Постанова від 29.02.2012 по справі 14338/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

29 лютого 2012 р. справа № 2-а- 14338/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Біленського О.О.

при секретарі судового засідання Лишняк І.В.

за участю:

представника позивача -не прибув,

представника відповідача Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради -Задорожна В.М.,

представника відповідача Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова -Тімонов А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАІ - СЕРВІС"

до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова та Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради

проскасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТАІ - СЕРВІС" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду (далі -ТОВ "ТАІ - СЕРВІС") з адміністративним позовом до Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради (далі - Департамент) та Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова (далі - ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова), з урахуванням уточнених позовних вимог, просив скасувати рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова від 16.08.2011 року №518 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, зобов'язати Державну податкову інспекцію у Дзержинському районі м. Харкова відновити з 11.08.2011 року реєстрацію платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАІ - СЕРВІС" (м. Харків, вул. Клочківська, буд. 101, корпус В, кв.73, код ЄДРПОУ 30750671) та забезпечити включення відомостей до Реєстру платників податку на додану вартість, скасувати запис державного реєстратора про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАІ - СЕРВІС" (м. Харків, вул. Клочківська, буд. 101, корпус В, кв.73, код ЄДРПОУ 30750671) за її місцезнаходженням.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16 серпня 2011 року ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова було прийнято рішення №518 про анулювання реєстрації ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" як платника податку на додану вартість. Анулювання реєстрації було проведено на підставі підпункту «ж»пункту 184.1 ст.184 Податкового кодексу України за самостійним рішенням ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова. Враховуючи норми діючого законодавства, ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" вважає дії ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова неправомірними та безпідставними, оскільки відповідачем не було вчинено достатніх заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження ТОВ "ТАІ - СЕРВІС", що призвело до штучного створення умов для анулювання свідоцтва платника ПДВ. Крім цього, позивач зазначив, що не отримував від Державного реєстратора повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки після того, як їм 14 червня 2011 року було надано реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу (форма №6). З огляду на вищевикладене вважає, що рішення ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова №518 від 16.08.2011 року про анулювання реєстрації ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" та дії ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова, пов'язані зі встановленням місцезнаходження Товариства є такими, що вчинені без врахування вимого ст.19 Конституції України, Податкового кодексу України, «Положення про реєстрацію платників податку на додані вартість»№978, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010 року.

Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином. 28.02.2012 року до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду надав заяву про розгляд справи за його відсутністю. За таких умов, відповідно до ст.128 КАС України, враховуючи заяву представника позивача, виходячи з рівності сторін в адміністративному судочинстві, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів без участі представника позивача.

Представник ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова в письмових запереченнях та у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити, оскільки вважає рішення ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова №518 від 16.08.2011 року про анулювання реєстрації ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" як платника податку на додану вартість таким, що прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства.

Представник Департаменту у судове засідання прибув, просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на письмові заперечення. У запереченнях вказав, що керуючись ст.19 Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців” №755- IY від 15 травня 2003 року та відповідно до повідомлення ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова про відсутність ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" за адресою: 61022, Харківська обл., м. Харків, вулиця Клочківська, будинок 101, корпус В, квартира73, державним реєстратором було направлено нагадування від 13.07.2011 року директору ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" Тян Андрію Інокентійовичу про необхідність підтвердження реєстраційних відомостей про юридичну особу до 13.08.2011 року. 04.08.2011 року Департамент отримав лист з поміткою пошти -«за адресою не значиться». На підставі вищевикладеного, 08.08.2011 року державним реєстратором було проведено реєстраційну дію «Внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою». Отже, відповідач вважає, що державний реєстратор Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що прямо передбачені чинним законодавством України.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, надані докази у їх сукупності, встановив наступне.

Як вбачається з свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, витягу та довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" зареєстрований, в якості юридичної особи, Виконавчим комітетом Харківської міської ради 18.01.2005 року за №14801080002006147.

Відповідно до довідки ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова про взяття на облік платника податків (форма№4-ОПП) ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" перебуває на обліку у ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова з 20.01.2000 року за №11573.

Стосовно позовних вимог, щодо скасування запису державного реєстратора про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАІ - СЕРВІС" (м. Харків, вул. Клочківська, буд. 101, корпус В, кв.73, код ЄДРПОУ 30750671) за її місцезнаходженням суд зазначає наступне.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб -підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року №755-IV (далі - Закон України №755-IV).

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України (частина 1 статті 17 вказаного Закону).

За матеріалами справи, 11.07.2011 року до Департаменту надійшло Повідомлення №4569/9/29-012 від ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма №18-ОПП), в якому повідомлялось про відсутність ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" за адресою: 61022, Харківська обл., м. Харків, вулиця Клочківська, буд. 101, корпус В, квартира73. (а.с.99-100)

Частиною 12 статті 19 Закону України №755-IV передбачено, що у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Судом встановлено, що Державним реєстратором 13.07.2011 року було направлено повідомлення №1662/10-4/11 директору ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" Тян Андрію Інокентійовичу про надіслання рекомендованим листом або надати особисто (через уповноважену особу) державному реєстратору картку підтвердження реєстраційних відомостей (форма №6) до 13.08.2011 року (а.с.82-83).

04.08.2011 року зазначене повідомлення повернулось до Департаменту з поміткою пошти «за адресою не значиться».

Відповідно до ч.14 ст.19 Закону України №755-IV, у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто поштового відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Як вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців 08.08.2011 року державним реєстратором було проведено реєстраційну дію “Внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою”.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що реєстраційна дія, а саме “Внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою”, вчинена державним реєстратором без порушення вимог чинного законодавства, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені Законом України №755-IV, з використанням повноважень, з метою, якою це повноваження надано та обґрунтовано, тобто з урахування всіх обставин, що мають значення для вчинення певної дії.

Таким чином, позовні вимоги ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" про скасування запису державного реєстратора про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАІ - СЕРВІС" (м. Харків, вул. Клочківська, буд. 101, корпус В, кв.73, код ЄДРПОУ 30750671) за її місцезнаходженням є необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.

Відносно позовних вимог, щодо скасуванння рішення ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова від 16.08.2011 року №518 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, суд встановив наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України.

Встановлення місцезнаходження (місця проживання) платників податків регламентовано Порядком обліку платників податків і зборів затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України №979 від 22.12.2010 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за №1439/18734 (далі -Порядок №979) в редакція яка діяла на час спірних правовідносин, який розроблений відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про державну податкову службу в Україні" і має на меті використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів в органах державної податкової служби.

Пунктом 12.2 розділу XII зазначеного порядку встановлено, що підрозділи органу державної податкової служби стосовно платників податків, якими не подано у встановлені законом терміни податкові декларації (звіти, розрахунки), у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму грошового зобов'язання, проводять роботу з узгодження грошового зобов'язання та інші заходи, стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи з погашення податкового боргу.

У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.

Судом встановлено, що 23.06.2011 року фахівцями ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова був складений Акт про встановлення місцезнаходження підприємства за юридичною адресою, а саме ТОВ "ТАІ - СЕРВІС". Зі змісту зазначеного акту вбачається, що згідно направлення на перевірку ТОВ "ТАІ - СЕРВІС", при територіальному обстеженні за юридичною адресою м. Харків. вул. Клочківська, 101 В, кв.73 встановлено, що на момент обстеження території за даною адресою підприємство ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" не виявлено, чим порушено п.7 ст.19 Закону України №755-IV.

Щодо кожного платника податків, щодо якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою. До Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб вносяться дані про подання запиту (пункт 12.4 розділу XII Порядку №979).

З матеріалів справи вбачається, що 23.06.2011 року в.о. начальника ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова було передано Запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 23.06.2011 року до підрозділу податкової міліції.

Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, структурні підрозділи органу державної податкової служби вносять пропозиції у вигляді висновку керівнику (заступнику керівника) органу державної податкової служби про доцільність/недоцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи її за місцезнаходженням.

У разі прийняття керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби рішення про направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність платника податків за місцезнаходженням, підрозділ реєстрації та обліку платників податків формує та надсилає державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №18-ОПП (пункт 12.5 розділу XII Порядку №979).

За матеріалами справи, 23.06.2011 року Начальником підрозділу податкової інспекції складено довідку про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за №501, а саме місцезнаходження ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" не встановлено. На підставі зазначеного, 07.07.2011 року Заступником ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова було затверджено Висновок про доцільність/недоцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцем знаходження за ф.№18-ОПП.

07.07.2011 року ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова згідно пункту 12.5 розділу XII Порядку №979 було надіслано до Департаменту Повідомлення про відсутність платника податків за місцезнаходженням (місце проживання) за формою №18-ОПП за №4569/9/29-012.

Слід відмітити, що вказане Повідомлення надіслане для проведення заходів згідно з ч.8 ст.19 Закон України №755-IV.

З врахуванням викладеного, суд не бере до уваги твердження ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" щодо відсутності підстав для проведення заходів щодо встановлення місцезнаходження товариства, оскільки судом не встановлено обставин які б звільняли ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова від обов'язку щодо складання акту перевірки місцезнаходження платника податків, за наслідками направлення на перевірку, та вчинення дій щодо встановлення місцезнаходження ТОВ "ТАІ - СЕРВІС".

Щодо правомірності прийняття ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова рішення №18337110/29-019 від 16.08.2011 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "ТАІ - СЕРВІС", суд зауважує.

Підпунктом «ж»п.184.1 ст.184 ПКУ передбачено, що реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Порядок анулювання реєстрація платника податку на додану вартість за ініціативою відповідного податкового органу, визначено Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом ДПАУ від 22.12.2010 року № 978 (далі -Положення №978)

Згідно п.5.1 ст.5 розділу V Положення № 978 податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.

Відповідно п.5.2 ст.5 розділу V Положення № 978 рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є Повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу).

На підставі внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформації щодо відсутності ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" за вказаною адресою (запис 6 - Довідка Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) комісією, створеною відповідно до Розпорядження ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова від 19.11.2007 року №91-Р зі змінами внесеними розпорядженням від 16.05.2008 року №113-Р, було прийнято рішення №18337110/29-019 від 16.08.2011 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "ТАІ - СЕРВІС".

Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене та з урахуванням того, що запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням є безумовною підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, а податковий орган зобов'язаний прийняти відповідне рішення про анулювання реєстрації на цій підставі, суд вважає, що дії ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова щодо прийняття рішення про анулювання реєстрації ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" як платника податку на додану вартість відбулося правомірно, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені діючим законодавством України.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова відновити з 11.08.2011 року реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ "ТАІ - СЕРВІС" та забезпечити включення відомостей до Реєстру платників податку на додану вартість, суд вважає вказані позовні вимоги похідними та такими, що не підлягають задоволенню через правомірність рішень прийнятих Департаментом та ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії відповідачів є правомірними, вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАІ - СЕРВІС" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова та Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 05.03.2012 року.

Суддя Біленський О.О.