Ухвала від 06.03.2012 по справі 2а-17176/10/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-17176/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

УХВАЛА

Іменем України

"06" березня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Бужак Н. П.

суддів: Костюк Л.О., Твердохліб В.А.

за участю секретаря: Павленко Т.А.

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 червня 2011 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Терра-Трейд»до Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Подільському районі міста Києва від 22.05.2006 року № 0000172390/0, від 20.06.2006 року № 0000172390/1, від 09.09.2006 року № 0000172390/2, від 07.12.2006 року №0000172390/3.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 червня 2011 року позов задоволено, визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення-рішення від 22.05.2006 року № 0000172390/0, від 20.06.2006 року № 0000172390/1, від 09.09.2006 року № 0000172390/2, від 07.12.2006 року №0000172390/3.

Не погоджуючись із зазначеним рішення суду, відповідач Державна податкова інспекція у Подільському районі міста Києва подала апеляційну скаргу в якій просить постанову Окружного адміністративного суду від 22 червня 2011 року скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, вислухавши осіб, що з»явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва було проведено планову виїзну комплексу документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства ДП «Терра-Трейд»за період з 01.04.2004 р. по 31.12.2005 р. За результатами перевірки складено Акт від 06.05.2006 р. №64/23-704/32161773 .

Актом перевірки зафіксовано допущення ДП «Терра-Трейд»порушень вимог - п. 7.2.4 п.7.2, пп. 7.4.5 п.7.4, ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 зі змінами та доповненнями, в результаті чого занижено суму податку на додану вартість на загальну суму 273 784,07 грн., у тому числі: за вересень 2005 р. в сумі 31 774,08 грн., за жовтень 2005р. в сумі 242 009,99 грн., за господарськими операціями на підставі податкових накладних, виписаних ТОВ «Порт-Ланд», яке у спірний період було непрацездатним у зв'язку зі скасуванням рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 26.08.2005 року у справі №2-3869/05 його державної реєстрації, що було підставою для відповідача виключити платника податку з Реєстру та анулювання Свідоцтва платника податку у відповідності до п. 25.2 Положення про реєстрацію платників податків на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 року № 79 в редакції, що діяла у спірних правовідносинах

На підставі висновків Акту перевірки, Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва прийнято податкове повідомлення-рішення №0000172390/0 від 22.05.2006 р., яким за позивачем визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 410676,00 грн., в тому числі за основним платежем 273784,00 грн. та 136 892,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Не погоджуючись з прийнятим повідомленням-рішенням в адміністративному порядку, скарги були залишені без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.

Крім того, Позивачу були винесенні наступні повідомлення-рішення від 20.06.2006 р. №0000172390/1, від 09.09.2006 р. № 0000172390/2, від 07.11.2006 р. № 0000172390/3.

Судом встановлено, що 25.05.2005 р. між ДП «Терра-Трейд»та ТОВ «Порт-Ланд»було укладено договір №331, відповідно до умов якого ТОВ «Порт-Ланд»зобов'язувалося поставити позивачу товар, а позивач зобов'язувався приймати і оплачувати поставлений товар в порядку, установленому договором. Поставка товару ТОВ «Порт-Ланд»здійснюється з метою його оптово/роздрібної реалізації ДП «Терра-Трейд»через мережу магазинів «Фуршет».

Відповідно до умов п.10.1 договору, даний договір набуває силу з моменту підписання його сторонами і діє до 31 грудня 2006 р.

Як встановлено судом першої інстанції та як вбачається з матеріалів справи позивач ДП «Терра-Трейд»перераховував ТОВ «Порт-Ланд»вартість поставленого товару та окремо зазначив розмір ПДВ, включений до вартості .оплачуваного товару.

Позивач у складі вартості товару фактично у повному обсязі сплатив ПДВ, нарахований на ціну товару, придбаного у ТОВ «Порт-Ланд».

Разом з партіями товару ТОВ «Порт-Ланд»передало ДП «Терра-Трейд»податкові накладні на кожну поставлену партію товару. Всі податкові накладні, передані ТОВ «Порт-Ланд» були оформлені належним чином у повній відповідності до вимог пп. 7.2.1. п. 7.2. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»та відповідно до порядку їх заповнення, передбаченого Порядком заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997р. №165.

На підставі виданих ТОВ «Порт-Ланд»податкових накладних, позивач у відповідних звітних періодах відніс до податкового кредиту суми ПДВ, фактично сплаченого позивачем у складі вартості товару, який (ПДВ) було нараховано на ціну поставленого ТОВ «Порт-Ланд»товару: з травня по жовтень 2005 р. ТОВ «Порт-Ланд»здійснило поставки товару на адресу ДП«Терра-Трейд»та виписано на такий товар відповідні податкові накладні на загальну суму понад 11 млн. грн. в тому числі ПДВ більш 1,845 млн. грн.

Згідно з п.п. 7.4.1. п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 ст. 6 та ст.. 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно з п.п. 7.4.5. п. 7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.97р. не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).

Підпунктом 7.2.3 п. 7.2 ст.7 цього ж Закону визначено, що податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом, при цьому платники податку повинні зберігати податкові накладні протягом строку, передбаченого законодавством для зобов'язань із сплати податків.

Під час проведення перевірки податковим органом предметом дослідження перевіряючих був лише факт прийняття рішення Святошинського районного суду міста Києва від 26.08.2005 р. у справі №2-3869/05 про скасування державної реєстрації ТОВ «Порт-Ланд».

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що станом на 28.04.2006 р. №265038 ТОВ «Порт-Ланд» не виключено з даного реєстру.

Відповідно до ч. 5 ст. 111 Цивільного кодексу України юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно зі ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то вони вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до цього реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні, за винятком випадків, коли вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.

Крім того, рішення Святошинського районного суду міста Києва від 26.08.2005 р. у справі №2-3869/05 про скасування державної реєстрації ТОВ «Порт-Ланд»набрало законної сили лише 24.11.2005 р.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки ТОВ «Порт-Ланд»не виключено станом на 2006 р. з Єдиного державного реєстру, то твердження відповідача про те, що дане підприємство не мало права виписувати податкові накладні, не береться судом до уваги та спростовується матеріалами справи.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні»завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі). Відповідно до ст. З цього ж Закону органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.

Згідно ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій виконують функції по здійсненню контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів, та ін.

У відповідності до ст. 11 цього ж Закону передбачені права державних податкових інспекцій якими вони наділені для виконання покладених функцій, а саме : здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів; 3) одержувати у платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної податкової служби, встановлених цим та іншими законами України; перевіряти під час проведення перевірок у фізичних осіб документи, що посвідчують особу; 4) запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків. Письмові повідомлення про такі запрошення направляються не пізніше ніж за десять робочих днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (посадова особа платника податків); 5) одержувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України та комерційних банків у порядку, встановленому Законом України "Про банки і банківську діяльність", довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження у встановлені терміни валютної виручки від суб'єктів підприємницької діяльності та ін.

Оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням позивача притягнуто до відповідальності за віднесення сум до податкового кредиту, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями або іншими подібними документами, однак, як вже встановлено судом вище, відповідачем під час проведення не було враховано всіх обставин справи та не було детально досліджено первинну документацію.

Крім того п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість»платника податку визначено як особу, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особу, яка імпортує товари на митну територію України.

Пунктом 10.2 ст. 10 цього ж Закону платники податку, визначені у пп. "а", "в", "г", "д" п. 10.1 цієї статті, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум д податку, а також за повноту і своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.

Відповідно до Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 №166, платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в декларації з ПДВ. Дані, наведені в декларації, повинні відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника, отже, аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту.

ДП «Терра-Трейд»у перевіряємому періоді належним чином та у встановленому законом порядку подавалась податкова звітність, зокрема декларації з податку на додану вартість та розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, при цьому жодних зауважень з приводу відсутності податкових накладних, на підставі яких у перевіряємому періоді позивачем віднесено суми сплаченого ПДВ до податкового кредиту, чи невідповідності таких накладних встановленим вимогам у податкового органу відсутні.

Аналізуючи наведені норми чинного законодавства та наявні в матеріалах справи докази, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції та приходить до переконання про безпідставність висновків податкового органу про неможливість віднесення до податкового кредиту сум сплаченого ПДВ в разі не сплати контрагентом податкових зобов'язань, а тому податкові повідомлення-рішення від 22.05.2006 р. №0000172390/0. від 20.06.2006 р. №0000172390/1, від 09.09.2006 р. №0000172390/2, від 07.11.2006 р. №0000172390/3 підлягають скасуванню в повному обсязі.

Таким чином, постанова суду першої інстанції є законною і обґрунтованою, оскільки прийнята на підставі повного і всебічного з'ясування обставин, а тому підстав для її скасування колегія суддів не вбачає.

Доводи, викладені відповідачем в апеляційній скарзі, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст. 198,200 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін.

Керуючись ст. 195,198,200,205,207,212,254 КАС України, колегія суддів

УХВАЛИЛА

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 червня 2011 року -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О. Твердохліб В.А.

Повний текст виготовлено: 13 березня 2012 року.