Справа: № 2а-10918/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О.
Суддя-доповідач: Романчук О.М
Іменем України
"28" лютого 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Романчук О.М.,
Суддів: Пилипенко О.Є.,
Шелест С.Б.,
за участю секретаря Воронець Н.В.,
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Київської міської державної адміністрації на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 березня 2011 року у справі за адміністративним позовом Дитячої клінічної лікарні № 6 Шевченківського району м. Києва до Київської міської державної адміністрації, третя особа Комунальне підприємство «Київжитлоспецексплуатація»про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
Дитяча клінічна лікарня № 6 Шевченківського району м. Києва звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Київської міської державної адміністрації, третя особа Комунальне підприємство «Київжитлоспецексплуатація»про визнання протиправним та скасування розпорядження від 19.12.2005 року № 2333 «Про передачу приміщень будинку № 43 на вул. Володимирській».
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 березня 2011 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано розпорядження Київської міської державної адміністрації № 2333 від 19.12.2005 року «Про передачу нежитлових приміщень».
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, представник відповідач по справі подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом першої інстанції встановлено, що Дитяча клінічна лікарня № 6 Шевченківського району міста Києва зареєстрована Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 29.03.2003 року (код ЄДРПОУ 26387019).
З метою поліпшення амбулаторно-поліклінічного обслуговування дитячого населення Ленінського району, рішенням від 05.03.1990 р. № 221 виконавчим комітетом Київської міської ради народних депутатів передано на баланс Дитячій клінічній лікарні № 6 чотирьохповерховий нежилий будинок загальною площею 2,3 тис.кв.м. та триповерховий нежилий флігель загальною площею 450 кв.м. по вул. Володимирській, 43 для розміщення в них поліклінічного відділення.
19.12.2005 року з метою підвищення ефективності використання основних фондів комунальної власності територіальної громади міста Києва Київською міською державною адміністрацією було винесене розпорядження «Про передачу приміщень будинку № 43 на вул. Володимирській»№ 2333, яким Дитячу клінічну лікарню № 6 Шевченківського району міста Києва зобов'язано передати у встановленому законодавством порядку приміщення будинку № 43 на вул. Володимирській Комунальному підприємству «Київжитлоексплуатація»в господарське відання.
Позивач вважає таке розпорядження незаконним, оскільки воно прийняте з перевищенням наданих відповідачу повноважень.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 6 Закону України «Про столицю України -місто Київ»передбачено, що місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради (у разі їх утворення) та їх виконавчі органи.
Згідно ст. 6, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста, у містах з районним поділом територіальні громади районів у містах діють як суб'єкти права власності. Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону, органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до п. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до Господарського кодексу України, право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Право господарського відання надає певну сукупність прав і обов'язків, які дають змогу здійснювати функції власника. При цьому власником майна залишається держава, або відповідна територіальна громада.
Як вбачається з матеріалів справи, Дитяча клінічна лікарня № 6 Шевченківського району м. Києва заснована на комунальній власності територіальної громади м. Києва, майно закладу належить до комунальної власності територіальної громади м. Києва і закріплюється за ним на праві оперативного управління (п.п. 1.1, 6.2 Статуту).
У даному випадку приміщення будиноку № 43 по вул. Володимирській в м. Києві належить до комунальної власності територіальної громади м. Києва, а отже, питання які повязані із володіння, користування та розпорядження цим об'єктом належить відповідній раді.
Згідно з ч. 8 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Розпорядження від 19.12.2005 року № 2333 «Про передачу приміщень будинку № 43 на вул. Володимирській», яким Дитячу клінічну лікарню № 6 Шевченківського району міста Києва зобов'язано передати у встановленому законодавством порядку приміщення будинку № 43 на вул. Володимирській Комунальному підприємству «Київжитлоексплуатація»в господарське відання прийнято Київською міською державною адміністрацією без належних на те повноважень.
Разом із тим, Законом України «Про місцеві державні адміністрації»передбачено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань щодо: забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян; соціально-економічного розвитку відповідних територій; бюджету, фінансів та обліку; управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики; промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку; науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та неповнолітніх; використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля; зовнішньоекономічної діяльності; оборонної роботи та мобілізаційної підготовки; соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.
В управлінні відповідних місцевих державних адміністрацій перебувають об'єкти державної власності, передані їм в установленому законом порядку.
Доказів того, що приміщення будиноку № 43 по вул. Володимирській в м. Києві передано Київській міській державній адміністрації в установленому законом порядку, відповідачем надано не було.
Суд апеляційної інстанції при оцінюванні рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень дотримується вимог частини третьої статті 2 КАС України відповідно до якої, у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суди повинні перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
«На підставі»означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.
«У спосіб»означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про обгрунтованість вимог позивача та, відповідно визнання розпорядження Київської міської державної адміністрації № 2333 від 19.12.2005 року «Про передачу нежитлових приміщень»протиправним та скасування.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Проте, доводи, викладені заявником в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції та не знайшли свого належного підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Отже, судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Київської міської державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 березня 2011 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено: 05 березня 2012 року.
Головуючий суддя Романчук О.М
Судді: Пилипенко О.Є. Шелест С.Б.