Постанова від 29.02.2012 по справі 2а/1270/1401/2012

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/1401/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Кисельової Є.О.,

при секретарі: Гришиній О.Ю.

в присутності представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 03.01.2012 №11/9/10)

від відповідача: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Антраціитівської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, -

ВСТАНОВИВ:

10 лютого 2012 року Антраціитівська об'єднана державна податкова інспекція в Луганській області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 21333,46 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.

Відкрите акціонерне товариство «Антрацитшахтобуд» зареєстровано виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 10.04.2001 про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за №0405188Ю0010086, взяте на податковий облік Антрацитівською ОДПІ в Луганській області 11.10.1996 за №96/10-34-231, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 11.08.2010 №477.

Станом на 31.01.2012 року податковий борг відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд» з податку на землю становить - 21333, 46 грн., в тому числі сума грошового зобов'язання за основним платежем - 7935,02 грн. та за штрафною (фінансовою) санкцією - 13 398,44 грн.

Відповідно до п. п. 6.2.3, п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181 -ІІІ з метою погашення податкового боргу Антрацитівською ОДПІ в Луганській області 05.10.2001 було направлено до ВАТ «Антрацитшахтобуд» першу податкову вимогу №1/8, яку отримав 06.10.2001 представник підприємства ОСОБА_2 та друга податкова вимога від 05.11.2001 №2/156 була отримана представником ВАТ «Антрацитшахтобуд» 08.11.2001.

На підставі рішення першого заступника начальника Антрацитівської ОДПІ в Луганській області від 09.02.2011 №995/10, податковим керуючим Мітякіною Л.Ю. було проведено опис майна ВАТ «Анрацитшахтобуд» у податкову заставу, що оформлено актом опису майна від 28.02.2011 №9/24.

На підставі викладеного позивач просить надати дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 21333,46 грн. за рахунок майна відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд», що перебуває у податковій заставі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час та місце слухання справи повідомлявся належним ичном, причини неявки суду не відомі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

У відповідності зі статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач - відкрите акціонерне товариство «Антрацитшахтобуд» (код ЄДРПОУ 00181473) зареєстровано в якості суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 14.01.1992 за № 13791070010000056 за адресою: Луганська область, м. Антрацит, вул. Будинок, 14 (а.с.9), взято на облік у ДПІ в м. Антрацит Луганської області з 11.10.1996 за № 96/10-34-231 (а.с.10).

Станом на 31.01.2012 податкова заборгованість відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд» перед бюджетом по податку на землю складає 21333, 46 грн., що підтверджується розрахунком та довідкою про суми податкового боргу платника податків (а.с.19-20).

Податкова заборгованість відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд» по податку на землю в сумі 21333, 46 грн., в тому числі за основним платежем - 7935,02 грн., що підтверджується податковим розрахунком земельного податку №990 від 30.01.2009, подактовим розрахунком земельного податку №826 від 29.01.2010, за штрафною (фінансовою) санкцією - 13398,44 грн., що підтверджується податковим повідомленням-рішенням №0005461530/0 від 15.12.2010, податковим повідомленням-рішенням №0005451530/0 від 15.12.2010, податковим повідомленням-рішенням №0005441530/0 від 15.12.2010. (а.с.15-17).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2009 року по справі № 2а-26675/09/1270 за позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд» про стягнення податкового боргу, шляхом звернення стягнення на активи у розмірі 283 533, 72 грн. Зазначена постанова набрала законної сили, що підтверджується відміткою суду.

Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою від 09.03.2010 державним виконавцем Чупіною О.В. було відкрито виконавче провадження №18054494 з виконання виконавчого листа №2а-26675 виданого 08.02.2010 Луганським окружним адміністративним судом про стягнення боргу по земельному податку по Дубовській с/раді в розмірі 18880, 67 грн. та постановою від 17.03.2010 приєднано виконавче провадження №18054494 до зведеного виконавчого провадження №834777.

Постановою від 09.03.2010 державним виконавцем Чупіною О.В. було відкрито виконавче провадження №18053299 з виконання виконавчого листа №2а-26675 виданого 08.02.2010 Луганським окружним адміністративним судом про стягнення боргу по земельному податку в розмірі 20015,99 грн. та постановою від 17.03.2010 приєднано виконавче провадження №18053299 до зведеного виконавчого провадження №834777.

Однак, свої зобов'язання щодо погашення податкового боргу за постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2019 по справі №2а-26675/09/1270, відповідач не виконує, що призводить до зростання податкової заборгованості.

Так, до установ банків, обслуговуючих ДП “Донбасантрацит”, державним виконавцем в порядку виконання направлялися запити, на один із яких отримано відповідь, зі змісту якої вбачається, що за період з 01.01.2005 по 27.08.2010 рух коштів не здійснювався, залишок коштів по рахунках складає 1, 11 грн.

28.02.2011 уповноваженою особою Антрацитівської ОДПІ в Луганській області складено акт опису майна №9/24. (а.с.12). Відповідно до витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 03.03.2011 внесено запис щодо податкової застави майна боржника відповідно до акту опису №9/24 від 28.02.2011.(а.с.13).

Відповідно до ст.89 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.

Орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Матеріалами справи підтверджено знаходження майна відповідача - відкритого акціонерного товарситва «Антрацитшахтобуд» у податковій заставі -витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 03.03.2011 № 30524925, актом опису майна від 28.02.2011 № 9/24 (а.с.12-13).

Наявність податкового боргу відповідача підтверджена довідкою про суми податкового боргу та розрахунком суми податкового боргу, однак не підтверджено здійснення органом державної податкової служби заходів, щодо стягнення заявленої суми у даному позові за рахунок майна шляхом стягнення за рахунок готівки чи коштів з рахунків у банках у повному обсязі. (а.с.15-17, 26-29).

Даних про добровільну сплату відповідачем коштів у рахунок погашення існуючого податкового боргу судом на час розгляду справи не встановлено.

Відповідно до п.п.41.1.1. п.41.1. ст.41 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI контролюючими органами, зокрема, є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Пунктом 41.5. ст.41 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI передбачено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно рахується податковий борг, про який він повідомлений, який ним не оспорено та до теперішнього часу у добровільному порядку не сплачено.

Суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом щодо стягнення суми податкового боргу шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків-відповідача, що перебуває у податковій заставі, дотримані вимоги пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України тільки в частині заявлної суми до стягнення за рахунок майна, а саме в розмірі 6958,14 грн., тому адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 15 листопада 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 21 листопада 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Антраціитівської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна задовольнити частково.

Надати Антрацитівській об'єднаній державній податковій інспекції в Луганській області дозвіл на погашення суми податкового боргу по податку на землю в сумі 6 958, 14 грн. (шість тисяч дев'ятсот п'ятдесят вісім гривень 14 копійок) з відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд» (ідентифікаційний код 00181473, місцезнаходження: 94601, Луганська обл., м. Антрацит, вул. Будівельна, 14) за рахунок майна, яке знаходиться в податковій заставі.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 05 березня 2012 року.

СуддяЄ.О. Кисельова