Справа: № 2-а-1716/10 Головуючий у 1-й інстанції: Охрімчук І.Г.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
Іменем України
"22" лютого 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області на постанову Олевського районного суду Житомирської області від 26 жовтня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання дій незаконними, зобов'язання провести перерахунок і виплати недоотриманої пенсії по інвалідності,-
встановив:
19 жовтня 2010 року позивач звернувся до Олевського районного суду Житомирської області з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування і несплати пенсії у повному розмірі, та зобов'язання зробити перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” за період з 01 квітня 2010 року по 01 жовтня 2010 року, а також стягнути з відповідача 23347,5 грн. невиплаченої пенсії за період з за період з 01 квітня 2010 року по 01 жовтня 2010 року.
Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 26 жовтня 2010 року позовні вимоги позивача до Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання дій незаконними, зобов'язання провести перерахунок і виплати недоотриманої пенсії по інвалідності задоволено, а саме: визнано дії Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області -протиправними; стягнуто з Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь позивача -23347, 50 грн. невиплаченої пенсії за період з 01 квітня 2010 року по 01 жовтня 2010 року; зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності із діючим законодавством та в подальшому виплачувати позивачу пенсію відповідно до ст.50, ч.4 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 01 жовтня 2010 року.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та постановити нову, якою відмовити в позові.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати постанову суду і прийняти нову постанову.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що на користь позивача необхідно здійснити перерахунок та виплату відповідно до ст. ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області, визнаний інвалідом 3 групи захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується довідкою МСЕК серії ЖИА №076373 та посвідченням серії НОМЕР_1 виданим Житомирською облдержадміністрацією 22 травня 2008 року.
У відповідності до ст. 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За змістом ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам IІI групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Частиною 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”встановлено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Всупереч ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”позивачу вказані доплати виплачувалися частково, у фіксованому розмірі, визначеному відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №654 від 16 липня 2008 року та № 530 від 28 травня 2008 року, а не в кратному відношенні до мінімальної пенсії за віком, як того вимагає вказаний Закон.
Згідно з положеннями ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Зі змісту ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»випливає, що під час визначення розміру пенсій за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Таким чином, апеляційна інстанція приходить до однозначного висновку про обгрунтованість висновків суду першої інстанції про наявність у позивача права на перерахунок пенсії та додаткової пенсії в розмірі, передбаченому ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи положення ст. ст. ст. 21, 105, 162 КАС України, суд першої інстанції встановивши, що відповідач порушив норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини, має визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а тому вимоги про стягнення невиплачених коштів не підлягають задоволенню, оскільки суд не є органом, який має повноваження щодо нарахування та встановлення розміру виплат.
Суд першої інстанції дійшов необгрунтованого висновку в частині зобов'язання відповідача виплачувати основну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в подальшому, оскільки встановлення обов'язків на майбутнє, без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце в подальшому, та без наявності спірних правовідносин є передчасним і безпідставним.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм процесуального права призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Олевського районного суду Житомирської області від 26 жовтня 2010 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області -задовольнити частково.
Постанову Олевського районного суду Житомирської області від 26 жовтня 2010 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання дій незаконними, зобов'язання провести перерахунок і виплати недоотриманої пенсії по інвалідності задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо виплати ОСОБА_2 державної та додаткової пенсії не у відповідності із ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" -протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2 відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державної пенсії з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, з розрахунку 50 % мінімальної пенсії за віком, за період з 01 квітня 2010 року по 01 жовтня 2010 року, з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині в позові відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Грищенко Т.М.
Лічевецький І.О.