Справа № 1615/558/2012
27.02.2012 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі: головуючого -судді Маханькова О.В.,
за участю секретаря -Скічко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Кременчуці заяву Управління Пенсійного фонду України м.Кременчука Полтаської області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 18.04.2011 року по справі № 2-а-2904/11, -
Встановив :
Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці звернулося до суду з заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 18.04.2011 року по справі № 2-а-2904/2011р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука_Полтавської області про визнання дій державного органу неправомірними та зобов'язання вчинити певні дій, мотивуючи свої вимоги тим, що вказаною постановою Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука Полтавської області зобов'язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1
- починаючи з 08.04.2010року щомісячної пенсії по інвалідності, призначеної як інваліду 2-ї групи у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком на час виплат, встановленого відповідно до ч.4 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як інваліду 2-ї групи внаслідок захворювання пов*язаного з участю ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 1-ої категорії;
- щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю, починаючи з 08.04.2010року, як інваліду 2-ої групи внаслідок захворювання пов*язаного з участю ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 1-ої категорії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком на час виплат, відповідно до ст..50, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, яки постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням проведених виплат.
19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 року № 3491-VІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, що у 2011 році положення ст.39,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято Управлінням Пенсійного фонду України в м.Кременчуці від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.
За прийнятим 26.12.2011 року рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення»Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).
Заявник вважає, що на підставі зазначеного рішення Конституційного Суду України суд при вирішенні справи повинен був застосовувати Постанову Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлювали розміри пенсійних виплат зазначеній категорії громадян. Посилаючись на те, що з прийняттям Конституційним Судом України рішення №20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року виникли обставини, що не були і не могли бути відомі, Управління Пенсійного фонду України у м.Кременчуці, просить скасувати постанову Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 18.04.2011 року по справі № 2-а-2904/11 та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник заявника - Управління Пенсійного фонду України м.Кременчука в судове засідання не з'явився, хоча про день, час та місце розгляду заяви був завчасно та належним чином повідомлений, направив клопотання про розгляд справи без його участі.
ОСОБА_1, будучи належним чином повідомлений про час, день та місце розгляду справи, в судове засідання також не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
У відповідності до ч.2 ст.252 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду заяви і перегляду судового рішення.
У зв'язку з відсутністю сторін судове засідання проводиться без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ст. 41 КАС України.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що заява Управління Пенсійного фонду України м.Кременчука Полтавської області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 18.04.2011 року по справі № 2-а- 2904/11 задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Постановою Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 18.04.2011 року по справі № 2-а-2904/2011р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука Полтавської області про визнання дій державного органу неправомірними та зобов'язання вчинити певні дій, мотивуючи свої вимоги тим, що вказаною постановою Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці зобов'язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 - починаючи з 08.04.2010року щомісячної пенсії по інвалідності, призначеної як інваліду 2-ї групи у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком на час виплат, встановленого відповідно до ч.4 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як інваліду 2-ї групи внаслідок захворювання пов*язаного з участю ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 1-ої категорії;
- щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю, починаючи з 08.04.2010року, як інваліду 2-ої групи внаслідок захворювання пов*язаного з участю ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 1-ої категорії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком на час виплат, відповідно до ст..50, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, яки постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від
10 жовтня 2011 року вищевказана постанова скасована в частині задоволення позову щодо визнання протиправними дії та зобов*язання Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука здійснити перерахунок і проведення виплати державної та додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст..ст. 50. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 08.04.2010року по 27.08.2010року та зобов*язання відповідача призначення безстроково основної державної та додаткової пенсії ОСОБА_1
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчуці про визнання протиправної відмови у перерахунку пенсії та зобов*язання здійснити перерахунок та проведення виплати державної і додаткової пенсії відповідно до ст..ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 08.04.2010року по 27.08.2010року залишено без розгляду, в інший частині постанова Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 18.04.2011року залишена без змін.
Рішення Конституційного Суду України №20-рп/2011, яким були визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними) норми пункту 4 розділу VІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” стосовно того, що у 2011 році положення ст. 28закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, було проголошено 26 грудня 2011 року, тобто після прийняття постанови в даній справі.
На виконання вимог вищевказаного закону Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 06 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 245 КАС України постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку з нововиявленими обставинами.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 245 КАС України визначено, що підставою для перегляду рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду по справі була прийнята 10 жовтня 2011 року, набрала законної сили.
У відповідності до ч.3 ст.245 КАС України перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами у разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.
Тобто, вищевказаними нормативно-правовими актами закріплено принцип правової визначеності, що є однією з ознак правової держави, на який вказує в судовій практиці Європейський Суд з прав людини. У п.61 рішення Європейського Суду з прав людини по справі v. Romania»(1999р.) Європейський Суд вказав, що: «право на справедливий судовий розгляд у суді, як воно гарантується ч.1 ст.6 Конвенції, має тлумачитись у світлі преамбули Конвенції, яка проголошує, серед іншого, принцип верховенства права як спільну спадщину Договірних держав. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який вимагає, серед іншого, щоб остаточне вирішення судом спору не ставилось під сумнів».
Як було вказано вище, з 23.07.2011 року набула чинності Постанова КМУ від 06 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», тобто з 23.07.2011 року законодавчо змінився порядок.
Частиною 1 статті 253 КАС України визначено, що суд може скасувати постанову чи ухвалу суду у справі і прийняти нову постанову чи ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення.
Таким чином, доводи заявника стосовно того, що при винесенні постанови у справі суд повинен був застосовувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлювали розміри пенсійних виплат зазначеній категорії громадян, суд вважає необґрунтованими.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність залишення заяви Управління Пенсійного фонду України м.Кременчука Полтавської області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області 18.04.2011року по справі № 2-а-2904/2011 без задоволення у зв'язку з необгрунтованістю.
На підставі викладеного, керуючись ст. 58 Конституції України, ст.ст. 245-253 КАС України, суд-
Вирішив :
Заяву Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 18.04.2011 року по справі № 2-а-2904/2011р. за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука про визнання дій державного органу неправомірними та зобов'язання вчинити певні дій - залишити без задоволення у зв'язку з необгрунтованістю.
Постанова Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: Маханьков О.В.