відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

5) наведені втрати визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Статтею 208 ЗК України встановлено, що від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва звільняються громадяни та юридичні особи у разі використання земельних ділянок для будівництва шкіл, дошкільних закладів, державних об'єктів охорони здоров'я, культури, фізкультури та спорту, соціального забезпечення, державних об'єктів дорожнього будівництва, культових споруд релігійних організацій, кладовищ, меліоративних систем, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд, під будівництво і обслуговування жилих будинків і господарських будівель, для розміщення внутрігосподарських об'єктів сільськогосподарських, рибогосподарських і лісогосподарських підприємств, організацій та установ, для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, видобування торфу за умови повернення земельних ділянок у стані, придатному для попереднього використання, під об'єкти і території природно-заповідного фонду, під будівництво і обслуговування об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, для залісення деградованих та малопродуктивних земель на підставі документації із землеустрою, а також всеукраїнські громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації, що фінансуються з Державного бюджету України, у разі використання земельних ділянок для будівництва реабілітаційних установ для інвалідів і дітей-інвалідів, об'єктів фізкультури, спорту та соціального забезпечення для інвалідів і дітей-інвалідів.

Здійснення внутрігосподарського будівництва сільськогосподарськими або лісогосподарськими підприємствами, організаціями, установами, а також громадянами провадиться без відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Визначення земель сільськогосподарського призначення та порядок їх використання визначений у статті 22 ЗК України, а саме:

Землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

3. Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування:

а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

б) сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

в) сільськогосподарським науково-дослідним установам та навчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства;

г) несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об'єднанням громадян - для ведення підсобного сільського господарства;

ґ) оптовим ринкам сільськогосподарської продукції - для розміщення власної інфраструктури.

4. Земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.

5. Землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватись у власність іноземним громадянам, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам.

ТОВ “Пансіонат “Азов” передано в оренду для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом за рахунок земель Новокостянтинівської сільської ради 0,1200 га. ріллі та 0,0445 га пасовища.

Згідно ч. 2 ст. 20 ЗК України, зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Пунктом 12 Розділу Х "Перехідні положення" ЗК України закріплено - до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Земельні ділянки знаходиться на території Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області за межами населених пунктів, тому повноваження щодо розпорядження ними належать Приазовській районній державній адміністрації Запорізької області.

Таким чином, приймаючи рішення про відведення земельних ділянок ТОВ “Пансіонат “Азов” та надання їх в оренду строком на 49 років за рахунок земель Новокостянтинівської сільської ради, Приазовська районна державна адміністрація Запорізької області діяла в межах закону та наданих їй повноважень.

Використання ТОВ “Пансіонат “Азов” земельних ділянок за договорами оренди від 14.12.2009р. (кадастровий номер 2324583900:03:002:0247), від 15.03.2010р. (кадастровий номер 2324583900:03:002:0272) не звільняє відповідача від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва з підстав, наведених у ст. 208 ЗК України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. №1279 “Про розміри та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню” (в редакції на час виготовлення розрахунків) встановлено, що розміри втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають, визначаються за нормативами згідно з додатком.

Згідно підпункту “а” цього додатку “Нормативи втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню” в Запорізькій області підлягають відшкодуванню: рілля -69,37 тис. грн. за 1 га., багаторічні насадження -148,38 тис. грн. за 1 га., сіножаті -17,48 тис. грн. за 1 га., пасовища -15,82 тис. грн. за 1 га.

Відповідно до пункту 1 “Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. №1279, втрати сільськогосподарського виробництва, спричинені вилученням сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ) для використання їх у цілях, не пов'язаних із веденням сільського господарства, визначаються на основі нормативів цих втрат по Автономній Республіці Крим, областях, містах Києву та Севастополю за формулою:

Бд

Рв = Пд х Нв х ----- х Кінт,

Бо

де: Рв - розмір втрат сільськогосподарського виробництва, тис. гривень;

Пд - площа ділянки сільськогосподарських угідь, гектарів;

Нв - норматив втрат сільськогосподарського виробництва, тис. гривень;

Бд - бал бонітету ділянки сільськогосподарських угідь, що вилучається;

Бо - бал бонітету сільськогосподарських угідь по Автономній Республіці Крим, області, містах Києву та Севастополю;

Кінт - коефіцієнт інтенсивності використання сільськогосподарських угідь (відношення показника диференціального доходу оцінки ріллі земле оцінного району, в якому відводиться земельна ділянка, до аналогічного показника в цілому по Автономній Республіці Крим, області, містах Києву та Севастополю).

Відповідно до пункту 4 Порядку від 17.11.1997р. № 1279, відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.

Контроль за виконанням цієї постанови покладений на Державний комітет по земельних ресурсах (п.5 постанови КМУ від 17.11.1997р. №1279).

Згідно п.14 договору оренди земельної ділянки від 14.12.2009р., за яким в оренду ТОВ “Пансіонат “Азов” передано земельну ділянку загальною площею 0,1398 га, в т.ч. 0,0445 га пасовища та 0,0953 га піски, із земель Новокостянтинівської сільської ради для влаштування огорожі та укріплення берега, цільове призначення земельної ділянки -землі іншого призначення.

Згідно п.14 договору оренди земельної ділянки від 15.03.2010р., за яким в оренду ТОВ “Пансіонат “Азов” передано земельну ділянку загальною площею 0,1200 га, із земель Новокостянтинівської сільської ради цільове призначення земельної ділянки -землі іншого призначення.

Відповідно до п. 4 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області від 15.07.2009р. № 492, ТОВ “Пансіонат “Азов” згідно ст. 207 Земельного кодексу України в двомісячний термін після видання цього розпорядження зобов'язане відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь для цілей, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом.

Згідно Розрахунку ДП "Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", розмір втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених на ділянці передбаченої для вилучення сільськогосподарських угідь (пасовище 0,0445 га) за рахунок земель запасу Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району для влаштування огорожі та укріплення берега в оренду на 49 років ТОВ “Пансіонат “Азов" складає 413,00 грн.

Даний Розрахунок погоджений 06.02.2007р. директором ТОВ “Пансіонат “Азов” та заступником начальника обласного головного управління земельних ресурсів.

Відповідно до п. 4 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області від 15.07.2009р. № 491, ТОВ “Пансіонат “Азов” згідно ст. 207 Земельного кодексу України зобов'язане передбачити кошти на відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, які будуть завдані внаслідок вилучення сільськогосподарських угідь для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом.

Згідно Розрахунку ДП "Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", розмір втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених на ділянці передбаченої для вилучення сільськогосподарських угідь (рілля 0.1198 га) із державної власності Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області під будівництво водонапірної вежі складає 5 216,00 грн.

Даний Розрахунок погоджений у 2009 році директором ТОВ “Пансіонат “Азов” та заступником начальника Головного управління Держкомзему у Запорізькій області.

Таким чином, загальні втрати сільськогосподарського виробництва, спричинені вилученням сільськогосподарських угідь для цілей, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом складають 5 629,00 грн.

Частиною 1 статті 209 ЗК України встановлено, що втрати сільськогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, підлягають відшкодуванню і зараховуються до відповідних бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.

Пунктом 4 частини 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України визначено, що кошти від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва належать до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів, що зараховуються у розмірі: 100 відсотків - до бюджетів міст Києва та Севастополя, 25 відсотків - до бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів, 75 відсотків - до бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, 15 відсотків - до районних бюджетів, 60 відсотків - до бюджетів міст районного значення, селищ і сіл.

Відповідно ж до ст. 5 Бюджетного кодексу України, бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів.

Місцевими бюджетами є бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування.

Бюджетами місцевого самоврядування є бюджети територіальних громад сіл, їх об'єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах).

Приписами статті 7 Бюджетного кодексу України встановлено, що одним з принципів на яких ґрунтується бюджетна система України є самостійність. Державний бюджет України та місцеві бюджети є самостійними. Держава коштами державного бюджету не несе відповідальності за бюджетні зобов'язання органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування. Органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування коштами відповідних місцевих бюджетів не несуть відповідальності за бюджетні зобов'язання одне одного, а також за бюджетні зобов'язання держави. Самостійність бюджетів забезпечується закріпленням за ними відповідних джерел доходів бюджету, правом відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України, правом Верховної Ради Автономної Республіки Крим та відповідних місцевих рад самостійно і незалежно одне від одного розглядати та затверджувати відповідні місцеві бюджети.

Таким чином, відшкодування та зарахування втрат сільськогосподарського виробництва здійснюється на спеціальні рахунки відповідних місцевих рад.

Виходячи з наведеного, позовні вимоги прокурора Приазовського району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах -Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області визнаються судом обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Заперечення ТОВ “Пансіонат “Азов” не приймаються до уваги та не спростовують висновки суду.

По-перше, отримані відповідачем в оренду земельні ділянки не віднесено до категорії особливо цінних земель, тому порядок їх вилучення, встановлений ч.2 ст. 150 ЗК України, в даному випадку не застосовується.

Твердження відповідача про те, що втрати сільськогосподарського виробництва, спричиненні обмеженням землекористування чи погіршенням якості землі не можуть бути застосовані до нього, оскільки такі втрати у відповідності до п. 3 "Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню", можуть бути застосовані у разі повернення сільськогосподарських угідь, наданих у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, менш цінними ніж передавались за договором оренди, суперечать закону.

Зокрема, ст. 207 ЗК України передбачено відшкодування таких втрат не тільки у разі повернення земельної ділянки, але і завдані лише самим фактом вилучення сільськогосподарських угідь для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом.

При цьому, надання доказів того, що земельні ділянки, які передані відповідачу в оренду, втратили свою функцію основного засобу виробництва в сільському господарстві, не вимагається.

За змістом ЗК України, для покладення обов'язку відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва не потрібно також доведення (спростування) того, що на спірних земельних ділянках на протязі будь-якого періоду не велося сільськогосподарське виробництво.

Акт приймання бази відпочинку “Азов” державною комісією від 1974р. (1 черга), який підтверджує, що водонапірна вежа прийнята в експлуатацію в 1974 році, рішення виконкому Запорізької обласної ради депутатів трудящих № 296 від 22.06.1977р., в якому не ставилось питання щодо відшкодування втрат сільгоспвиробництва Митіщенському НДІРП Московської області, рішення виконкому Приазовської райради депутатів трудящих № 265 від 29.08.1969р. про відвід земельної ділянки з земель Ботівського ХПП, акт обстеження земельної ділянки під будівництво (розширення) бази відпочинку “Азов” Митіщенського НДІРП Московської області, в якому зазначено, що ніякої цінності для сільгоспвиробництва району відведені земельні ділянки не мають, судом до уваги не беруться.

Оскільки, в силу приписів ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Крім того, відповідачем ТОВ “Пансіонат “Азов” не доведено, що він є правонаступником Митіщенського НДІРП Московської області і що право землекористування зазначеної особи не було припинено.

Посилання на те, що в розрахунку розміру втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених на ділянці, передбаченої для вилучення сільськогосподарських угідь із державної власності Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області від 2009р., визначено розмір втрат від вилучення земельної ділянки під будівництво водонапірної вежі, проте ніякого будівництва водонапірної вежі у 2009р. не відбувалось.

Зазначені Розрахунки здійснено на підставі “Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. №1279 з урахуванням наступних факторів:

назви угідь (рілля);

шифру агровиробничих груп грунтів;

площі агровиробничих груп грунтів;

нормативу втрат, тис. грн. за 1 га;

балу бонітету угідь;

середнього балу бонітету по області;

коефіцієнту інтенсивності використання сільськогосподарських угідь.

Тобто, на визначення розміру втрат сільськогосподарського виробництва ніяким чином не впливає те, що в Розрахунку зазначено про передачу земельної ділянки під будівництво водонапірної вежі.

Висновок відповідача про те, що в даному випадку відсутнє вилучення сільськогосподарських угідь у відповідності до порядку вилучення, передбаченого ст. 149 ЗК України, суперечить матеріалам справи.

Оскільки, на підставі рішень Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області та у відповідності до повноважень, наданих ч.5 ст. 149 ЗК України, вилучено та передано відповідачу з земель запасу Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області "землі сільськогосподарського призначення" (п.п. "а" ч.1 ст. 19 ЗК України) в оренду для використання за іншим основним цільовим призначенням - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (п.п. "ж" ч.1 ст. 19 ЗК України).

Не приймається до уваги і твердження відповідача про те, що розрахунок втрат сільськогосподарського виробництва не має юридичної сили, оскільки не містить дати складання і його не затверджено у встановленому законом порядку.

В обґрунтування своїх заперечень в цій частині відповідач не надав жодних посилань на діюче законодавство України, яким регламентоване саме порядок оформлення та затвердження Розрахунку.

В той же час, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. №1279 “Про розміри та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню” (в редакції на час виготовлення розрахунків) затвердження Розрахунку втрат сільськогосподарського виробництва не передбачено.

Розрахунки розміру втрат сільськогосподарського виробництва, які виготовлені ДП "Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", погоджені директором ТОВ “Пансіонат “Азов” та органом землеустрою, про що свідчать підписи керівників та відбитки печаток вказаних осіб.

У разі незгоди із здійсненим Розрахунком, відповідач не був позбавлений права надати власний контррозрахунок, здійснений на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. №1279, та доводити його правомірність перед судом під час розгляду справи № 5009/326/12. Проте, відповідач таким правом не скористувався.

Згідно ст. 44, 49 ГПК України, судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Пансіонат “Азов” (72452, Запорізька область, Приазовський район, с. Новокостянтинівка, вул. Приморська, 2, ідентифікаційний код 13619480) на користь Новокостянтинівської сільської ради Приазовського району Запорізької області (72452, Запорізька область, Приазовський район, с. Новокостянтинівка, вул. Першотравнева, 28,р/р № 33211848700268, місцевий бюджет Новокостянтинівської сільської ради, КДК 21110000, МФО 813015, банк ГУДКСУ у Запорізькій області, ідентифікаційний код 04352397) 5 629 (п'ять тисяч шістсот двадцять дев'ять) грн. 00 коп. втрат сільськогосподарського виробництва.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Пансіонат “Азов” (72452, Запорізька область, Приазовський район, с. Новокостянтинівка, вул. Приморська, 2, ідентифікаційний код 13619480) в доход Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), банк одержувача: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), р/р 31215206783007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025409, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності 206) 1 609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору.

4. Повне рішення складено 10.04.2012р.

Суддя В.М. Соловйов