22 листопада 2011 р.Справа № 1804/6а-23/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мінаєвої О.М.
Суддів: Шевцової Н.В. , Макаренко Я.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Глухівської районної державної адміністрації Сумської області на ухвалу Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 09.09.2011 р. по справі № 1804/6а-23/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Глухівської районної державної адміністрації Сумської області
третя особа - Підрозділ примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області
про відстрочку виконання судового рішення,
Управління праці та соціального захисту населення Глухівської районної державної адміністрації Сумської області звернулось до суду з заявою, в якій просило відстрочити виконання рішення Глухівського міськрайонного суду про стягнення з управління на користь громадянки ОСОБА_1 суми недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як члену сім'ї загиблого учасника бойових дій за 2009 рік у розмірі 2310 (дві тисячі триста десять) гривень до моменту відповідного фінансування з Державного бюджету України на цілі, визначені судовими рішеннями.
Ухвалою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 09.09.2011 р. по справі № 1804/6а-23/11 відмовлено Управлінню праці та соціального захисту населення Глухівської районні державної адміністрації в задоволенні заяви про відстрочку виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_1 про зобов'язання провести виплату щорічної разової грошової допомоги як члену сім'ї загиблого учасника бойових дій.
На ухвалу суду Управлінням праці та соціального захисту населення Глухівської районної державної адміністрації Сумської області подано апеляційну скаргу. Свою незгоду з ухвалою суду мотивує тим, що Управління не має можливості виплатити позивачці допомогу в розмірах, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», так як розмір таких коштів не передбачений у державному бюджеті та не виділений управлінню. Просить розглядати апеляційну скаргу за відсутності представника в судовому засіданні.
Позивач проти апеляційної скарги заперечує, просить залишити її без задоволення, ухвалу суду першої інстанції - без змін, просить розглядати апеляційну скаргу за її відсутності в судовому засіданні.
Від Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області заперечень на апеляційну скаргу не надійшло, представники в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду апеляційної скарги зазначені особи повідомлені належним чином. У відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи встановлено, що постановою Глухівського міськрайонного суду від 07 жовтня 2009 року були задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 і визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Глухівської районної державної адміністрації та зобов'язано нарахувати і виплатити їй щорічну разову грошову допомогу як особі, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»- члену сім'ї загиблого військовослужбовця, учаснику бойових дій, за 2008 - 2009 роки на загальну суму 4545 грн. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року, яка набрала законної сили, було скасовано вищевказану постанову суду і прийнято нову, якою позов задоволено частково і зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Глухівської районної державної адміністрації здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 в 2009 році щорічної разової грошової допомоги відповідно до вимог ч.5 ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з розміру мінімальної пенсії зі віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За заявою управління праці та соціального захисту населення Глухівської районної державної адміністрації ухвалою Глухівського міськрайонного суду від 27 травня 2011 року вже було відстрочено до 01 вересня 2011 року виконання вищевказаної постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року.
Відмовляючи в задоволенні заяви, суд першої інстанції виходив з того, що відсутність коштів не є підставою для відстрочки виконання судового рішення.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне. Відповідно до статті 263 за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно ч.2,3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Доводи заявника щодо відсутності фінансування з Державного бюджету колегією суддів не приймаються, оскільки відсутність у боржника чи у держави на виконання взятих на себе зобов'язань не є підставою для відстрочення виконання рішення суду про зобов'язання вчинити дії і не звільняє боржника від обов'язкового виконання судового рішення.
Відповідно до правової позиції Європейського Суду з прав людини по справі «Кечко проти України» «…якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними». Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, невиконання рішення суду у зв'язку з відсутністю коштів є порушенням п.1 ст. 6 Конвенції та статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції - справа «Буховець проти України»від 08.11.2005 року, справа «Шевченко проти України»від 29.11.2005 року, справа «Васіленков проти України»від 3 травня 2005 року, справа «Войтенко проти України»від 29.06. 2004 року.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті ухвали Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 09.09.2011 р. по справі № 1804/6а-23/11 суд дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 1 ч. 1 ст. 199, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Глухівської районної державної адміністрації Сумської області залишити без задоволення.
Ухвалу Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 09.09.2011 р. по справі № 1804/6а-23/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя(підпис)Мінаєва О.М.
Судді(підпис)
(підпис)Шевцова Н.В. Макаренко Я.М.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Мінаєва О.М.