Постанова від 05.03.2012 по справі 1170/2а-191/12

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2012 року Справа № 1170/2а-191/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді -Нагібіної Г.П.

при секретарі -Дигас В.М.

за участю:

представника позивача -Глухова І.А.

представника відповідача -Товстогана В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Долинські об'єднані мережі»до Долинської міжрайонної виконавчої дирекції Кіровоградського обласного відділення Фонду про скасування рішення, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ТОВ «Долинські об'єднані мережі»звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою скасування рішення Долинської міжрайонної виконавчої дирекції Кіровоградського обласного відділення Фонду № 16 від 09.09.2011 р. про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Позовні вимоги ТОВ «Долинські об'єднані мережі»обґрунтовує тим, що згідно статті 18 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей»та договору купівлі-продажу путівок для оздоровлення дітей від 01.06.2011 р., товариство правомірно відправило на відпочинок дитину застрахованої особи, а відтак вважає рішення про застосування фінансових санкцій незаконним. Крім того, ТОВ «Долинські об'єднані мережі»звертає увагу, що в 2011 р. фондом передбачено загальну суму коштів на часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення на поточний рік, а тому дитина, якій в 2011 р. виповнилось 7 років мала право на відпочинок в дитячому оздоровчому таборі з частковим покриттям витрат на оздоровлення за рахунок коштів Фонду.

До суду відповідач подав заперечення на адміністративний позов, як обґрунтовані тим, що на відпочинок в дитячий табір була відправлена ОСОБА_4 за рахунок часткового покриттям витрат на оздоровлення за рахунок коштів Фонду, але на день відпочинку дитині не виповнилось 7 років, а тому ТОВ «Долинські об'єднані мережі»неправомірно отримало компенсацію витрат пов'язаних з придбанням путівок на відпочинок дітей, оскільки відповідно до пункту 1.4 Порядку фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 р. № 17, яку зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 червня 2009 р. за № 502/165/16518 організованими формами оздоровлення за рахунок коштів Фонду охоплюються лише діти віком від 7 до 18 років.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволення позову з підстав, викладених в запереченнях. Крім того, представник відповідача зазначив, що рішення про придбання путівок на відпочинок дітей в кількості 13 осіб приймала комісія із соціального страхування 04.06.2011 р. до складу якої входять лише працівники ТОВ «Долинські об'єднані мережі», після чого Фонд отримав заявку на часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячому закладі оздоровлення, зі змісту якої Фонд не міг побачити порушення, які були виявлені під час перевірки, а саме факт направлення на відпочином з частковим покриттям витрат за рахунок Фонду дитини якій на час відпочинку не виповнилось 7 років.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-ІУ (далі КАС України) в судовому засіданні 05.03.2012 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 10.03.2012 р., про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог частини 4 статті 167 КАС України.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши представника позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Долинські об'єднані мережі»(далі позивач) зареєстроване як страхувальник у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням перебуває на обліку в Долинській міжрайонній виконавчій дирекції обласного відділення Фонду.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно частини 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»від 18 січня 2001 року N 2240-III, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Абзацом 3 пункту 1.4 Положення по відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 10 вересня 2011 р. № 42, робочі органи відділень Фонду у районах та містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення входять до структури органів Фонду.

Згідно наказу Долинської міжрайонної виконавчої дирекції від 07.09.2011 р. № 30-ОД "Про проведення позапланової перевірки" та направлення від 08.09.2011 р. № 88, провідним спеціалістом ОСОБА_5 8 вересня 2011 р. проведено позапланову перевірку ТОВ «Долинські об'єднані мережі»щодо цільового використання коштів Фонду на оздоровлення дітей застрахованих осіб в дитячих закладах оздоровлення. Підставою для проведення позапланової перевірки страхувальника були результати перевірки ТОВ "Кіровоградський обласний міжгосподарський дитячо-оздоровчий табір "Колос" (ТОВ КОМ ДОЗ "Колос"), в якому здійснювалося оздоровлення дітей влітку 2011 р., під час якої було встановлено, що на оздоровлені перебувала ОСОБА_4, якій на період відпочинку не виповнилось 7 років, чим порушено пункт 1.4 Порядку.

При перевірці позивача встановлено, що 1 червня 2011 р. між ТОВ "Кіровоградський обласний міжгосподарський дитячо-оздоровчий табір "Колос" і ТОВ "Долинські об'єднані мережі" було укладено договір купівлі-продажу путівок для оздоровлення дітей в кількості 13 штук, на загальну суму 20020 грн., в тому числі сума часткового фінансування оздоровлення дітей за рахунок коштів Фонду складала 6916 грн. (а.с.15).

Згідно протоколу комісії із соціального страхування ТОВ "Долинські об'єднані мережі" від 04.06.2011 р. № 1, прийнято рішення про виділення працівникам підприємства путівок для оздоровлення дітей в ДОЗ "Колос" (а.с.53), в тому числі виділено путівку № 215 з 04.07.2011 р. по 17.07.2011 р. ОСОБА_7 до ТОВ "КОМ ДОТ "Колос" для оздоровлення ОСОБА_4, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 р. (а.с.54,58.). Тобто, комісія із соціального страхування ТОВ "Долинські об'єднані мережі", як на думку відповідача, приймаючи рішення про виділення ОСОБА_7 путівки для оздоровлення дитини, не взяла до уваги вік дитини, в зв'язку з чим прийняла неправомірне рішення.

Згідно платіжного доручення № 217 від 09.06.2011 р. Долинська міжрайонна виконавча дирекція 9 червня 2011 року перерахувала ТОВ "Долинські об'єднані мережі" кошти в сумі 6916 грн.

За результатами перевірки складено акт № 148 позапланової перевірки цільового використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на оздоровлення дітей влітку 2011 р. від 08 вересня 2011 р. (а.с.51-52), на підставі якого Долинською міжрайонною виконавчою дирекцією Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимча сової втрати працездатності 9 вересня 2011 року винесено рішення № 16 про повернення коштів Фонду та застосування до ТОВ "Долинські об'єднані мережі" фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 798,00 грн., в тому числі: витрати Фонду за путівку в сумі 532 грн., яку видано з порушенням, та штраф за порушення порядку витрачання коштів Фонду у розмірі 266 грн. (далі оскаржуване рішення, а.с.18).

Правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності є предметом спору, який передано на вирішення суду.

Стосовно оскаржуваного рішення, суд дійшов наступних висновків.

Оскаржуване рішення прийняте відповідачем з огляду на те, що позивач направив на літній відпочинок в дитячому оздоровчому таборі з частковим покриттям витрат на оздоровлення за рахунок коштів Фонду дитину, якій на час відпочинку не виповнилось 7 років. Дана обставини унеможливлює покриття частини витрат на придбання путівки за рахунок Фонду.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей»від 4 вересня 2008 року N 375-VI, оздоровлення та відпочинок дітей може здійснюватися у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку протягом року, сезонно, під час канікул, цілодобово, протягом дня.

Діти віком від 7 до 18 років перебувають у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку самостійно. Діти віком від 4 до 6 років перебувають у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку разом із батьками або іншими законними представниками (абзацу 1,2 частини 1 статті 13 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей»від 4 вересня 2008 року N 375-VI).

Тобто, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що законодавець визначає вікові обмеження щодо можливості перебування у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, як дитини самостійно так і разом з батьками або іншими законними представниками.

Згідно статті 48 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне соці альне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 року N 2240-III, за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, в порядку, визначеному правлінням Фонду.

Частиною 1 статті 22 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне соці альне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 року N 2240-III визначено, що часткова плата за путівки на санаторно-курортне лікування перераховується страхувальниками до органу Фонду, який надав путівку, в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Порядок фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25 лютого 2009 р. N 17 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 червня 2009 р. за N 502/16518 (далі Порядок фінансування), визначає умови фінансування оздоровлення дітей, які є членами сімей застрахованих осіб (далі - діти), у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".

Відповідно до пункту 1.4 Порядку фінансування, організованими формами оздоровлення за рахунок коштів Фонду охоплюються діти віком від 7 до 18 років.

Тобто, покрити частково витрати пов'язані з дитячим відпочинком можливо лише у випадках, визначених Порядком фінансування. Порядок фінансування встановлює і інші вимоги щодо часткового покриття витрат на придбання путівок на відпочином -це як вік (з 7 до 18 років), так як тривалість 21 день (п.1.5 Порядку фінансування).

Згідно пункту 3.3 Порядку фінансування рішення про виділення путівки до дитячого закладу оздоровлення приймає комісія (уповноважений) із соціального страху вання підприємства на підставі заяви застрахованої особи про оздоровлення дитини.

Часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення здійснюється робочим органом Фонду на підставі заявки страхувальника.

Контроль за дотриманням вимог Порядку та цільовим використанням коштів Фонду здійснюють виконавчі дирекції відділень Фонду та робочі органі відділень.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_4, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 р. є дочкою застрахованої особи -ОСОБА_8 (генерального директора товариства) (а.с.16,58.). ОСОБА_4 на період відпочинку (з 04.07.2011 р. по 17.07.2011 р.) було повних 6 років (а.с.54), тобто позивач не мав правових підстав на часткове погашення путівки на відпочинок на за рахунок Фонду, оскільки часткове фінансування витрат на відпочинок можливий лише при досягнення дитиною 7 років.

Посилання позивача стосовно того, що відповідач під час виділення коштів зобов'язаний був перевірити всі істотні умови, на думку суду є необґрунтованими, виходячи з наступного.

Згідно протоколу комісії із соціального страхування ТОВ "Долинські об'єднані мережі" від 04.06.2011 р. № 1, прийнято рішення про виділення працівникам підприємства путівок для оздоровлення дітей в ДОЗ "Колос" (а.с.53). Саме на підставі цього протоколу та договору купівлі-продажу путівок для оздоровлення дітей в кількості 13 штук від 01.06.2011 р. позивач звернувся з заявкою до відповідача про часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячому закладі оздоровлення.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 21 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне соці альне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 року N 2240-III, підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Форма заявки визначена Додаток 1 до Порядку фінансування. Згідно змісту даної заявки в ній зазначається лише повне найменування страхувальника, кількість дітей, сума відшкодування, назва дитячого закладу оздоровлення та дата заїзду оздоровчої зміни. Тобто, Фонд на стадії вирішення питання про часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячому закладі оздоровлення за заявкою позивача не має можливості перевірити правомірність прийнятого рішення комісії із соціального страхування щодо визначення персоніфікованого складу дітей, батьки яких мають намір придбати путівки в табір. Дані порушення можливо виявити лише під час проведення перевірки, що і було зроблено.

Стосовно посилання позивача на обмеження права дітей, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 26 Конвенції про права дитини, Держави -учасниці визнають за кожною дитиною право користуватися благами соціального забезпечення, включаючи соціальне страхування, і вживають необхідних заходів щодо досягнення повного здійснення цього права згідно з їх національним законодавством.

Національним законодавством закріплено право дитини на оздоровлення без супроводу батьків або інших законних представників, лише з 7 років.

Не заперечуючи право дитячих закладів оздоровлення визначати вік дітей, яких приймають на оздоровлення, суд зазначає, що часткове фінансу вання оздоровлення дітей за рахунок коштів Фонду здійснюється відповідно до встановленого Порядку фінансування. Так, як на момент видачі путівки ОСОБА_4 не досягла семирічного віку, страхувальник не мав правових підстав для витрачання коштів Фонду на придбання путівки. Тобто, право на оздоровлення дитини жодним чином не обмежується, а лише визначається механізм часткового фінансування оздоровлення дітей. Держава визначає порядок та підстави часткового фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення. Такий порядок визначений Порядком фінансування.

Згідно з Указом Президента «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади»від 3 жовтня 1992 року N 493/92, постанова постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25 лютого 2009 р. N 17, якою затверджений Порядок фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11 червня 2009 р. за N 502/16518, а відтак є діючим нормативно-правовим актом, який регулює дані правовідносини.

Відповідно до пункту 4.4 Порядку фінансування, кошти Фонду, які були витрачені дитячим закладом оздоровлення, власником (засновником), страхувальником або організацією професійних спілок із порушенням вимог цього Порядку, постанов правлінь Фонду та його відділень, повинні бути повернуті на рахунок виконавчої дирекції відділення Фонду або робочого органу відділення Фонду в термін не пізніше 10 календарних днів після отримання відповідного рішення.

Вартість однієї путівки на відпочинок складає 1540 грн. (а.с.54), сума коштів Фонду, яка була неправомірно використана позивачем складає 532 грн. (6916 грн. : 13), а відтак підлягає поверненню до Фонду.

Згідно частини 1 статті 30 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне соці альне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 року N 2240-III, страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми..

Враховуючи зазначене сума штрафу в розмірі 266 грн. (532 грн. х 50%) нарахована відповідачем у відповідності до вимог Закону.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Дані положення кореспондуються з вказаним у пункті 1 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ»від 6 березня 2008 року № 2 (далі постанова Пленуму).

З огляду на зазначену норму під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам (пп.3 п.1 постанови Пленуму).

Частиною 2 статті 71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд дійшов висновку, що відповідач під час розгляду справи довів суду правомірність та законність оскаржуваного рішення, а тому в задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 86, 94, 158, 163-165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Долинські об'єднані мережі»до Долинської міжрайонної виконавчої дирекції Кіровоградського обласного відділення Фонду про скасування рішення в повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 10.03.2012 р.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Г.П. Нагібіна