Постанова від 06.03.2012 по справі 2а/1270/1719/2012

Категорія №11.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 березня 2012 року Справа № 2а/1270/1719/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Кравцової Н.В.,

при секретарі: Бражник В.І.,

за участю сторін:

представника позивача: Гамаза І.О.,

представника відповідача: Фролової Н.В.,

представника третьої особи: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугінська» про визнання незаконною та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження ВП №13255349 від 31.01.2011,-

ВСТАНОВИВ:

23 лютого 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугінська» про визнання незаконною та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження ВП №13255349 від 31.01.2011.

В обґрунтування позову зазначено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.09.2008 позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугінська» про стягнення несплачених адміністративно-господарських санкцій у розмірі 885920,03 було задоволено та видано позивачу виконавчий лист.

16.02.2012 на адресу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №13255349.

15.12.2011 позивачем надано запит до Ленінського ВДВС Лугганського МУЮ щодо стану виконавчого провадження. У відповідь на вказаний запит від Ленінського ВДВС Луганського МУЮ на адресу позивача надійшов інформаційний лист про стан виконавчого провадження та постанова про зупинення виконавчого провадження ВП №13255349 від 31.01.2011. Виконавче провадження було зупинено у зв'язку з тим, що боржник внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Відповідно до положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.

Правовідносини щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не поширюється на вимоги статті 37 Закону України «Про виконавче провадження», тому оскаржувана постанова про зупинення виконавчого провадження прийнята з підстав внесення Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугінська» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" є незаконною та підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив суд позовні вимоги задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у запереченнях на адміністративний позов та просив відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та надані суду докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з огляду на наступне.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У відповідності із ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією, або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також, якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Судом встановлено, що Луганським окружним адміністративним судом 17 лютого 2009 року позивачу видано виконавчий лист по справі № 2а-11904/08 про стягнення з Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугінська» на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році в сумі 885920,03 грн.

Постановою Ленінського ВДВС Луганського МУЮ від 12.06.2009 відкрито виконавче провадження № 13255349 за виконавчим листом № 2а-11904/08, виданим Луганським окружним адміністративним судом, про стягнення з Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугінська» боргу в сумі 885920,03 грн.

31.01.2011 відповідачем - Ленінським відділом державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження за № 13255349 на підставі п.15 ч. ст.34 Закону України „Про виконавче провадження", в зв'язку з тим, що боржник внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23.06.2005р. № 2711-ІУ.

Частиною 2 статті 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"№ 2711 передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" № 2711 передбачено, що до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Згідно з п.1.4 ст.1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" № 2711 до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка:

- підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;

- є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;

- підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;

- передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;

- підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.

Таким чином, п. 1.4 ст. 1 Закону № 2711 встановлений вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 статті 34 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606 "Про виконавче провадження" щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.

Дія Закону № 2711 поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в п. 1.3 ст. 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в України" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. У відповідності до ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Судом встановлено, що борг, стягнутий за постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2008 року, виник унаслідок несплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону № 2711, а тому, відповідач - Ленінський відділ державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції діяв в порушення норм чинного законодавства.

Згідно вимог ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, на підставі зазначеного, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.19 Закону України “Про виконавче провадження”, ст. ст. 2, 11, 17, 18, 71, 72, 94, 158-163, 259 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугінська» про визнання незаконною та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження ВП №13255349 від 31.01.2011 задовольнити.

Визнати незаконною та скасувати постанову Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції від 31 січня 2011 року про зупинення виконавчого провадження ВП №13255349 про стягнення з ДП «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугінська» боргу в сумі 885920,03 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

СуддяН.В. Кравцова