Постанова від 29.02.2012 по справі 2а/1270/709/2012

Категорія №8.3.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/709/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Каюди А.М.

при секретарі: Єгорової О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області до громадської організації «Веснянське товариство риболовів - любителів» про припинення юридичної особи.,-

ВСТАНОВИВ:

19 січня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області до громадської організації «Веснянське товариство риболовів - любителів» про припинення юридичної особи

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Громадська організація «Веснянське товариство риболовів - любителів» зареєстроване 03.04.2009 року, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та зроблено запис про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР. Згідно витягу з ЄДР відповідач є юридичною особою та знаходиться на податковому обліку в ДПІ в Слов'яносербському районі з 07.04.2009 року. З моменту реєстрації до податкової інспекції податкова звітність не надавалась. Враховуючи вищевикладене позивач просить припинити юридичну особу громадської організації «Веснянське товариство риболовів - любителів».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеному в адміністративному позові, просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив наступне.

Громадська організація «Веснянське товариство риболовів - любителів» зареєстровано в якості юридичної особи Слов'яносербською районною державною адміністрацією Луганської області 03.04.2009 року за реєстраційним номером 1 375 102 0000 000537, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію.

Відповідно до статуту затвердженого Веснянською сільською радою 27 березня 2009 року за №1 Громадська організації «Веснянське товариство риболовів - любителів» є добровільним об'єднанням риболовів любителів.

Відповідно до частини 2 та 3 статті 1 Закону України «Про об'єднання громадян», об'єднанням громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політична партія або громадська організація.

Дія цього Закону не поширюється на релігійні, кооперативні організації, об'єднання громадян, що мають основною метою одержання прибутків, комерційні фонди, органи місцевого та регіонального самоврядування (в тому числі ради і комітети мікрорайонів, будинкові, вуличні, квартальні, сільські, селищні комітети), органи громадської самодіяльності (народні дружини, товариські суди тощо), інші об'єднання громадян, порядок створення і діяльності яких визначається відповідним законодавством.

Громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів (статті 3 Закону України № 2460-XII, 16.06.1992 «Про об'єднання громадян»)

Таким чином, дія Закону України «Про об'єднання громадян» у повній мірі розповсюджується на відповідача, який є громадською організацією.

Відповідно до статті 14 Закону України № 2460-XII, 16.06.1992 «Про об'єднання громадян» легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів

Статтею 19 Закону України № 2460-XII, 16.06.1992 «Про об'єднання громадян» передбачено, що припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Реорганізація об'єднання громадян здійснюється відповідно до його статуту. Реєстрація новоствореного об'єднання здійснюється у порядку, встановленому цим Законом. Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.

Статтею 32 Закону України № 2460-XII, 16.06.1992 «Про об'єднання громадян» визначено, що за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках:

1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону;

2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону;

3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом;

4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.

Суд одночасно вирішує питання про припинення випуску друкованого засобу масової інформації об'єднання громадян, яке примусово розпускається.

Про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян реєструючий орган протягом п'ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.

Позивач в обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на статтю 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" якою встановлено, що підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Слід зазначити, що статтею 3 цього ж закону визначено, що його дія поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.

Таким чином при розгляді цієї справи суд керується як загальними правилами щодо реєстрації та припинення юридичних осіб визначених Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", так і нормами спеціального закону "Про об'єднання громадян", які визначають певні особливості реєстрації та підстав припинення діяльності громадських організацій та політичних партій. При цьому за загальним правовим принципом превалювання норм спеціального закону над нормами загального закону, в питаннях пов'язаних з припиненням об'єднання громадян суд повинен керуватися, насамперед, нормами Закону України "Про об'єднання громадян" як нормами спеціального закону.

Виходячи з положень статті 67 Податкового кодексу України та статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" суд погоджується з наявністю у податкового органу права звертатися до суду з позовом про припинення юридичної особи.

У той же час, з огляду на суб'єктний склад сторін у справі, відповідач - є громадською організацією на яку розповсюджується дія спеціального Закону "Про об'єднання громадян", суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки підстави для припинення об'єднання громадян, визначені статтями 19, 32 Закону України "Про об'єднання громадян" відсутні, а неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності не визначена цим законом як підстава для припинення об'єднання громадян.

Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області до громадської організації «Весняненське товариство риболовів - любителів» про припинення юридичної особи залишити без задоволення

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Постанову у повному обсязі складено та підписано 05.03.2012

Суддя А.М. Каюда