Постанова від 02.10.2008 по справі 10/77А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.10.08 Справа№ 10/77А

За позовом : Прокурор Личаківського району м. Львова в інтересах держави в особі Обласного управління по контролю за використанням та охороною земель у Львівській області

До відповідача : Винниківська міська рада м. Винники

3-тя особа : Львівський обласний госпіталь інвалідів війни та репресованих імені Юрія Липи м. Львів-Винники

Про : скасування рішення Винниківської міської ради № 698 від 20.12.2007 року , та рішення Винниківської міської ради № 926 від 07.02.2008 року.

Суддя : Довга О.І.

Секретар : Яремчук С.М.

Представники : Прокуратури - не з'явився

від позивача : не з'явився

від відповідача : не з'явився

третя особа : Білонога Т.М. - довіреність № 344 від 19.05.2008 року

Представникам роз'яснені права та обов'язки передбачені ст.ст. 49-59 КАС України, підстави та право відводу судді -ст. 27 КАС України, та секретаря судового засідання -ст. 29 КАС України.

Заяв та клопотань про відвід судді та секретаря судового засідання не подано.

Суть спору :

26.02.2008 року прокуратура Личаківського району м. Львова в інтересах держави в особі Обласного управління по контролю за використанням та охороною земель у Львівській області звернулася з адміністративним позовом до Винниківської міської ради про визнання незаконними рішень сесії Винниківської міської ради № 698 від 20.12.2007 року, № 926 від 07.02.2008 року.

Як зазначається в позовній заяві , в ході проведення прокуратурою Личаківського району перевірки встановлено, що рішенням Винниківської міської ради № 698 від 20.12.2007 року , Обласному госпіталю інвалідів війни та репресованих ім. Ю.Липи надано в оренду земельну ділянку по вул. Кільцевій -Лисика у м. Винники площею 0,4 га.

Позивач вважає, що вказане рішення прийнято з порушенням вимог п.34 ст.26, ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 12 Земельного кодексу України, так як рішенням Винниківської міської ради № 513 від 05.07.2007 року затверджено «Положення про передачу в оренду та власність земель територіальної громади м. Винники». Виходячи із змісту ч.1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україна», вказане Положення є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади , об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території, в тому числі і для самої Винниківської міської ради.

Згідно з п.7.1 вказаного Положення про передачу в оренду та власність земель територіальної громади м. Винники , зі змінами внесеними рішенням Винниківської міської ради № 682 від 29.11.2007 року , ділянки розміром більше 0,2 га для надання в оренду виносяться на конкурс.

Таким чином, на думку позивача, сесія Винниківської міської ради при прийнятті рішення № 698 від 20.12.2007 року про затвердження Обласному госпіталю інвалідів війни та репресованих ім. Ю.Липи проекту відведення земельної ділянки та надання її в оренду терміном на 5 років, порушила вимоги прийнятого нею ж Положення про передачу в оренду та власність земель територіальної громади м. Винники.

На вказані дії Винниківської міської ради прокуратурою Личаківського району м. Львова принесено протест на рішення сесії Винниківської міської ради № 695 від 20.12.2007 року.

Рішенням сесії Винниківської міської ради № 926 від 07.02.2008 року , без зазначення аргументованих підстав, відхилено протест прокурора.

Враховуючи наведене, прокуратура Личаківського району м. Львова вважає що рішення Винниківської міської ради № 698 від 20.12.2007 року , та рішення Винниківської міської ради № 926 від 07.02.2008 року є незаконними.

Представник відповідача проти заявленого позову заперечує, просить в задоволенні позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Представник третьої особи надав суду пояснення по суті заявлених вимог, вважає позов безпідставним, таким в задоволенні якого слід відмовити повністю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши надані суду докази в їх сукупності, суд в задоволенні позовних вимог відмовляє повністю виходячи з наступного:

Відповідно до ст.ст. 1,10 пунктів 30 та 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеві Ради є розпорядником земель, що знаходяться в межах міста . Чинним законодавством передбачено, що саме міська рада є уособленням власника, органом який від імені народу України здійснює в межах території міста повноваження власника цього майна -землі.

Приймаючи оскаржувані прокурором рішення Винниківська міська рада діяла у спосіб та в порядку, що передбачений чинним законодавством України про місцеве самоврядування і не вийшла за межі наданої їй компетенції.

Розглянувши звернення Обласного госпіталю інвалідів війни та репресованих імені Юрія Липи, враховуючи пропозиції постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин від 16.04.2007р. (протокол №51), керуючись ст. 12, 81, 118, 121 Земельного кодексу України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» Винниківською міською Радою прийнято рішення № 409 від 19.04.2007р., яким було вирішено дати дозвіл на збір документів попереднього погодження Обласному госпіталю інвалідів війни та репресованих імені Юрія Липи місця розташування та дозволити складання проекту відведення земельної ділянки площею 0,4000 га в оренду терміном на 5 років на вул. Кільцева-Лисика в м. Винники для будівництва багатоповерхового житлового будинку.

Рішенням № 698 від 20.12.2007 року Винниківської міської ради затверджено проект відведення земельної ділянки та надано Обласному госпіталю інвалідів війни та репресованих ім..Ю.Липи в оренду терміном на 5 років земельну ділянку площею 0,4000 га для будівництва багатоповерхового житлового будівництва по вул. Кільцева-Лисика в м.Винники, та зобов'язано Обласний госпіталь зареєструвати договір оренди земельної ділянки.

Рішенням Винниківської міської ради № 513 від 05.07.2007 року затверджено Положення про передачу в оренду та власність земель територіальної громади м. Винники.

Прокурор в позовній заяві стверджує, при прийнятті рішення № 698 від 20.12.2007 року Винниківська міська рада порушила вищенаведене нормативне Положення, оскільки згідно п. 7.1 Положення про передачу в оренду та власність земель територіальної громади м. Винники , ділянки розміром більше 0,2 га для надання в оренду виноситься на конкурс. В той же час за змістом ч.1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі»орендар набуває право оренди землі в порядку встановленому Цивільним, Господарським та Земельним кодексом України. Частиною 2 цієї ж статті закону передбачено, що в разі отримання земельної ділянки в оренду на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону чи конкурсу. При цьому ця норма закону не містить обов'язку органу місцевого самоврядування передавати земельні ділянки в оренду виключно на конкурентних засадах і не містить обов'язку землекористувачів отримувати право оренди виключно шляхом проведення аукціону чи конкурсу.

Як встановлено в судових засіданнях - зміни до Положення про передачу в оренду та власність земель територіальної громади м. Винники, а саме зміни до норми ст. 7.1 вказаного Положення були внесені рішенням Винниківської міської Ради № 682 від 29.11.2007р.

Обласному госпіталю інвалідів війни та репресованих імені Юрія Липи дозвіл на збір документів попереднього погодження , місця розташування та дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки площею 0,4000 га в оренду терміном на 5 років на вул. Кільцева-Лисика в м. Винники було надано рішенням Винниківської міської Ради № 409 від 19.04.2007р.

Вищевказані зміни до Положення про передачу в оренду та власність земель територіальної громади м. Винники, а саме зміни до норми ст. 7.1 вказаного Положення були внесені рішенням Винниківської міської Ради № 682 від 29.11.2007р. зворотньої дії в часі не мають, а відтак не поширюютьна на спірні правовідносини.

Змістом статті 124 Земельного кодексу України, якою регулюється порядок передачі земельних ділянок в оренду, передбачено, що особа, яка бажає одержати земельну ділянку в оренду із земель державної чи комунальної власності , подає у відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування заяву ( клопотання) у порядку, визначеному статтями 118,123 цього Кодексу. Тобто волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви.

Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу України.

Крім того, згідно із вимогами даної статті, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно із вимогами ст.123 ЗК України, юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються документи, що обґрунтовують ЇЇ розмір, призначення та місце розташування. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, приймають рішення про надання земельної ділянки. Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про оренду землі» в редакції, яка діяла станом на момент вчинення оскаржуваних дій відповідача , встановлено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву ( клопотання). Розгляд заяви ( клопотання) і надання земельної ділянки проводяться в порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог ЗУ «Про оренду землі».

Статтею 93 ЗКУ передбачено, що оренда землі - це строкове платне користування земельною ділянкою засноване на договорі. Ця норма кореспондується із відповідними нормами закону « Про оренду землі». Орендодавцями землі при цьому є власники або уповноважені ними органи.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить зокрема розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про оренду землі»в редакції, яка діяла станом на момент прийняття оскаржуваного рішення, встановлено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву ( клопотання). Розгляд заяви ( клопотання ) і надання земельної ділянки проводяться в порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог ЗУ «Про оренду землі».

Статтею 93 ЗКУ передбачено, що оренда землі - це строкове платне користування земельною ділянкою засноване на договорі. Ця норма кореспондується із відповідними нормами закону «Про оренду землі». Орендодавцями землі при цьому є власники або уповноважені ними органи. Статтею 116 ЗКУ передбачено, що набуття прав на земельні ділянки , що перебувають зокрема в комунальній власності здійснюється за рішенням органів місцевого самоврядування, що ще раз підтверджує -Винниківська міська рада приймаючи оскаржуване прокурором рішення діяла в межах наданих їй повноважень.

Надання земельних ділянок в оренду здійснюється за такою схемою:

- погодження місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Окрім наведеного, в судовому засіданні з'ясовано, та не заперечувалось сторонами, що п. 1.8. Положення передбачено, що у виняткових випадках, виходячи із законодавства України, соціальних, економічних , культурних , містобудівних, екологічних міркувань та інтересів територіальної громади, а також при економічній чи організаційній недоцільності проведення аукціону чи конкурсу, земельні ділянки можуть надаватись в оренду фізичним та юридичним особам на підставі їх звернень.

Отримавши протест прокуратури на рішення № 698 від 20.12.2007 року Винниківська міська рада, керуючись соціальними, економічними висновками та інтересами територіальної громади відхилила даний протест, як безпідставний.

На підставі викладеного, керуючись ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» , ст.ст. 6,16 ЗУ «Про оренду землі», ст.ст. 93,116 Земельного кодексу України, ст.ст. 12,43,49,82-84 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України.

Постанова вступає в законну силу відповідно до ст.254 КАС України, після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Главою І «Апеляційне провадження» Розділу ІV КАС України.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня складення у повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя