Справа: № 2-а-2391/10 Головуючий у 1-й інстанції: Корбут В.М.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
Іменем України
"22" лютого 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області на постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 23 грудня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату недоотриманої пенсії,-
встановив:
16 липня 2010 року позивач звернувся до Рокитнянського районного суду Київської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області про визнання протиправними дій відповідача щодо недорахування та невиплати у повному розмірі доплати та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, передбачених ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, яка проживає на території Чорнобильської зони, яка є забрудненою, та є потерпілим від аварії на ЧАЕС 4 категорії, зобов'язання відповідача донарахувати та виплатити вказані доплати за 2007 -2009 роки та з 01 січня 2010 року.
Постановою Рокитнянського районного суду Київської області від 23 грудня 2010 року позовні вимоги позивача до Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату недоотриманої пенсії -задоволено частково, а саме: визнано дії Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області щодо відмови позивачу у донарахуванні та виплаті недоотриманих сум пенсії за період з 16 січня 2010 року по 16 липня 2010 року протиправними; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням виплачених коштів, починаючи з 16 січня 2010 року по 16 липня 2010 року; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області здійснювати нарахування та виплату позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати та щомісячну додаткову пенсію у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 17 липня 2010 року до того часу поки дані норми Закону будуть чинними, а саме: не зміненими, доповненими або скасованими. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати постанову суду та прийняти нову постанову.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення (категорія 4), серія НОМЕР_1, виданим Київською облдержадміністрацією 26 липня 1994 року, отримує пенсію у відповідача та проживає у с. Житні Гори Київської області, яке за переліком населених пунктів Київської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
У відповідності до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 51 Закону передбачено, що особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до пенсії, яка становить у зоні посиленого радіоекологічного контролю -одна мінімальна заробітна плата.
Всупереч ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачу доплати виплачувалась відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530, від 26 липня 1996 року №836.
З огляду на те, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має вищу юридичну силу в порівняні з Постановами Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 та від 26 липня 1996 року №836 відповідач не правомірно виплачував доплату до пенсії та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в меншому розмірі ніж це передбачено ст.ст. 39, 51 зазначеного Закону.
Суд першої інстанції дійшов необгрунтованого висновку в частині зобов'язання відповідача здійснювати нарахування та виплату додаткової пенсії та доплату до пенсії у майбутньому, оскільки встановлення обов'язків на майбутнє, без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце в подальшому, та без наявності спірних відносин є передчасним і безпідставним.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм процесуального права призвели до неправильного вирішення питання, тому постанова Рокитнянського районного суду Київської області від 23 грудня 2010 року підлягає скасуванню в частині зобов'язання здійснювати нарахування та виплату у майбутньому з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову в задоволенні цих позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області -задовольнити частково.
Постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 23 грудня 2010 року скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області про зобов'язання в подальшому здійснювати нарахування та виплату щомісячних виплат, з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову у позові.
В іншій частині постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 23 грудня 2010 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Грищенко Т.М.
Лічевецький І.О.