Постанова від 31.01.2012 по справі 2-а-12329/11

31.01.2012

2-а-12329/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.01.2012 року суддя Ленінського районного суду м. Вінниці Сало Т.Б., розглянувши у порядку скороченому провадження в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, УМВС України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з вищевказаним позовом, в якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області використовуючи право контролю пенсійних документів що направляються УМВС України у Вінницькій області з помилками в грошовому забезпеченні, встановлене статтею 9 Постанови КМУ №45-08, повторно перерахувати пенсію з урахуванням в грошовому забезпеченні місячної норми (1/12) матеріальної допомоги на оздоровлення, щомісячної доплати за службу в нічний час, 35-ти процентною надбавкою (замість 30%) за вислугу років і відшкодувати пенсійну недоплату за період з 01.07.2010 р. по дату вступу до законної сили рішення суду, а подальшу виплату пенсії проводити у відкоректованій у бік збільшення її суми.

Розглянувши вимоги позивача та заперечення відповідачів, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному Управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу ОВС і деяких інших осіб».

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсії особам, які мають права на пенсію за цим Законом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Матеріальна допомога на оздоровлення передбачена п.5 Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року де зазначено, що допомога на оздоровлення надається військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу ОВС при щорічній основній відпустці в межах асигнувань, що виділяються на утримання державних органів.

Крім того п. 2.16 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої Наказом МВС України № 499 від 31.12.2007 року у підпункті 2.16.3 вказаного вище пункту Інструкції зазначено, що допомога на оздоровлення особам рядового і начальницького складу надається в разі вибуття в чергову відпустку. Підпункт 2.16.5 вказує, що фактичні витрати на матеріальну допомогу відповідно до вимог бюджетного законодавства проводяться тільки в межах затвердженого кошторису фонду грошового забезпечення.

Виходячи з вищевказаного, матеріальна допомога не носить постійний характер, а виплачується лише раз на рік, тому не може включатись до розміру грошового забезпечення з якого обраховується пенсія.

Що стосується включення до складу пенсії доплати за роботу в нічний час, то дана доплата взагалі не включається до пенсії, оскільки вона не є щомісячним видом грошового забезпечення і не входить до розрахунку пенсії.

Наказом МВС України № 1236 від 1 листопада 2003 року «Про затвердження Інструкції про порядок застосування нормативно-правових актів з питань грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу ОВС та умов оплати праці працівників, які не мають спеціальних звань рядового та начальницького складу», в пункті 39.1 якого зазначено, що «особам начальницького та рядового складу ОВС виплачується доплата за роботу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу за кожну годину нічної роботи (з 22 годин до 6 годин). При цьому годинна ставка обчислюється шляхом поділу місячного посадового окладу на кількість годин за календарем у даному місяці. Підставою для виплати доплати є табель з обов'язковою відміткою у ньому кількості годин, відпрацьованих в нічний час».

Тобто доплата за роботу в нічний час не має щомісячного характеру, а нараховується тільки за ті години в місяць, що особа працювала в нічний час, тобто постійно коригується або зовсім не нараховується. Так, якщо особа знаходилась на лікарняному, була у відпустці або не чергувала - така доплата їй не виплачується.

Не відповідає нормам чинного законодавства також і розмір доплати за роботу в нічний час, оскільки позивач вираховує його у твердій сумі від посадового окладу, а не від кількості годин, відпрацьованих ним в нічний час.

Щодо встановлення 35 відсоткової надбавки за вислугу років замість 30 %, то відповідно до п. 2 Інструкції про порядок обчислення вислуги років (періодів роботи, навчання) для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затверджену наказом МВС України №557 від 28.10.2008р. обчислення періодів служби (роботи, навчання) для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»у календарному обчисленні, один місяць служби за один місяць.

Загальна вислуга ОСОБА_1 в календарному обчислені становить 18 років 19 днів, що згідно додатку №29 постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294 надбавка за вислугу років встановлюється в розмірі 30%.

Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей»пенсії обчислюються з відповідних окладів за посадою, спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

По кожному окремо взятому виді грошового забезпечення (у даному випадку премії) ділити на кількість місяців його отримання не передбачено зазначеною постановою.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб»пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється відповідно до пункту 5 постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше як 10 відсотків посадових окладів та економії грошового забезпечення.

В силу п. 2.15 наказу МВС України № 499 від 31.12.2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ»преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до положення про преміювання.

Згідно Положення про преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ преміювання здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, в межах фонду преміювання та економії фонду грошового забезпечення за фактично відпрацьований місяць.

Отже, виходячи з вищевказаного встановлення премії є правом керівника, а не його обов'язком (що прямо зазначено в постанові КМУ № 1294 від 07.11.2007 року, наказі МВС № 499 від 31.12.2007 року, положенням про преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.); встановлення премії відбувається відповідно до особистого вкладу осіб рядового і начальницького складу в загальні результати роботи; можливе лише при наявності асигнувань в фонді преміювання та відбувається підсумовуючи та оцінюючи результати роботи керівником кожного працівника індивідуально.

Таким чином, премія не є обов'язковим додатковим видом грошового забезпечення, оскільки вона встановлюється щомісячно наказом керівника індивідуально щодо кожного працівника відповідно до особистого вкладу в загальні результати роботи. Тобто її встановлення кожному з працівників не є обов'язком начальника, а його правом.

Відповідно до редакції ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу ОВС і деяких інших осіб», яка була чинна до 01.01.2005 року зазначено, що для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років служби, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію та умови служби.

Відповідно до Інструкції "Про організацію роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ і членів їхніх сімей" затвердженої наказом МВС України від 21.10.03 № 1276 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.12.03 №1161/8182, грошове забезпечення, що підлягає врахуванню при обчисленні пенсії визначається відповідно до поданих пенсіонером грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення.

ОСОБА_1 відповідно до грошового атестату, розрахунку пенсії було враховано: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавки за вислугу років та додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до Постанови КМУ «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян»№ 1522 від 02.11.06р. та ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»від 09.04.92 № 2262 віднесені до компетенції органів Пенсійного фонду з 01.01.07 року.

Перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, здійснюється відповідно до порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Управління Держспецзв'язку, адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в АРК, областях, м. Києві та Севастополі про підстави проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком номер 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 та у місячний строк подають їх головному управлінню Пенсійного фонду, в даному випадку, Головному управлінню Пенсійного України у Вінницькій області.

Також, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.07 № 3-1, зареєстрованої у Мін'юсті 15.02.07 за № 135/1340, документи для призначення та проведення перерахунку пенсії подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів.

Крім того, згідно з листом Пенсійного фонду України з метою забезпечення законного і правильного призначення та перерахунку пенсій військовим пенсіонерам, недопущення незаконних витрат державних коштів, а також забезпечення чіткого розмежування функцій з призначення та перерахунку пенсій від функцій з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій Пенсійний фонд України звернувся до міністерств та інших органів центральної виконавчої влади з проханням забезпечити через уповноважені структурні підрозділи перевірку правильності оформлення та відповідності чинному законодавству, зокрема, довідок щодо уточнення вислуги років, розміру грошового забезпечення та ін. та офіційного їх подання до органів Пенсійного фонду України для здійснення відповідних перерахунків пенсій.

Отже, до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області входить проведення призначення (перерахунку) виплати пенсії військовим пенсіонерам на підставі поданих документів. До повноважень Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не входить, зокрема, проведення розрахунку вислуги років, внесення змін до довідок про грошове забезпечення та ін.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, жодних неправомірних дій або бездіяльності відповідачів не вбачається, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та УМВС України у Вінницькій області діяли на виконання норм чинного законодавства, зокрема, ч. 2 ст. 19 Конституції України, в якій зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 4, 6-12, 71, 86, 94, 159-163, 183-2 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, УМВС України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.

Постанова суду набуває законної сили, якщо протягом десяти днів з дня її отримання не було подано апеляційної скарги.

Суддя: /підпис/

Копія вірна:

Суддя: Секретар: