Постанова від 07.10.2011 по справі 2а-6362/11/0511

Головуючий у 1 інстанції - Тітова Т.А.

Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2011 року справа № 2а-6362/11/0511

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Гаврищук Т.Г.

суддів Білак С. В. , Компанієць І.Д.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 16 червня 2011р. у справі № 2а-6362/11/0511 (головуючий І інстанції Тітова Т.А.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області про перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області про зобов'язання Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 16.11.2010р.

Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 16 червня 2011р. у справі № 2а-6362/11/0511 задоволений позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області, внаслідок чого визнані протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області у не нарахуванні ОСОБА_2 доплати до пенсії як дитині війни; покладено зобов'язання на Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_2 як дитині війни підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 01 грудня 2010р. по 31.12.2010р. та з 01 січня 2011р. безстроково, з урахуванням фактично отриманих сум.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомленні належним чином, а тому згідно до вимог п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 197 КАС України справу було розглянуто в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач відноситься до категорії „діти війни”.

Відповідно до статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року № 2195-4 дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Статтею 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” дія даної норми була зупинена. Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України, серед інших, положення статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.

Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей інвалідів», а саме, текст ст. 6 викладений в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.08р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Законами України „Про Державний бюджет України на 2009 рік”, „Про Державний бюджет України на 2010 рік” не внесено змін та не зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

14 червня 2011року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3491-VI “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, який набрав чинності 19 червня 2011 року. Пунктом 7 частини І зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 6 липня 2011 року, яка набула чинності з дня опублікування - 23 липня 2011року (газета Урядовий кур'єр, 2011, 07, 23.07.2011 № 133) визначений розмір щомісячного підвищення до пенсії дітям війни, крім тих, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань, у розмірі 49,8 грн. Тобто, дії відповідача щодо нарахування позивачеві підвищення до пенсії в розмірі, меншому ніж 30 % мінімальної пенсії за віком є протиправними включно до 22 липня 2011 року.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що розмір мінімальної пенсії за віком необхідно обраховувати відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з частковим порушенням норм матеріального права.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 16 червня 2011р. у справі № 2а-6362/11/0511 - задовольнити частково.

Змінити постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 16 червня 2011р. у справі № 2а-6362/11/0511 шляхом зміни в абзаці другому резолютивної частини постанови слів «безстроково» на «по 22.07.2011р.»

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Т.Г. Гаврищук

Судді: С.В. Білак

І.Д. Компанієць