20 грудня 2011 року ( 11 год. 35 хв.) Справа № 2а-0870/8900/11
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
при секретарі судового засідання Пекній Т.В.
за участю представників
позивача - не з'явився ;
відповідача - не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області до Відкритого акціонерного товариства «Вільнянський райагропостач», м. Вільнянськ Запорізької області про стягнення податкового боргу
У жовтні 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов позов від Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області (далі - Вільнянська МДПІ, позивач) до Відкритого акціонерного товариства «Вільнянський райагропостач» (далі - ВАТ «Вільнянський райагропостач», відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача податковий борг в розмірі 14 667,59 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, направив суду клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Згідно позовної заяви просить надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі. Зазначає, що станом на 26.09.2011. у відповідача наявний податковий борг перед бюджетом у розмірі 14 667,59 грн., в тому числі: по податку на додану вартість (код бюджетної класифікації 14010100) в сумі 13 838,88 грн., по податку на прибуток приватних підприємств (код бюджетної класифікації 11021000) - 318,62 грн., по комунальному податку (код бюджетної класифікації 16010101) - 170,03 грн., по збору за забруднення навколишнього середовища (код бюджетної класифікації 19050201) - 170,03 грн., по збору за спеціальне використання води (код бюджетної класифікації 13020100) - 170,03 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-III (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2181-ІІІ) та Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі -ПК України) та зазначає, що станом на 30.11.2011 податкова заборгованість відповідача не погашена. У зв'язку з відсутністю розрахункових рахунків відповідача у банках та, як наслідок, неможливістю здійснити стягнення коштів з рахунків відповідача у банках, позивач просить надати дозвіл на стягнення суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває в податковій заставі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, письмові заперечення на позов не направив, про причини неявки суду не повідомив. На адресу суду повернулись ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі та повістки про виклик, які були направлені відповідачу на його юридичну адресу (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 12.09.2011): вул. Елеваторна, буд.4, м. Вільнянськ Запорізької області, 70002, з відміткою поштового відділення зв'язку: «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч.4 ст.33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються, юридичним особам та фізичним особам-підприємцям за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
За приписами ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
З аналізу наведених норм КАС України, суд вважає, що ухвала про відкриття провадження від 24.10.2011 та повістки про виклик вручені відповідачу належним чином.
За таких обставин та керуючись приписами ч.4 ст.122, ч.4 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали судом встановлені наступні обставини.
ВАТ «Вільнянський райагропостач» (ідентифікаційний код 00904150) є юридичною особою та зареєстровано Вільнянською районною державною адміністрацією Запорізької області на підставі розпорядження від 03.11.1995 №46, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію від 03.01.1997, про що зроблено запис у журналі обліку реєстрації за №2/66.
Відповідно до довідки про заборгованість станом на 26.09.2011 за відповідачем рахується податкова заборгованість зі сплати податків та зборів у сумі 14 667,38 грн. та залишок несплаченої пені у розмірі 0,21 грн.
Так, фахівцями Вільнянської МДПІ було проведено ряд невиїзних документальних перевірок своєчасності подання податкової звітності відповідачем, за результатами яких було складено акти, а саме: від 01.10.2010р., №1098/15-00904150; від 04.10.2010 №1102/15-00904150; від 01.11.2010 №1280/15-00904150; від 29.12.2010 №1698/15-00904150; від 08.06.2011 №340/15- 00904150. Проведеними перевірками були встановлені порушення відповідачем приписів п. п. 4.1.4. п.4.1.ст.4 Закону №2181-ІІІ, а саме неподання відповідачем податкових декларацій.
За результатами проведених перевірок були нараховані штрафні санкції, а саме:
По податку на прибуток приватних підприємств:
- податковим повідомленням-рішенням від 13.10.2010 №0003141503/0 визначено суму штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн. У зв'язку з наявною переплатою у розмірі 21,50 грн., сума заборгованості становить 148,50 грн.;
- податковим повідомленням-рішенням від 30.12.2010 №0004301503/0 визначено суму штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн.
Крім того, за несплату у встановлені строки податкового зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств, позивачем на суму податкового боргу була нарахована пеня в розмірі 0,12 грн.
Таким чином, станом податкова заборгованість відповідача по податку на прибуток приватних підприємств становить 318,62 грн.
По податку на додану вартість:
- податковим повідомленням-рішенням від 13.10.2010 №0001581504/0 визначено суму штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн. У зв'язку з наявною переплатою у розмірі 6,08 грн., сума заборгованості становить 163,92 грн.;
- податковим повідомленням-рішенням від 13.10.2010 №0001591504/0 визначено суму штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн.
- податковим повідомленням-рішенням від 10.11.2010 №0001731504/0 визначено суму штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн.;
- податковим повідомленням-рішенням від 30.12.2010 №0001941504/0 визначено суму штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн.;
- податковим повідомленням-рішенням від 30.12.2010 №0001931504/0 визначено суму штрафних санкцій в розмірі 13 164,96 грн.
Таким чином, станом податкова заборгованість відповідача по податку податку на додану вартість становить 13 838,88 грн.
По комунальному податку:
- податковим повідомленням-рішенням від 30.12.2010 №0004331503/0 визначено суму штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн.;.
- податковим повідомленням-рішенням від 16.06.2011 №0001331503 визначено суму штрафних санкцій в розмірі 1,00 грн.
Крім того, за несплату у встановлені строки податкового зобов'язання по комунальному податку, позивачем на суму податкового боргу була нарахована пеня в розмірі 0,03 грн.
Таким чином, станом податкова заборгованість відповідача по комунальному податку становить 170,03 грн.
По збору за забруднення навколишнього природного середовища:
- податковим повідомленням-рішенням від 30.12.2010 №0004341503/0 визначено суму штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн. У зв'язку з частковою сплатою у сумі 1 ,00 грн. сума заборгованості складає 169,00 грн.;
- податковим повідомленням-рішенням від 16.06.2011 №0001351503 визначено суму штрафних санкцій в розмірі 1,00 грн.
Крім того, за несплату у встановлені строки податкового зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища, позивачем на суму податкового боргу була нарахована пеня в розмірі 0,03 грн.
Таким чином, станом податкова заборгованість відповідача по збору за забруднення навколишнього природного середовища становить 170,03 грн.
По платі за спеціальне використання води:
- податковим повідомленням-рішенням від 30.12.2010 №0004311503/0 визначено суму штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн. У зв'язку з частковою сплатою у сумі 1 ,00 грн. сума заборгованості складає 169,00 грн.;.
- податковим повідомленням-рішенням від 16.06.2011 №0001341503 визначено суму штрафних санкцій в розмірі 1,00 грн.
Крім того, за несплату у встановлені строки податкового зобов'язання по платі за спеціальне використання води, позивачем на суму податкового боргу була нарахована пеня в розмірі 0,03 грн.
Таким чином, станом податкова заборгованість відповідача по платі за спеціальне використання води становить 170,03 грн.
Отже, загальна сума податкового боргу становить 14 667,59 грн. та складається з заборгованості: по податку на прибуток підприємств в розмірі 318,62 грн., з податку на додану вартість - 13838,88 грн., по комунальному податку - 170,03 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища - 170,03 грн., зі збору за спеціальне використання води - 170,03 грн.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно ст. 6 Закону №2181-ІІІ, відповідачу були направлені:
- перша податкова вимога №1/97 від 03.11.2010, яка була направлена відповідачу поштою та повернута з відміткою поштового відділення «про неможливість вручення», про що був складений акт №24-058/98 від 19.11.2010 та вона була розміщена на дошці податкових оголошень 19.11.2010;
- друга податкова вимога № 2/126 від 20.12.2010, яка була направлена відповідачу поштою та повернута з відміткою поштового відділення «про неможливість вручення», про що був складений акт №24-058/2 від 08.02.2010 та вона була розміщена на дошці податкових оголошень 08.02.2010.
Відповідачем податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги не оскаржувались, доказів протилежного відповідачем суду надано не було.
Крім того, фахівцями Вільнянської МДПІ в порядку Закону №2181-ІІІ було складено Акт опису активів, на які поширюється право податкової застави від 10.11.2010 №4182/10/24-060/151., відповідно до якого було описано активи відповідача, а саме частину нежитлового приміщення по вул. Елеваторній, буд.4-б у м. Вільнянськ Запорізької області. Публічне обтяження на вказане майно зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 11.11.2010, що підтверджується копією Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна за №29203275.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ (у редакції, що діяла на момент здійснення позивачем перевірки відповідача) податкові органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону Закон №2181-ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Відповідно до пп. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону №2181-ІІІ, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Згідно з пп.17.1.1 п 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Аналізуючи вище викладені норми, суд вважає, що позивачем правомірно та у відповідності до приписів чинного законодавства відповідачу нараховано штрафні санкції.
Крім того, положеннями ст.16 Закону №2181-ІІІ визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно із приписами пп. 16.1.2 та пп. 16.4.1 ст. 16 Закону № 2181-ІІІ нарахування пені при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами починається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2001 №77, зареєстрованим в Мінюсті України 16.03.2001 за № 240/5431, затверджено Інструкцію про порядок нарахування та погашення пені. Відповідно до п.п. 3.7 п. 3 цієї Інструкції, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
Зазначений розмір пені діє для всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
Тобто, позивачем правомірно та у відповідності до приписів чинного законодавства нарахована пеня.
У відповідності до ст. 7 Закону України від 23.12.2010 р. № 2857-VI «Про Державний бюджет України на 2011 рік», встановлено, що податки і збори, які справлялися до 1 січня 2011 року, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами /обов'язковими платежами/, сплачуються платниками податку у порядку, встановленому Податковим Кодексом України.
Відповідно до п.1 Прикінцевих положень ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI він набрав чинності з 1 січня 2011 року.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до положень пп. 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України (із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2011 р. N 3609-VI, який набрав чинності 06.08.2011) грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
Згідно з приписами п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Відповідно до положень п.п. 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України:
Орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Як вбачається із зазначених норм Податкового кодексу України продаж майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі здійснюється лише у разі недостатності коштів в результаті здійснених заходів щодо стягнення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Позивачем надано суду довідку «про наявність рахунків в установах банків» від 29.11.2011 №4197/10/10-013 відносно відповідача. Згідно з даними, наведеними у вказаній довідці у ВАТ «Вільнянський райагропостач» всі рахунки в банках на момент розгляду справи закриті.
Тобто, на момент розгляду справи у відповідача відсутні кошти на розрахункових рахунках в банках, що унеможливлює здійснити стягнення коштів з рахунків платника податків у банках.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем обґрунтовано заявлено вимогу про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 14 667,59 грн. за рахунок майна ВАТ «Вільнянський райагропостач».
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Доказів сплати заборгованості відповідач не надав.
Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.
На підставі статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 71, 94, 159, 160-164, 167 КАС України, суд -
Адміністративний позов Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області до Відкритого акціонерного товариства «Вільнянський райагропостач» про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Надати дозвіл Вільнянській міжрайонній державній податковій інспекції Запорізької області на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 14 667,59 грн. за рахунок майна Відкритого акціонерного товариства «Вільнянський райагропостач».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) І.В. Шара