Рішення від 26.03.2012 по справі 0828/844/2012

Якимівський районний суд Запорізької області

Номер провадження 2/0828/186/2012

Справа № 0828/844/2012

РІШЕННЯ

Ім'ям України

"26" березня 2012 р. Якимівський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді - Маврешко В.В.

при секретарі - Лісниченко Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Якимівка цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції Азовського моря до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої навколишньому середовищу, внаслідок порушення законодавства про природно - заповідний фонд,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої навколишньому середовищу, внаслідок порушення законодавства про природно -заповідний фонд, мотивуючи це тим, що 24 вересня 2011 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, Відповідач) о 13.00 порушив заповідний режим території ландшафтного заказника «Коса Федотова», а саме -знаходився в межах заказника на фронтальному навантажувачі Т 156к д/н 02080, без відповідного дозволу Кирилівської сільської ради, що є порушенням ст. 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд». Даними діями гр.ОСОБА_2 вчинив правопорушення, передбачене ст. 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Факт порушення природоохоронного законодавства зафіксований держінспектором Державної екологічної інспекції Азовського моря (далі - Інспекція), про що, відповідно до ст. 254 КУпАП, складений протокол про адміністративне правопорушення від 24.09.2011 № 010343.

Постановою Якимівського районного суду Запорізької області від 18.10.2011 року по справі № 3-1711/2011 гр. гр.. ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 91 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 153 грн.00 коп. (сто п'ятдесят три грн. 00 коп.), який сплачений правопорушником сплачений у добровільному порядку.

Внаслідок порушення природоохоронного законодавства, Відповідачем заподіяна шкода природним комплексам територій та об'єктів природно-заповідного фонду через проїзд транспорту, яка розрахована відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 21.04.1998 № 521 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди,заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України». Розмір шкоди склав 70 грн. ( сімдесят грн..) Вказана шкода не відшкодована до теперішнього часу. Позивач просив суд стягнути з відповідача вказану шкоду.

Позивач у позові просив розглянути справу без його представника .

Відповідач надав до суду заяву, у якій просив розглянути справу без його участі, позов визнав у повному обсязі.

У відповідності до ст. 197 ч.2 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, т.я. були підстави для проведення розгляду справи без участі сторін.

У відповідності до ст.61 ч.1 ЦПК України обставини, визнані сторонами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню

У відповідності до ст.174 ч.4 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно ст. 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища' державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється Радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженним центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про природно-заповідний фон:д» державний контроль за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, його органами на місцях, посадовими особами служби державної охорони природно-заповідного фонду України та іншими спєпісільно уповноваженими державними органами.

Пунктом 6 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2005 року № 1524, встановлено, що Мінприроди України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в його складі урядові органи державного управління, уповноважений орган виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища в Автономній Республіці Крим, територіальні органи, інспекції, установи та організації, що перебувають в його управлінні.

Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію Азовського моря, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06 грудня 2006 року № 527, зареєстрованого в Мін'юсті України 18.01.2007 року за № 39/13306, Державна екологічна інспекція Азовського моря (далі - Інспекція) є спеціальним підрозділом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (далі - Мінприроди) та входить до сфері його управління.

Інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) та небезпечними хімічними речовинами, пестицидами й агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки.

Згідно підпункту 1 п.5 вищенаведеного Положення Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних і районних у містах ( у разі їх створення) рад з питань здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади щодо контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства, використанням, відтворенням і охороною природних ресурсів підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та господарювання, громадянами України та особами без громадянства, а також іноземними юридичними і фізичними особами, у тому числі, за використанням та охороною територій і об'єктів природно-заповідного фонду.

Згідно підпунктів 1, 2 п.7 Положення про Держави' екологічну інспекцію Азовського моря діяльність Інспекції поширюється на: територію від державного кордону України з Російською Федерацією (Новоазовський район Донецької області), територію завширшки сто метрів від урізу води Азовського моря, його заток та лиманів у межах Донецької, Запорізької, Херсонської областей та території Кримського півострова до мису Казантип (смт Щолкіне) включно, адміністративно-територіальних меж міст Маріуполя. Бердянська. Генічеська, а також Арабатської стрілки, коси Бирючий Острів, Федотової коси, коси Пересидь, Обитічної коси, Бердянської коси, Білосарайської коси, Кривої коси: усі об"єкти. розташовані в зоні діяльності Інспекції (редакція Положення, що діяла на момент проведення перевірки).

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища", використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що

підлягають особливій охороні.. Стаття 6 Закону України «Про природно заповідний фонд України» зокрема це означає, що території та об'єкти, що мають особливу екологічну цінність, підлягають комплексній охороні, порядок здійснення якої визначається положенням щодо такої територій чи об'єкту, яке затверджується центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища та центральним органом виконавчої влади в галузі культури.

Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Коса Федотова» організовано відповідно до Указу Президента України від 20.08.1996р. № 715/96. Охоронні зобов'язання покладено на Кирилівську сільську раду. Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 05.09.2003р. № 21 затверджено Положення про ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Коса Федотова» (далі - Положення).

Згідно п. п. 20 п. 3.1.Положення, на території заказника забороняється будь-яка діяльність, шо не пов"язана з виконанням покладених на нього завдань і загрожує збереженню природних комплексів, зокрема, забороняється в'їзд на територію заказника всіх видів транспорт без перепустки Кирилівської селищної ради встановленого зразку, за винятком службового транспорту землевласників, державних природоохоронних, прикордонних, правоохоронних, пожежних та рятувальних служб при виконанні службових завдань.

Пунктом 4.4 Положення зазначено, що установи, організації, підприємства та громадяни повинні відшкодовувати шкоду, завдану порушенням режиму території заказника в розмірах та порядку, встановленим чинним законодавством України. Відповідальність за порушення режиму території заказника несуть особи, винні у здійсненні в межах заказника забороненої господарської діяльності, зазначеної у п. 3.1. Положення.

Статтею 26 Закону України «Про природно заповідний фонд України» визначено, що на території заказника обмежується або забороняється мисливство та діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник, а статтею 64 цього ж Закону передбачено відповідальність за порушення вимог щодо використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Крім того, згідно п. «к» ст.. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у невиконанні вимог охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду та інших територій, що підлягають особливій охороні.

Статтею 65 Закону України «Про природно заповідний фонд України» визначено, що розміри шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, визначаються на основі кадастрової еколого-економічної оцінки включених до його складу територій та об'єктів, що проводиться відповідно до цього Закону, та спеціальних такс, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» зобов'язано громадян компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.

Внаслідок порушення природоохоронного законодавства, а саме - проїзду автотранспорту на територію ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Коса Федотова», гр.. ОСОБА_1 заподіяна шкода, розмір якої розрахований відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 21.04.1998 № 521 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України». Розмір шкоди склав 70 гри. (сімдеят грн..)

У відповідності до вимог ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Пунктом «з» ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та п. п. 12 п.6 Положення про Державну екологічну інспекцію Азовського моря, Державній екологічній інспекції Азовського моря надано право подавати позови про відшкодування шкоди, збитків і втрат, завданих унаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно ч. 4 ст. 61 ЦПК України, вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою,

Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги законні, обґрунтовані, та такі, що підлягають задоволенню у повному обсязі. На підставі ст.20, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст.. 64, 65 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», та керуючись ст.ст. 10,11, 88,215-218 ЦПК України, суд-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції Азовського моря до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої навколишньому середовищу, внаслідок порушення законодавства про природно -заповідний фонд,задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1,який мешкає с.Охримівка Якимівського району Запорізької області вул.Леніна б.176 на користь держави шкоди, завданої навколишньому середовищу, внаслідок порушення законодавства про природно -заповідний фонд у розмірі 70 (сімдесят) гр.( на р/р 33117331700017, банк одержувача ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, одержувач - державний бюджет Якимівської селищної ради, код ЄДРПОУ 37997243, код платежу 24062100).

Стягнути з ОСОБА_1,який мешкає с.Охримівка Якимівського району Запорізької області вул. Леніна б.176 судовий збір на користь держави у розмірі 214,60 грн.

РЕКВІЗИТИ РАХУНКУ

Отримувач коштів - Держбюджет Якимівського району,

код ЄДРПОУ - 34676885

МФО банка - 813015

Код ЄДРПОУ суду - 37429279

УДК у Якимівському районі ГУДКУ у Запорізькій області

розрахунковий рахунок - 31212206700016

код класифікації доходів бюджету - 22030001.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Якимівський районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:ОСОБА_3