вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
19 березня 2012 р. Справа №2а-981/12/0170/13
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Криму складі колегії судів: головуючого судді Ольшанської Т.С.,
Судді Папуша О.В.,
Судді Петренко В.В.
при секретарі Ківа А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Державної прикордонної служби України
третя особа-Сімферопольський прикордонний загін Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби
про визнання протиправним та скасування наказу,
за участю:
позивача- ОСОБА_1., паспорт серія: НОМЕР_1
представника позивача- ОСОБА_8, договір доручення від 04.01.12, свідоцтво адвоката НОМЕР_2 від 06.09.2001;
представника відповідача-ОСОБА_9, довіреність № 41/24 від 22.12.11,
ОСОБА_2, довіреність № 41/15 від 22.12.11,
прокурор Рибкiн О. Ю., посвiдчення НОМЕР_3,
представник третьої особи-НОМЕР_4, довіреність № б/н від 06.01.12.
Суть спору: ОСОБА_1 далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування наказу від 07.12.2011 №952 "Про підсумки службового розслідування по факту нестачі матеріальних засобів продовольчої служби у сімферопольському прикордонному загоні" в частині накладення на заступника начальника Сімферопольського прикордонного загону з тилу- начальника тилу підполковника ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення-звільнення з військової служби за службовою невідповідністю.
Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.01.2012 відкрито провадження по справі і закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06.02.2012 призначено судове засідання щодо розгляду клопотання про забезпечення адміністративного позову.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.02.2012 до набрання законної сили рішенням по справі, заборонено Державній прикордонній службі та іншим суб'єктам владних повноважень вчиняти будь-які дії по припиненню (розірванню) контракту із заступником начальника Сімферопольського прикордонного загону з тилу - начальником тилу підполковником ОСОБА_1 та звільненню з військової служби за пунктом “е” (через службову невідповідність) пункту 63 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 22.02.2012 залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача-Сімферопольський прикордонний загін Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні наполягали на задоволенні позовних вимог, та надав суду заяву про збільшення позовних вимог, а саме просить:
-визнати протиправними і скасувати наказ Голови Державної прикордонної служби України №952 07.12.2011 «Про підсумки службового розслідування по факту нестачі матеріальних засобів продовольчої служби у Сімферопольському прикордонному загоні» в частині накладення на заступника начальника Сімферопольського прикордонного загону з тилу - начальника тилу підполковника ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення - звільнення з військової служби за службовою невідповідністю,
- визнати протиправними і скасувати наказ Голови Державної прикордонної служби України №681-ос від 30.12.2012 про припинення (розірвання) контракту із заступником начальника Сімферопольського прикордонного загону з тилу - начальником тилу підполковником ОСОБА_1 та звільнення його з військової служби за пунктом «е» (через службову невідповідність.
Представник відповідача та третьої особи заперечували проти задоволення позовних вимог.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Пунктом 15 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення публічної служби, до якої відноситься діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 2 Закону України № 2232-XIІ від 25.03.1992 "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Всі правовідносини, що виникають між сторонами у справі, з приводу проходження і звільнення з військової служби, виконання всіх передбачених законодавством гарантій соціального та правового захисту військовослужбовців, відносяться до публічної служби.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді заступника начальника загону з тилу - начальника тилу 79 прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Законом України від 24.03.1999 №551-ХІV "Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України" затверджено Дисциплінарний статут, що визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг. Дисциплінарним статутом Збройних Сил України визначено поняття військової дисципліни, як бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України (стаття 1), а також визначено порядок накладення дисциплінарних стягнень на військовослужбовців, які порушують військову дисципліну.
Судом встановлено, що згідно акту контрольно-ревізійного управління Адміністрації Державної прикордонної служби, Акту ревізії фінансово-господарської діяльності Сімферопольського прикордонного загону було виявлено нестачу на загальну суму 364101,69 грн.
Дисциплінарним Статутом передбачено, що прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування, яке проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини (стаття 84). Службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, і має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником) - стаття 85.
Судом встановлено, що наказом Сімферопольського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України від 13.10.2011 №1084 було призначено службове розслідування. В наказі зазначено, що за результатами перевірки ведення обліку, організації зберігання та наявності матеріальних засобів на продовольчому складі управління прикордонного загону була встановлена розбіжність між фактичною наявністю матеріальних засобів та даних бухгалтерського обліку фінансово-економічного відділу. Зазначені обставини потребують проведення службового розслідування та інвентаризації продовольчого складу.
За результатами проведеного службового розслідування, інвентаризації була встановлена нестача майна продовольчої служби на загальну суму з урахуванням ПДВ 305310,04 грн., внаслідок протиправної поведінки посадових осіб прикордонного загону під час виконання службових обов'язків. Зокрема, неналежного виконання службових обов'язків з боку начальника прикордонного загону з тилу -начальника тилу підполковника ОСОБА_1, передбачених статтями 76, 77 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, пунктів 22, 41 “Положення про військове (корабельне) господарство Прикордонних військ України”, затвердженого наказом Держкомкордону України від 06.08.1998 №328.
29.10.2011 начальником Сімферопольського прикордонного загону виданий наказ №1147 “Про підсумки службового розслідування”. У пункті 2 вказаного наказу зазначено:
“За порушення заступником начальника прикордонного загону з тилу -начальником тилу підполковником ОСОБА_1 положень статей 16, 76, 77 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, пунктів 22, 41 “Положення про військове (корабельне) господарство Прикордонних військ України”, затвердженого наказом Держкомкордону України від 06.08.1998 №328 підготовити клопотання на начальника Азово-Чорноморського регіонального управління щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності правами Голови Державної прикордонної служби України “пониження в посаді”.
Судом встановлено, що 21.11.2011 Військовою прокуратурою Сімферопольського гарнізону був винесений протест №в/2422 вих.11 на наказ командира військової частини 2161 №1147 від 29.10.2011, в якому зазначено, що під час проведення службового розслідування не була встановлена форма провини (навмисно чи з необережності) та мотиви протиправної поведінки, зокрема підполковника ОСОБА_1, їх ставлення до скоєного, причини правопорушення та умови, що спряли правопорушенню, чи вчинено правопорушення під час виконання військовослужбовцями службових обов'язків. Прокурор вимагає наказ командира військової частини 2161 №1147 “Про підсумки службового розслідування” від 29.10.2011 скасувати.
На виконання протесту заступника військового прокурора Сімферопольського гарнізону наказом начальника Сімферопольського прикордонного загону від 25.11.2011 №1275 наказ начальника Сімферопольського прикордонного загону від 21.10.2011 №1147 “Про підсумки службового розслідування” скасований.
Відповідно до статті 21 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 №1789-ХП протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору.
Судом встановлено, що наказ начальника Сімферопольського прикордонного загону від 21.10.2011 №1147 “Про підсумки службового розслідування” реалізований не був, дисциплінарні заходи до позивача не застосовувалися.
Разом з тим судом встановлено, що 04.11.2011 контрольно-ревізійним управлінням Адміністрації державної прикордонної служби України був складений акт ревізії фінансово-господарської діяльності Сімферопольського прикордонного загону Державної прикордонної служби України за період з 01.10.2009 по 30.09.2011. За висновками акту зазначено, що загалом внаслідок допущених порушень, які виявлено ревізією Сімферопольського прикордонного загону виявлено фінансових порушень на суму 1459917,87 грн., із них завдано матеріальної шкоди на суму 424621,06 грн., відшкодовано в ході ревізії 23050,57 грн.
Наказом голови Адміністрацій Державної прикордонної служби України від 08.11.2011 №848 “Про проведення службового розслідування” за фактом неналежного виконання службових обов'язків посадовими особами Сімферопольського прикордонного загону та Азово-Чорноморського регіонального управління, що сприяло створенню нестачі матеріальних засобів на об'єктах тилу Сімферопольського прикордонного загону призначено службове розслідування, проведення якого покладено на офіцерів Адміністрації Державної прикордонної служби, зі строком проведення розслідування до 14.11.2011.
16.11.2011 головою Державної прикордонної служби України генералом армії України Литвиним М.М. затверджений висновок службового розслідування по з'ясуванню умов, що сприяли виникненню нестачі матеріальних засобів у Сімферопольському прикордонному загоні, встановлених під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності органу охорони державного кордону.
25.11.2011 начальником Азово-Чорноморського регіонального управління генералом-лейтенантом Нишпором О.П. з метою забезпечення вимог статті 86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України за дорученням Голови Державної прикордонної служби України від 23.11.2011 з заступником начальника Сімферопольського прикордонного загону з тилу -начальником тилу підполковником ОСОБА_1 проведена бесіда. Під час бесіди від ОСОБА_1 заперечення, заяви та клопотання не надходили. Аркуш бесіди підписаний позивачем особисто без заперечень.
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.12.2011 №952 “Про підсумки службового розслідування по факту нестачі матеріальних засобів продовольчої служби у Сімферопольському прикордонного загоні” зазначено, що заступником начальника прикордонного загону з тилу -начальником тилу Сімферопольського прикордонного загону підполковником ОСОБА_1 на порушення вимог статей 16, 76, 77 Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 22 Положення про військове господарство та його посадової інструкції належних добір та розстановку кадрів у продовольчій службі не здійснений, стан обліку матеріальних засобів продовольчої служби не перевірявся, перевірки, документальні ревізії господарської діяльності а також інвентаризації матеріальних засобів у під порядкових службах не організовувались, контроль за прийомом та видачею матеріальних засобів з продовольчого складу не здійснювався. На порушення вимог статей 36 та 37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України контроль за виконанням наказів про організацію роботи внутрішньо-перевірочної та інвентаризаційної комісії, комісії по оприбуткуванню, прийому-передачи, списанню та переоцінці товарно-матеріальних цінностей не здійснював.
Пунктом 10 зазначеного наказу за неналежну організацію і незадовільний контроль за веденням обліку та звітності у підпорядкованих службах, невиконання обов'язків щодо перевірки наявності та стану матеріальних засобів на продовольчому складі, порушення статей 16, 37, 76, 77 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пунктів 22, 41 Положення про військове господарство, керуючись статтею 12 дисциплінарного статут Збройних Сил України заступника начальника Сімферопольського прикордонного загону з тилу -начальника тилу підполковника ОСОБА_1 (Г-000798) наказано звільнити з військової служби за службовою невідповідністю.
Відповідно до статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу” від 25.03.1992 №2232-ХП звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби; у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку. Звільнення військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, зі служби проводиться на підставах, передбачених частиною шостою цієї статті. Контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби через службову невідповідність (пункт “е” частини 6 статті 26 Закону).
Положенням про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженим Указом Президента України від 29.12.2009 №1115/2009, встановлено, що за підставами пункту “е” частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби з ініціативи командування органу Держприкордонслужби.
Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 30.12.2011 №681-ос припинено (розірвано) контракт та звільнено з військової служби за пунктом “е”(через службову невідповідність) частини 6 статті 26 у запас підполковника ОСОБА_1, заступника начальна загону з тилу -начальника тилу 79 прикордонного загону без права носіння військової форми одягу.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, перевіряючи законність та обґрунтованість дій відповідача щодо винесення наказу про накладення дисциплінарного стягнення на позивача, суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Відповідно до положень статей 84 - 88 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
Службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром, доручено офіцерові чи прапорщикові (мічманові), а у разі вчинення правопорушення рядовим (матросом) чи сержантом (старшиною) - також сержантові (старшині).
Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.
Після розгляду письмової доповіді про проведення службового розслідування командир проводить бесіду з військовослужбовцем, який вчинив правопорушення. Якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення.
Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби. Дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення. Під час накладення дисциплінарного стягнення командир не має права принижувати гідність підлеглого.
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 14 лютого 2005 р. N 111, що зареєстрований у Мінюсті України 23 лютого 2005 р. за N 261/10541 , затверджена Інструкція про порядок проведення службового розслідування у Державній прикордонній службі України. У пункті 10 Інструкції встановлено, що у разі проведення службового розслідування неповно чи не об'єктивно службове розслідування за таким фактом проводиться за письмовим наказом начальника регіонального управління чи Адміністрації Держприкордонслужби України, які виявили цей факт. Таке розслідування має бути проведено в терміни, визначені ст. 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Дисциплінарне стягнення має бути накладене на військовослужбовця протягом місяця від дня закінчення службового розслідування. Днем закінчення службового розслідування вважається день затвердження начальником (командиром) висновку службового розслідування. Якщо провину військовослужбовця повністю доведено, начальник (командир) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення, а також особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу. Вид стягнення зазначається начальником (командиром) особисто на висновку службового розслідування. У цей період видається відповідний наказ начальника (командира) органу Державної прикордонної служби України про прийняте ним рішення. Наказ (витяг з наказу в частині, що його стосується) про притягнення до відповідальності посадовою особою, визначеною в наказі, доводиться до відома особи (осіб) під розписку.
Відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (із змінами і доповненнями) та Указу Президента України від 10 грудня 2008 року N 1153 "Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України" наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 р. N 170, що зареєстрований у Мінюсті України 19 травня 2009 р. за N 438/16454 , затверджена Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Відповідно до пункту 12.3. Положення виконання накладеного на військовослужбовця дисциплінарного стягнення "звільнення з військової служби за службовою невідповідністю" чи реалізація затвердженої атестації з висновком про звільнення з військової служби через службову невідповідність здійснюються у стислі терміни, але не пізніше трьох місяців після накладення такого стягнення.
Накладення дисциплінарного стягнення "звільнення з військової служби за службовою невідповідністю" на військовослужбовця здійснюється посадовою особою, яка має право видавати накази по особовому складу щодо звільнення військовослужбовців з військової служби через службову невідповідність.
Аналізуючи наведене, дослідивши матеріали справи суд надходить висновку про відсутність порушення порядку проведення службового розслідування та накладення стягнення на позивача.
Відповідно до загальних положень Дисциплінарного статуту Збройних Сил України стан військової дисципліни у військовій частині (підрозділі), закладі, установі та організації визначається здатністю особового складу виконувати в повному обсязі та в строк поставлені завдання, морально-психологічним станом особового складу, спроможністю командирів (начальників) підтримувати на належному рівні військову дисципліну. При цьому під військовою дисципліною розуміють бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, що затверджений законом України від 24.03.1999 №548-ХІУ визначені загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб полку і його підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах.
Згідно прикінцевих положень Закону України “Про Державну прикордонну службу України” від 03.04.2003 №661-ІУ до приведення у відповідність із Законом України "Про Державну прикордонну службу України" закони та інші нормативно-правові акти застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону. Згідно з статтею 28 Закону України "Про державну прикордонну службу" забезпечення діяльності органів Державної прикордонної служби України здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону через державне оборонне замовлення та закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, а саме Адміністрацією державної прикордонної служби України.
Наказом Голови Державного комітету у справах охорони державного кордону України -командуючого Прикордонними військами України від 06.08.1998 №328 затверджено Положення про військове (корабельне) господарство Прикордонних військ України. Вказаним Положенням визначені основи організації та ведення військового (корабельного) господарства, права й обов'язки посадових осіб військової частини та з'єднання, пов'язані з веденням військового (корабельного) господарства; порядок планування та здійснення контролю господарської діяльності, порядок організації матеріально-технічного забезпечення, порядок приймання і здавання справ, посад та облікової документації особами, на яких покладено ведення військового (корабельного) господарства,
На підставі наведеного суд вважає можливим застосовувати норми зазначених нормативно-правових актів під час дослідження фактів про встановлення службової невідповідності позивача.
Актом ревізії фінансово-господарської діяльності від 04.11.2011 встановлено, що 20.10.2011 проведена комісійна перевірка наявності продовольства на продовольчому складі управління прикордонного загону. За результатами вибіркової інвентаризації комісією було встановлено нестачу з врахування ПДВ на загальну суму 305869,59 грн., надлишки на суму 2299,05 грн., консерви м'ясні з простроченим терміном споживання на суму 14973,88 грн. 21.10.2011 проведена інвентаризація непорушного запасу продовольчої служби Сімферопольського прикордонного загону, за результатами якої виявлені продукти з простроченим терміном споживання на загальну суму 2113,21 грн. 25.10.2011 проведена інвентаризація внутрішньою перевірочною комісією Сімферопольського прикордонного загону, за результатами якої виявлена нестача на суму 58233,00 грн.
По факту виявленої нестачі заступник начальника Сімферопольського прикордонного загону з тилу ОСОБА_1 ні чого пояснити не зміг, зазначивши, що матеріальні цінності отримувалися без оформлення приймальних актів.
Висновком службового розслідування від 16.11.2011 доводиться, що завдані збитки були заподіяні шляхом,у тому числі, невиконання ОСОБА_1 посадових обов'язків з добору та розстановки кадрів у продовольчий службі, перевірки стану обліку матеріальних засобів продовольчої служби, організації перевірки, документальних ревізій господарської діяльності, а також інвентаризації матеріальних засобів у підпорядкованих службах, контролю за прийомом та видачею матеріальних засобів з продовольчого складу.
Згідно пункту 41 Положення про військове господарство заступника командира частини (з'єднання) з тилу відповідає за господарство частини у підпорядкованих службах і виконує свої обов'язки відповідно до обов'язків заступника командира бригади з тилу, викладених у Статуті внутрішньої служби Збройних Сил України.
Так, у пунктах 76, 77 Статут внутрішньої служби встановлено, що заступник командира полку (окремого батальйону) з тилу в мирний і воєнний час відповідає за матеріальне й технічне забезпечення підрозділів полку (окремого батальйону) підпорядкованими службами; за підвезення всіх видів матеріальних засобів та за водопостачання; за торговельно-побутове забезпечення особового складу; за утримання казарм та іншого житлового фонду; за бойову та мобілізаційну готовність, бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан, додержання правил охорони довкілля і стан пожежної безпеки безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів і служб, укомплектування їх озброєнням і технікою тилу; за стан обліку матеріально-технічних засобів підпорядкованих служб.
Заступник командира полку (окремого батальйону) з тилу зобов'язаний:
брати участь у розробленні планів бойової та мобілізаційної готовності, бойової підготовки полку (окремого батальйону) й організовувати їх виконання відповідно до своєї спеціальності;
керувати діяльністю та бойовою підготовкою підпорядкованих підрозділів і служб, проводити заняття з офіцерами і прапорщиками полку (окремого батальйону) з організації тилового забезпечення, а із старшинами - з ведення військового господарства;
керувати роботою, спрямованою на поліпшення матеріально-побутового становища особового складу військової частини;
організовувати своєчасне забезпечення підпорядкованими службами підрозділів полку (окремого батальйону) матеріальними засобами, якісне харчування особового складу; контролювати доведення встановлених норм забезпечення до кожного військовослужбовця;
організовувати своєчасну видачу обмундирування, його припасування й ремонт;
знати ділові якості та морально-психологічний стан офіцерів, прапорщиків, сержантів безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів і служб, постійно проводити з ними роботу з виховання та вдосконалення підготовки за спеціальністю;
планувати роботу транспорту, пов'язану з підвезенням матеріальних засобів, і здійснювати контроль за правильністю та ефективністю його використання;
планувати і організовувати підвезення підрозділам полку (окремого батальйону) матеріальних засобів та забезпечувати водопостачання;
перевіряти не менше ніж двічі на рік наявність і стан матеріальних засобів у підрозділах полку (окремого батальйону) і безпосередньо підпорядкованих складах з оформленням відповідних актів; організовувати щорічне проведення інвентаризації всього майна і техніки у службах;
керувати роботами з обладнання й удосконалення навчально-матеріальної бази та механізації вантажно-розвантажувальних робіт тилу полку і підпорядкованих складів;
здійснювати контроль за якістю, правильністю застосування і ощадливим витрачанням пального, мастильних матеріалів і спеціальних рідин та виконанням вимог безпеки при поводженні з ними;
інструктувати перед заступанням у наряд чергового їдальні;
знати наявність і стан техніки в підпорядкованих підрозділах і службах, забезпечувати її правильну експлуатацію, обслуговування, ремонт та евакуацію;
організовувати належну експлуатацію, своєчасний ремонт жилих і нежилих будинків, водопровідно-каналізаційних мереж і споруд, своєчасну підготовку їх до зими, а також казарменого інвентарю й меблів, утримання в належному стані території, на якій розквартировані підрозділи полку (окремого батальйону), вживати заходів для пожежної безпеки об'єктів безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів і служб, а також обладнання їх технічними засобами охорони та пожежної сигналізації;
розробляти заходи щодо економічної роботи й організовувати їх здійснення;
організовувати банно-пральне обслуговування підрозділів полку (окремого батальйону);
керувати підсобним господарством полку (окремого батальйону);
розробляти та здійснювати заходи щодо додержання вимог безпеки під час виконання ремонтно-будівельних і господарських робіт та експлуатації техніки в підпорядкованих підрозділах і службах;
організовувати забезпечення військовослужбовців своєї частини службовим, тимчасовим (орендованим) чи постійним житлом;
організовувати й контролювати ведення обліку та звітності в установленому порядку.
ОСОБА_1, як заступник начальника Сімферопольського прикордонного загону з тилу - начальник тилу, згідно посадової інструкції повинен виконувати обов'язки по організації і контролю за веденням обліку в підпорядкованих службах, правильним зберіганням та своєчасним оновлення запасів матеріальних засобів усіх видів, а також експлуатацією, ремонтом і технічним обслуговуванням озброєння, бойової та іншої техніки, казармено-житлового фонду, спеціальних споруд у підпорядкованих службах, здійснював постійний контроль за правильним, ощадливим та доцільним витрачанням (використанням) матеріальних засобів і коштів, вживав необхідних заходів для боротьби з нераціональними їх витратами і використанням, утратами, нестачами, псуванням і розкраданням.
Відповідно до статті 83 Статуту внутрішньої служби та обов'язків, зазначених у Положенні про ведення військового (корабельного) господарства всі начальники служб тилу зобов'язані перевіряти наявність матеріальних засобів в підпорядкованих службах:
начальник продовольчої служби та служби паливно-мастильних матеріалів І раз на місяць,
начальник речової служби - 1 раз на 2 місяця,
начальник квартирної служби - І раз на квартал.
Начальник тилу, відповідно до своїх обов'язків, організовує та контролює цю роботу.
З наданих матеріалів вбачається, що фактично перевірки у період з 01.10.2010 по 30.09.2011 були проведені:
паливно-мастильних матеріалів -26.01.2011, 01.09.2011, 01.10.2011, 18.10.2011;
речова служби перевірялась тільки після проведення ревізії -26.10.2011.
Також матеріалами справи підтверджується неналежне проведення звірок між даними матеріально-відповідальної особи та відомостями фінансово-економічного відділу -01.01.2011, 01.08.2011, 01.09.2011, 01.10.2011.
На порушення вимог пунктів 548 Положення про інвентаризацію майна у Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 04 2004 N1 298, інвентаризація продуктів харчування не рідше ніж на раз у квартал не здійснювалася.
На порушення вимог пункту 548 Положення про військове господарство документальна перевірка фінансового господарства загону двічі на рік не здійснювалася (з запланованих десяти перевірок проведено лише 5).
Крім того матеріалами справи підтверджується порушення порядку підбору та розстановки кадрів -посади завідувача продовольчим складом.
Так, після звільнення основного працівника -ОСОБА_5, належним чином прийняття посад не здійснювалося.
В судовому засіданні позивач підтвердив, що посадові обов'язки виконував не у повному обсязі.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на відсутність покладення на нього безпосередніх обов'язків з участі у проведені інвентаризації, звірок, документальних перевірок, підбору та розстановки кадрів. Разом з зазначеним суд не вважає поважними причинами з невиконання посадових обов'язків й посилання позивача на відрядження за межи постійної роботи.
На думку суду належне виконання обов'язків начальник тилу полягає не у безпосередньому проведенню відповідних заходів, а в належній організації зазначених заходів таким чином, щоб, навіть, й за відсутністю начальника тилу, роботи та заходи виконувались таким чином, щоб уникнути порушення закону.
Дослідивши матеріали справи суд погоджується з висновками відповідача, про те, що причинами, яки потягли матеріальні збитки, стало самовільне усунення позивача від виконання посадових обов'язків, що підтверджується копією службової картки. В картці зазначено, що протягом 2011 року позивач неодноразово притягувався до дисциплінарної відповідальності. Так на 2011 на нього була покладена дисциплінарна відповідальність у вигляді догани18.04.2011 за незадовільну підготовку до проведення розширеного засідання керівництва РУ з питань щодо стану матеріально-технічного забезпечення, облаштування прикордонних органів та їх підготовки до зими, 11.10.2011 за незадовільну підготовку до проведення розширеного засідання керівництва РУ з питань щодо підготовки контрольних заходів стану матеріального забезпечення, 01.11.2011 за порушення статей 76, 77 Статуту внутрішньої служби, пункту 22 Положення про військове (корабельне) господарство прикордонних військ, пункту 29 Порядку створення, утримання та використання непорушних запасів озброєння, техніки, боєприпасів та інших матеріальних засобів у прикордонній службі, пункту 26 Інструкції з організації мобілізаційної підготовки прикордонної служби.
Судом з'ясовано, що позивач має вищу спеціальну освіту -у 2006 році закінчив Національну академію оборони України за спеціальність організація тилового забезпечення військ, стаж роботи його в умовах, що пов'язані з обслуговуванням матеріальної частини складає більш 10 років -з 21.06.1999.
На підставі наведено суд погоджується з висновками відповідача про те, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді заступника начальника з тилу мав необхідний досвід роботи, належних фах для належного виконання службових обов'язків.
У зв'язку з чим суд вважає, що позивачем дійсно були порушені вказані вимоги Закону та він правомірно був притягнутий за дисциплінарної відповідальності саме за особисту недисциплінованість, неналежне виконання службових обов'язків, а тому в суду відсутні підстави для задоволення позову.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 19.03.2012.
У повному обсязі постанову складено та підписано 26.03.2012.
Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Судді Ольшанська Т.С.
Папуша О.В.
Петренко В.В.