Комінтернівський районний суд Одеської області
Справа № 2-2392/11
14.03.2012смт. Комінтернівське
Комінтернівський районний суд Одеської області в складі:
Головуючої судді - Вінської Н.В.,
при секретарі - Піщевській О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Комінтернівське цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання права приватної власності на спадкове майно за законом, -
ОСОБА_1 звернулася до Комінтернівського районного суду Одеської області з позовом до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання права приватної власності на спадкове майно за законом, обґрунтовуючи це тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 75 років померла її мати ОСОБА_2. Після її смерті відкрилася спадщина на цілий житловий будинок з надвірними господарчими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,101 га. З питанням про оформлення та отримання свідоцтва про право на спадщину позивачка звернулася до Комінтернівської державної нотаріальної контори Одеської області, де їй було відмовлено. Так як нині померла ОСОБА_2 при придбанні житлового будинку не одержала свідоцтва про право приватної власності та не зареєструвала його належним чином в РБТІ Комінтернівського району Одеської області, в даний час позивачка не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок, в зв'язку з чим вона вимушена звернутися до суду з даним позовом.
У судовому засіданні представник позивачки -ОСОБА_3 підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач - представник Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області - Каплюченко Т.В. проти задоволення заявлених позовних вимог не заперечувала.
Заслухавши думку учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1 є рідною дочкою ОСОБА_2.(а.с.27).
ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 75 років в с. Ліски, Комінтернівського району Одеської області померла ОСОБА_2.(а.с.5).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд виходить з того, що цілий житловий будинок з надвірними господарчими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,101 га, не входить до складу спадщини, так як на нього відсутні правоустановлюючи документи, право власності на житловий будинок за померлою на момент смерті не зареєстровано. Відповідно до довідки Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 11.07.2011 року, запису в погосподарській книзі № 16 Крижанівської сільської ради, особовий рахунок НОМЕР_1, сторінка 63, ОСОБА_2 проживала та була лише зареєстрована до дня своєї смерті за адресою: АДРЕСА_2.(а.с.6).
Відповідно до представлених суду матеріалів, ОСОБА_2 отримала дозвіл на будівництво (а.с.8-12), звела будівлі, але будинок не був введений до експлуатації (а.с.7), в зв'язку з чим суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 не набула права власності на новостворене майно відповідно до вимог ч.2 ст.331 ЦК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Житлові будинки та господарські будівлі відносяться до нерухомих речей, відповідно до вимог ст. 181 ЦК України право власності на які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог ст. 182 ЦК України.
Відповідно до ст. 4 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України підлягають обов'язковій державній реєстрації.
Перелік документів, що є підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав встановлений ст. 19 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” та додатком 2 відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно вимогам статті 1218 до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо спадкування за законом на цілий житловий будинок, що розташований на присадибній ділянці, загальною площею 0, 101 га, є не обгрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного відповідно до вимог ст.ст. 25, 181, 182, ч.2 331, 1216, 1268, 1270 ЦК України, ст. 4, 19 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5, керуючись ст.ст. 10, 11, 57, 60, 62-64, 208, 209, 212, 213, 215, 218 ЦПК України, суд -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської про визнання права приватної власності на спадкове майно за законом - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з моменту оголошення рішення, а особами, які не були присутні в судовому засіданні в цей же строк з моменту отримання копії цього рішення, до апеляційного суду Одеської області.
Суддя Н. В. Вінська