про відкриття провадження в адміністративній справі
та призначення попереднього судового засідання
27 лютого 2012 року 2а-923/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., перевіривши виконання вимог ст. ст. 105, 106 КАС України та в порядку виконання вимог ч. 1 ст. 107 КАС України у справі за позовною заявою Всеукраїнської громадської організації «Конгрес сприяння захисту українських земель»до Бориспільської міжрайонної прокуратури про визнання незаконною та скасування постанови Бориспільської міжрайонної прокуратури про закриття кримінальної справи №85-1152, визнання протиправною бездіяльності Бориспільської міжрайонної прокуратури у сфері дотримання Закону України «Про звернення громадян» в питанні розгляду листа Всеукраїнської громадської організації «Конгрес сприяння захисту українських земель»№11/10-57 від 27.12.2011 року та ненаданні відповіді в терміни, встановлені Законом України «Про звернення громадян», зобов'язання надати повну та об'єктивну відповідь на лист Всеукраїнської громадської організації «Конгрес сприяння захисту українських земель»№11/10-57 від 27.12.2011року,
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Всеукраїнської громадської організації «Конгрес сприяння захисту українських земель»до Бориспільської міжрайонної прокуратури про визнання незаконною та скасування постанови Бориспільської міжрайонної прокуратури про закриття кримінальної справи №85-1152, визнання протиправною бездіяльності Бориспільської міжрайонної прокуратури у сфері дотримання Закону України «Про звернення громадян» в питанні розгляду листа Всеукраїнської громадської організації «Конгрес сприяння захисту українських земель»№11/10-57 від 27.12.2011 року та ненаданні відповіді в терміни, встановлені Законом України «Про звернення громадян», зобов'язання надати повну та об'єктивну відповідь на лист Всеукраїнської громадської організації «Конгрес сприяння захисту українських земель»№11/10-57 від 27.12.2011 року.
Відповідно до статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив визнати незаконною та скасувати постанову Бориспільської міжрайонної прокуратури про закриття кримінальної справи №85-1152.
З матеріалів справи вбачається, що 28.10.2011 року за результатами розслідування в кримінальній справі №85-1152 слідчим відділом Бориспільського міського відділу ГУ МВС України в Київській області було прийнято рішення про її закриття на підставі п. 1 ст. 6 КПК України, станом на 09.1.2011 року кримінальна справа перебуває в Прокуратурі Бориспільського району Київської області, якою перевіряється законність прийнятого рішення.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 236 КПК України, скарга на дії прокурора при проведенні ним досудового слідства або окремих слідчих дій у справі подається вищестоящому прокуророві, який її розв'язує в порядку і в строки, що передбачені статтями 234 і 235 цього Кодексу. Дії прокурора можуть бути оскаржені до суду.
Статтею 236-5 КПК України, передбачено, що постанова органу дізнання, слідчого, прокурора про закриття кримінальної справи може бути оскаржена особою, інтересів якої вона стосується, або її представником до районного (міського) суду за місцерозташуванням органу або роботи посадової особи, яка винесла постанову, протягом семи днів з дня отримання її копії чи повідомлення прокурора про залишення скарги на цю постанову без задоволення.
Отже, в порядку кримінального судочинства суд розглядає скарги на рішення, дії чи бездіяльність органів дізнання, досудового слідства та прокуратури у випадках, визначених Кримінально-процесуальним кодексом України. Перегляд таких рішень, дій чи бездіяльності не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Суд кримінальної юрисдикції може встановлювати протиправність рішення, дії чи бездіяльності фізичної особи, що виконує функції суб'єкта владних повноважень, але лише у межах норм Кримінального кодексу України.
Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України №6-рп/2001 від 23.05.01р. кримінальне судочинство - це врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Захист прав і свобод людини не може бути наданим без надання їй можливості оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду. Але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки діяльність посадових осіб прокуратури та органів дізнання, попереднього слідства має свої особливості і не належить до управлінської сфери.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Наведені вище обставини виключають можливість розгляду справи за позовом Всеукраїнської громадської організації «Конгрес сприяння захисту українських земель»до Бориспільської міжрайонної прокуратури в частині позовних вимог про визнання незаконною та скасування постанови Бориспільської міжрайонної прокуратури про закриття кримінальної справи №85-1152 Київським окружним адміністративним судом в порядку адміністративного судочинства.
Отже, враховуючи приписи ст. 109 КАС України у відкриття провадження у справі у частині позовних вимог про визнання незаконною та скасування постанови Бориспільської міжрайонної прокуратури про закриття кримінальної справи №85-1152 необхідно відмовити.
Що стосується решти позовних вимог, адміністративний позов подано з додержанням вимог статей 104-106 Кодексу адміністративного судочинства України, позов підсудний Київському окружному адміністративному суду, підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяв та відмови у відкритті провадження у справі -відсутні.
Керуючись ст. 17, 107, 109, Кодексу адміністративного судочинства України , суддя, -
Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом Всеукраїнської громадської організації «Конгрес сприяння захисту українських земель»до Бориспільської міжрайонної прокуратури в частині позовних вимог про визнання незаконною та скасування постанови Бориспільської міжрайонної прокуратури про закриття кримінальної справи №85-1152.
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом Всеукраїнської громадської організації «Конгрес сприяння захисту українських земель»до Бориспільської міжрайонної прокуратури в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Бориспільської міжрайонної прокуратури у сфері дотримання Закону України «Про звернення громадян» в питанні розгляду листа Всеукраїнської громадської організації «Конгрес сприяння захисту українських земель»№11/10-57 від 27.12.2011 року та ненаданні відповіді в терміни, встановлені Законом України «Про звернення громадян», зобов'язання надати повну та об'єктивну відповідь на лист Всеукраїнської громадської організації «Конгрес сприяння захисту українських земель»№11/10-57 від 27.12.2011 року. Справа буде розглядатись суддею Лиска І.Г.
2. Розпочати підготовку справи до судового розгляду. Призначити попереднє судове засідання на 26 березня 2012 року о 15:40.
Судове засідання відбуватиметься в приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під'їзд, 10-й поверх, каб 1003).
3. Викликати для участі в попередньому судовому засіданні сторони (їх представників).
4. Запропонувати відповідачу у строк до 26 березня 2012 року подати суду письмові заперечення проти позову та докази на їх підтвердження.
Копію ухвали суду разом із інформацією про їхні процесуальні права та обов'язки надіслати сторонам. Відповідачу надіслати копію адміністративного позову та додані до нього документи згідно переліку, зазначеному в додатку до позову.
Ухвала, в частині відкриття провадження у справі оскарженню не підлягає.
Ухвала, в частині відмови у відкритті провадження , може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Лиска І.Г.
про права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі,
встановлені Кодексом адміністративного судочинства України
Відповідно до ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, мають право: 1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів; 2) знайомитися з матеріалами справи; 3) заявляти клопотання і відводи; 4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення; 5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів; 6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам; 7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб; 8) знайомитися з технічним записом та журналом судового засідання і подавати письмові зауваження до них; 9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень; 10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів; 11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову й у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду.
Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.