Справа: № 2а-1145/10 Головуючий у 1-й інстанції: Охрімчук І.Г.
Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
"06" березня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Мамчура Я.С.
суддів: Горяйнова А.М., Грибан І.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження відповідно до ст. ст. 41, 197 КАС України в м. Києві апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області та Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Олевського районного суду Житомирської області від 30 листопада 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області та Управління Праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату щомісячної доплати до пенсії відповідно до ст.39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі двох мінімальних заробітних плат, щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженим споживанням продуктів харчування відповідно до ст.37 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 40% мінімальної заробітної плати за період з 01 січня 1999 року по 31 грудня 2009 року.
Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 30 листопада 2010 року позовні вимоги задоволено частково.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області та Управління Праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області подали апеляційну скаргу, в якій просить скасувати дану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги слід задовольнити частково, постанову суду в частині задоволення позовних вимог за період з 01 лютого 2009 року по 14 серпня 2009 року - скасувати, дані позовні вимоги -залишити без розгляду. В іншій частині оскаржувану постанову - залишити без змін.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.198 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду та залишає позовні заяву без розгляду з підстав, передбачених ст.100 КАС України.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є непрацюючим пенсіонером, який проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ої категорії.
Відповідно до ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:
- у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати;
- у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;
- у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст.37 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах, зокрема, у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати.
ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до ст. ст. 37,39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»були внесені змін, якими зменшено розмір, зазначених в ній виплат.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»якими внесено зміни до ст.ст. 37, 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Частиною 2 ст. 99 КАС України (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваної постанови суду) встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Про порушення свого права на отримання вищевказаних виплат за період з 01 лютого 2009 року по 14 серпня 2009 року позивач мав дізнатися відповідно в лютому - серпні 2009 роках, оскільки дані виплати є періодичними, щомісячними. Однак з позовною заявою позивач звернулась тільки 15 лютого 2010 року, тобто з пропуском строку, встановленого ст.99 КАС України.
Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення позивачу строку, про що постановляється ухвала. Позивач не просить поновити пропущений ним строк звернення до суду з даною позовною заявою та не наводить належних доказів поважності причин його пропуску. Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про необхідність задоволення позовних вимог за період з 01 лютого 2009 року по 14 серпня 2009 року, чим порушив норми процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що задоволенню підлягають тільки позовні вимоги починаючи з 15 серпня 2009 року.
Отже, оскаржувана постанова суду в частині задоволення позовних вимог за період з 01 лютого 2009 року по 14 серпня 2009 року підлягає скасуванню, а дані позовні вимоги залишенню без розгляду. В частині задоволення позовних вимог з 15 серпня 2010 року - оскаржувану постанову суду слід залишити без змін.
Керуючись статтями 41, 99, 100, 197, 183-2, 198, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області та Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області -задовольнити частково.
Постанову Олевського районного суду Житомирської області від 30 листопада 2010 року в частині визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області та Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 щомісячної доплати до пенсії відповідно до ст.39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі двох мінімальних заробітних плат та щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженим споживанням продуктів харчування відповідно до ст.37 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 40% мінімальної заробітної плати за період з 01 лютого 2009 року по 14 серпня 2009 року -скасувати, дані позовні вимоги -залишити без розгляду.
Постанову Олевського районного суду Житомирської області від 30 листопада 2010 року в частині визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області та Управління Праці неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 щомісячної доплати до пенсії відповідно до ст.39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі двох мінімальних заробітних плат та щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженим споживанням продуктів харчування відповідно до ст.37 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 40% мінімальної заробітної плати за період з 15 серпня 2009 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та подальшому оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Горяйнов А.М. Грибан І.О.