Ухвала від 30.11.2011 по справі 2017/2а-3237/11

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2011 р.Справа № 2017/2а-3237/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Подобайло З.Г.

Суддів: Мельнікової Л.В. , Григорова А.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Кегичівському районі Харківської області на постанову Кегичівського районного суду Харківської області від 02.08.2011р. по справі № 2017/2а-3237/11

за позовом ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_2

до Управління Пенсійного фонду України в Кегичівському районі Харківської області < Текст > < 3 особи > < 3 особа >

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

12.07.2011 року позивач, ОСОБА_3, звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Кегичівському районі Харківської області по виплаті з 12.01.2011 року по 18.06.2011 року державної пенсії по відшкодуванню шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'ю позивачу, як інваліду з дитинства, щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, на підставі п.4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі меншому 3 мінімальних пенсій за віком, визначених у відповідності до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", протиправними. Зобов'язати відповідача вчинити дії по перерахунку та виплаті державної пенсії по відшкодуванню шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'ю ОСОБА_2, як інваліду з дитинства, щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою у розмірі не нижче 3 мінімальних пенсій за віком, визначеної у відповідності до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням виплачених сум, та здійснювати такі дії в разі збільшення прожиткового мінімуму. Визнати дії відповідача по виплаті з 12.01.2011 року по 18.06.2011 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяної ушкодженням здоров'ю ОСОБА_2, як інваліду з дитинства, щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою у розмірі меншому 50% мінімальної пенсії за віком, визначеної у відповідності до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", протиправними. Зобов'язати відповідача вчинити дії по перерахунку та виплаті додаткової пенсії за шкоду, заподіяної ушкодженням здоров'ю ОСОБА_2, як інваліду з дитинства щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, у розмірі 50% від розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної у відповідності до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з рахуванням виплачених сум та здійснювати такі дії в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму з 12.01.2011 року по 18.06.2011 року.

Постановою Кегичівського районного суду Харківської області від 02.08.2011р. позовні вимоги задоволено< Текст >. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Кегичівському районі Харківської області по виплаті з 12.01.2011 року по 18.06.2011 року державної та додаткової пенсії ОСОБА_3 на ОСОБА_2, як інваліду з дитинства, щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, відповідно до ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", державної пенсії у розмірі, не меншому 3 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії - меншому 50% від розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Кегичівському районі Харківської області вчинити дії по перерахунку та виплаті з 12.01.2011 року по 18.06.2011 року державної та додаткової пенсії ОСОБА_3 на ОСОБА_2, як інваліду з дитинства, щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, відповідно до ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державної пенсії у розмірі, не нижче 3 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії - 50% від розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням виплачених сум.

Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, Управління Пенсійного фонду України в Кегичівському районі Харківської області просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Виходячи з приписів абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_2 є дитино, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи на підставі копії посвідчення серії НОМЕР_1 від 27 червня 1996 року, перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Кегичівському районі Харківської області , отримує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію, як утримувач соціальної пенсії по інвалідності на дитину інваліда з дитинства, яка пов'язана з наслідками аварії на ЧАЕС відповідно до ст.ст.50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується матеріалами справи.

Судом встановлено, що з 12.01.2011р. пенсія по інвалідності та додаткова пенсія призначаються та виплачуються відповідачем позивачу у розмірі, меншому ніж це передбачено у ст.ст.50 та 54 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Задовольняючи позовні вимоги< Текст >, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 31.12.2007 р. дітям інвалідам призначається пенсія в розмірі не менше 3 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до статті 50 зазначеного Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 31.12.2007 р. к інваліду з дитинства щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50%.

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсі виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.ст. 50, 54 Закону №796.

Згідно з частиною третьою статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-У встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст.50 та ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не Постанови Кабінету Міністрів України № 530 “Деякі питання соціального захисту населення окремих категорій громадян” від 28.05.2008 року та № 654 від 16.07.2008 року “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги УПФУ щодо правомірності нарахування та виплати позивачу державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах встановлених Постановами Кабінету Міністрів України.

Крім того , колегія суддів зазначає , що при призначенні та перерахунку державної пенсії та додаткової пенсії передбаченої ст.ст.50,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосування положень ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є обов'язковим.

Доводи апеляційної скарги УПФУ щодо правомірності нарахування та виплати позивачу державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах встановлених Постановами Кабінету Міністрів України є помилковими та не спростовують висновки суду першої інстанції.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ст. 160, 167, 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кегичівському районі Харківської області залишити без задоволення.

Постанову Кегичівського районного суду Харківської області від 02.08.2011р. по справі № 2017/2а-3237/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя < підпис >Подобайло З.Г.

Судді < підпис >

< підпис > Мельнікова Л.В. Григоров А.М.

< Список > < Текст >