Справа: № 2а-7736/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Добрівська Н.А.
Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.
Іменем України
"15" березня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого -судді Глущенко Я.Б ,
суддів Пилипенко О.Є., Романчук О.М.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва до Приватного акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут спеціальних видів друку»корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія»про стягнення заборгованості, за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут спеціальних видів друку»корпоративного підприємства ДАК «Укрвидавполіграфія»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 вересня 2011 року,
Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва звернулось у суд з позовом до ПАТ «Український науково-дослідний інститут спеціальних видів друку»корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія», у якому просило стягнути з відповідача заборгованість по виплаті різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою обчисленою відповідно до інших законодавчих актів в сумі 39566 грн. 52 коп.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 вересня 2011 року позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що ПАТ «Український науково-дослідний інститут спеціальних видів друку»корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія»є правонаступником Українського науково-дослідного інституту спеціальних видів друку, а тому зобов'язано фінансувати (відшкодовувати) органам Пенсійного фонду різницю між сумою, призначеною відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»колишнім працівникам та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
З таким висновком суду не можна не погодитися.
Як убачається з матеріалів справи та встановлено колегією суддів, п.1.1 ст. 1 Статуту Відкритого акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут спеціальних видів друку»у редакції 2001 року передбачено, що Відкрите акціонерне товариство «Український науково-дослідний інститут спеціальних видів друку»засноване відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.1998 р. № 1870 «Про забезпечення діяльності Державної акціонерної компанії «Українське видавничо-поліграфічне об'єднання»шляхом перетворення Українського науково-дослідного інституту спеціальних видів друку у відкрите акціонерне товариство в порядку, передбаченому Указом Президента України від 15.06.1993 року № 210 «Про корпоратизацію підприємств»(із змінами та доповненнями), Законом України від 19.09.1991 року № 1576-ХІІ «Про господарські товариства»(із змінами та доповненнями).
Відповідно до п.3.3 ст. 3 зазначеного Статуту 2001 року, товариство є правонаступником Українського науково-дослідного інституту спеціальних видів друку.
Згідно нової редакції Статуту 2010 р., а саме п.3 ст. 2, Приватне акціонерне товариство «Український науково-дослідний інститут спеціальних видів друку»корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія»є правонаступником Українського науково-дослідного інституту спеціальних видів друку.
Згідно Акту перевірки правильності нарахування та відшкодування сум фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»від 24.03.2011 року №2 сума для відшкодування за повідомленнями за період, що перевірявся, згідно листів №397/04 від 20.01.2011 року та №1202/04 від 17.02.2011 року, отриманими відповідачем 24.01.2011 року та 21.02.2011 року, відповідно, становить 39566,52 грн.
Даний акт без зауважень підписаний керівником відповідача ОСОБА_3, головним бухгалтером ОСОБА_4 та отриманий один його примірник.
На момент розгляди справи судом дії чи інші рішення позивача, пов'язані із нарахуванням і повідомленням про необхідність профінансувати (відшкодувати) фактичні витрати на виплату різниці між сумами наукових пенсій і сумами пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 39566,52 грн., відповідачем не оскаржувалися, однак вказана сума відшкодована не була, у зв'язку з чим рахується як заборгованість.
За загальним правилом та відповідно до ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами) є страхувальниками та зобов'язані, відповідно до норм чинного законодавства сплачувати внески на пенсійне страхування.
Відповідно до наявних в матеріалах справи списків колишніх працівників відповідача, які займали наукові посади, на підприємстві є 50 осіб, що мають стаж наукової роботи на підприємстві.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»від 13.12.1991 року № 1977 (в редакції чинній до 1 січня 2004 року), держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової, науково-технічної, науково-педагогічної та науково-організаційної роботи (далі - стаж наукової роботи) на державних підприємствах, в установах, організаціях, пенсії на рівні, який забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Відповідно до ч. 6 ст. 24 вищезазначеного Закону (в редакції до 1 січня 2004 року) та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-технічним) працівникам державних підприємств і організацій згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи»від 13.12.2000 року №1826 (чинній до 09.04.2004 року), різниця між сумою призначеної пенсії за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших нормативно-правових актів, на яку має право дана особа, фінансувалася для наукових працівників небюджетних установ і організацій - за рахунок коштів цих підприємств і організацій.
Законом України від 20 листопада 2003 року № 1316-1V та постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372 з 1 квітня 2004 року змінено порядок фінансування різниці між сумою пенсій, призначених науковим працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.
Зокрема, ч. 6 ст. 24 вищевказаного Закону різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів І України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Окрім того, ст. 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-технічним) працівникам державних підприємств і організацій згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи», у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації фінансування різниці у розмірі пенсії здійснюється за рахунок коштів їх правонаступників.
Враховуючи те, що судом першої інстанції встановлено та не заперечується відповідачем, що Приватне акціонерне товариство «Український науково-дослідний інститут спеціальних видів друку»корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія»є правонаступником Українського науково-дослідного інституту спеціальних видів друку, а отже до відповідача, як до правонаступника (відповідно до положень Цивільного кодексу України про правонаступництво юридичних осіб) перейшли усі права та обов'язки реорганізованої (ліквідованої) юридичної особи, а отже й обов'язок щодо оплати різниці пенсії між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів колишнім працівникам.
Окрім того, статтею 1 Бюджетного кодексу України від 21 червня 1991 року № 2542-ІІІ передбачено, що «...установа чи організація, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів - є бюджетною».
Доказів на підтвердження того, що відповідач повністю утримується за рахунок відповідного державного або місцевого бюджету, останнім не надано, а тому суд обґрунтовано дійшов висновку, що суб'єкт господарювання є небюджетною установою, а отже фінансування різниці пенсії повинно здійснюватися не за рахунок коштів державного бюджету, а за власні кошти підприємства.
Твердження відповідача стосовно того, що спрямування коштів по виплаті різниці між сумою пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів є нецільовим використанням коштів колегія суддів вважає безпідставними, оскільки таке спрямування коштів передбачене як статтею 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»так і пунктами 2, 3, 5 Порядку.
Отже, доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут спеціальних видів друку»корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія»- залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 вересня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Глущенко Я.Б.
Судді: Пилипенко О.Є. Романчук О.М