Постанова від 26.03.2012 по справі 2а-608/12/0170/2

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 березня 2012 р. (15:03) Справа №2а-608/12/0170/2

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Кар'єр Мармурний"

до Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

за участю представників:

від позивача - ОСОБА_1 - пред-к,дов. № 03/01 від 03.01.2012 р.

від відповідача - не з'явився.

Суть спору: Відкрите акціонерне товариство «Кар'єр Мармуний» (далі позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі (далі відповідач) № 0006251503 від 23.12.2011 р. Вимоги мотивовані тим, що відповідач при застосуванні штрафних санкцій не прийняв до уваги факт повної сплати позивачем узгодженого податкового зобов'язання , що свідчить про відсутність підстав для їх нарахування .

Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, визначених у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 15.03.2012 р. надав заперечення на позов, в яких зазначив про відсутність підстав для задоволення позову.

Розгляд справи було відкладено з причин необхідності вивчення особового рахунку позивача.

У судове засідання 26.03.2012 р. відповідач явку свого представника не забезпечив, про день та час його проведення був сповіщений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи не надав, представник позивача наполягав на позовних вимогах, розгляді справи на підставі залучених до неї документів.

Суд, вивчивши думку представника позивача, приймаючи до уваги відсутність клопотання відповідача про відкладення судового засідання, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач провів камеральну перевірку позивача з питання внесення ним плати за користування надрами місцевого значення , за результатами якої склав 07.12.2011 р. акт № 2299/1503/05467636.

У зазначеному акті зроблений висновок про порушення позивачем вимог Податкового кодексу України щодо термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання плати за користування надрами місцевого значення за 1,2 квартали 2011 р. протягом строків, встановлених ст. 263.12. р. ХІ ПК України , в наслідок чого він підлягав притягненню до відповідальності згідно зі ст.126 цього кодексу

Після вивчення матеріалів зазначеної перевірки відповідачем 23.12.2011 р. прийнято податкове повідомлення - рішення № 0006251503 , згідно з яким позивач мав сплатити штрафні санкції у розмірі 70645,63 грн.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд має керуватися критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, згідно з якими у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

Згідно з п.п. 14.1.39. ПК України ( в редакції , яка діяла на час проведення перевірки) грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 ПК України в редакції, яка діяла на час проведення перевірки).

Відповідно до п.п. 14.1.157 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

У ст.20 ПК України вказані права органів державної податкової служби. Згідно з п. 20.1.4 ст.20 цього Кодексу органи державної податкової служби мають право поводити перевірки платників податку (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (п. 20.1.28 ст. 20 ПК України).

Порядок складання та подання податкової звітності визначений у гл.2 роз. 2 ПК України.

Згідно з п.46.1. ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Порядок подання податкової декларації зазначений у ст.49 ПК України відповідно до п.49.1 якої податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до п.49.3. ст. 49 ПК України податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Згідно з п.49.18.1 ст.49 ПК України податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п.п. 57.1. ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Ст. 61 ПК України дає визначення податкового контролю та повноваження органів державної влади щодо його здійснення

Відповідно до п.п. 61.1. ст. 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Способи здійснення податкового контролю перелічені у ст. 62 ПК України, до них відноситься ,зокрема, відповідно до п.62.1.3. ПК України шляхом проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

У п.109.1. ст.109 ПК України встановлено,що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України (п.109.2 ст.109 ПК України) .

Порядок та строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) вказані у ст.113 ПК України

У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення (п.116.1 ст.116 ПК України ).

Відповідно до п. 126.1. ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Розділ ХІ ПК України регулює питання здійснення плати за користування надрами.

Ст.262 ПК України визначає ,що плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді:

плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

У ст.263 ПК України визначені платники плати за користування надрами для видобування корисних копалин, об'єкт оподаткування, база оподаткування порядок обчислення податкового зобов'язання щодо плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Відповідно до п.п. 263.11.1. п. 263.11 ст.263 ПК України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби:

за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;

за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

У п. 263.12. ст.263 ПК України визначено, що платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби:

за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;

за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Матеріали справи свідчать про те,що позивач , діючи відповідно до наведених вище положень ПК України, надіслав до податкового органу податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1,2 квартали 2011 р. , визначивши суми податкових зобов'язань відповідно у розмірах 174400 грн. та 272208 р.

Зазначені суми підлягали сплаті позивачем до 19.05.2011 р. та до 19.08.2011 р.

До матеріалі справи залучені копії платіжних доручень №229 від 25.03.2011 р., №227 від 24.03.2011 р., №223 від 28.03.2011 р., № 443 від 17.05.2011 р. , якими перераховано 175500 грн. плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2011 р., копії платіжних доручень № 254 від 18.08.2011 р., № 259 від 19.08.2011 р. , якими перераховано 272310 грн. плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2011 р.

На зазначених вище платіжних документах є відмітка обслуговуючого банку про проведення платежів.

Під час розгляду справи позивач зазначив,що перерахування плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2011 р. здійснювалось на рахунки , реквізити яких були раніше визначеними податковим органом при її внесенні за попередні податкові періоди. В подальшому вказані реквізити були змінені, позивач перераховував плату за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2011 р. на інші розрахункові рахунки.

В порядку, передбаченому ст.71 КАС України, відповідачем не було надано доказів доведення до відома платників податків зміни порядку перерахування плати за користування надрами для видобування корисних копалин у 1 кварталі 2011 р.

Позивачем надані докази тривалого листування щодо здійснення корегування внесеної ним плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2011 р. після отримання роз'яснень ДПА України №13404/6/15-0616 від 25.07.2011р. За результатами розгляду вказаних звернень відповідач надіслав повідомлення платнику податків про недоцільність проведення такого коригування.

Вивчивши зазначені документи, приймаючи до уваги підтвердження податковим органом факту перерахування позивачем плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2011 р. за 2 квартал 2011 р. за реквізитами, зазначеними в платіжних документах, в в сумах, яки дорівнювали визначені в податкових розрахунках, суд прийшов до висновку,що ,відмовляючи в проведенні коригування цих платежів з причин їх недоцільності , відповідач діяв з порушенням встановленого п.4.1. ст 4 ПК України принципу забезпечення однакового підходу до всіх платників податків.

За таких обставин в умовах відсутності доказів затримання платежів позивачем, його обізнаності щодо порядку внесення плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2011 р. після набрання чинності ПК України, суд вважає,що висновки , викладені в акті перевірки №2299/1503/05467636 від 07.12.2011 р. не відповідають дійсним обставинам справи, в наслідок чого існують підстави для задоволення позову.

Під час судового засідання, яке відбулось 26.03.2012 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 02.04.2012р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення

Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі № 0006251503 від 23.12.2011р.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.