Категорія №10.1
Іменем України
06 березня 2012 року Справа № 2а/1270/873/2012
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Каюда А.М., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративний позов Прокурора Жовтневого району м.Луганську в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська до державно - кооперативного проектно - вишукувального інституту «Луганськагропроект» про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 98 259,59грн.,-
25 січня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора Жовтневого району м.Луганську в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська до державно - кооперативного проектно - вишукувального інституту «Луганськагропроект» про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 98 259,59грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Державно-кооперативний проектно-вишукувальний інститут «Луганськагропроект» зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська. В порушення норм чинного законодавства Державно-кооперативний проектно-вишукувальний інститут «Луганськагропроект» не сплачує єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим станом на 01.12.2011 року утворилась заборгованість (недоїмка) по внескам за період з липня по жовтень 2011 року у розмірі 98259,59грн. На виконання вимог чинного законодавства управління Пенсійного фонду України формувало та направляло вимогу про сплату боргу боржнику на суму 155525,22грн., від 07.11.2011 року. Вимога відповідачем отримана, не оскаржувалась. Враховуючи вищевикладене просить стягнути з відповідача суму заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з липня по жовтень 2011 року в розмірі 98259,59грн.
Ухвалою від 10 лютого 2012 року справу призначено до розгляду в порядку скороченого провадження.
У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог. Ухвала про відкриття скороченого провадження направлена відповідачу та отримана останнім 16 лютого 2012 року (а.с.33).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Державно - кооперативний проектно - вишукувальний інститут «Луганськагропроект» зареєстрований виконавчим комітетом Луганської міської ради 23.02.1994 року (а.с.6,7).
Відповідач зареєстровано в якості платника страхових внесків в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до Закону №2464-VІ вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону №2464-VІ платниками єдиного внеску є - роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 6 зазначеного Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Згідно з положеннями ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Частиною 11 статті 9 Закону у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Частиною 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Так, в порушення норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI відповідач не сплачує єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується наданими звітами за період червень-вересень 2011 року (а.с.10-17) та виписками з картки особового рахунку за період з липня по жовтень 2011 року включно (а.с.18-22).
Позивач в своєму позові помилково зазначає, що просить стягнути борг за липень-жовтень 2011 року, оскільки матеріалами справи підтверджено, що борг утворився у зв'язку з несплатою внесків нарахованих за період червень-вересень 2011 року, помилка виникла в наслідок невірного розуміння позивачем понять періоду за який нараховуються внески та періоду протягом якого вони підлягають сплаті, так відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Як вбачається з матеріалів справи нарахована позивачем сума єдиного внеску за червень 2011 року в сумі 25388,59 грн. не була сплачена своєчасно, у зв'язку з чим станом на 20.07.2011 стала боргом зі сплати єдиного внеску за червень місяць 2011 року і т.д. Втім, неоднакове розуміння судом та позивачем періоду боргу, ніяким чином не впливає на його наявність та підтвердження матеріалами справи.
07 листопада 2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська було винесено вимогу про сплату боргу №Ю-1075У на загальну суму 155525,22грн. (а.с.9). Зазначена вимога отримана відповідачем 10 листопада 2011 року, про що свідчить поштове повідомлення (а.с.9 зворотній бік).
Вимога відповідачем не оскаржена. В добровільному порядку суму боргу відповідачем не сплачено.
За таких обставин, позовні вимоги слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Прокурора Жовтневого району м.Луганську в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська до державно - кооперативного проектно - вишукувального інституту «Луганськагропроект» про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 98 259,59грн. задовольнити повністю.
Стягнути з державно - кооперативного проектно - вишукувального інституту «Луганськагропроект», 91005. м.Луганськ, вул..Тухачевського,9, код 03577912 суму заборгованості зі сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 98 259,59грн. (дев'яносто вісім тисяч двісті п'ятдесят дев'ять гривень 59грн.) на користь управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська, 91005, м.Луганськ, вул..Фрунзе,121.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяА.М. Каюда