Ухвала від 29.11.2011 по справі 2а-1670/1103/11

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2011 р.Справа № 2а-1670/1103/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Тацій Л.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробит" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 08.04.2011р. по справі № 2а-1670/1103/11

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробит" < Список > < Текст >

до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" < Текст > треті особи Кременчуцька міська рада Полтавської області , Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Полтавської області , Комунальне госпрозрахункове житлово-експлуатаційне підприємство "Крюківське" < за участю > < Текст >

про визнання неправомірною та скасування постанови,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Добробит", звернувся до суду з позовною заявою до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія " Укренерго", треті особи - Кременчуцька міська рада Полтавської області, виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Полтавської області, Комунальне госпрозрахункове житлово-експлуатаційне підприємство "Крюківське" про визнання неправомірною та скасування постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області від 11.01.2011 №07/20-01-07.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.04.2011р. по справі №2а-1103/11/1670 в позові відмовлено.

Не погоджуючись з постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.04.2011р. по справі №2а-1103/11/1670 позивач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.

Справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши суддю - доповідача колегія суддів встановила, що 29.09.2009р. за результатами перевірки обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії з експлуатації житлового фонду, встановлено порушення позивачем вимог Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики від 25.07.06р.№258, про що складено акт №7/21-357 винесено припис №7/21-357-1.

29.01.2010р. Кременчуцьким відділенням Державної інспекції з енергонагляду за режимами споживання електричної теплової енергії у Полтавській області проведено позапланову перевірку виконання вимог припису від 29.09.2009 р. №7/21-357-1 ТОВ “Добробит”.

Відповідно до акту №7/21-28 від 29.01.2010р. за результатами перевірки виконання позивачем вимог припису 29.09.2009р. №7/21-357-1 встановлено його невиконання у частині пунктів №№ 1, 6, 10, 11, 12, 13, 20, 22, 23, 24.

29.01.2010р. Кременчуцьким відділенням Державної інспекції з енергонагляду за режимами споживання електричної теплової енергії у Полтавській області винесено новий припис №7/21-28.

Позивача зобов'язано надати план заходів щодо виконання припису до 08.02.2010р.

27.05.2010р. на підставі Акту перевірки від 21.05.2010р. №7/21-214 Кременчуцьким відділенням Державної інспекції з енергонагляду за режимами споживання електричної теплової енергії у Полтавській області винесено припис №7/21-214, яким зобов'язано відповідача укомплектувати ТОВ “Добробит” необхідною кількістю електротехнічного персоналу для обслуговування електроустановок житлового фонду, скласти та надати паспорти заземлюючих пристроїв господарчого двору та ремонтних дільниць ТОВ “Добробит”, розробити та надати перелік індивідуальних засобів захисту від ураження електричним струмом, якими мають бути укомплектовані електроустановки ТОВ “Добробит”, припинити передавання електричної енергії приєднаним до електроустановок ТОВ “Добробит” субспоживачам - за відсутності у останніх персоналу для обслуговування своїх електроустановок та за відсутності договорів на обслуговування електроустановок, укласти договори про технічне забезпечення електропостачання між основним споживачем ТОВ “Добробит”та субспоживачами, які приєднані до електричних мереж ТОВ “Добробит”.

Позивача зобов'язано надати план заходів щодо виконання припису до 03.06.2010 р.

28.12.2010р. Кременчуцьким відділенням Державної інспекції з енергонагляду за режимами споживання електричної теплової енергії у Полтавській області проведено позапланову перевірку ТОВ “Добробит”на предмет виконання вимог припису від 27.05.2010р. №07/21-214 та встановлено не виконання його позивачем в частині укомплектування ТОВ “Добробит”необхідною кількістю електротехнічного персоналу для обслуговування електроустановок житлового фонду, про що складено відповідний акт №07/21-576.

11.01.2011р. на підставі зазначеного акту Державною інспекцією енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області винесено постанову №07/20-01-07 про накладення штрафу на ТОВ “Добробит”у розмірі 3 400,00 грн.

Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.

Відповідно до статті 9 Закону України „Про електроенергетику" державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установами та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Державні інспектори мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці, застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно - правових актів.

В абзаці четвертому частини п'ятої статті 9 вищезгаданого закону зазначено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно - правових актів.

Припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії є актом індивідуальної дії та обов'язковий до виконання.

Відповідно до частини третьої статті 27 Закону України „Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафу за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідно до цієї ж статті, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, на підставі акта перевірки видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Відповідно до частини сьомої статті 27 вищевказаного закону санкції, передбачені частиною третьою статті 27 цього закону, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 10 Положення „Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 21.07.1999 №1312 зазначено, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Згідно з пунктом 11 Положення „Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії" затвердженого Кабінетом Міністрів України від 07.08.1996 №929 із змінами та доповненнями - Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до частини третьої статті 27 Закону України „Про електроенергетику" - штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Державної інспекції.

Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги, що ТОВ “Добробит” є лише управителем, і не несе відповідальність за утримання ввіреного йому майна, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про електроенергетику” споживачі енергії - це суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.

Позивач є споживачем електричної енергії, оскільки між ним та ВАТ “Полтаваобленрго” укладено договір про постачання електричної енергії №512 від 1 серпня 2008 року.

Відповідно до частини другої статті 26 Закону України “Про електроенергетику” споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Порядок технічної експлуатації електроустановок споживачів регулюється Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів, затвердженими Наказом Міністерства палива те енергетики України від 25.07.2006 №258. Згідно з вимогами пункту 5.1.1. Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених - наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 №258, обслуговування діючих електроустановок, проведення в них оперативних перемикань, організацію та виконання ремонтних, монтажних чи налагоджувальних робіт і випробувань повинні здійснювати спеціально підготовлені та атестовані електротехнічні працівники.

У споживачів, як правило, має бути створена електротехнічна служба (відділ, група), укомплектована необхідною кількістю електротехнічного персоналу, залежно від класу напруги живлення, складності та обсягу обслуговуваних електроустановок.

У разі відсутності атестованого обслуговуючого персоналу допускається визначити спеціалізовану організацію, відповідальну за технічну експлуатацію та обслуговування електроустановок споживача. За відсутності персоналу забороняється експлуатація електроустановок.

Позивач повинен повністю забезпечувати безперебійну роботу електроустаткування, а це включає і наявність достатньої кількості кваліфікованого персоналу, який повинен пройти спеціальну підготовку і мати дозвіл у відповідності до Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики від 25.07.2006 №258. Електрики, які в штаті ТОВ “Добробут”не пройшли навчання, перевірку знань і тому не відповідають вимогам. До того ж немає дозволу на технічну експлуатацію, тому не здійснюється обслуговування об'єктів житлового фонду належним чином.

Крім того, згідно до договору про надання послуги з управління житловим фондом комунальної власності м. Кременчук №196 “Управитель”(позивач у справі) ТОВ “Добробит”забезпечує належну експлуатацію житлового комплексу та організацію безперебійної роботи електропостачання.

Стаття 26 Закону України „Про електроенергетику" передбачає обв'язки та відповідальність споживачів.

Згідно ч. 2, 3 цієї статті споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії; безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.

Крім того, відповідно до пункту 6.5. Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Мінтопенерго від 27.12.2004 за №817 на момент закінчення терміну виконання Припису, він повинен бути виконаний в повному обсязі.

Приписи, які підприємство не в змозі виконати з причин, які неможливо було передбачити заходами щодо виконання вимог Припису, керівник підприємства повинен за 10 днів до закінчення терміну виконання найбільш тривалого заходу Припису звернутись до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду та отримати письмовий дозвіл на продовження термінів виконання вимог припису. Однак, позивач не звертався до Держенергонагляду про подовження терміну виконання вимог Припису.

Також колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги про порушення Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області вимог статті 250 Господарського кодексу України щодо строку застосування адміністративного господарських санкцій, виходячи з наступного.

Відповідно до положень статті 250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Судом встановлено, що невиконання припису №7/21-214 від 27.05.10р., за який до відповідача застосовано штрафні санкції було встановлено актом перевірки №07/21-576 від 28.12.2010р., а постанову про накладання штрафу винесено 11.01.2011р.

Крім того, колегія суддів зазначає, що оскаржувана позивачем постанова про накладення штрафу була винесена за невиконання припису, який позивачем не оскаржений і на момент розгляду справи є чинним, отже підлягає обов'язковому виконанню.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області від 11.01.2011 №07/20-01-07 прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а вимоги позовної заяви є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробит" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 08.04.2011р. по справі № 2а-1670/1103/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя< підпис >Філатов Ю.М.

Судді< підпис >

< підпис >Водолажська Н.С. Тацій Л.В.

< Список > < Текст >

< повний текст > < Дата > < р. >