про повернення позовної заяви
25 липня 2011 року 2а-3372/11/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Старова Н.Е., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державного реєстратора виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області, 3-ті особи: Фастівська міська рада Київської області, Київська регіональна спілка споживчої кооперації, Підприємство «Фастівський ринок»Київської регіональної споживчої кооперації про визнання дій неправомірними, скасування запису до Єдиного державного реєстру, -
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державного реєстратора виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області, 3-ті особи: Фастівська міська рада Київської області, Київська регіональна спілка споживчої кооперації, Підприємство «Фастівський ринок»Київської регіональної споживчої кооперації про визнання дій неправомірними, скасування запису до Єдиного державного реєстру №136110500020607 від 12.04.2006 про державну реєстрацію змін до установчих документів підприємства з ідентифікаційним кодом 01561195 та назвою «Фастівський ринок»Київоблспоживспілки» в частині зміни назви підприємства з «Фастівський ринок»Київоблспоживспілки на назву «Фастівський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації, зобов'язання Державного реєстратора внести відповідні зміни до Державного реєстру.
Наявна позовна заява та додані до неї матеріали свідчать, що дана позовна заява підлягає поверненню з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі , встановлених цим Кодексом.
Як вбачається зі ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21 травня 1997 р. №280/97-ВР, система місцевого самоврядування включає територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до ст. 11 названого Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади -також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Згідно ст. 6 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15.05.2003 року №755-ІV зі змінами та доповненнями, державний реєстратор призначається на посаду та звільняється з посади міським головою міста обласного значення або головою районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації за погодженням із спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації. Державний реєстратор підпорядковується міському голові міста обласного значення або голові районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації.
Пунктом 2 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004 року №673-р зазначено, що відповідно до статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»віднести посаду державного реєстратора міської ради міста обласного значення до п'ятої категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Наявні матеріали справи свідчать, що відповідач у даній справі -Державний реєстратор виконавчого комітету Фастівської міської ради, який, як зазначено вище, є посадовою особою органу місцевого самоврядування.
Як визначено п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
З урахуванням викладеного та на підставі п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява підлягає поверненню позивачеві, оскільки дана справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Проте, повернення позовної заяви не позбавляє права позивача на звернення з нею до відповідного місцевого загального суду як адміністративного суду у встановленому порядку.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 18, п. 6 ч. 3 ст. 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державного реєстратора виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області, 3-ті особи: Фастівська міська рада Київської області, Київська регіональна спілка споживчої кооперації, Підприємство «Фастівський ринок»Київської регіональної споживчої кооперації про визнання дій неправомірними, скасування запису до Єдиного державного реєстру - повернути позивачу для подачі до місцевого загального суду як адміністративного суду.
Позовну заяву із усіма додатками повернути позивачам.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду у порядку та строк передбачені ст. 185-187 КАС України
Суддя Старова Н.Е.