Постанова від 29.02.2012 по справі 1668/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 лютого 2012 р. № 2а- 1668/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чудних С.О.,

при секретарі судового засідання Король Д.О.,

за участю представників сторін:

представника позивача - ОСОБА_1,

представник відповідача - Прищепа Є.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова, Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд з урахуванням уточнень скасувати рішення начальника Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова № 5331/08 від 30.12.2011 року про застосування до позивача фінансових санкцій за несвоєчасне подання звітності до органів Пенсійного фонду України.

В обґрунтовування позову зазначив, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення № 5331/08 від 30.12.2011 року про застосування до позивача фінансових санкцій за несвоєчасне подання звітності до органів Пенсійного фонду України керувався пунктом 5 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка на момент прийняття цього рішення втратила чинність, тому на думку позивача рішення прийняте відповідачем незаконне та підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав заперечення на позов в яких виклав свою позицію по справі та просив в задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

30 грудня 2012 року начальником відділу персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж Даценко Л.О. та головним спеціалістом відділу персоніфікованого обліку та інформаційних систем Сайко Н.П. Управління ПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова було складено Акт № 190 про несвоєчасно подання індивідуальних відомостей про застраховану особу до системи персоніфікованого обліку (а.с.7).

На підставі цього акту Начальником Управління ПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова Солоп О.І. 30 грудня 2011 року винесене Рішення № 5331/08 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання звітності до органів Пенсійного фонду України (а.с.6).

Рішенням №5331/08 від 30.12.2011 року застосовано до позивача штрафну санкцію в розмірі 15150,24 грн. на підставі пункту 5 частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(а.с.6).

Позивач не погодився з зазначеним рішенням та оскаржив його до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

26.01.2012 року Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області рішенням № 15/2-07/20 скаргу позивача залишило без задоволення, а рішення №5331/08 від 30.12.2011 року - без змін.

Суд оглянувши спірне рішення №5331/08 від 30.12.2011 року та матеріали справи, вважає що воно прийнято без додержання вимог чинного законодавства є незаконним, а тому підлягає скасування виходячи з наступного.

Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Дія вказаної норми Перехідних положень поширюється і на несвоєчасне надання звітів в систему персоніфікованого обліку, щодо сплати внесків до органів Пенсійного фонду.

До 01.01.2011 року, тобто до набрання чинності Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, відповідальність за несвоєчасне подання звітності до органів Пенсійного фонду регулювалися статтею 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Стаття 106 цього Закону втратила чинність з 01.01.2011 року.

Таким чином, відповідно з 01.01.2011 року втратили чинність норми, які визначали склад правопорушення і розміри відповідальності в галузі за несвоєчасне подання звітності до органів Пенсійного фонду.

Виходячи зі змісту пункту 7 Перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, органи пенсійного фонду зберегли повноваження щодо контролю за несвоєчасне подання звітності до органів Пенсійного фонду, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, тобто в тому числі повноваження, передбачені статтею 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Водночас, при застосуванні пункту 7 Перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” в частині регулювання відповідальності за вчинення порушень за несвоєчасне подання звітності до органів Пенсійного фонду, допущених до 01.01.2011 року, слід ураховувати норми статті 58 Конституції України та дію нормативних актів у часі.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно, правомірність поведінки особи, зокрема, дотримання нею норм законодавства про своєчасне подання звітності до органів Пенсійного фонду, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент вчинення відповідних дій або бездіяльності такої особи.

В свою чергу, заходи відповідальності, які можуть бути застосовані до особи-порушника слід визначати на підставі законодавства, яке є чинним на момент виявлення та застосування відповідних санкцій.

Виходячи з викладеного, якщо певне діяння було правопорушенням на момент його вчинення і за таке діяння до особи було застосовано заходи відповідальності, передбачені чинним на той час нормативним актом, відповідні санкції підлягають стягненню з особи і після втрати чинності нормативним актом, що визначав зміст відповідальності.

В той же час, якщо діяння перестало бути порушенням в зв'язку зі втратою чинності нормативним актом, що регулював відповідальність за таке порушення, то і санкції, передбачені нечинним нормативним актом, не можуть бути застосовані.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що пункт 7 Перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” в частині повноважень органів пенсійного фонду щодо нарахування та стягнення санкцій за порушення правил за несвоєчасне подання звітності до органів Пенсійного фонду слід застосовувати таким чином:

- органи пенсійного фонду можуть стягувати ті недоїмки, штрафи та пеню, які виникли до 01.01.2011 року. Механізм стягнення цих сум відповідає змісту статті 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та застосовується з посиланням на пункт 7 Перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”;

- органи пенсійного фонду з 01.01.2011 року не вправі за порушення, вчинені до 01.01.2011 року, нараховувати штрафи та пені, визначені статтею 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оскільки передбачені відповідними нормами склади правопорушень та санкції втратили чинність, і їх застосування з 01.01.2011 року суперечить статті 58 Конституції України незважаючи на зміст пункту 7 Перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що рішення № 5331/08 від 30.12.2011 року про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання звітності до органів Пенсійного фонду України суперечить приписам ст.58 Конституції України, ст.106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та пункту 7 Перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, оскільки такі санкції було застосовано до позивача після 01.01.2011 року.

За таких обставин суд вважає позовні вимоги Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова, Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова № 5331/08 від 30.12.2011 року про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання звітності до органів Пенсійного фонду України обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова, Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення - задовольнити.

Скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова № 5331/08 від 30.12.2011 року про застосування фінансових санкцій несвоєчасне подання звітності до органів Пенсійного фонду України.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст виготовлено 03.03.2012 р.

Суддя С.О. Чудних